Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

25.01.2012 19:38

Re: Doutnáková mušketa

Jaký závit jsi dělal na dnovém šroubu? Obecně by mě zajímalo u předovek, jestli se závity dělají s malým, nebo větším stoupáním, případně jaké stoupání je na pevnost lepší.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

25.01.2012 21:48

Re: Doutnáková mušketa

Na zavite vobec nezalezi. Mal som rozobratych niekolko hlavni, vacsinou to bol zavit M14, alebo M14x1 do hlbky 14-16mm pri cal.45

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

26.01.2012 0:03

Re: Doutnáková mušketa

Jo, díky, já totiž slyšel takový názor, že jemný závit, tedy např. ten 14x1 že není pevnostní, že se dělají s větším stoupáním. Nejsem strojař, tak se ptám, ale myslím, že by to nemuselo hrát roli, závit s větším stoupáním je sice hlubší, ale je jich na určitou délku zase míň jak těch jemných.

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

26.01.2012 0:56

Re: Doutnáková mušketa

Obecne se naopak jemnejsi zavit povazuje za unosnejsi.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

26.01.2012 1:23

Re: Doutnáková mušketa


Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

26.01.2012 13:21

Re: Doutnáková mušketa

Díky za ten odkaz z Fabory, jednoznačně z něj plyne, že pro dynamické namáhání je únosnější hrubý závit, tedy s větším stoupáním. Takže bude asi výhodnější na pevnost dnový šroub s hrubým závitem. A je jasno.


Reklama

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

26.01.2012 17:40

Re: Doutnáková mušketa

Závit na dnovém šroubu by měl být jemná metrika nebo plynový závit v délce alespoň 25 mm
Do dnového šroubu je vhodné udělat zahloubení, zátravkovou dírku potom vyvrtat zkrze stěnu hlavně a dnového šroubu, při jeho zašroubování, tak aby zátravka vycházela na dno tohoto zahloubení. Je lepší, když je prach zažehnut od středu hlavně. Alespoň, takhle to vidím já.
Naposledy upravil Brůča dne 26.01.2012 18:20, celkově upraveno 1

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

26.01.2012 17:59

Re: Doutnáková mušketa

Rad píše:Parádní a nápadité, oceňuji. Člověk si až říká, že mě to taky nenapadlo, když je to tak jednoduché. Detaily, které neodpovídají asi znáš sám. Ale až budeš dělat další, myslím, že by jsi měl projít Hermanny jsou ta dva pozdní kousky jedna Itálie a jeden schutzenrohr z Neuhausenu s novou podobou pažeb, která by asi spíše seděla k zalomení háku dnového šroubu jako máš u té Ardesy. Jinak ještě jednou - nápad a provedení - paráda. Dva v jednom.


Díky za pochvalu, samozřejmě že se dá vždy dále na úpravách pracovat a vše vylepšovat. Co se týká uchycení dnového šroubu u tohoto provedení Kentucky, přišel mi v podstatě shodný s mušketou, kterou jsem viděl v muzeu, také měla protažený hák dozadu a přišroubován z vrchu.
Pažba je v podstatě obkreslena od originální muškety jen je lícnice snížena asi o 13 mm. Je to pro lepší možnost zamíření. Vzhledem k uzčí hlavni a předpažbí, je celá mušketa, (pažba) uzčí. Už toto stačí aby se vzhled trochu podobal modernějšímu provedení. Mezi zadním šroubem, který drží zámek a šroubem držící hlaveň za dnový šroub, není moc místa pro usazení lučíku, ale jde to s opatrností vyřešit.
Někde jsem viděl obrázkovou přílohu muškety, která měla 8 hranou hlaveň v celé délce, jen byla zpracována do konusu. U této je venkovní rozměr po celé délce stejný, proti dobovosti bude černý brynýr na hlavni a zřejmě žlutý kov na komponentech u předpažbí.
Řekl bych , že tato zbraň jde nejsnáze upravit právě vzhledem k půlené pažbě, materiálu, (dřeva),je zde potřeba minimum. Je to také méně pracné , dělat jen krátké lože pro hlaveň než když se musí obrábět v celé délce.

Uživatelský avatar
alistaire
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 76
Registrován: 11.04.2006 12:16

13.03.2012 20:40

Re: Doutnáková mušketa

Brůča píše:Do dnového šroubu je vhodné udělat zahloubení, zátravkovou dírku potom vyvrtat zkrze stěnu hlavně a dnového šroubu, při jeho zašroubování, tak aby zátravka vycházela na dno tohoto zahloubení.


Ty jsi holt nepoučitelně paličatej, málo platný...
toto řešení není ani dobové, ani praktické, ani nepřináší zbrani s hladkým vývrtem žádný bonus. Viz informace od strany 3 tohoto tématu.

Upřímně... příjde mi fakt dost líto, že jsi podle fotek práce opravdu dost šikovný, a stačilo by jen jen trochu málo, a výsledky tvé práce by byly špičkové. Bohužel to málo ke špici oboru, které usilovně odmítáš pojmout, a vykrucuješ a zesměšňuješ, tvoji činnost degraduje víc než si zaslouží. Je to moc škoda :(

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

02.04.2012 14:07

Re: Doutnáková mušketa

alistaire píše:
Brůča píše:Do dnového šroubu je vhodné udělat zahloubení, zátravkovou dírku potom vyvrtat zkrze stěnu hlavně a dnového šroubu, při jeho zašroubování, tak aby zátravka vycházela na dno tohoto zahloubení.


alistaire
Ty jsi holt nepoučitelně paličatej, málo platný...
toto řešení není ani dobové, ani praktické, ani nepřináší zbrani s hladkým vývrtem žádný bonus. Viz informace od strany 3 tohoto tématu.


Co se týká zátravky a dnového šroubu, je to věc názoru. Zde nejde o žádnou paličatost, je to názor, nejen můj, ale i jiných a zkušených lidí v oboru předovkového ,(černoprachého), střílení. Skutečně si myslím že když prach chytne od středu hlavně, lépe při výstřelu prohoří. Nikomu však svůj názor nevnucuji, bylo to míněno jen jako rada na zde vznesený dotaz. Myslím že tento server je právě od toho abychom si svoje názory a zkušenosti zde sdělili.
V tomto případě mi opravdu nejde o dobovost, tato vychytávka je ukryta uvnitř hlavně a neni vidět, někomu to může vadit, někomu ne.
Co se týká mé šikovnosti či nešikovnosti, je spíše záležitost vybavení dílny, které v podstatě žádné není. Mám jen ruční elektr. nářadí v omezeném druhu a množství. S tímto si musím vystačit. Také mám omezené finanční možnosti vzhledem k tomu že ve skoro 60 letech jsem přinucen ještě provádět rozsáhlou rekonstrukci našeho bytu což je finančně velmi náročné.
Jsem prostě v dílně rád a rád si podle možností něco pro sebe vyrobím.
Co se týká vybavenosti kolegů ? U každého se něco najde co dobovosti úplně neodpovídá.
Nemyslím si však, že bych měl výbavu nějakou špatnou, mám za to že jak ve zbraních , tak v kostýmech jsem vybaven celkem dobře. Jeden kolega je vysokoškolsky vzdělán v oboru historie. Většinou s ním konzultuji vše co nějakým způsobem do vybavení pořizuji. Vím samozřejmě co dobovosti třeba úplně neodpovídá, vše je však o financích.
Netřeba však hned druhému nadávat do paličáků, když neznáš věk dotyčné osoby, pozadí a příčinu, proč tak či onak jedná. není to poprvé kdy jsi na můj příspěvek reagoval, řekněme ne zrovna úplně slušně.
Nejsem sám do koho jsi se obul bez obalu, viz stránka 6 příspěvek GODY 96
Dá se říci cokoli, ale záleží jakým způsobem to člověk podá. Někdy je lépe trochu ubrat plyn. Výsledný efekt bude zcela jistě lepší.


Příště si to vyřiďte v SZ

Uživatelský avatar
alistaire
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 76
Registrován: 11.04.2006 12:16

03.04.2012 23:00

Re: Doutnáková mušketa

Myslím že rozumné podotknutí administrátora postačuje, nehodlám dál pokračovat v marné debatě.

Lidé kteří se v oboru vyznají se vyjádřili shodně se mnou, rozdíl mezi tím co se využije v hladké a drážkované hlavni se rovněž zmiňuji.
Na tom že na vybavení které máš odvádíš zajímavou práci, o které bych řekl že je dost dobrá, a že by stačilo jen trošku navíc (bez investic) a byl by výsledek o kus lepší nehodlám nic měnit.
Výsledky práce mohou být mizerné, dostačující, dobré a vynikající, na věku to nezáleží... Kolik je mě také není důležité, dvacet mi není.

Nějaké obutí do příspěvek GODY 96 stránka 6 nemohu najít, ba naopak si zcela detailně řekl bych až notujeme. :wink: Vracím se k tomu jen proto, že GODY uvádí zajímavé informace od p. Slaniny, kvůli kterým se oplatí se ve vláknu vrátit.

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

04.04.2012 8:54

Re: Doutnáková mušketa

Není to tak dlouho, asi půl roku, když přes naší šermírnu byly expedovány dvě muškety, od prodejce k zákazníkovi. Cena jedné byla cca. 13 500,- Kč.
Samozřejmě že jsem si se zájmem hned šel jednu z nich prohlédnout, měl jsem ji v ruce asi 3 minuty. Byl jsem však velmi zklamán.
Zjistil jsem následující. Na první pohled krásná zbraň, ale opravdu jen na první pohled. Při bližším prozkoumání ,jsem v místě kde se vkládá jeden z čepů který drží v předpažbí hlaveň, našel odštíplý kus dřeva ve velikosti asi 5 mm. Někdo ho tam prostě natloukl a na druhé straně se odštípl kus dřeva. Toto se nikdo nenamáhal opravit, jen tuto díru zamořil mořidlem.
Dalším problémem byl serpent, který v zámku měl takovou vůli že se velice lehce pohyboval ze strany na stranu v rozmezí možná 20 mm. Myslím že by nebyl problém, aby minul vložený doutnák do něj, pánvičku.
Pero v zámku kladlo opravdu veliký odpor na spoušti zbraně. Žena,( mušketýr), by měla docela problém z této zbraně opakovaně vystřelit třeba mířenou ránu.
Druhou zbraň jsem už neměl chuť prohlížet, úplně mi to stačilo.
Nezajímal jsem se o to kdo byl výrobce a prodejce této muškety a ani o to kdo si ji koupil ?
Řešíme zde, jak mají muškety vypadat. Jejich čistotu zpracování, různé odchylky, třeba od dobovosti.
Mám za to že moje zbraně, proti této, jsou na vzdory všech připomínek o dost lepší.

Stanislav38
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 08.10.2014 16:36

09.10.2014 15:30

Re: Doutnáková mušketa

Je tu někdo do by mi poradil?
Vyrobil jsem si doutnákovou mušketu,bohužel jsem nesehnal v okoli žádny jiny materiál,použil jsem silnostěnou bezešvou trubku 25/5,na začátek hlavně jsem za tepla nasadil 35/5 cirka 30 cm pro zesíleni hlavně ,co jsem vyčetl zatravku jsem vyrtal 1.5 vrtákem a kousek 2 projdu s takovou hlavni tormentačni zkouškou na slepo?

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

09.10.2014 18:30

Re: Doutnáková mušketa

Další hloupej dotaz, myslíš, že se zde vyskytují věštci, majitelé křišťálových koulí a bystrozraci, kteří ti zdálky koukaly pod prsty, aby věděli co si zprasil? Odnes na ČÚZZaS a uvidíš.
Nejdřív myslet a pak se ptát :)

Stanislav38
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 08.10.2014 16:36

09.10.2014 20:01

Re: Doutnáková mušketa

nic hloupého na tom nevidim,ptam se jestli tu nemá někdo zkušenosti.

Uživatelský avatar
alistaire
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 76
Registrován: 11.04.2006 12:16

12.10.2014 12:50

Re: Doutnáková mušketa

Tatínek mi vždycky říkával., že žádnej učenej z nebe nespadl, ale blbce, jako kdyby shazovali... Vždycky si na to vzpomenu...

Stanislav38 - důležitých věcí, které jsi mohl při výrobě poprasit je opravdu hodně, a jak píše Kentán - není tu moc bystrozrakých majitelů křišťálových koulí aby to viděli. Kdybys aspoň fotku postnul, dalo by se něco říct... takhle jsi pro radu nesdělil v podstatě nic.

PS: navíc se ve zkušebně trochu změnily poměry a nejsem si jistý jak jsou momentálně stabilné, takže o to hůř je radit na dálku.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

13.10.2014 0:07

Re: Doutnáková mušketa

Stanislav-k takovýmu dotazu musíš ještě dost podrobně popsat jak jsi udělal dnový šroub. Takhke má Kentan s křišťálovou koulí pravdu. Protože na rámus s ucpávkou z toleťáku taková sestava (podle provedení) sice s odřenýma ušima, ale +/- vyhoví. Dnovým šroubem se to dá celé poto... A není to těžké, 11 353 zvlášť ve stavu .1 rázové nebo cyklické namáhání chvíli drží, ale pak zhadrovatí. Ne že by praskala nebo se natahovala až do blba, ale natáhne se o kus a pod zatížením se pohne s větší amplitudou v rozměru než původně. (jasně, na pár nebo pár desítkách bouchnutí to možná nepoznáš. Já to pro představu počítal na delší odolnost).
Jak jsi to počítal? Pokud vůbec, ber to jako cvičení v sesazování za tepla. To samé pokud máš na dnovém šroubu metrický závit ve standartních tolerancích.

Stanislav38
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 08.10.2014 16:36

14.10.2014 12:21

Re: Doutnáková mušketa

Nic jsem nepočítal nikde jsem nenašel co a jak bych měl počítat.
Dnový šrou mám 27 mm dlouhý závit 16x1,5.
Nevim jak to bylo v minulosti ale já mám dost vrelký problém sehnat materiál na hlavěň silnějši jak 6 mm o lepši třídě ocele ani nemluvim tak proto jsem to řešil tak jak jsem psal v ůvodu.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

14.10.2014 19:06

Re: Doutnáková mušketa

Tak to na nějaké střílení rovnou zapomeň a na zkušebnu to ani nenos, zbytečná ztráta času. Díra pro závit M16x1,50 je 14,5 mm a díra v trubce je 15 mínus pár setin, z mé zkušenosti cca. 14,95-14,97. Sealing shoulder žádný, takže všechno visí a "těsní" jen na z principu konstrukce netěsném metrickém závitu.
Další věc je, že plyny jdou do netěsného závitu a v daném místě se to bude chovat jen nepatrně pevněji než trubka 25x4,5. Zdá se to banální rozdíl, ale z pohledu opakovaného rázového namáhání materiálu 11 353.1 při daném vnitřním průměru (potažmo působících silách) a dalších působících faktorech je to dost.
A vůbec nejhorší je, že kvůli téhle netěsnosti a vaklavosti (pozor, rukou to neucítíš-jde o vůle ve chvíli maximálního "nafouknutí" při výstřelu) se může omačkat a zdeformovat závit tak, že pak jednou vypochoduje, i když z pohledu POUZE PŘENOSU SIL, bez ohledu na použití (chybné!) a za předpokladu SPRÁVNÉHO strojařského provedení (!které chybí!) by byl při té délce solidně předimenzovaný. O korozi v závitu, pokud by po každém bouchání nebyl vytočen a komplet vyčištěn ani nemluvě.
Když jsem podobné věci cvičně před lety počítal, došel jsem k závěru, že trubky co se vyrábí neumožňují vytvoření závitu tak, aby z toho byla použitelná hlaveň, byť na směšné navážky.

Nechci být nějak zvlášť protivný, ale pokud jsi se minimálně k výsledku co počítat a kde to najít nedobral, vykašli se na to. Tohle není úplně sranda a přitom, že použitelnost materiálů je v rámci balancování na ostří žiletky, i nepatrné detaily rozhodují funkční/nefunkční. A foukání přímo do závitu který má inherentně vůle a navíc je vyříznutý do moc velké díry je strašně špatně, jen kousek od Darwinovy ceny.

Vím že je to "otrava", protože nasadit 30 cm trubky 35x5 na 25x5 v domácích podmínkách není sranda. Ale to nejlepší co pro sebe a svoje okolí můžeš udělat, je zapíchnout to k rajčatům nebo použít jako nohu pod krmítko pro ptáky.

Stanislav38
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 08.10.2014 16:36

14.10.2014 22:41

Re: Doutnáková mušketa

Děkuji FrantoviB za vyčerpávajici odpověď.
Je nějaké možné řešeni u tohoto materiálu a průměru?
Třeba závit 18x1,5 Metrický nebo nějaký plynový závit o kterem nemám ani tušeni :cry: ?

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků