jurash
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 11.11.2010 11:37

11.11.2010 11:47

výpočet hmotnosti terče

Zdravím,
chci navrhnout terč, tzv. stromeček, pro soutěžní střelbu. Víte někdo jakým způsobem jít na výpočet hmotnosti terče (resp. jeho momentu setrvačnosti), aby mu střela, např. .22 LR udělalila energi na otočení na určitém rameni (např. 200mm) o určitý úhel (typicky 180°). Takže střelec bude moc terč "odstřelovat" z jedné strany na druhou.

Díky

Jura

PS: zítra bych dodal url pro náhled jak by to mělo vypadat..

Lukas_K
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 594
Registrován: 11.11.2006 22:19
Bydliště: Praha

11.11.2010 19:51

Re: výpočet hmotnosti terče

Výpočet ti bude +- fungovat, když to bude strojařina na ložisku. Většina terčů je ovšem hrubá kovařina typu pouzdro na namazané tyči, aby to něco vydrželo. Pak je to výrobně pokus-omyl. V zásadě je nejjednodušší udělat to s velikou rezervou (tzn spíš lehčí než těžší) a domyslet, jak to v opačné úvrati dobrzdit, aby se ti to rameno neodráželo zpátky.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

11.11.2010 20:27

Re: výpočet hmotnosti terče

asi myslíš tohle http://www.alliancze.cz/terc-steel-roun ... l/d-70438/
tenhle typ by byl asi jednodušší na výrobu a funguje moc pěkně http://www.alliancze.cz/terc-gallery-re ... e/d-69764/ jen rychle ubejvaj patrony :)

jurash
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 11.11.2010 11:37

11.11.2010 21:54

Re: výpočet hmotnosti terče

Na ložisko to chci. Na "konzoli" co bude na vnějším kroužku ložiska chci dávat různé terče (různá délka ramene, různý tvar, tzn. i hmotnost) a odladit do chci tak, aby při byl terč určen pro danou ráži (dejme tomu od shortu po .45).
Na ten výpočet jsem chtěl jít přes "impuls síly"..nějako jako pružně nepružný ráz. Chtěl jsem z délky střely počítat dobu "kontaktu" střely a terče. Z toho by mi vyšlo zpomalení (předpokládám, že terč stojí) a z toho síla, kterou působí kulka na terč..a jelikož je to na nějakém rameni, tak mám z toho moment..a opět bych počítal čas zrychlování úhlové rychlosti z "doby kontaktu".. nevím esi sem to popsal dobře..
Jak byste to počítali vy? Jinak se jedná o první typ terče co poslal sided..

Hand
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 103
Registrován: 28.10.2006 23:17

13.11.2010 0:08

Re: výpočet hmotnosti terče

V tomhle případě se mi zdá výhodnější než valivé ložisko (předpokládám, že bylo myšleno) použít klasicky čep a pouzdro. Tření v tomhle uložení by působilo jako brzda, což je zde podle mě žádoucí. Nehledě na jednodužší údržbu a výrobu. Úhel pootočení ramena s terčem by závisel na třecím momentu v uložení a předané energii. Tření by se dalo přibližně spočítat, ale tu energii asi jedině z úhlu pootočení nějakého zkušebního terče.

sacket
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 76
Registrován: 02.09.2007 13:47
Bydliště: Vysočina

13.11.2010 10:46

Re: výpočet hmotnosti terče

Tento terč jsem dělal na 22lr a odpor otáčení se nechá regulovat náklonem, ale pro větší počet ráží to fungovat nebude.


Reklama

Uživatelský avatar
marish
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 19.07.2009 16:14
Bydliště: Liberec

16.11.2010 12:26

Re: výpočet hmotnosti terče

Přes ty výpočty mi to přijde poněkud složité s nejistým výsledkem.
Upřednostnil bych vymyslet systém brždění, zajištění v polohách, červíky, odpružené západky, vše co nejvíc štelovatelné, aby se to dalo nastavit (třeba i na ty různé ráže).

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

17.11.2010 14:08

Re: výpočet hmotnosti terče

Podle mne by bylo nejjednodušší terč zavěsit na jednoduchém čepu, a na zadní straně opatřit nějakou schránkou či nádobou. Do té by bylo možno přidávat/ubírat např. písek, broky, nebo možná i vodu, a tím ladit její hmotnost a chování po zásahu různým nábojem.
Pokud má být terč určený k použití z obou stran, pak schránku umístit mezi dvě stejné plotny (ačkoli tam už by mohl být problém s tím, že pokud budou dostatečně silné proti průstřelu, pak už to možná bude na otočení těžké samo o sobě).

jurash
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 11.11.2010 11:37

17.11.2010 14:27

Re: výpočet hmotnosti terče

napadlo mě, že osu rotsace nakloním a gravitace mi pofrží terč v krajních polohách (tak jak to psal sacket). Zatím to mám navrhléí tak, že je terč udělaný z hardocu, přivařený na závitové tyči, ta se zašroubuje (kontramatkou pojistí) do výpalku, který se otáčí kolem trubky (mám verzi jak s ložiskem tak bez ložiska), k krajních polohách bude jištěn dalším výpalkem, který je přidělaný na trubku. Ve výpalku co se otáčí je díra pro pružný kolík, na kterém je nasunutá tlumící guma.. náklon nosné trubky se dá regulovat, počet terčů je libovolný.. dneska dodělám výkresy a nechám is nacenit výrobu..:)

Obsah fóra / Střelivo / Pistolové a revolverové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků