MCM
 
Příspěvky: 137
Registrován: 24.05.2007 12:50

05.09.2007 7:37

A proc nebyla prazdna? Zasobnik byl venku, vyhodil se naboj. Kde se teda ten dalsi naboj vzal?

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

05.09.2007 7:55

To jsou právě ty dotazy které nikdo nezodpoví........

Prostě vystřelit umí i zbraň "nabitá" prázdným zásobníkem a několikrát zkontrolovaná, proto platí poučka "zbraň vždy považuj za nabitou, nikdy nemiř na nikoho koho nechceš zastřelit, případně na věc kterou nechceš rozbít...."

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

05.09.2007 9:43

Ten kdo se zbrani zachazi kazdy den, at uz pracovne nebo jako hoby si drive ci pozdeji vystreli. Do te doby nez se mu to stane, tak se povazuje za profika s tim ze se mu to nikdy nemuze stat protoze on preci vi v jakem stavu ma zbran. Ale jako pozitivum je to, ze at profik nebo clovek zvykly se zbrani denodene zachazet, tak vzdy manipuluje se zbrani do bezpecneho prostoru ci smerem. Nema cenu vykladat a vysvetlovat lidem, kteri si jeste omylem nevystrelili, to ze se to muze stat. Ale trenovat, prudit a trvat na bezpecnem zachazeni s hlavni co vzdy smeruje do bezpecneho prostoru. Protoze az se jim to stane, tak si streli do podlahy, zdi, nabytku apd.
Pak teprve pochopi, ze jsme meli pravdu.
:-) jasne ze mluvim z vlastni zkusenosti.
byl jsem ted behem mesice na dvou relativne velkych soutezich (ME v BR22 v Milane a MS BR centerfire v Rakouskem Holles) vsude se manipulovalo se zbranemi naprosto bez kontroly, lidi chodili s flintama pres rameno, v naruci apd. Ale vsichni meli vyndane kliky ze zaveru. Kliky se davaly do zbrane az na povel pri vlastni soutezi.
Kolikrat mi mrazi na nasich soutezich, kdyz soutezici vyndava pusku z kufru a ma zamceny zaver. Taky je to vzdy pan JISTY ze nema nabito. Ale na vyzvu, strc si teda hlaven do huby a odmackni, se kazdy krouti a rika ze jsem debil a nenormalni.

MCM
 
Příspěvky: 137
Registrován: 24.05.2007 12:50

05.09.2007 10:20

Jako mne je jasne, ze takova vec se muze stat a opatrnosti nikdy neni nazbyt. Ale spise mne zajimalo, co Waltovi selhalo, kdyz vyhodil ven zasobnik, vyhodil z komory naboj, dvakrat natahl a pak mu to vystrelilo. Proste kde se ten naboj vzal?
Proste mne zajima, na co si ma clovek dat pozor a co se muze pri vybijeni prihodit za chybu, ze naboj zustane v pistoli.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

05.09.2007 10:38

může se stát že je blbá hilsna, a že bez výstřelu nejde z komory (žvejkne se tam) a díky blbému tvaru zápichu po ní klouže opotřebovaný vytahovač. takže si walt mohl myslet že vrátil vyhozený zpět do zásobníku, přičemž to mohl být nějaký další náboj který byl třeba povytažený ze zásobníku......

Uživatelský avatar
HV
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 514
Registrován: 21.05.2007 15:20
Bydliště: Praha 10

05.09.2007 11:25

Walt udělal chybu, že si pouze zacukal závěrem ale nezkontroloval komoru ;)
Když jsem byl u zkoušky, komisař chtěl vidět vybito. Natáhl jsem závěr co jsem mohl, div jsem ho nevytrh a on stále:"Nic nevidím". Logicky jsem zauvažoval a trochu jsem povolil, závěr obnažil náhled do komory a byl jsem pochválen, že takhle to je správně :)
Ono se totiž opravdu může stát ledacos, chybou střeliva počínaje a ulomeným vytahovačem konče. Ale když vidím prázdnou komoru a závěr nenese náboj, mělo by to být OK. Walt je prostě ten šťastlivec, co se držel posledního bodu, rána jistoty bezpečným směrem. Další bod, který nelze podcenit.
I když mi taky vrtá hlavou, kde se vzal druhý náboj, když jeden vyhodil a zásobník byl venku. To už je asi nějaká čarodějná kejkle :P


Reklama

MCM
 
Příspěvky: 137
Registrován: 24.05.2007 12:50

05.09.2007 12:42

No prave, pise, ze naboj vytahl ven. Takze asi si myslel, ze vytahl a on treba zustal v komore, jak pise Fox. Hmm, zajimava vec, naboj v komore muze clovek lehce prehlidnout.
Tady se clovek dozvi hodne veci, myslim, ze je skoda, ze misto sprtani stovek otazek na zkousky, by mozna byl vice produktivni povinny (treba dvoudenni) kurz, kde by se takove moznosti a nebezpeci podrobneji probrali. A ne jenom to, ze mi instruktor rekl, podivam se zda tam neni naboj. V te dobe jsem jeste nevedel ze tam nejaky vytahovac je a jak to vlastne presne funguje, takze jsem jen mrkl dovnitr, vidim pistoli durch (dira po zasobniku), tak je to OK. Proste takova presne naucena manimupalace aby to u zkousky proslo. Kdyby mi tam nekdo supl do hlavne trosku tmavsi naboj, tak ho stoprocentne neuvidim.

Uživatelský avatar
Walt
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 20.01.2004 14:30
Bydliště: Králův Dvůr

05.09.2007 13:36

v komore byl Sellier & Bellot, ten vyskocil
ve vyjmutem zasobniku byly (v te dobe legalni) expanzni Winchestery, jeden sel do betonove podlahy
presne podle hesla "kdyz buh dopusti, i motyka spusti"
ted uz se nejen koukam do komory, ale pred zavrenim zaveru ji zkontroluju prstem
pri manipulaci odjakziva mirim bezpecnym smerem - knizky, sedacka...

MCM
 
Příspěvky: 137
Registrován: 24.05.2007 12:50

05.09.2007 13:54

Ja jsem asi natvrdlej, ale porad tomu nerozumim. Zasobnik s nabojama sel ven. V komore byl S&B - ten vyskocil. Tak jak a proc se dostal do komory ten ze zasobniku? Neco mi uniklo?

Uživatelský avatar
Walt
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 20.01.2004 14:30
Bydliště: Králův Dvůr

05.09.2007 14:11

to ja nevim taky, proto to sem pisu :lol:

Uživatelský avatar
Missak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 901
Registrován: 09.07.2006 17:20
Bydliště: Přerov

05.09.2007 18:26

a nebylo v tom právě to, že jsi to dělal "automaticky" a nevědomky změnil pořadí, jako třeba když na klávesnici přehodíš sled písmenek? Prostě - natáhnout závěr, vyhodin náboj, potom teprve zásobník ven? Sám mám spostu zkušeností s tím, že jsem dlouhou přesvědčen, že jsem něco udělal v určitém poředí a nakonec se zjistí, že jsem to udělal jinak, prostě jen proto, že to dělám často a automaticky. U zbraní se mi to ZATÍM nestalo.

Uživatelský avatar
Walt
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 20.01.2004 14:30
Bydliště: Králův Dvůr

06.09.2007 12:19

zasobnik byl venku, naboj SB z komory taky

Uživatelský avatar
HV
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 514
Registrován: 21.05.2007 15:20
Bydliště: Praha 10

06.09.2007 13:29


Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

07.09.2007 9:22

"Heleďte, v podstatě každá věc se dá logicky vysvětlit. Možná, až na počet členů Kelly Family." :lol:

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.09.2007 10:39

Ja si myslim ze to je diskuze o nicem. Pokud neni zbran kousla nebo jinak viditelne v "nenormalnim stavu" vyndam zasobnik, otevru zaver, vylitne naboj, zkontroluji vyzuelne ze v komore nic neni (a vidm prazdnou komoru), tak to proste nemuze vystrelit.
otzka je jestli jsem to tak opravdu udelal nebo jsem si to myslel ze jsem to udelal. ze zasobnik byl mimo zbran, ne jen povytazeny. ze opravdu naboj vyletl, ze nebyl zlomeny vytahovac a ja si to jen myslel, protoze to tak vzdy je.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

13.09.2007 20:30

jo jo každá zbraň je nabitá,jen nekteří na svoji první ránu ještě čekají....
mají totiž zbroják krátce......

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

17.09.2007 14:09

Walt - co si budeme povidat - proste se nekde stala chyba - bud sel ven zasobnik pozde (po vyhozeni S&B) a nebo sel zasobnik sice vcas, ale ven nic nevylitlo - vytahovac proste nevytahl... Jina sance neni, co si budeme povidat...
Chyba mezi zbrani a zemi :-) Clovek to 10.000x udela dobre a jednou proste ne, proto se ty bezpecnostni navyky navzajem krejou... I kdyz selze jeden, druhy by jej mel odhalit, kdyz selzou 2, odhali je treti, kdyz i ten ne, tak by ctvrty (rana jistoty do bezpecneho prostoru) mel aspon minimalizovat nalsedky.
Ac se mi to jeste nestalo, vubec netvrdim, ze nikdy stat nemuze, takze to neni mineno jako kritika, ale jako proste zhodnoceni situace :-)

Mimochodem - sveho casu jsem v LOSu razil teorii, ze standardni vybijeni, jak jej tam dela minimalne pulka lidi je malo (vyndat zasobnik, 1x natahnout zaver, ukazat, spustit zaver, rana jistoty) - ano, pokud vsichni udelaji co maji a vsechno funguje, je to samozrejme OK, ale...
- muze zablbnout vytahovac
- rozhodci nemusi davat bacha
- pulka strelcu to sama pohledem nekontroluje
a rana je na svete...

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

18.09.2007 15:14

Rozhodčí by neměl dát pokyn k ráně jistoty, dokud se nepřesvědčí, že je prázdno. Ale u "rychlíků", co na povely nečekají, mnohdy nezbyde čas...

oupi
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 481
Registrován: 14.09.2006 14:21

19.09.2007 6:19

Na soutěže nejezdím, tudíž povely ozhodčího se mě netýkají. Po každé střelbě, před čištěním, či jakoukoli jinou manipulací se zbraní vyndám zásobník (držím ho stejnou rukou jako zbraň - mezi malíčkem a prsteníčkem), natáhnu závěr dozadu (3x),vizuálně skontroluju komoru a ránu jistoty. Prst do komory nestrkám, bo to bolí. Potom buď nabiju, rozeberu zbraň, či cokoli jiného. Protože jí nosím neustále nabitou, vždy, když jí někomu ukazuji (a to, že velmi nerad), vybíjím a půjčuji v poloze se závěrem vzadu. Sám tak může zkontrolovat, že je komora prázdná. Zásobník i s vyhozenou mám pochopitelně v ruce.
Kolega si nedávno uklízel služební zbraň, jako vždy povytáhnul zásobník, natáhnul a boom. Povytáhnul málo. :D Odnesla to jenom skříň. Od té doby ale kontroluje zbraň pořádně.

Uživatelský avatar
Anorektik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 476
Registrován: 29.09.2006 15:01
Bydliště: Vedle sousedů

20.06.2008 20:06

Tak oživíme:

Ve středu jsem byl po delší době na střelnici. Preferuji jednu menší, jelikož tam po 19 hodině bývám sám. Výjimečně tam byl střelec s dvěma babama - nejspíš osvěta. Tak jsem vzal zavděk pravým stavem.
První rána = horká nábojnice se odrazila od stěny a přistála mi za košilí u klíční kosti. Pálila jak sviňa. Reflexně jsem se ji snažil levou smést, jak se mi to nedařilo, chtělo se mi poskakovat. V tu chvíli jsem si uvědomil že mám nataženo a v zásobníku ještě 9 dalších. Se silným sebezapřením jsem stále míříc k terčům vybil (zásobník ven, 2 x zkontrolovat komoru + rána jistoty). V tu chvíli ta potvora byla u pupku a konečně pálit přestala. Pod nohavicí nábojnice, říkám si: Krleš. Pokračuji v palbě. Po skončení pomáhám obsluze zamést nábojnice, když se přítel obsluhy nechal vyhecovat k sundání poppera co tam po mě zůstal (došly náboje). Všichni stojíme za úrovní střelce, zacpáváme si uši. Prásk..........něco mi zprava ofouklo účes a kleplo za mnou do zdi. Na zemi ležela pěkně rozpláclá olověná střela..........
Přijedu domů, vybíjím, a jdu do tepláků. Na lino vypadne nábojnice...

Poučení:
a) Zapínat si i poslední knoflíček u košile :D
b) Smolný začátek ještě neznamená, že to nakonec nemůže dopadnout dobře :idea:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků