hajnrich
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 609
Registrován: 06.11.2007 19:20
Bydliště: Ústecký kraj

10.12.2010 22:51

Re: Mosin Nagant

Taky jsem podlehl kouzlu téhle flinty a pořídil si dlouhou verzi, hranaté pouzdro závěru, rok výroby 1933. železo i dřevo pěkné. Bohužel po důkladném vyčištění a odmaštění vývrtu jsem našel stopy po drobné povrchové korozi v drážkách. Když v drážce jedu hrotem jehly, cítím nerovnosti, asi jako bych jel po jemném karborundovém brousku. Zajímavé je, že to končí asi 1 cm před ústím, které je lesklé a hladké. Jsem z toho trochu otrávený a doufám, že se to moc neprojeví na soustřelu, resp. že se to časem "zažehlí". Jsem takový smolař jen já, nebo je nás víc? :(

Uživatelský avatar
Lex_Luthor
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 426
Registrován: 18.12.2006 21:26
Bydliště: Praha

10.12.2010 23:06

Re: Mosin Nagant

Odvrtane usti ma pomerne velke mnozstvi Mosinu, dlouhych i kratkych, nezalezi na roku vyroby.

hajnrich
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 609
Registrován: 06.11.2007 19:20
Bydliště: Ústecký kraj

10.12.2010 23:36

Re: Mosin Nagant

Špatně jsem se vyjádřil, vývrt pokračuje až k ústí, jen cca 1 cm před ústím mizí koroze a drážky jsou čisté.

Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

11.12.2010 2:08

Re: Mosin Nagant

hajnrich píše:Taky jsem podlehl kouzlu téhle flinty a pořídil si dlouhou verzi, hranaté pouzdro závěru, rok výroby 1933. železo i dřevo pěkné. Bohužel po důkladném vyčištění a odmaštění vývrtu jsem našel stopy po drobné povrchové korozi v drážkách. Když v drážce jedu hrotem jehly, cítím nerovnosti, asi jako bych jel po jemném karborundovém brousku. Zajímavé je, že to končí asi 1 cm před ústím, které je lesklé a hladké. Jsem z toho trochu otrávený a doufám, že se to moc neprojeví na soustřelu, resp. že se to časem "zažehlí". Jsem takový smolař jen já, nebo je nás víc? :(

To neřeš na soustřelu nic nepoznáš :wink:

hajnrich
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 609
Registrován: 06.11.2007 19:20
Bydliště: Ústecký kraj

11.12.2010 13:03

Re: Mosin Nagant

Právě jsem se vrátil ze střelnice. Střílel jsem na 50 m, vsedě, opřený lokty o školní lavici, náboje obyč kulomeťáky, 10 ran. Zásahy ve vajíčku 2*5 cm na výšku, dva trojstřely a dva dvojstřely. S ohledem na tu hroznou spoušť a na povětrnostní podmínky pociťuji do budoucna mírný optimismus :)

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

12.12.2010 1:05

Re: Mosin Nagant

Tak to chodí celkem pěkně a jestli ještě na střed terče, bez nutnosti korekce tak bych mírnou korozi ve vývrtu vůbec neřešil.


Reklama

rotmistr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 694
Registrován: 02.02.2009 13:10

14.12.2010 14:36

Re: Mosin Nagant

já ho zkusim možná ve čtvrtek,taky jsem zvědavej. Mířidla na moje oči jsou super a už ted mam pocit že to bude paráda :-)

soap
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 10.09.2009 12:39

14.12.2010 15:24

Re: Mosin Nagant

valecnou flintu tezko sezenes s cistym laufem nedotcenym korozi, bo se strilelo munici s korozivnimi zapalkami a ve valce nebyl moc cas poctive cistit. moje mosinka ma vyvrt jak odvracenou stranu mesice, ale nepozoruju ze by byla horsi nez ty ostatni. spis je to o rukach a strelivu.

rotmistr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 694
Registrován: 02.02.2009 13:10

14.12.2010 20:52

Re: Mosin Nagant

to mam asi štěstí bo mam dřevo i železo absolutně top . Ale třeba to nebude chodit ,čert ví :-)

hajnrich
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 609
Registrován: 06.11.2007 19:20
Bydliště: Ústecký kraj

14.12.2010 21:04

Re: Mosin Nagant

Jak ovlivní střední bod zásahu nasazený bodák? Bez něj jsem to měl na zmíněných 50 m cca 5 cm vpravo a 10 cm dolů od záměrného bodu. Vyzkoušel bych to sám, ale na střelnice v okolí lehla bílá svině, tak aspoň teorii... Moje druhá prosba: stáhl jsem si Jurjeva v ruštině a zjistil, že jsem už mnoho slovíček zapomněl a jsem línej si je hledat ve slovníku. Nemáte někdo odkaz na českou verzi (nebo v angličtině, ta mi jde přece jen lépe..)? Aspoň první dva díly, zde se píše právě o Mosince. Mimochodem, v tom Jurjevovi je obrázek nástřelu Mosinky se sportovním střelivem na 300m. Velmi se podobá tomu mému na 50m. :shock: :D

lubomír
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 128
Registrován: 11.11.2007 21:37
Bydliště: Olomouc

14.12.2010 21:17

Re: Mosin Nagant

Mě bez bodáku 10cm vlevo a 5 cm dolů.Údajně nastřelovali s bodákem,a ten má fungovat jako nějaký jednoduchý kompenzátor.S bodákem mám menší rozptyl.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

14.12.2010 21:42

Re: Mosin Nagant

Pánové co si takhle ASPOŇ NĚCO přečíst o balistice místo doměnek? Hlaveň při výstřelu kmitá jako struna. Pokud se nasadí (vztyčí) bodák, změní se hmotnostní poměry hlavně a ta kmitá jinak, tedy i jinam střílí, posouvají se uzle a kmitny, tedy se měmí i rozptyl. Němci tomu u 98 odpomohli tím, že se bodák na hlaveň nenasazuje (proto ten masivní záchyt pod hlavní, a bodák nemá kroužek). Jedná se o všeobecně známou skutečnost. Už asi tak 110 let. Pušky Mosiny byly nastřelovány se vztyčeným (nasazeným) bodákem

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

14.12.2010 21:50

Re: Mosin Nagant

myslíš, že si tím němci nějak pomohli, když je hlaveň vepředu stažená objímkama s pažbou a nadpažbím?

soap
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 10.09.2009 12:39

14.12.2010 21:50

Re: Mosin Nagant

trosku jsem to zjednodusil, jen jsem chtel poukazat ze par flicku koroze ve vyvrtu neni zadna tragedie a na presnost nemaji vliv. samozrejme celkovy technicky stav pusky ( vule zaveru, komora, usti...etc ) je dulezity...

rotmistr: no to zjistis az na strelnici :D
ja si vybral kousek se zajimavou historii, bo ji mam do sbirky a moc s ni nestrilim

add. strelba s bodakem/bez:
Without the bayonet being mounted the POI will be off anywhere from 2" to ONE FOOT at 100 yards, depending on the rifle.
Gross accuracy isnt affected, your sights just don't match where your bullet will Impact.

cesky: bez bajonetu bude POI ( bod dopadu ) posunuty kdekoli mezi 2palci a jednou stopou! na 100 yardu, zalezi na konkretni pusce. celkova presnost ( soustrel ) neni ovlivnena, tvoje miridla jen neodpovidaji tomu, kam dopadne strela.

k tomu jen dodam, ze rusove puvodne nastrelovali s bodakem, po valce byla vetsina ruskych pusek stazena a opravovana/upravovana a jestli nejak resili nastreleni se mi zatim nepodarilo zjistit.

ja mam kus bez povalecnych uprav a muzu potvrdit ze bez bajonetu moje chodi na 100m 25cm nad zamerny bod

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

14.12.2010 22:06

Re: Mosin Nagant

Můžu se jako majitel Mosina přpojit :lol:
Mám asi smůlu, nebo chodím na "blbou" střelnici, ale já ještě nikdy nikoho neviděl střílet s nasazeným bodákem :lol: Samozřejmě nemluvím o svém Mosinu M38, na který bodlo dát nelze. Fakt střílíte s nasazenejma píchákama? Něco do sebe to určitě má, ten terč si zaslouží pomstu, když se mě nedaří :lol:
Mám 40 cm dlouhé bodlo na "Mařenu", asi ho začnu nosit, člověk nikdy neví...........

hajnrich
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 609
Registrován: 06.11.2007 19:20
Bydliště: Ústecký kraj

14.12.2010 22:07

Re: Mosin Nagant

Kentan: Ehm. Poněkud podrážděná odpověď na otázku, která vůbec nebyla položena. Ještě jednou, co možná nejvíc srozumitelně: bez bodáku mi to lítá vpravo dolů. Kam to bude lítat s bodákem? Kdo to má v praxi odzkoušeno, prosím odpovězte. Že to bude jinam, to je mi jasné a že se to ví už mnoho let, je mi také známo.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

14.12.2010 22:17

Re: Mosin Nagant

pokud do pušky nikdo nevrtal, tak s bodákem bude střílet rovně. Pro Alfa: Pomohli si, stačí si prostudovat příslušnou literaturu, kdysi o tom byly i nějaké plky ve střelecké revui. Do kůlny abych to našel pro to nepolezu :).Podívej se někdy na uložení hlavně u jakékoli opakovačky. Pokud není zpyzděná, hlaveň se nikde nedotýká. i v G88 má vepředu v plášti vůli, takže může kmitnout.
PS: Přesně říct, kam to půjde když nasadím bodák a bez bodáku to jde sem, nejde. To se liší kus od kusu, podle uložení hlavně, pnutí v hlavni, z toho odvozeného kmitání. Např. krátké pušky Mannlicher se musely každá nastřelovat 2*. jednou bez bodáku, podruhé s bodlem, na kterém byla muška. Bodlo pak bylo natvrdo přiděleno dané zbrani.

soap
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 10.09.2009 12:39

14.12.2010 23:08

Re: Mosin Nagant

jiml: zkousel jsem to jednou, abych si u mosinky overil spravne nastreleni. vetsinou strilim bez bodaku - britskou enfieldkou :mrgreen:

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

15.12.2010 0:23

Re: Mosin Nagant

To Kentan: Kmitání hlavní a nutnost jejich volného uložení to jsou vcelku uznávané věci. V případě Mosinů s bodákem myslím, že jde ještě o jinou věc. Když střela opouští ústí hlavně, tak proud plynů jednostraně naráží na dlouhé těleso bodáku a ovlivňuje (vychyluje) tak dráhu střely. Teorii jsem zatím v praxi neověřil, ale jak se dostanu na střelnici dám vědět.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

15.12.2010 8:13

Re: Mosin Nagant

i tohle se zkoušelo - bodák čepelí k hlavni, od ní, bokem atd. Zjistilo se, že vliv čepele a od ní odražených plynů je zanedbatelný, hlavním viníkem je hmotnost bodáku pověšená na hlaveň. S polu s Němci se s tím vypořádali např i Britové, kteří sice na nožových bodlech kdoužek zachovali, ale nenasazují ho na hlaveň nýbrž na speciální výstupek objímky.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků