Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

19.05.2007 22:33

Díky všem za cenné rady do začátku. Myslím že Ardesa to nebude, zvláště ne plastová. Tatík je dost patriot a musí to mít klasický vzhled, ačkoli bude promýšlet puškohled. Takže, zase by bylo ideální, kdyby tam byla rybina na montáž. Samozřejmě, dá se udělat. Ta Pedersoli kterou zmiňoval Vrb vypadá opravdu dobře a na BVS mě zaujaly flinty Enfield. Budu o tom muset něco nastudovat sám... :D

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.12.2006 23:12

19.05.2007 22:39

Když tam chce mít tatík optiku tak opravdu asi něco in-line s vnitřním zápalníkem.Při odpálení z otevřenýho závěru zrovna tak jako u zbraní s bočním zámkem zápalka šlehne i okolo.Mohl by tak čistit nejenom zbraň ale i optiku.
Já bych i na rekreační střílení volil hlaveň se stoupáním 800 mm a míň+ ogivál.Je s nima míň manipulace při nabíjení a ušetří si dost práce s přípravou flastrů.
Jinak střelba na 50 a na 100 m z předovky chce jiný laborace.Laborace která chodí perfektně na 50 je na 100 nedostatečná.
Jestli chce střílet ale jen kuličkou a na delší vzdálenost chtělo by to asi ráži .54.

vrb
 
Příspěvky: 381
Registrován: 15.06.2005 21:51

19.05.2007 23:56

aby nevznikal ještě větší zmatek, to plastové pod odkazem je ardesa. jinak doporučuju fakt kouknout na tu Savage, ta se prodává i s puškohledem a max. přesnost má o dost jinde než zbytek.

Střílel tatík už s něčím takovým? Myslím, že před nákupem by si to měl někde vyzkoušet včetně čištění, aby věděl do čeho jde... PS: jsem ochoten poskytnout zbraň(optiku na tom nemám) a střelivo na vyzkoušení.
když je člověk zmlsanej bezdýmným tak přesedat z koně na osla jde dost blbě, já nedávno zkoušel trochu černoprašit a zdálo se mi to neuvěřitelně hnusné a slabé. ale fakt to má něco do sebe, takovej zvláštní pocit..

Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

20.05.2007 10:02

Jediná předovka kterou tatík kdy vlastnil tak byl .44 perkusní revolver. Myslím ale, že o tom jaká to bude pakárna vyčistit představu má... :D Jestli chápu dobře co mi líčil, tak mu ani tak nejde o občasné střílení, ale o to aby měl doma zbraň, kterou mohl ve své době někdo použít například na vysokou. Aby to bylo výkonné, ale ještě alespoň trochu přesné.

To Vrb: jsme z jižních Čech, já z Budějovic a táta z malé vesnice kousek od Nových Hradů. Samozřejmě, za praktickou instruktáž bysme Ti byli vděčni... :wink:

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

20.05.2007 16:26

Vrb: ten slovák som asi ja :))) Moja ardesa má ten neduh čo píšeš, zápalka prešlahuje okolo záveru a fest opaluje optiku. Riešim nejakú krytku aby mi ten dural neprepálilo skrz. Viď fotku.

Childeater: akonáhle pôjdeš do výkonov budeš strácať presnosť. Na výkon bude tiež vhodné kúpiť pyrodex. Mám otestované že ardesa znesie 250gr. Lee r.e.a.l podsypaný 5g pyrodexu rs. V tejto konfigurácii na 10m prevalí lešenársku trubku krížom. Ak chceš strielať presne tak budeš musieť vela laborovať. Ja som to vzdal a presnú strelbu som začal prevádzkovať z malorážky, ardesu používam iba na vyblbnutie keď chcem aby lietala hlina :)

Obrázek

Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

20.05.2007 18:18

No, já bych chtěl právě najít takovej rozumnej kompromis mezi výkonem a přesností. Ne že by s tím tatík chtěl jít na mamuty, ale má rád ten požitek z velké rány.


Reklama

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.05.2007 20:37

Můj názor je, že by nemuselo být od věci, poohlédnout se po inzerátech a zkusit koupit nějakou flintu z druhé ruky a začít střílet na 50m přes otevřená mířidla. Pokud usoudí, že je to obor ve kterém by chtěl pokračovat, díval bych se po jiné...
Jinak, pokud chce mít doma flintu, ze které kdysi někdo moh střílet vysokou..., tak by to rozhnodně měla být replika historické zbraně a na tu optika nepatří...
Špatná volba by nebyl Frontier od Pedersoliho.
Jinak pokud to stoupání dovolí a dá se použít těžký ogivál, může to být prda už ze .45cal....

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

22.05.2007 22:49

Re: Prosím, poraďte - perkusní kulovnice

Childeater píše:Hola, přátelé - táta by si rád pořídil perkusní kulovnici, minimálně v ráži .50 a rád by to osadil slušnou optikou a chtěl by přesně střílet minimálně do vzdálenosti cca 50-100m. Ušetřeno má mezi 15-18tisíci Kč. Copak byste doporučili?

Díky za radu,
Childeater


Ještě bych rád připoměl a upozornil na příručku o střelbě z předovek kterou napsal Mistr Evropy a mnohonásobný Mistr České republiky, pan Pavel Balák. Příručka se jmenuje Sportovní střelba z předovek a vycházela na pokračování ve Střelecké revui kolem roku 1999. Je vní vše co může zajímat všechny příznivce černoprachých zbraní. Velmi doporučuji!
Obrázek

briegel
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 14.02.2007 23:42
Bydliště: Prachatice

23.05.2007 0:48

Re: Prosím, poraďte - perkusní kulovnice

Childeater píše:Hola, přátelé - táta by si rád pořídil perkusní kulovnici, minimálně v ráži .50 a rád by to osadil slušnou optikou a chtěl by přesně střílet minimálně do vzdálenosti cca 50-100m. Ušetřeno má mezi 15-18tisíci Kč. Copak byste doporučili?

Díky za radu,
Childeater
Zdravím,tak za ty prachy a podle nároků bych se do toho vůbec nepouštěl :shock:.To by potřeboval minimálně ještě jednou tolik,aby si něco slušnýho pořídil.Máme v Č.B. zrovna jednoho dost dobrýho puškaře,kterej dělá Lorenzky a na tu by ani dvojnásobek nestačil.Ale je to zase kvalita.I u předovek platí : Kvalita=velká cena.

briegel
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 14.02.2007 23:42
Bydliště: Prachatice

23.05.2007 0:55

Re: Prosím, poraďte - perkusní kulovnice

To Fandaks
:shock: Pavel balák není!!! žádný mistr Evropy.My ,kteří po těchto velkých závodech jezdíme a už doma i nějaké medaile máme víme,že byl první,ale jen v doplňkové(předváděcí) disciplíně,která se nepočítá do hodnocení Mistrovství Evropy.Takže pozor!!!Douda to může také potvrdit.Je pravdou,že Balák to v Hradci a okolí tvrdí,ale my mu to nežereme.A před námi si to ani nedovolí!!!

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

23.05.2007 4:33

briegel: Jak už jsem ti dnes jednou napsal, jsem v hodnocení soutěží a titulů laik. Takže je to můj omyl, netušil jsem, že když někdo soutěž na Evropě vyhraje, nezíská mistrovský titul, i když by si to podle mého názoru každý zasloužil. Tady mě šlo pouze o upozornění na články P. Baláka která ve Střelecké revui vycházela. Nic víc, nic míň.

Uživatelský avatar
douda
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 20.01.2004 16:49
Bydliště: Mladá Boleslav

24.05.2007 21:54

Tituly ...

Jedna vec jsou klasicke discipliny dle pravidel MLAIC, v tech se davaji tituly sampionu a diplomy MLAIC a uznavaji rekordy. A pak jsou ruzne doplnkove zavody, ktere se strili az na konci mistrovstvi a jsou jen jako ukazka toho, co by se mohlo do radnych disciplin zaradit. Vysledek takovehoto zavodu je sice pekny, ale pokud vim, tak vitez na diplomu nema napsano, ze to je TITUL MISTRA ...

Vetsinou se ale techto doplnovych zavodu neucastni vsichni a i zajem o ne neni takovy, jako o ty stare klasicke ...

Letos se treba bude v italske Parme v ramci Mistrovstvi Evropy strilet Mariette 15 (prekusni revolver, 15 ran, nic se neskrta) a Kuchenreuter 50m (nase stara dobra Perkusni pistole civilni ale na 50m), pak tam budou i nejake dalsi puskove dispicliny, ale ty me nezajimaji, ja umim strilet jen jednou rukou :-)

Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

31.05.2007 21:34

Děkuji všem za odpovědi. Jsem z nich ale trochu smutný, nevím jakým směrem mám směřovat průzkum při koupi.
Mohu se tedy ještě jednou zeptat, jakou konkrétní zbraň byste doporučili začátečníkovi pro seznámení se s černoprachým padesátimetrovým střílením?
Díky moc za ohlasy. Názorů všech si vážím, jsem v tomto oboru opravdový laik.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

31.05.2007 23:11

Pokud bude hlavní důraz na cenu, doporučil bych Ardesu - Pensylvanii - karabinu, lepší volba je pak Frontier - Pedersoli. A pak bádat a bádat...

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

01.06.2007 0:05

Childeater:
Další dobrá možnost je, koupit si předovku v NSR u Frankonie. Frankonie má prodejny ve Wurzburgu, Norimbergu, Berlíně nebo v Mnichově. Tato firma prodává předovky firmy LYMAN které jsou vyráběny italskou firmou INVESTARM. Tyto předovky můžeš vidět právě na stránkách fi. LYMAN:

http://www.lymanproducts.com/lymanproducts/index.htm

pak klikni na stránce nahoře na "Black Powder", Na nové stránce pak uvidíš všechny modely i s jejich popisem. Dělají je pro praváky i leváky, pro střelbu kulatou střelou i pro střely válcové v rážích .50" a .54".

Důležité je uvědomit si jaké má hlaveň stoupání drážek (Twist) Pro střelbu kuličkou je vhodné stoupání 1:60". Pro střelbu těžšími válcovými střelami typu Minie, Maxi-Ball a pod. je vhodné stoupání 1:32". Kompromisem je stoupání drážek 1:48". Údajně je kvalita těchto předovek velmi dobrá a ceny z loňského katalogu Frankonie jsou od 260 do 340 Euro.
Samozřejmě prodávají i předovky od Ardesy, takže si budeš moct vybrat.
Naposledy upravil Fandaks dne 01.06.2007 11:38, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

01.06.2007 0:22

Childeater: Důležité je vědět, jak tatík vidí! Jestli bude nezbytně potřebovat puškohled, nebo ještě uvidí dobře na miřidla. Některé předovky mají pro montáž puškohledu už předvrtané a vyzávitované otvory a některé předovky to nemají. Odtoho bych vycházel.

Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

06.06.2007 21:07

To Fandaks: díky za cenné rady. Mám docela slušnou němčinu a když jsem volal do Německa, byli velmi vstřícní. Předpokládám že brzy pojedu do Německa, většinou jezdím do Stuttgartu takže není problém zajet jak do Norimberku, tak do Mnichova. Myslím že něco zkusím vybrat přímo na místě, rád bych si taky nějaké zbraně osahal a vzal do ruky. Vybírat jen podle obrázků nelze. Musím zkusit jak zbraň sedí v ruce (máme s tatíkem stejně dlouhé ruce a podobnou postavu) a pak vyberu něco co bude přibližně v souladu s radami co jsem se tady dozvěděl a tím, co si představuje tatík.

Takže ještě jednou děkuji všem za to že mi pomohli udělat si obrázek a po zakoupení zbraně se vám pochlubím.

Childeater

Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

20.06.2007 17:31

Takže, volba definitivně padla na Rocky Mountain Hawken .54 cal.
Potíž je v tom, že otec přiznal potíže se zrakem a prudí s montáží puškohledu. Vím, že k té krásné flintě je to jak pěst na oko, nicméně prosím o vaše rady, co si o tom myslíte.
Je to vůbec realizovatelné?
Nezkurvím puškohled zplodinami zápalek a černého prachu?
Máte prosím zkušenosti s montáží puškohledu na klasické předovce, která nemá in-line zámek?

Dík

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.06.2007 18:32

Co jsem zažil tyto pokusy, tak to většinou nedopadlo dobře. Možná hlavně proto, že nikdo nebyl ochoten zaplatit řádný puškohled a byly použity nevhodné typy, které to nevydržely...

Na flintě se budou muset udělat drážky nebo kameny pro montáž, což bude nenávratný zásah... Puškohled bude muset být kvalitní a možná by to měl být nějaký, který se dá dát dost od oka, aby na něj "nedošáhly" splodiny, ale to není zrovna moje parketa...

Ale ted mne napadlo, že na http://awsczech.ketnet.cz/ kamarád prodává perkusní Sharpsku cal. 54... Vč. nějakých kovových polonábojnic. Kupuje nábojový Sharps .50-90. Takže, pokud už není prodaná, byla by to mnohem lepší varianta. Na tydle pušky už se dá koupit replika původního puškohledu, případně splašit něco z první republiky, co tam bude vypadat dobře.

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

20.06.2007 18:41

Childeater píše:Takže, volba definitivně padla na Rocky Mountain Hawken .54 cal.
Potíž je v tom, že otec přiznal potíže se zrakem a prudí s montáží puškohledu. Vím, že k té krásné flintě je to jak pěst na oko, nicméně prosím o vaše rady, co si o tom myslíte.
Je to vůbec realizovatelné?
Nezkurvím puškohled zplodinami zápalek a černého prachu?
Máte prosím zkušenosti s montáží puškohledu na klasické předovce, která nemá in-line zámek?

Dík


1. Realizovatelné? Puškohled lze přimontovat i na koště!
2. Zplodinami zápalek ho určitě opálíš, nevím jestli "zkurvíš", nicméně tomu se dá snadno zabránit vhodnou clonou.
3. Chtělo by to foto té pušky... a mám za to, že na hist. předovku puškohled nepatří, ale proti gustu......

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků