Uživatelský avatar
xmilanz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 42
Registrován: 08.01.2011 20:30
Bydliště: Jizni Cechy

01.07.2012 14:11

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Muj zazitek se stridavym proudem mohl byt i posledni. Bylo to jeste v dobach, kdy jsem ucil (fyziku). Zrovna jsme brali transformatory -transformace nahoru, dolu (oblouk, bleskojistka, ...). Na konci jsem rozebral skolni transformator, vyndal bananek vodice z faze zasuvky a zahajil kratke skoleni bezpecnosti na konec. Se slovy "Kdyz se nahodou drzite faze, neni to vzdy nebezpecne, pokud jste poradne uzemneni. Nesmite se ale druhou rukou chytit napr. topeni nebo vodovodu". Procez jsem to i nazorne predvedl. Okamzite se mi ruce v kreci roztahly od sebe, v usich zacalo bzucet, zneostrilo videni a nemohl jsem vydat ani hlasku. Pomalu jsem zatmivalo pred ocima a zacal premyslet o tom, jak je to blby takhle skoncit. V posledni chvili jsem se odkopnul od katedry a to rozpojilo obvod. Se slovy "Vy se smejete, ale me to mohlo zabit" jsem se zvednul ze zeme. Deti (8 trida) nic netusily, pry mysleli, ze hraju jak to vypada pri urazu proudem. Nasledujicich par tydnu jsem nemohl zvednout ruku a na palci a a ukazovacku mam dodnes spalenou kuzi. Vsem asi doslo, ze to co jsem myslel, ze byla faze, byl nulak... Problem byl v tom, ze zasuvka (prodluzovacka), byla prisroubovana zboku katedry a obracene - tj. nulovaci kolik byl dole (a ne nahore, jak clovek ocekava). Proste prehlednuti (pokus a instruktaz jsem delal milionkrat) a vlastni blbost.

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

01.07.2012 14:38

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Obecně, fáze vlevo není garantovaná a nelze na to spoléhat.

Bucci
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 228
Registrován: 13.08.2011 1:07
Bydliště: Praha

02.07.2012 14:10

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Nevím nevím, ale zdá se mi, že KDYŽ SE NÁHODOU DRŽÍTE FÁZE a zároveň JSTE POŘÁDNĚ UZEMNĚNI, tak je nejspíš po vás. Nebezpečné to není, jen pokud jste naopak dokonale odizolováni od země.

Například pták si může senout na fázi přenosového vedení a nic se mu nestane, protože tam není rozdíl napětí. Ovšem kdyby se zároveň dotkl země nebo něčeho uzemněního, asi by byl vaporizován.

Uživatelský avatar
Phantom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1209
Registrován: 20.01.2004 15:57
Bydliště: Praha 13

02.07.2012 14:13

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Taktak, určitě to mělo být IZOLOVÁNI.

Když jsem viděl jak se pracuje pod napětím na trase 750kV, tak na mne šly mdloby :?

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

02.07.2012 16:28

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Tuhle část příspěvku jsem také nepochopil, tak jsem ji raději přešel. Pokud se držíte fáze, jak se píše výše, zem rozhodně není váš přítel. Tím méně ochrana. A je naprosto jedno, zda ji nahmátnete v zásuvce nebo na topení.

Uživatelský avatar
mondo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 22.08.2006 8:57

02.07.2012 17:04

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Kto vie, robí,
kto nevie , učí.
:D


Reklama

Alci
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 158
Registrován: 19.04.2012 19:23

02.07.2012 19:04

Re: Zranění, úrazy a bolístky

a proto pouzivame tri vodice a ochranny kolik spojeny s kostrou kovovych pristroju stejne jako s vodovodnimi trubkami a topenim. Ktery vyhodi ficko okamzite, driv nez nas proud zabije. A neceka jako pojistky, kterym trva nez jim dojde, ze je neco spatne, nebo hur, nedojde jim to vubec, protoze odpor tela je dostatecne velky, aby prochazel povoleny proud.

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

02.07.2012 19:40

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Pokud jsi uzemněn na nulák, což bylo v původním příspěvku, tak ti proudový chráníč, zvaný fíčko, zadek nezachrání. A tam, kde je ochrana nulováním, ti nepomůže ani pokud se chytíš kostry přístroje. Jinak fíčko zdaleka není všude.

Uživatelský avatar
mondo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 22.08.2006 8:57

02.07.2012 22:44

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Tých, (obvykle) 30mA potrebných na vypnutie prud. chrániča určite prefrči mimo nulák, a prúdový sa aktivuje. Myslím že by mu zadok pravdepodobne zachránilo, ak by nebol na izolačnej podložke, alebo sa nevznášal vo vzduchu.

Alci
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 158
Registrován: 19.04.2012 19:23

02.07.2012 23:38

Re: Zranění, úrazy a bolístky

"uzemnen na nulak" ... v puvodnim to nebylo :) A ano, neni to vsude, ani trifazovy vedeni neni zdaleka vsude, stejne jako zemnici draty na trubky byvaji volne visici ve vzduchu po vymene potrubi, ale "a proto pouzivame..", aby se neco takoveho nestalo ani kdyz nekdo demonstruje, ze muze fazi olizovat :)

Cetl jsem puvodni prispevek mockrat a neda se rict co se vlastne stalo. Jestli predvadim, ze se faze muzu dotknout a nic mi to neudela, tak neni mozny udelat chybu tim, ze si spletu dirky :) V nejhorsim se dotknu nulaku, coz mi taky nic neudela. Drzet se obou je kravina vzdycky. Puvodne jsem myslel, ze vytahl fazi (ve skutecnosti nulak) a dotkl se zarizeni v domneni, ze uz neni pripojeny (to se deje "casto"), ale tim by zase nedemonstroval, ze se faze muze dotknout :)

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

03.07.2012 0:25

Re: Zranění, úrazy a bolístky

mondo píše:ak by nebol na izolačnej podložke, alebo sa nevznášal vo vzduchu.


Pokud se ti nejak moc nepoti nohy, staci solidni gumova podrazka a ficko je mimo hru (vyzkouseno).

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

03.07.2012 0:27

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Alci, no ja to prave pochopil tak, ze tu blbost udelal a ve finisi se uzemnil na nulak. Ale kdo vi. Neresit, move over.

Uživatelský avatar
xmilanz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 42
Registrován: 08.01.2011 20:30
Bydliště: Jizni Cechy

03.07.2012 8:24

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Auuu, koukam ze jsem se fatalne prepsal. Sypu si popel na hlavu. Samozrejme ze ma byt IZOLOVAN misto UZEMNEN (hlava mysli, ale ruka si pise svoje). Aspon si pritomni podiskutovali na tema elektrika, uzemneni a spol ;-)
PRED uchopenim vodovodu jsem v ruce fazi drzel, ale odpor tela + pantofli s gumovou podrazkou + suche lino stacilo na to, aby proud byl minimalni a se nic nestalo (jak uz tu ostatne pisou jini). Ostatne toho vyuzivaji vsichni popularizatori, kdyz tvrdi udrzim v ruce fazi a nic se mi nestane :lol:

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

03.07.2012 8:38

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Nez si se uzemnil, coz te uzemnilo. :) Tak blahopreji k preziti. Tohle bylo 220 all inclusive. :) S patricnym uzemenim jsem to jednou schytal jen skrz prsty. Telem bych to teda koupit nechtel.

Uživatelský avatar
xmilanz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 42
Registrován: 08.01.2011 20:30
Bydliště: Jizni Cechy

03.07.2012 10:17

Re: Zranění, úrazy a bolístky

Takze muzu tvrdit, ze nebezpeci stridaveho proudu si tech 20 deti bude pamatovat po cely zivot... lze to teda vzit i jako pedagogicky uspech (i kdyz vhodnost metody vidim jako ponekud diskutabilni :D )

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 11.02.2008 11:47
Bydliště: Kolín

04.07.2012 9:26

Re: Zranění, úrazy a bolístky

docela fajn, že nevyučujuš třeba vivisekci ... to by teprv nezapoměli

Uživatelský avatar
PetrL3
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 604
Registrován: 28.03.2010 13:12
Bydliště: Praha

04.07.2012 10:23

Re: Zranění, úrazy a bolístky

xmilanz píše:Takze muzu tvrdit, ze nebezpeci stridaveho proudu si tech 20 deti bude pamatovat po cely zivot... lze to teda vzit i jako pedagogicky uspech (i kdyz vhodnost metody vidim jako ponekud diskutabilni :D )


Pak to má ve školství vypadat, když takhle zbrklí lidi učej.. :wink:
Ještě navíc elektriku. Si představ, že popleteš pravidlo pravý a levý ruky a už to z těch hlav ty děti nedostanou.

Uživatelský avatar
xmilanz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 42
Registrován: 08.01.2011 20:30
Bydliště: Jizni Cechy

04.07.2012 11:20

Re: Zranění, úrazy a bolístky

2PetrL3
Jo jo, presne proto jsem ze skolstvi odesel :twisted:. Zachranil jsem tak povest prumernych a nudnych hodin fyziky bez pokusu a nazornych prikladu, malych naroku na zaky a dobrych znamek skoro za nic :(. Rok od roku jsem zjistoval, ze musim ze svych pozadavku slevovat (ale znamky se nelepsily), ze deticky jsou porad linejsi a maji vic a vic prav (povinnosti vsak zadne...). Nastesti se vyskytla prilezitost jit...

Uživatelský avatar
PetrL3
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 604
Registrován: 28.03.2010 13:12
Bydliště: Praha

04.07.2012 12:24

Re: Zranění, úrazy a bolístky

xmilanz > Je doufám jasný, že to byl z mojí strany jen vtip.

V 7. nebo 8. třídě se chemikářka cestou od katedry odporoučela k zemi (zapomněla na stupínek). Celá třída záchvat smíchu. Chemikářka dotčená, povídá: "A kdybych se zabila, to by byla teprv legrace, že?".
Smích ve třídě ještě zintenzivněl.

Já myslim, že děti sou pořád stejný malí zmetci. Líný, laxní, vyhledávají techniku, ale nezajímá je na jakých principech to funguje. Jen jak stárneme, tak máme pocit, že ty následný generace sou horší, než jací sme byli my.

Uživatelský avatar
xmilanz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 42
Registrován: 08.01.2011 20:30
Bydliště: Jizni Cechy

04.07.2012 12:49

Re: Zranění, úrazy a bolístky

PetrL3> Jasne, proto tam byl ten smajlik :D

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků