Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

29.12.2008 20:49

NzPerX:
Tuto útlou publikaci "Střelba Předovkami" od p. Karla Morávka, vydal Magnet Press s.p. Praha 1, Vladislavova 26, v roce 1993. Já osobně ji považuji za svůj "slabikář "černoprachu. Pokud Ti nevadí, že je v češtině, mohu Ti ji celou oskenovat a poslat mailem. Můj kontaktní e-mail, je zde uveden.
-jiml-

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

29.12.2008 22:18

NzPerX
Pokud jsi pročetl cele toto forum, tak jsi určitě narazil na tento odkaz: http://sk.westerners.cz/predovky/uvod.htm

Tam je opravdu téměř vše, co potřebuješ do začátku. Je také nejdříve získat i nějaké praktické poznatky, aby jsi byl schopen formulovat své další dotazy. I když se tu in-line flintami moc lidí nezabývá, pořád je to perkusní zbran a většina věcí je stejná... Nebudeš-li ihned chtít začít střílet saboty apod.

Hodně zdaru!

NzPerX
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 28.12.2008 14:19
Bydliště: dunajske ramena

29.12.2008 22:28

Ano, cital. Urcite nemam odvahu zacinat s pokrocilejsimi strelami. Dakujem.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

29.12.2008 23:20

bufallo píše:Ked sa pozriem spetne na tu Moravkovu publikaciu, je tam dost nepresnosti az blabolov...


Mno ohledně blábolů u Morávka - on ten pán střílel 25 let předovky originálama, replik tehdy nebylo. Tak bych tak hrdě nesoudil.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29.12.2006 23:12

30.12.2008 2:07

NzPerX:

NzPerX píše:Rad by som vas vyviedol z tohto oblubeneho omylu, ze ked si vsetko vo fore precitate, dozviete sa co potrebuejte....


NzPerX píše:.....mnohe veci, ktore su vam jasne spomeniete, naznacite ale neriesite. Skratka su vam jasne. Ked ma zacat absolutne neskuseny clovek s takymito poloinformaciami je casto popleteny a strateny......


Ano máš snad i pravdu.Mnoho věcí je nám jasných,nebo si to myslíme,dál je nijak neřešíme protože je bereme jako samozřejmé.Na tomto fóru je zavedený systém "vláken" která se snaží vyřešit,nebo alespoň poradit s řešením konkrétního problému.Jestli je to systém špatný,dobrý nebo nejlepší je otázka.Konkrétní dotazy je zde opravdu vhodné směrovat do těch vláknech která se jimi zabývají.Balast,opakující se odpovědi a nepodstatné věci vznikají tak,že dotazy jsou směrovány mimo,nebo jsou zakládána duplicitní vlákana......
Mazání nebo přesouvání takovýchto dotazů a odpovědí může být někdy proti smyslu fóra.


Pokud tě zajímá čištění předovek,pokládej dotazy v tomto vlákně:
cisteni-predovek-t5074.html
Chceš li se dozvědět něco o tavení olova a lití střel,zkus to třeba v tomto vlákně:
jak-tavite-olovo-t3222.html

Tvůj dotaz

NzPerX píše:...
Vlastne na com varite? Kde, na com chladite? Vyklepava sa po uplnom vychladnuti alebo len po stuhnuti? Dutinu v strele zistite tak, ze kazdu gulku osobitne vazite? Na com vazite, s akou presnostou, kde sa kupuju take vahy? Skuste odhadnut produkciu, tzn. za hodinu vyprodukujem 5 ks pouzitelnych ogilvov a 7 guli....

je tam snad částečně zodpovězený,pokud by jsi rád nějaké doplňující informace budeš muset položit konkrétní dotaz právě tam.
Pokládáním dotazů ve správných vláknech usnadníš tápání nově příchozím a nám usnadníš práci s přesouváním.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

30.12.2008 7:20

To: NzPerX
Člověk by měl vědět co chce. Ale jsou situace, kdy jste postavení už před hotovou věc. Mně rodina loni koupila nadhernou pistoli Davy Crockett a tím byl dán začátek. A od toho se odvíjí další.
Na Vašem místě bych se rozhodl, co chci střílet a podle toho zvolil zbraň. A tu si pak jednoduše pořídil. Tu si osaháte, seznámíte se s funkcí zámku, kouknete se do hlavně. Na piston si nasadíte kousek gumy a vyzkoušíte funkci. A pak řešte další, protože zakoupením zbraně jsou dány právě ty "další záležitosti".


Reklama

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

01.01.2009 11:45

To: NzPerX
Co takhle mailová adresa. Některé drobnosti, které jsou ostatním notoricky známé, se dají napsat mailem a nezatěžovat fórum.

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

13.04.2009 7:39

Zpráva od Brůči

Zdravím všechny na střeleckém foru, jsem mezi Vámi začátečník i když už jsem věkem postarší. Chtěl bych poděkovat všem, kteří přispěli radami do tohoto fora a tím nám kteří začínají, nebo se potýkají s nějakými potížemi pomohli. Koupil jsem si perkusní karabinu DEERHUNTERA cal. 45, mám ji 5 týdnů, dvakrát jsem byl střílet a bylo to bezva. Jsem vysoký člověk a flinta byla na mě malá, chtěl jsem koupit to gumové nastavení pažby, ale je to hrůza vůbec to k té pušce nejde, nakonec jsem to vyřešil vlastní výrobou. Dřevěné kopyto (nastavení) jsem zašil do kůže, vypadá to dobře.Ze spodní strany má zip , který je zamaskován koženými třásněmi tak že jde nastavení sundat když střílí někdo menší, jako třeba moje žena. Přitom nastavení sedí na pažbě pevně. Koupil jsem si kleště na odlévání kulek a také pár kulek hotových . Ty koupené jdou do hlavně volně, tak že se musejí nabíjet přes flastr jinak by z hlavně vypadli, i když jsou na cal. 45, jsou prý válcované. Ty odlité doma jdou do hlavně dobře bez flastru, s flastrem už to jde více na fest . jenom nevím jestli je mám hodit alespoň do resistýnu, nebo kule nemazat vůbec, když bych nabíjel bez flastru.Dále jsem chtěl vyzkoušet ogivální střely , ale nechtělo se mi kupovat drahé licí kleště když budu většinou střílet sférickou střelou , nakonec jsem je vyrobil na koleně a myslel jsem si že střely nebudou vyvážené, ale lítají přesně. Neměl jsem přístup k fréze ani soustruhu, vystačil jsem si při výrobě s el. svářečkou, úhlovou bruskou a vrtačkou. Svářečkou jsem zbodoval k sobě dva hranolky železa, ve spoji provrtal 9,5 mm vrtákem na třech místech, potom z obou stran stávající otvory zvětšil na 11,5 mm do hloubky cca. 4 mm. Potom ze dvou pásků kovu, které jsem opět nabodoval k sobě, přivařil dno a do něj skrz hotové otvory navrtal špice střel. To vše jsem přivařil ke starým kleštím a teprve potom odbrousil zbodované svary, aby šli kleště otevřít. Nijak jsem nekalkuloval s tím že se kleště při ohřátí ještě o desetinku zvětší a udělal jsem dobře, střely jsou přesné, jdou do hlavně tak jak mají, ani moc na fest a ani volně.Mám před dokončením mazací a kalibrovací lis, ale myslím si že ho ani nebudu nějak výrazně potřebovat. K jeho výrobě jsem použil stojan na vrtačku, místo vrtačky umístil trn na protláčení střel, jenom jsem vyrobil matrici a připojil mazaci lis na mazání automobilů , hustý tuk se musí předehřívat. Střely jsem dal do krabičky s trochou resistinu a proklepal, když uschly tak na nich byl jemně mastný povrch. Střílel jsem s nimi na střelnici na 25 m do pistolového terče bez opory, 25 ran jak ogivály tak kule šli až na dvě do černého. Na tak krátkou vzdálenost jakou jsem střílel jsem použil stejnou navážku prachu i když ve váze střel byl značný rozdíl, ale lítalo to stejně. Dal jsem zhruba 2 třetiny nábojnice 38 sp. prachu. Váhy na prach nemám, ale jsou objednané , tak budu moci více laborovat s navážkou prachu podle váhy střel. Možná že se dopouštím jako začátečník nějakých chyb, ale musím se nějak prokousat, každý nějak začínal. Brůča

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8117
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

13.04.2009 10:01

Ahoj vítej mezi námi.
Vše ohledně černého prachu je zde:
black-powder-f52.html

Uživatelský avatar
Salamoun
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 104
Registrován: 09.12.2005 14:22
Bydliště: Praha

13.04.2009 10:06

ggg

Pánbůh nás a okolotebestojící na střelnici ochraňuj,nechceš své střelecké pokusy s někým nejprve zkonsultovat,možná,ale že si děláš legraci,jak budou předovkáři reagovat,upozorňuji,že už Apríla bylo.... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

13.04.2009 10:50

Zdravím Salamouna, nevím na co narážíš, legraci si nedělám. Střílel jsem s předovkářem, který má uplně stejnou flintu jako já a používal jsem navážku prachu jakou dával on. Na tomto foru jsem se dozvěděl že do této zbraně může přijít plná nábojnice 38 sp vezuvitu a já dával o třetinu méně. Váha kule se pohybuje kolem 10 g, váha ogiválu kolem 15 g., přesně to budu vědět ažbudu mít váhy. Jestli jsi nemyslel tohle tak upřesni na co narážíš. Bruča.

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

13.04.2009 11:02

Dávka prachu kterou jsem použil, tj dvě řetiny nábojnice 38 sp. byla přesně odměřena z odměrky na prachovnici. Prachovnici zatím nechci používat, mám respekt před množstvím prachu v ní.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29.12.2006 23:12

13.04.2009 12:16

Brůča:
Máme tu zavedený systém "vláken".Každé by mělo sloužit pro diskusi o jednotlivých problémech.
Proto prosím pokračovat přímo tam.

Například "vlákna":

Kokily a lití střel ZDE
Jak nabíjíte předovky ZDE
Mazání střel pro předovky ZDE

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

13.04.2009 16:50

Brůčo, střílet s flintou na 25m není moc vypovídající, ze začátku počítej spíš se zklamáním(tedy až dáš terč alespoň na 50).

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

13.04.2009 18:53

Na padesátku se chystám brzo tak snad nebudu moc zklamaný

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

13.04.2009 20:06

Píšeš, žes měl až na dvě vše v černém na 25m... tzn. že na 50m to budeš "honit" po celém terči...

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

13.04.2009 21:10

Me se povedl ,,greenhornsky " kousek, jelikoz jsem take trochu zacatecnik....Hlaven Ardesa,z Kentucky zbytek made in doma.....Cal. 45....Kleste delany doma, sfericka strela, 11,3mm....flastr z povleceni, napusten sadlem.....Vesuvit 3,2g....sel jsem poprve strilet...Jako ze jdu nastrelit hlaven...Vzdalenost 50 metru....prvni rana,DEVITKA, druha rana, lizla DESITKU....treti OSMICKA...Pak jsem sel domu, jelikoz neslo nabijet-NESPRAVNE MAZANI. Tohle forum jsem jeste neznal, tak jsem upravil kleste na mensi prumer, a uz to bylo vsechno v p....i :oops: Experimentoval jsem ruzne s flastrama a prumerem kuli, ale takovych vysledku jako poprve jsem nedosahl. Ted bohuzel nejsem doma, ale az budu, hezky ,,navarim" mazani z loje a vosku, znovu upravim kleste na 11,3 a jdu na to :evil: Sadlo opravdu ,,vyhori" v dlouhe hlavni.

Asgard
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 22.05.2009 17:28
Bydliště: okres Senica

28.05.2009 16:44

Re: Perkusní začátky

Zdravím Vás tu ako nováčik na fóre , velmi ma chytili perkusné zbrane a chcel by som si jednu kúpiť , ale som v tomto obore takisto začiatočník a tak by som potreboval poradiť . Prečítal som tu na fóre velmi vela tém ohladom tohto a takisto aj stránku westerns.cz tak som trochu vecí pochytil .
Chcel by som sa spýtať ohladom obchodov v ČR aj SR ktoré považujete za kvalitné kde by ste odporúčali kúpiť perkusku prípadne poslať poštou z ČR (vaše skúsenosti).
Chcel by som pušku kaliber .45 a čo som pozeral obchody na ktoré som tu našiel odkazy tak istotne značku Pedersoli a mne sa zapáčili dva kusy : Kentucky .45 S210 a Pensylvania .45 S270 sú aj ohladom ceny prijatelné ale pokial by ste mi odporučili iné rád sa nechám inšpirovať vami . Chcel by som aj na strelnici niečo trafiť - je mi jasné že na začiatku to nie je lahké .
Plánujem niekde vyraziť za kúpou do 3 týždňov tak snáď budem mať do vtedy jasno . A ešte jedna poznámka nevadí že som lavák :?: (snáď nie na všetkých typoch)

Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

28.05.2009 20:28

Re: Perkusní začátky

Ja som kupoval 3 zbrane postou u Brymovej. Prvu som poslal naspat koli prasknutej pazbe v oblasti per. zamku. Ale v tomto bola Brymova nevinne, bolo to vidiet az po vybrati hlavne (vymenene bez problemov, dokonca po zaslani fotiek mailom mi novy kus poslali skor ako ja im poskodeny). Druhe dve zbrane boli v poriadku. Takze z mojej strany u Brymovej spokojnost. Ale ak sa dobre pamatam, Black Powder tam mal dost negativnu skusenost.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

28.05.2009 21:21

Re: Perkusní začátky

Obchody - Brymová nebo Dave - jinde tak příznivé ceny nejsou (čert ví jak dlouho)
Ráže - doporučil bych .54, je méně citlivá na nepřesnosti nabíjení, větší díra se líp čistí. Prachu a olova se spotřebuje stále ještě přiměřeně.
Levák - lepší by byla puška s levým zámkem, jinak tluče před obličejem - ztěžuje výhled a jsou nepříjemné odprsky zbytků do ksichtu. Takže brýle doporučeny! Doporučil bych se podívat i po typu "Frontier" a jako leváku (pokud tedy skutečně budeš střílet z levého ramene) bych ti doporučil naléhavě si pušku vybrat osobně, důkladně vyzkoušet přilícení, přece jen budeš pušku používat v "opačném gardu" než je postavena. A po nákupu podle obrázku bys mohl zjistit, že prostě nezalícíš. Dále doporučuju pušku bez lícnice (měl bys jí tam kde ti je na nic) a bez schránky na drobnosti v pažbě (bude ti překážet, protože si o ní budeš opírat tvář.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků