Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

03.04.2009 23:09

sněhulák píše:EDIT: jinak oční vada, která omezuje zdrav způsobilost je od tzv. 6/12, což pokud jsem to přepočítal dobře jsou 2 Dioptrie.


Co tim myslis? Jako ze kdo ma vice jak 2 dioprtie je nezpusobli? Nebo jako do dvou dioptrii je to fuk a nemusi tam lekar pripsat "bryle nutne" ?

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

03.04.2009 23:51

Vyhláška ty nemoci dělí na "omezující" a "vylučující" zdrav. způsobilost. To myslím tvoji otázku zodpovídá.

Uživatelský avatar
sněhulák
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13.10.2006 19:05
Bydliště: Hradec Králové, Liberec

04.04.2009 18:05

Pufik: Vím co myslíš, protože věc je jasná a tedy potřebuje vysvětlit :D .

Při posuzování zrakové ostrosti je krom informace o Dioptriích, eventuálně jiném vyjádření (viz těch 6/12) ještě třeba sledovat uvedení pojmů "bez korekce" a "po korekci". Ve většině případů (ZP, řidičák) se udává vada "po korekci", ale některé profese jako strojvedoucí, či piloti "velkých" letadel se posuzují na vadu "bez korekce".

Takže příklad: Zdravotní způsobilost k ZP omezuje vada 6/12(cca 2D) "po korekci". Což znamená:

1) pokud mám oční vadu méně než +/- 2D tak jsem dle vyhlášky "osoba zdravotně způsobilá"
2) Pokud mám oční vadu více než +/- 2D a používám brýle/k.čočky s jejich použitím(tedy po korekci) mám pak méně než +/- 2D tak jsem "osoba zdravotně způsobilá s použitím příslušných zdravotnických prostředků"
3) pokud i po korekci mám více než +/- 2D, tak jsem "osoba zdravotně nezpůsobilá"

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

04.04.2009 18:14

Pokud mám po korekci více než +/- 2D, tak to dle té vyhlášky zdravotní způsobilost jen omezuje, nikoli vylučuje, ne? Byť jsem nevyčetl, co přesně to pak pro žadatele znamená.

Uživatelský avatar
sněhulák
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13.10.2006 19:05
Bydliště: Hradec Králové, Liberec

04.04.2009 18:38

Ještě jednou do toho koukám, jestli jsem něco nepřehlédl, ale:
Vyhláška 493/2002 Sb.
ČÁST II

Nemoci, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k vydání nebo platnosti zbrojního průkazu skupin C, D, E a F

Oddíl 1

Nemoci, které vylučují zdravotní způsobilost

...
9. snížení zrakové ostrosti pod 6/12 na každém oku zvlášť po korekci,
...


Ale na tvůj popud jsem si všiml jiné boudy této vyhlášky, a to že pro ZP sk. A a ale hlavně i B! se vůbec zraková ostrost, či sluch neposuzuje :shock: , pouze je na konci ve výčtu nemocí uvedana kouzelná citace :
ČÁST I

Nemoci, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k vydání nebo platnosti zbrojního průkazu skupin A a B

Oddíl 2
Nemoci, které omezují zdravotní způsobilost
...

6. nemoci neuvedené v tomto oddílu, které vzhledem ke svému charakteru omezují bezpečné ovládání zbraně a manipulaci se zbraní a střelivem ke sběratelským a sportovním účelům.


Takže dle vyhlášky může mít slepý či hluchý člověk způsobilost k získání ZP sk. A nebo B. A potom co udělá zkoušky(k těm zdravotní způsobilost není třeba) bude mít ve zbrojáku zapsané třeba "oprávněn nosit zbraň kategorie B, s doprovodem " :)

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

04.04.2009 18:42

To těžko, když se tahle větička (obvykle) píše jen těm, kteří mají ZP sk. E.

Už to vidím, koukal jsem do oddílu 2, tam je taky něco o očích, co jen omezuje: "snížení zrakové ostrosti nedosahující snížení zrakové ostrosti podle oddílu 1, přičemž jednookost se připouští, je-li na zbývajícím oku zraková ostrost 6/6 s korekcí".


Reklama

Uživatelský avatar
sněhulák
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13.10.2006 19:05
Bydliště: Hradec Králové, Liberec

04.04.2009 18:56

správně jsi napsal těžko a obvykle, protože tu větičku lze zapsat i držitelům sk.B (osobně jsem měl povolení nosit v ZP asi od 19let), ale je třeba korektně dodat, že toto oprávnění platí pouze na střelnici. ... a následuje omluva za offtopic vložku.

Vidíš to, já zas ten oddíl 2 nějak prolétl, že jsem si té omezující větičky nevšiml, což bohužel znamená, že tady potom trochu šířím bludy :oops:

Totiž tato věta...
MarK píše:"snížení zrakové ostrosti nedosahující snížení zrakové ostrosti podle oddílu 1, přičemž jednookost se připouští, je-li na zbývajícím oku zraková ostrost 6/6 s korekcí".

...bohužel pro nás znamená, že pokud máme třeba jen +/- 1/4D na jednom oku tak nám mohou zdravotní způsobilost omezit právě tím, že se staneme "osoba zdravotně způsobilá s použitím příslušných zdravotnických prostředků", bohužel :? :(

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

06.04.2009 7:51

Jeste mozna debilni otazka, chapu co se mysli tim po a bez korekce (bryli) ale po korekci bych mel mit preci zrak OK ne (jinak by dioptrie nebyly urceny spravne)?

Uživatelský avatar
ferda68
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 04.02.2009 12:37

06.04.2009 15:05

Když tě chytnou v autě bez brýlí a v ŘP máš jasně napsáno brýle či čočky nutné máš problém minimálně za domluvu ale problém to je. Tudíž soudím, že když tě chytnou při NOŠENÍ bez brýlí a v ZP máš napsáno brýle nutné tak máš též problém. Toť můj skromný názor, který jse logicky vededukoval :-)

Akorát tedy nevím co je horší jestli slepej střelec nebo řidič :-)

Egi
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 96
Registrován: 18.04.2008 9:50
Bydliště: Brno

06.04.2009 15:28

Pufik: Nevím, jestli jsem úplně přesně pochopil smysl tvého dotazu - ale jestli se ptáš na to, jak je možné, že někdo má i s brýlemi zrak na +/- 0,5 dioptrie, může to být jednak tím, že oftalmolog po dohodě někdy přímo předepíše brýle o čtvrt (plus mínus fous) dioptrie slabší, aby oko bylo nuceno se namáhat a zaostřovat, zjednodušeně řečeno, aby čočka nezpohodlněla. Jiní očaři to berou jako "pověru".

Druhá varianta je, že se ti zrak zhoršuje, ale nebudeš fasovat každý druhý rok o čtvrt dioptrie silnější brejle. Do půl dioptrie vidíš snesitelně, prostě to oko nějakou dobu cvičíš. Až zjistíš, že musíš pribržďovat v autě kvůli dodatkovým tabulkám na dopravních značkách, zajdeš si k očnímu. Dostaneš právě o té čtvrt až půl navrch a po nějakou dobu jsi na nule. Já se takhle vyšplhal za 25 let z -0.5 na -2.0D. Bylo to to, nač jsi se ptal?

Obecně: Já osobně používám na všechna takováto vyšetření magickou formulku "Pište tam brejle", ačkoli se někdy felčar cuká. Beztak je nosím furt, tak pak vypadám děsně zodpovědně a uvědoměle :D

Uživatelský avatar
MiRaS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1269
Registrován: 22.04.2008 22:34
Bydliště: Vysočina

06.04.2009 18:40

ferda68: Podle mě by to mělo být tak jak jsem psal vejš. Stručně tedy ještě jednou.

Řídím - používám auto ... brýle ano
Střílím - používám zbraň ... brýle ano
Neřídím - auto stojí zaparkované ... brýle mít nemusím
Nestřílím - zbraň v pouzdře nebo trezoru ... brýle mít nemusím
Pokud chci použít auto ... brýle si nasadím
Pokud chci použít zbraň ... brýle si nasadím.

Nošení je zaparkovaná zbraň stejně jako auto které zrovna neřídím, proč tedy muset mít brýle při nošení?

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

06.04.2009 19:20

MiRaS píše:Nošení je zaparkovaná zbraň stejně jako auto které zrovna neřídím, proč tedy muset mít brýle při nošení?

Tohle je zcestná logika. Pokud máš zaparkované auto, tak až budeš chtít vyjet, budeš to dělat plně úmyslně a máš si tedy čas jak nasadit brýle, tak rozhodnout o přesném okamžiku, kdy vyjedeš. Pokud nosíš, jsi připravený se v případě napadení bránit, tedy střílet - ale v případě, kdy tě někdo napadne, si za prvé brýle rozhodně nasadit nestihneš, a za druhé nemáš ani páru o tom, kdy a kde se to stane, takže možná budeš muset střílet ve značně ztížených podmínkách a navíc bez brýlí, což bych v krajních případech rozhodně bral i jako ohrožení nezúčastněných osob. V tom případě bych nošení chápal jako neustálé sezení v nastartovaném autě na železničním přejezdu s nohou na plynu pro případ, že budeš muset ujet před přijíždějícím vlakem.

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

06.04.2009 19:48

Pokud budu střílet na pět metrů v případě NO, bude někdy lepší brýle nemít a někdy je mít,to si nevybereš....

Uživatelský avatar
Walt
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 20.01.2004 14:30
Bydliště: Králův Dvůr

07.04.2009 15:20

bryle nosim jen do kina a na strelnici, ve zbrojaku je napsane mam
v pripade NO me nezajima, ze neprectu titulky novin na 10 metru

Uživatelský avatar
ferda68
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 04.02.2009 12:37

07.04.2009 15:56

to Justinian: sdílím tvůj názor :-)
Pánové a dámy na každém záleží jak si to vyloží ale mě rozumné myšlení jasně říká kdy mám mít brýle nebo čočky. Jak říkám na každém asi záleží.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

07.04.2009 16:00

Na tu vzdálenost, kdy by hrozila NO vidím dostatečně, na delší by to stejně neprošlo.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

07.04.2009 19:32

Sám slabé brýle nosím a nemyslel jsem to konkrétně na případy pár dioptrií. Spíš na lidi,
co na očích nosí hotové lupy. Bohužel by bylo dost těžké určovat, kde by měla být hranice.

Uživatelský avatar
MiRaS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1269
Registrován: 22.04.2008 22:34
Bydliště: Vysočina

07.04.2009 20:46

Justinian: Mě naopak přijde zcestný Tvůj výklad a uvedu proč.

Pokud chci plánovaně vyjet autem ... nasadím si brýle
Pokud chci plánovaně střílet ... nasadím si brýle

Když se dostanu do situace (NO nebo KN) kdy potřebuju použít zbraň, tak ji použiju a kašlu na nějaké nasazování brýlí nebo kontrolu toho jestli je mám na nose. Stejně tak když budu potřebovat v nějaké nouzové situaci popojet autem, tak také nebudu řešit, jestli mám nebo nemám brejle na nose nebo řidičák v kapse. Jedná se přece o vyjímečnou situaci.

V takovém případě by každý kdo má v řidičáku záznam "brýle nutné" musel brýle nosit pořád, protože co kdyby náhodou musel nutně popojet někde autem...

Člověk kterej má zhoršenej zrak, tak bez brejlí může díky tomu že hůř vidí někoho přejet nebo postřelit nezůčastněnou osobu, ale jak nebezpečnej je takovej člověk při nošení, když nestřílí?!

Pokud někdo vidí bez brejlí tak blbě, že nerozezná silnici od chodníku, tak předpokládám, že nosí brýle nebo čočky pořád, jinak by se nemohl venku vůbec pohybovat. Tento případ neřešme.

Uživatelský avatar
Loki_cz
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 285
Registrován: 02.09.2008 23:46
Bydliště: Kladno

08.04.2009 1:18

nekde je hranice kdy vam nevydaji ridicak.. jen netusim u kolika dioptrii to je.. :-)
nekde je predsi presne vypsany provadeci predpis.. :-))


Viz: http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... 93-2002#s1
ČÁST II

Nemoci, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k vydání nebo platnosti zbrojního průkazu skupin C, D, E a F

Oddíl 1

Nemoci, které vylučují zdravotní způsobilost

9. snížení zrakové ostrosti pod 6/12 na každém oku zvlášť po korekci,

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

08.04.2009 2:30

Ted sem motas neco uplne jineho ("po korekci") nez o cem je rec.

Jinak plne souhlasim s MiRaSem - kdyz vedome chci strilet (tj. na strelnici), nasadim si bryle. Musim-li tak udelat ve stavu nouze, nebudu o brejlich premyslet. Co takhle kdyz se mi v noci nekdo vloupe do baraku? Taky si nejdriv budu muset nasadit bryle? :wink:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Zdravotní aspekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků