Uživatelský avatar
JirkaV
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 90
Registrován: 07.10.2007 12:38
Bydliště: Praha

27.08.2008 15:06

Jo, a kdyby si admin myslel že by z toho mohly být nějaké nepříjemnosti, ať to smaže.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

27.08.2008 15:25

No. Ke smazání důvod rozhodně není. Dokonce by nebylo od věci to trošku odtajnit a cíleně jmenovat. Je dobré vědět čemu se vyhnout. Já takovou akci zažil také a v předtuše průseru jsem rychle odešel.
Jinak za střelnici a podobné dění na ní je odpovědný provozovatel střelnice, žádná firma !

Tipnu si, Glock a MPI ? Pak snad jedině CZUB.

Uživatelský avatar
JirkaV
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 90
Registrován: 07.10.2007 12:38
Bydliště: Praha

27.08.2008 15:59

Tipnu si, Glock a MPI ?

No, když už je to venku .... Akce 14-15.6. zde
http://www.areal-knezmost.cz/akce/2008/cerven.php

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

27.08.2008 19:28

Tak nějak jsem si myslel že šlo o dny s Mlokem. Nápadně mi ten scénář připomínal dění v Bzenci, ale tam si aspoň ty zbrojáky trochu hlídali

Uživatelský avatar
MK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 215
Registrován: 02.05.2007 12:30
Bydliště: Brno

05.09.2008 19:10

hm, slušná práce... Proto radši nikam nelezu na takový akce, mnohdy mi stačí návštěva na zbraňovým abych byl první kdo začne volat po povinném praktickém přezkušování co 5let a pro výkon povolání co 2,5 roku...

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

13.12.2008 2:03

To se mi strasne libi na ty rane jistoty...

I kdybych pripustil to, ze se tim omlacuje udernik - za kolik ran jistoty se omlati? Za 10.000? Nekteri IPSC strelci dokazali s 1 zbrani nastrilet rocne nekolik desitek tisic ran a nasobne vic nasusit a udernik vydrzel... A kdyby ne - objednaval jsem nedavno novej na shopu CZ-UB - stal 170 Kc.


Reklama

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

13.12.2008 13:57

Tohle je bohužel myšlenkový relikt z dob hodně dávných, kdy to u nejrozšířenějších zbraní ČZ 50/70 a vz.52 skutečně nebylo nejvhodnější. :D

Uživatelský avatar
Eb
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 116
Registrován: 28.10.2008 17:42
Bydliště: Prágl

13.12.2008 18:15

ja si taky myslim,ze cvaknutí je cvaknutí,ale tak pro jednou to člověk přežije,a pak už je to šumák,že jo..

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

15.12.2008 10:04

U zkoušky jsem taky radši sklopil přes palec (po vyndání zásobníku a kontrole komory).
Prostě po tom sklopení počkat na povel "rána jistoty" či "odložit zbraň" a je to.

Uživatelský avatar
Peca
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 52
Registrován: 31.01.2007 10:06
Bydliště: České Budějovice, Praha

15.12.2008 10:26

Podle mě teda "rána jistoty" přes palec ztráci smysl, protože když selžou všechny kontroly před tím tak právě odmáčknutí bez palce by mělo být poslední a definitivní potvrzení, že zbraň není nabitá. Nehledě na to, že když jsem byl na jednom z první závodů (IPSC Level I) tak jsem právě za ránu jistoty přes palec dostal pěknej kartáč, a pěkně jsem si zopakoval bez palce :) :)

Uživatelský avatar
HV
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 514
Registrován: 21.05.2007 15:20
Bydliště: Praha 10

15.12.2008 11:06

Ono to je specifikum pana Vlosovského. Také jsem u něj dělal odbornou způsobilost. Člověk si musí dávat bacha na to co říká a přesně poslouchat jeho pokyny. Jestliže řekne odložte zbraň, nekecám, nemačkám spoušť na ránu jistoty ale odkládám. Tedy chci-li udělat zkoušku ;) Co na tom že praxe je již trochu někde jinde? Člověk se na zkoušce neučí, jen skládá zkoušku. I když výklad manipulace se zbraní by měl být jednotný, evidentně není. Je t stejné jako se školou. Teorie a praxe se občas poněkud rozchází.

Uživatelský avatar
GMatysek
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 08.09.2008 13:54
Bydliště: Praha

15.12.2008 11:52

No když jsem byl před lety na zkouškách, tak tam komisaři pomáhal takovej nějakej skřítek, asi zaměstnanec střelnice. Dostřílel jsem, vyndal šuple, záchyt závěru chytil prstem, kouknul do laufu a skřítkovi jsem to natočil, aby do toho taky viděl. Kouknul, řek dobrý a vypustit závěr a pak že ránu jistoty. Tak jsem mu řek, že žádná rána jistoty nebude, že dva dospělí svéprávný lidi viděli, že v laufu nic neni, tak tam prostě nic neni a že si kvůli němu nezlomím úderník (střílel jsem to vlastním železem). Skřítek začal poskakovat a řvát, běžel za komisařem a začal před ním rozhazovat rukama. Rozhovor jsem bohužel neslyšel, ale komisař máchnul rukou a uraženej trouba odešel pryč ....

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

15.12.2008 21:00

GMatysek - a vidis to, ja byt zkusebni komisar, tak te to vybiti necham zopakovat a ranu jistoty vyzaduju taky.
Sam pises: "kouknul do laufu a skřítkovi jsem to natočil" - co kontrola zasobnikove sachty, jestlis nezapomnel na zasobnik? ... Treba...
Prave proto, kdyz se na neco zapomene se toho dela vic.
Nelze se spolihat na to, ze neudelas chybu. Jak kdysi pravil Zelezny: "obcane CR se deli na ty, kterym uz bylo a kterym teoprve bude sdeleno obvineni" - ne ze bych ho mel nejak rad, ale parafrazuju to: "strelci se deli na ty, kteri uz si nechtic vystrelili a na ty, kteri si teprve vystreli". A az jednou zapomenes ve zbrani zasobnik, treba ti ta rana jistotu rozmlati skrin, ale netrefis cokoli, co je ti opravdu drahe.
Jeste mi rekni - jakou zbrani jsi to strilel? Kolik ran jistoty bys musel dat, abys udernik zlomil, kolik udernik stoji a veris takove zbrani?

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

27.12.2008 12:28

Eb píše:ja si taky myslim,ze cvaknutí je cvaknutí,ale tak pro jednou to člověk přežije,a pak už je to šumák,že jo..


Jen taková drobnost... Určitě jste jako kluci hráli fotbal, tak víte, jaký je to pocit, vší silou kopnout do balonu a zjistit, že balon tam není... A stejně to funguje v případě úderníku, který se nemůže opřit o zápalku... Nedělá mu to dobře... Některým zbraním to vadí víc, jiným méně. Některé zbraně nacvakají méně - osobní zbraně, jiné více - zbraně určené k vykonávání zkoušek...
Osobně žadatelům při přípravě doporučujeme, aby nahlas s předstihem hlásili, co hodlají udělat, případně se zeptali, zda mají dát ránu jistoty... Jednotný názor na "škodlivost" tohoto počínání neexistuje ani u odborníků... Proč by se jinak vyráběli sušilky?

Navíc to může být i otázka zvyku, mám hromadu zbraní, kde se opravdu na prázdno necvaká - perkusní a křesadlové, nebo repliky westernových nábojových zbraní... Také malorážkám bez drážky v hlavni to vyloženě ničí úderníky...

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

27.12.2008 12:55

a rozklepává komory.....

Uživatelský avatar
GMatysek
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 08.09.2008 13:54
Bydliště: Praha

28.12.2008 9:51

cmk:-> Koukám, že jsem to napsal blbě.
Ten "PS VB" u mě stál celou dobu. Takže viděl jak cpu do šuplete 5 nábojů, střílím 5 ran (zkontroloval v terči 5 děr), vyndavám zásobník a koukám do laufu. Pak se do komory kouknul sám a chtěl to cvaknutí ...
Když mám v ruce železo, tak mám taky zdravou paranoiu, ale jak už jsem psal, když tam dva lidi nic nevidí, tak tam prostě nic neni.
Střílel jsem to pětasedmou. Kolik do ní stál úderník netuším, protože jsem ho nikdy nezlomil (asi taky i proto, že jsem prostě bez sušilky necvakal) a té číze jsem skutečně věřil.

shi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 09.05.2007 19:24

28.12.2008 14:17

GMatysek píše:Když mám v ruce železo, tak mám taky zdravou paranoiu, ale jak už jsem psal, když tam dva lidi nic nevidí, tak tam prostě nic neni.
Střílel jsem to pětasedmou.


Každý má tu paranoiu jinak intenzivní. Ostatně vlákno "Výstřel doma pro X-té" ukazuje, že úplně prázdné zbraně čas od času střílejí. To, že si mozek myslí, že tam oči nic neviděly, ještě nic neznamená.

Když komisař koukal, tak nejspíš koukal do komory, ale ne do šachty zásobníku, protože aby do ní viděl, tak by si nejspíš sám musel tu pistoli vzít do ruky.

Někdy mám pocit, že by se rána jistoty měla střílet na vlastní nohu, pak by lidi rychle pochopili, že ta přehnaná paranoia není zbytečná. A ti, co by to stejně nepochopili, by časem byli poznat podle kulhání. :D

Když elektrikáři nařizují někomu práci na vedení, tak to, že je ono vedení odpojeno od napětí vedoucí prokazuje pracovníkům tak, že má ze zákona povinnost si na to vedení šáhnout holou rukou. Povinný výstřel na vlastní nohu se mi jeví jako dobrý nápad, protože lidí, kteří urputně věří, že zbraň je prázdná, protože mají pocit, že se do ní podívali, je nějak příliš mnoho. Asi napíši svému poslanci ... :lol:

CZ75, stejně jako každá normální zbraň, pár cvaknutí úderníkem naprázdno přežije. Smysl by to snad mělo u nějaké archiválie a pod, jak psal Hungry. Hádat se se zkušebním komisařem kvůli takové ptákovině obzvlášť u CZ75 je "klukovina" za kterou se třeba v autoškole vyhazuje. Ostatně, neručí náhodou za bezpečnost u zkoušek zkušební komisař ? Pokud ano, a ty jsi odmítl vykonat jeho (oprávněný) příkaz, tak je to na vyhazov.

Uživatelský avatar
GMatysek
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 08.09.2008 13:54
Bydliště: Praha

28.12.2008 15:47

shi:-> Ehmm ... co si tak místo psaní obecného moudra nejdřív přečíst můj příspěvek?
NEBYL to zkušební komisař a stál vedle mě celou dobu, tedy i když jsem VYDAVAL zásobník.
Jenom tedy doufám, že mi neřekneš, že neviděl, jestli tam náhodou nezbyl ten zásobník ještě jeden :wink: Jinej rozumnej a logickej argument už mě nějak nenapadá ......

shi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 09.05.2007 19:24

28.12.2008 17:34

GMatysek: Ty prostě nevěříš v selhání lidského a technického faktoru současně. No a jsou tu lidi, kteří věří v pana Murphyho - co se může podělat se taky podělá - a tito lidé se snaží fungovat tak, že když už se to podělá, tak se to musí pokud možno podělat tak, aby se nikomu nic nestalo. Ráda jistoty sem patří.

Snažit se konat a navrhovat systémy a postupy tak, aby systém selhal bezpečným způsobem je způsob uvažování - používají ho lidi co navrhují systémy s vazbou na funkční bezpečnost (lékařská přístrojová technika, automobily, letadla, elektrárny).

"Jsem dokonalý a neomylný a všichni kolem mě taky" je prostě jiný způsob uvažování - používají ho třeba právníci, kteří si myslí, že "institut společneské nebezpečnosti do práva nepatří, protože trestní zákoník je dokonalý", nebo řidiči co považují rychlosti kolem 200 km/h na okreskách za bezpečný způsob jízdy.

Většina lidí uvažuje někde mezi těmito dvěma extrémy, ale pro manipulaci se zbraněmi mi ten první způsob připadá o dost lepší a ten druhý na střelnici prostě nepatří.

-------
"Don't worry, it's not loaded" - Terry Kath, Chicago guitarist těsně před tím, než se zastřelil.
Naposledy upravil shi dne 28.12.2008 17:59, celkově upraveno 1

shi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 09.05.2007 19:24

28.12.2008 17:58

GMatysek píše:Jinej rozumnej a logickej argument už mě nějak nenapadá ......


Některé nehody jsou způsobeny celkem iracionální sekvencí náhod nebo nešťastných okolností a je prostě jednodušší a spolehlivější věřit v iracionální náhody a existenci gremlinů, než mít všechno pod dokonalou kontrolou.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků