Cipisk
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14.10.2007 12:16

14.10.2007 13:29

Křesadlové pistole

Zdravím,
chtěl bych Vás coby znalce poprosit o pomoc. Vybírám dárek pro tátu, který vždycky toužil po křesadlové pistoli. Blíží se jeho životní jubileum a tak bych mu jeho sen chtěl splnit, bohužel znalosti v tomhle ohledu nemám prakticky žádné a peněz také mnoho není. Proto vybírám spíše z levnějších zbraní. Co jsem v mých finančních možnostech objevil, byla Ardesa Kentucky Pistol .45, Patriot .45 od stejné firmy a pak Queen Anne .50 od firmy Pedersoli.
Můžete mi ze svých zkušeností poradit, která z těchto zbraní by byla nejvhodnější pro občasnou sportovní střelbu?
Díky všem.
Zdeněk

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

14.10.2007 16:40

Ahoj.
Na tomto fóru jsou uživatelé, kteří křesadlovkami střílí, tak ti poradí jistě lépe než já. Italská firma Pedersoli, je asi mnohem lepší než španělská Ardesa. Já osobně preferuji pistoli Patriot cal. 45, od Ardesy. Tuto zbraň vlastním a jsem s ní na výsost spokojen, je docela přesná a z typů zbraní, které jsi uvedl se mě nejvíce líbí, je to zkrátka také o vkusu a ten má každý jiný. Jenom musím upřesnit, že můj Patriot je perkusní, do křesadlového systému jsem ještě nedorostl. Přeji ti při výběru šťastnou ruku. :wink:

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.12.2006 23:12

14.10.2007 17:40

Zdar
kdybych měl vybrat já jen z těch co jsi napsal,určitě zvolím ten Patriot.Má už ten vylepšenej zámek kterej funguje spolehlivěji než ty předchozí (malej s úzkou ocílkou).Měl jsem ho před časem na křes.brokovnici a celkem spokojenost.Zamek má "stoličku" a tudíž ořech a západka drží ve dvou bodech a chod je hladší.Napínáček taky není k zahození.Patriot se drží celkem slušně,ale je spíš na větší ruku s delšíma prstama.Jestli je to jen na občasný vystřelení si do terče pro radost nebo by chtěl absolvovat i nějakou tu soutěž,tak drážkovanej vývrt je určitě výhodnější než hladkej.Současný pravidla povolují obojí.Je pravda že je hodně kř.pistolí mnohem lepších než právě Patriot,ale taky jsou cenou úplně někde jinde.
Nebylo by vůbec od věci si ke koupi vzít někoho trochu zkušenýho aby omrknul chod zámku.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

15.10.2007 9:50

Já jsem si kupoval křesadlovku pro to, abych s ní chodil do bitev (šermířských). Ano, je pravda, že je to občas ne zcela dobové, ale vzhledem k tomu, že je možno vidět na bitvě z třicetileté války lidi s perkusní pistolí, tak my, co tam máme pazourek, jsme v podstatě ještě košer. A protože jsem nechtěl investovat moc (vždycky se najde nějakej debil, který, protože sám pistoli nemá, do ní rád někomu kordem sekne), šel jsem do Ardessy. Rámus to dělá, čoudí to, účel to splňuje. Ale pokud bych si chtěl střílení křesadlem pořádně užít, investoval bych do něčeho od Pedersoli. Maj to dražší, ale celé je to takové poctivěji a věrněji zhotovené.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

19.10.2007 18:33

Já mán Kentucky od Ardesy už s novým zámkem a k podobnému účelu. Vcelku spokojenost. Ale uvažuju o Bounty v cal.50 od Pedersoliho a nebo jeho Kentucky...

Více doporučuji prohlédnout zde:
Obrázek

Uživatelský avatar
siber1
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 52
Registrován: 09.08.2009 22:15
Bydliště: jižní Morava

20.09.2009 15:07

Re: Křesadlové pistole

Queen Anne bych ani na občasnou terčovou střelbu nedoporučoval- nemá mušku.
Patriot je asi lepší, ale doporučil bych raději Pedersoli.
Např. Ardesa i Pedersoli vyrábí pistoli Kentucky v křesadle. Měl jsem v ruce obě- rozdíl je velký. Ovšem pozor, i křesadlo za 25.000,- kč umí potrápit. Naučit se správně uchytit kámen-ůhel dopadu na ocílku atd..-je to někdy o nervy.
Střílím z toho teprve chvíli, ale díky zkušenějším kolegům nemám téměř žádné ,,selhače,,. Mám Le Page.
Ale to je pro tebe zbytečně drahé.
Takže asi ten Patriot. Bylo by dobré se s někým pak poradit přímo na střelnici
Kdybys chtěl připlatit, tak Brymová má asi za 10.000,- kč Charless Moore od Pedersoli. S tím se dá už i vyhrát nějaký závod. A popř. slušně prodat, když to přestane bavit.
Kdyby to pak zlobilo tak napiš, třeba poradím co s tím.


Reklama

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

20.09.2009 21:36

Re:

Hungry píše: Ale uvažuju o Bounty v cal.50 od Pedersoliho ...

Obrázek

Já ji mám - stavěl jsem stavbnici od pedersoliho a jsem spokojen.
Obrázek

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.09.2009 23:06

Re: Křesadlové pistole

Ta tmavá pažba ji sluší více, jinak trošku závidím... Ale zase se mám nač těšit... :wink:

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

20.09.2009 23:38

Re: Křesadlové pistole

mam doma tuto krasavicu, inak velmi presna hracka z cierneho sa neda vyliest, aj ked udrzat je to fuska
Přílohy
2291746_2_4a2413b59abcb.jpg
Kentucky Bounty Hunter Lux.jpg

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

20.09.2009 23:40

Re: Křesadlové pistole

Pedersolský křesadlový Bounty a Kentucky mají konstrukční vadu. Totiž zjednodušený kohout, který postrádá opěrný ozub, kterým by se opřel o zámkovou desku. Při výstřelu se tedy celá hmota zastaví o šrouby stoličky. Ty nejsou zrovna velké a hrozí jejich střižení (zejména pokud není zámek dokonale seřízen a na křísnutí se spotřebuje málo energie, nebo se spouští naprázdno). Naštěstí Pedersoli v rámci unifikace vyrábí pro fůru pistolí stejný zámek, liší se jen kohouty a ocílky. Zámek křesavého Charlese Moora do těhle pistolek pasuje a kohout oním ozubem opatřený má. Sice se musí dopasovat (ozub je moc vysoko), ale pak je to bez problémů.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

20.09.2009 23:41

Re: Křesadlové pistole

Black powder: JJ ta hlaveň už je pořádný kus železa, takový trochu delší derringer :lol:

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

20.09.2009 23:46

Re: Křesadlové pistole

no, nepatrne dlhsi derringer, skor by som povedal, ze polovica pusky

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

21.09.2009 9:28

Re: Křesadlové pistole

Kentan: To jsi mne nepotěšil, neb já nad bounty přemýšlím.
Nedal by se tam ten ozub dodělat? Nebo jen vyměnit části zámku? To by mohlo být snažší, nebo alespon levnější...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

21.09.2009 9:42

Re: Křesadlové pistole

Ries to potom, ked ju budes mat a pokazi sa Ti nieco. Mozno to ani nieje az tak zle.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

21.09.2009 10:35

Re: Křesadlové pistole

4 Hungry: Kohout jde normálně vyměnit, 4hran je naprosto stejný (stejně jako ořech, stolička, pera...). Řešit to po rozpadnutí zámku je napytel, protože střižené šrouby jdou ven z desky velice mizerně. To, že zámku nechutná se nejdřív pozná tak, že se neustále povoluje stolička. Později ty šrouby prasknou, nebo pokud si nevšimneš povolený stoličky se ti zámek rozletí při natažení, s tím, že se něco uštípne, rupne atd.
Jedná se o vlastní trpkou zkušenost.

Úplně stejně blbě jsou na tom ty jejich nový pistle "duel" (stejnej zámek a hlavmě kohout). Možná by se nemusel dělat na kohoutu ozub, stačilo by propilovat ořech tak, aby kohout dosedl na hranu pánvičky spodní čelistí, ale to jsem nikdy nedělal, tak nevím, jestli by se to nepok* ještě rychleji.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

21.09.2009 11:11

Re: Křesadlové pistole

Přiznám se, že jsem si toho ještě nikde nevšiml, a ani na obrázku charlese moora žádný dosedací ozub na kohoutu nevidím? Pokud se nebude cvakat naprázdno tak by to riziko snad nemělo být až tak vysoké.
charlec_moore.JPG

Nemám ho ani na frontierovi.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

21.09.2009 11:27

Re: Křesadlové pistole

Ozub je z druhý strany (tj z té strany kohoutu co je k zámkové desce). Kohout tím dosedne v krajní poloze na horní okraj zámkové desky (tenhle ozub je i na většině perkusních kohoutů, i když zde má pouze demontážní význam). Tak tomu je u všech origo křesacích zámků a věděli proč. Kokud tomu totiž tak nebude, pohyb kohoutu se zastaví nárazem ořechu do stoličky. U Pedersoliů to holt zjednodušili a "vylepšili". Mušketový zámky naštěstí tohle jejich "vylepšení" minulo.

Uživatelský avatar
Radowan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 31.07.2008 21:19
Bydliště: Plzeň

21.09.2009 16:02

Re: Křesadlové pistole

Kentan: a po cca kolika ranách se ti podařilo ty šrouby urazit? Mám dojem že naprázdnou s křesacím zámkem ani cvakat nejde, pokud přijde kámen do kontaktu s ocílkou, je jedno, jestli tam prach je nebo neni. Ledaže by někdo mlátil zámkem s ocílkou zvedlou, tam mě ale nenapadá ani jeden důvod proč to dělat. Ted držim rozebranou svoji asi půl roku starou kentucky .54, asi to řešit zatim nebudu, pakliže tam něco prdne a nepůjde to rozebrat a opravit, vymění se celej zámek kus za kus.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

21.09.2009 17:25

Re: Křesadlové pistole

Vydrželo mi to necelejch 1000 ran. Po opravě před 10 roky již několik mnoho tisíc ran:) stále je to tak, jak jsem to tehdy udělal. Funguje to, tak do toho nerýpu. Ožužlaný šrouby jsou z jinýho zámku, fungovalo to, tak jsem to nechal tak. Obrázky snad vysvětlují vše dostatečně.
Image1.jpg
Image2.jpg
Image3.jpg

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

21.09.2009 18:05

Re: Křesadlové pistole

Hm, tak jsou to tak podrobné fotky, že mi to teda jasné není... :oops:

Další

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků