lukas
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 287
Registrován: 09.02.2006 9:51
Bydliště: Jihlava

04.11.2006 1:16

Hele a nechceš raději udělat něco na 7,62 * 39? :) bude to levnější a v případě úspěchu možná i výdělečné.

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

06.11.2006 15:45

cau.Tak to je super ..ja si chci koupit taky 550 varmint.chtel bych zkusit sportovni strelbu..Jeste jsem se ale nerozhoupal...Jinak co se tyka te "ustovky"..nezapomen na to ze vykonejsi strelivo = vice plynu...

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

06.11.2006 15:47

lukas píše:Hele a nechceš raději udělat něco na 7,62 * 39? :) bude to levnější a v případě úspěchu možná i výdělečné.


To zni skoro jako pracovni prilezitost..... :D

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

07.11.2006 20:21

Nevim jestli vice plynu, ale nemusela by to byt pravda, ponevadz je strela lehka a tudiz se stejnou navazkou by se zvedla jen rychlost. Na 7,62x39 se uz delaji a asi za 300, nebo kolik. To se ani snad nevyplati. Soustruznik, frezar, brusic, nacernit... to jeste material. ja tech par kousku mam zadara ale 3m tyc 15240.6 stoji asi 3tis, takze uz to leze do penez:-)))

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

07.11.2006 20:43

Tak to ja mam malou vyhodu..ve skole je vse zdarma... :wink:

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

07.11.2006 20:47

A proc pouzivas tenhle matros?? Zkus dural...


Reklama

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

07.11.2006 21:55

Jak dural??? mam strach ze mi to rozbije hubu, tak sem nasel neco jako hlaven.myslim ze by to ten dural nevydrzel.U tech brzd je nekde stena 0,5 - 1,5mm a tlak okolo 100MPa. Ja samozrejme taky zdarma,on to vzdycky nekdo zaplati.myslel sem to velkovyrobne.Jakou skolu delas???

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

08.11.2006 11:57

100 MPa? to je 1000 baru....kde by se to tam vzalo?? To pusobeni tlaku je kratodobe... Nemusis mit strach...dural je schopnem matros navic by se to dalo spocitat...prinejhorsim nakraslit a zatizit PROmechnikou..ale takovy tlak tam neni..maximalne tak pri iniciaci prachu..Jinak doplnky na SA 58 jsou z duralu..tedy ji kompenzator.Navic tlak okamzite poklesne jak projektil opisti hlaven..proto ta vule mezi projektilem a kompenzatorem..0,5 mm.Cim vetsi vule tim rychlejsi pokles tlaku..ale pozor na velkou vuli-plyny by obtekali projektil misto toho aby menili smer nejaky vhodne vyvrtanym otvorem...To co poskozuje material neni primo tlak ale sila pusobici na material,a ta je primo odvisla od plochy..takze kdyz je tlak velkej a plocha mala tak je i sila mala..

F = p xS.

Jo a delam strojarnu..obor konstrukce spalovacich motoru...A co ty?

Hele a zucastnil ses uz nakeho zavodu nebo strilis jen tak pro sebe..??

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

08.11.2006 15:28

Tak ted nevim jestli teda 100MPa nebo 100baru, ale myslim si ze MPa, podle obr.tlaku plynu v hlavni, to byla tak 1/3 max tlaku. Dopredu se omlouvam jestli kecam, ale ten obrazek sem dlouho nevidel, takze si ty jednotky zopaknu.Ta vule nebude asi tak horka, protoze sem pro tu 7 vyvrtal 9 a kdyz sem to zkousel(1 rana na lovu ze zeme) bylo usti tak 10-15cmod povrchu v lese. Ty plyny TAK zafuceli tema otvorama do toho lesniho bordelu na zemi ze sem mel do poloviny zasipanou slunecni clonu, oci plny, usi, pusu taky a nejhorsi jak se ten prach prilepil na pusku.vsechno sem musel rozebrat a benzinem omyt a namaznout.



Jsem rad ze pouzivas muj oblibeny vzorecek. tlak sem bral 100MPa(radsi vic, hlavu mam jen jednu)celni plocha prvnich otvoru nejakych 230 mm2, tak sila 23000N. to sem pak delil nosnym prurezem 70mm2 a vyslo mi nejakych 329MPa namahani mater. mezi dirama na tah coz mi unese. tak si myslim ze by to melo vydrzet.



Akorat mam strach z 1,5mm steny, aby ji ten tlak neprovalil. v Solidu sem to nacrt to se 6 dirama a uvidime.jestli je to baru tak je to jeste lepsi. Ja delam dopravku, lepsi nez nic

Nez ze strilim, bych rek ze si spis lovim, ale spis tak skodnou. to se musis snazit a proto takovehle serepeticky

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

08.11.2006 15:38

Tvuj usudek ohledne sily je 100% spravny, ale podle me je ta sila potreba co nejvetsi, viz obrazek co sem posilal. Tato opacna sila pusobici na celou pusku pak snizuje vysledny zpetny raz.

Myslim si to takhle: Zpetny raz je hybnost + vytok plynu, kdyz odeberu plyny (nekudy je odvedu)tak se raz snizi o plany, ale kdyz je necham pusobit na nejakou plochu, tak je to vlastne raz=hybnost zbrane-sila od plynu. takze cim vetsi plocha tim lepsi. viz obr. proto podle me vznikaji ustovky typu Sako, Tikka, McMillan. vsechno skoro stejne

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

08.11.2006 19:35

Jo jo.Mas pravdu..ale klido muzes pouzivat ten dural.Jak jsem rekl : tlak poklesne hned jak kulka opusti hlaven,takze samotny kompenzator namahany tlakem neni...

Jestli mas,posli nejake foto..rad se kouknu na tvou pusku...
Chci koupit taky 550..a co pouzivas za optiku??

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

08.11.2006 19:39

jo a ten tlak na konci hlavne se da spocitat takto...p1 x v1= p2 x v2

p1..tlak po zapaleni prachu...pro 308W.je to asi 4500 baru

v1..objem patrony

v2..objem hlavne

p2..je to co positas... :wink:

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

08.11.2006 20:49

Myslim ze Pmax je pro 308W - 415MPa, takze mi to vychazi po halabala vypoctu 55MPa (vnitrni prumer nabojnice 10mm, delka 42 do polovicky dosedaciho kuzele, delka hlavne 550mm), coz sem vedel, ale radsi sem kvuli sve hlave, ikdyz prazdne volil tech 100MPa.

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

08.11.2006 22:17

Já nevím, školy nemám, ale myslím, že s některými detaily se trápíte zbytečně. Přesně jsem nepochopil, co je myšleno oním účinkem brzdy - zda eliminace zpětného rázu, či zvýšená přesnost. To totiž může být i v protikladu.
Já jsem kdysi brzu vyráběl metodou pokus-omyl (jak to spočítat předem, netuším), a vykoumal jsem následující:

1) průměr výstupního otvoru zdaleka nemusí být co nejtěsnější. vždy jde o souhru s plochou výfuků. Pro ráži .223 jsem odhadem volil průměr původně 7,5mm. Zdvih i ráz se sice výrazně zmenšily, nicméně s rozptylem to neudělalo nic moc. Rovněž se dost zvýšil hluk na straně střelce, což je ovšem logické. Pořád mi ale něco intuitivně říkalo, že kompenzace je poněkud předimenzovaná, tj. horními porty vycházelo příliš mnoho plynu a zřejmě naopak hlavní až moc kmitaly směrem dolů. Tak jsem si řekl, že část tlumicího efektu obětuju, a čelní (výstřelný) otvor jsem zvětšil až na 11mm (nikoli podle nějakého propočtu, ale bylo to dáno v tom okamžiku největším vrtákem, co byl po ruce:o). No a jaké bylo mé překvapení, že se nejen zlepšil rozptyl, ale zároveň se puška ještě více zklidnila a poklesl i hluk (tedy samozřejmě se spíše přenesl směrem k terči). Totéž se mi potvrdilo u Saigy (kompenzátor z AK 103), kde je výstupní otvor nějakých 10 mm, bez jakýchkoli přepážek (pouze pořádné průduchy do stran + tři malé excentrické dírky proti momentu otáčení, a střelba ja klidná jak z .22LR HV

2) hliník IMHO stačí. Teoreticky by stejnou službu experimentálně splnila i novodurová trubka. Nejsem schopen posoudit, o jaké tlaky (resp. o jaké působení tlaků po jakou dobu) se jedná, ale až tak drastické te nebude. Kompenzátor mám na ústí navlečený bez větší síly, rozhodně se nejedná o nalisování či upevnění závitem. Jen pro sichr je přitažen červíky, ale i když tam nejsou, tak při střelbě neodletí (což si myslím by měl udělet dříve, než by se roztrhl). Když na ústí navléknete preservativ, tak se také nenafoukne a nepraskne, ale projektil ho prostřelí :o)

3) pokud jde o přesnost, tak nemá zdaleka takový význam zabývat se rozměry kompenzátoru, ale jeho hmotou. Viděl jsem prodávaný kompenzátor na lovecké zbraně, který, aby byl univerzální, se dal prodlužovat nebo zkracovat mikrometrickým šroubem - tím se vlastně celý komplex hlavně a kompenzátoru ladil jako struna kytary, aby se minimalizovaly nepravidelnosti v kmitání.

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

08.11.2006 23:19

No o tlak tu nejde..to resi porad kolega..Zadny tlak tam ani byt nemuze..
Kompenzator ma hlavne odvest plyny kolmo k ose hlavne..tim zmensi "cukani" flinty ale na presnost to moc vliv nema..

To pak nastupuje druha vec a to je ta tvoje "ladicka"..
Zkloubit to bude asi orisek ale treba by to slo udelat jak si rikal..vyrobit to jako kompenzator se stavitelnou delkou..a proste to jen zkouset..


Jo a cim tesnejsi otvor pro strelu tim vetsi odvod plynu do stran...ale asi to taky nemusi byt vzdy dobre...

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

09.11.2006 0:57

To jestli je na usti tlak nebo ne si myslim nema cenu hovorit, ponevadz se asi z te hlavne nejak plyny musi dostat. To ze ma vetsi raz puska s kratsi hlavni je asi vsem jasne. tak teda kratsi hlaven o 8cm z toho plyne rychlost strely tak o 5% mensi, ale pritom vetsi zpetny raz, tak teda co vy na to ze ten tlak se zmensuje vlivem delky hlavne. poslu obrazek prubehu tlaku v hlavni a nejaky namereny hodnoty, u raze 7x64 az 1000baru.

Ted sme vyresili ty tlaky, ze se nikam nevypari. jestli by nemela hlaven dostatecnou pevnost tak by se roztrhla jako petarda, jelikoz se nerozrne, tak z ni Ty tlaky vyzenou strelu.

Ta "ladicka" typo BOSS asi nebude takovy zazrak, ponevadz sem to videl 3, ale klasickou ustovku nekoliksetkrat vice. TRG, McMillanu, Rem 700, Acur. inter. zatim porad jen ustovky.

Cim presnejsi otvor tak je vyssi ucinost, protoze odvedu 100% plynu, musi to zkusit na necem vykonejsim nez na 223, tam to nemusi byt tak poznat.

mam i model neco jako na Garandu, hluk je sice mensi, protoze ty zplodiny porad odchazeji pryc, neco jako vetsi dira pro strelu. Jelikoz se ty plyny nemaj o co oprit, tak je i snizeni zpetneho razu mensi.

Do ted sem nevedel proc nejaky typy maji podelny drazky a jiny diry. Protoze u vojenskych zbrani jde hlavne o snizeni hluku ane tak o ucinost, tak podelny drazky, jak by asi strileli se spuntama v usich. Zavodni strelci muzou strilet v klidu tak chtej max ucinost, takze prepazky vseho druhu, dira je vyrobne jednoducha.

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

09.11.2006 1:12

Patrone
Lauflänge Pulver Menge Geschoß Masse Höchstdruck V0 Abbrand Mündungsgasdruck

7x64 Brenneke
65cm R905 3,9 g RWS DK 10 g 3.964 bar 912m/s 98,3 % 783 bar
50cm 851 m/s 96,2 % 1.057 bar!


7x57 Mauser
65 R904 3,3 g RWS DK 10 g 3.659 bar 861 m/s 98,8 % 652 bar
50 806 m/s 97,0 % 884 bar

rozdil je jen v delce hlavne, stejna navazka i strela

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

09.11.2006 9:55

nevim jak se ten tlak po vyletu streli rychle zmensi, to zas muze mit kolega pravdu, ze se zmensi rychle a pak to ani nebude znat, ale nevim nevim. Kdyby to tak bylo tak by byly od spalin jen prvni diry. Podle obrazku a z vlastni zkusenosti vim, ze ty zplodiny zasvini diry v celym kompiku a jeste vyleti za strelou kdyz strela opusti kompik.

Pokud jde o presnost, tak i kompik typu(presny otvor pro odvod vsech zplodin za strelou) by tu presnost mel zvetsovat. rozhodne bych nedelal diru o moc vetsi, protoze by to nemuselo byt presne soustredne a zplodiny mezi strelou a velkou dirou by pak tu presnost mohly ovlivnovat.

jetsli mas jen diry do stran nebo na vsechny strany, je vcelku jednu. Pokud jsou o stejnem rozmeru tak by se ucinky meli vyrovnat, coz by melo mit za nasledek jak snizeni razu tak sklidnene hlavne do stran

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

09.11.2006 10:48

Ten zatracenej tlak se MUSI s delkou hlavne snizovat protoze se zvetsuje objem..viz. p1 x v2 = p2 x v2


A kdyz opusti kulka hlaven tak objem v2 je nekonecne velkej ( cela atmosfera ) v tu chvili tlak p2 poklesne na hodnotu atmosferickeho tlaku....

Zkratka..vem kus duralu a rozvrtej ho jak jsem psal a dej vedet co a jak.. :wink:

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

09.11.2006 11:11

Je mi jasny, ze si rozumime, otazka ja za jaky cas :D
ten cas je asi nejdulezitejsi, protoze kdyz vemu blbej balonek a nafucim do nej a ted ho pustim :D :D :D co se stane??? kdyz je podle Tebe na usti hned objem nekonecne veliky tak by mel hned splasknout a padnout na zem, jelikoz vime ze ne, tak z te hlavne utika ten obrovsky tlak postupne.Jak sem rikal pred tim.
Tim samozrejme nerikam ze ten dural nemuze byt dobrej na nejaky typy.videl sem na 58 nejaky se 3 dirama nejakych 10mm od sebe vzdalenyma osama.muze to byt OK. tam to plnilo hlavne funkci - zabranit zdvihu zbrane. Kdyz bzch udelal typ co je na TRG s prepazkou 0,1mm tak nevim jastli by to vydrzela.
Prave o to mi de, stanovit pro ruzny pevnosti materialu min tloustky.

Zalepim izolackou nejaky diry na konci, jestli tam tlak nebude a okamzite by mel klesnout na prvnich dirach jak rikas, tak by ty zalepeny nemelo nic protrhnout, pak reknu :D

Jsem rad ze si pokecame, treba se casem nekam dopracujem a narazim na neco co sem predtim prehledl :D

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků