Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

19.11.2007 1:44

ZKR 551

O ZKR tu moc není, nebo jsem nic nenašel. Myslím že vlákno o tomto revolveru by nebylo na škodu, poznatky, zkušenosti,úpravy atd.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

19.11.2007 10:56

Výborně! Jen se bojím, že tomuto speciálu tu moc pšenka nepokvete. Mířenka už je passé. Nicméně - já byl před dvěma lety opravdu šťastný, když se mi konečně poštěstil. A nešťastný před rokem, když na tom samém místě za ty samé peníze byl k mání jiný, ve stavu jako z továrny.

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

19.11.2007 14:21

Já jsem s ním velice spokojený, jen mám dost velkou ruku a rád bych měl anatomickou pažbu. Protože jsem nikde nenašel nikoho, kdo něco takového vyrábí nebo prodává, byl jsem nucen vyrobit pažbu sám. V hrubých rysech je hotová, teď ji testuji při střelbě a dokončuji tvarové úpravy. A k cenám revolverů - sám jsem byl velmi překvapen jaké rozdíly mohou být v cenách při relativně stejném stavu zbraně. Sám jsem se setkal s kusy s až 4-5násobnou cenou . Takové rozpětí cen jsem neviděl u žádné jiné zbraně, jak starší tak moderní.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

19.11.2007 14:40

Já jsem též spokojený. Sice stále ještě dolaďuju náboj, ale už je to na dobré cestě. Střenky toho mého, když jsem ho koupil, byly úplně hrozný. Epoxydem slepený, bordel dřevěný, všelijaký. Originální střenky bohužel nebyly. Udělal jsem si vlastní ze švestky, vypadají pěkně, ale budu muset udělat jiné, úplně znovu.

V BVS jsou teď dvě ZKRka. Jedno za 23kKc, ve velmi pěkném stavu, druhé je chudáček s amputovaným půlpalcem laufu. To je už několikátý, co jsem viděl. Zřejmě běžná úprava. Kamarádův tchán byl v nějakém tom veleúspěšném reprezentačním družstvu z let 50-60 (zaboha si nevzpomenu na jméno - Šváb možná?). No a tomu kamarádovi dal to svoje ZKR a to má taky hlaveň zkrácenou. Prý to muselo být, aby se to vešlo do krabice. Mě to přijde jako nesmysl. Otec taky střílel mířenku, výkonostní třídu měl, trénoval, a nikdy problém kvůli délce laufu ZKRka neměl.

Teď mě napadá - jestli oni neobětovali 1/2" ve prospěch zvětšené rukojeti. Z našeho hlediska dnes barbarství, z jejich zase zlepšení šancí na dobrý výsledek. Možná.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

19.11.2007 14:43

PS: Ad rozpětí cen - ale ano, taková rozpětí jsou častá. Zvlášť když jsou lidé přesvědčení, že mají něco výjimečného. Např. P08.

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

19.11.2007 14:52

Přesně tak, hlevěň se zkracovala kvůli anatom. pažbě aby to tam všechno vlezlo. Moje pažba když jsem ho koupil byla ve stavu "Epoxydem slepený, bordel dřevěný, všelijaký" . Já střílím jen SaB 38spec.WC . Zatím přebíjím jen Lugery. Můj není amputovaný. Zkrácený bych ani nekoupil. 23kkč si myslím je takový zlatý střed pokud je ve špičkovém stavu.


Reklama

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

19.11.2007 15:09

Taky bych o ten "semicompact" nechtěl.

Co se týče přebíjení - zatím nejlépe se mi osvědčilo WC střely z Lee kleští zcela zapustit do nábojnice a podsypávat Vectanem AS. BA 10 mi přišla moc rychlá, docela se to strhávalo. Accurate sypat nechci, moc čoudil. Nábojnice pouze S&B. Zápalky nikoli.

Jo a taky by nebylo špatný se konečně naučit střílet, ale na to už nemám čas.

23kKč je dost, ale vypadá pěkně. Ale před rokem v té samé kvalitě tam za 18. A kupodivu trvalo asi 3 týdny, než se prodalo. Ty současné tam taky už leží alespoň měsíc. To zkrácené tam, myslím, vydrží dlouho.

Uživatelský avatar
Jimi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1424
Registrován: 28.07.2006 19:09
Bydliště: Hodonín

20.11.2007 15:18

Jelikož je to dosti vyjímečné a ucelené téma, nechám to zatím pohromadě. Jinak pokud by jste chtěli věnovat více informací kapitole přebíjení střeliva pro ZKR, tak by bylo vhodné dát to do správného threadu. Díky

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

23.11.2007 11:40

Jak moc je ZKR zaneřáděné po střelbě továrními SB? Jak dobře to jde čistit? Kouří to hodně? Nikdy jsem ještě tovární WC nestřílel.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

23.11.2007 13:34

No, asi bude záležet na sérii. Co jsem střílel SB ještě ze žlutých a šedočervených krabic, jedná se pouze o očazení. Nijak extrémní.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

23.11.2007 13:55

Takže stržené olovo ve vývrtu, resp. usazeniny na čele válce veškeré žádné?

U mého kusu mě lehce znepokojuje, že se mi nedaří odladit odpor spoušťě. Je tvrdší než na mém DanWessonu, nebo na SW625, který jsem měl možnost zkusit.

Propad spouště normálně stavím, ale odpor mi přijde stále stejný. Budu muset vymyslit nějaký způsob, jak to změřit, abych si byl jistý, že to opravdu nic nedělá.

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

23.11.2007 14:54

Já střílím zatím jen tovární WC od SaB a vše je relativně čisté. Jak hlaveň tak čelo válce i hlavně je jen s minimální nečistotou.

Uživatelský avatar
Alexxx
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 13.02.2008 21:34
Bydliště: Matrix - jako všichni

16.02.2008 0:32

Jsem docela rád, že jsem tady narazil na tohle vlákno o revolveru ZKR 551. Jedná se o revolver konstruktéra Kautského (teď nevím jestli a, nebo o) se kterým náš národní team v r. 1958 vystřílel ve družstvech titul mistrů světa. Je to single action se systémem vyházování nábojnic A - tedy vyšťuchování po jedné, vyhazovačem pod laufem. Tedy co se týče pohotovosti nic moc, ale přesnost vynikající - klasický terčový revolver ze kterého se střílelo střelivo 38 Spl. wadcuter - střela zapuštěná v nábojnici s nízkou laborací, aby nenakopala ruku, kterou člověk málem viděl letět, ale v terči vykrajovala perfektní ohraničené dírky, jako děrovačka. Přesnost mohu jenom potvrdit - z této zbraně mám ze závodů nastřílený osobní rekord v disciplíně VP 30 + 30 na panáka z 300 možných jsem udělal 296. Kde ty časy jsou...

Zaznělo tady, že se dá poměrně často narazit na kousky s částečně zkráceným laufem a nabízí se otázka proč? Dělalo se to proto, že před disciplínou VP 30 + 30 rozhodčí kontroloval zbraně - vážil odpor spouště a revolver se musel vejít do dřevěné krabice stanovených rozměrů, včetně jejího zavření. Žádné výjimky se neudělovaly a pokud se tam zbraň nevešla, člověk dostal od rozhodčího pilník a musel sundat něco z pažby, nebo si musel půjčit jinou zbraň. Hodně lidí nechtělo obětovat perfektně udělanou pažbu, tak obětovalo kousek hlavně. Možná to zní nelogicky, ale viděl jsem to i u mistra sportu a několikanásobného olympionika Ivana Némethyho u revolveru zn. Nagant, který používal. A to byl borec, kterému vždy po odstřílení položky "zmizela" desítka (jestli mám dobré informace, tak by se dneska měl na Slovensku věnovat přípravě mladých reprezentantů).

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

16.02.2008 0:59

Netvrdím, že zkrácený = nepřesný, ale nějak mi to osobně nesedí. Já mám tak velký anatom že do krabice by se určitě nevešel, ale střílím jen pro zábavu a drží se sqjele. Ke střelivu, mám pocit že starší žluté WC byly čistější něž současné SB 38 SplWC. Co se týče přesnosti, tak jsem rád když v pistoláku na 25m nenajdu 8čku, ale není to často. Musím se ještě MÓÓÓC učit. Doufám že se tu časem objeví i nějaké foto.

Uživatelský avatar
Alexxx
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 13.02.2008 21:34
Bydliště: Matrix - jako všichni

16.02.2008 1:08

to David: při manipulaci si hlavně dávaj bacha, aby si nespouštěl na prázdno. Tenhle revolver je dost choulostivý na citlivé zacházení, konkrétně na úderník v jeho těle. Ten je dost na tvrdo zakalený a často se stávalo, že oskakoval koneček. Kdyby tě napadlo "sušit", rozhodně si podlož úderník gumou, jinak problém nenechá na sebe dlouho čekat.

nimrod
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19.03.2008 22:28

19.03.2008 22:56

551

Zdravím pánové.
Ačkoliv nejsem žádným velkým milovníkem krátkých zbraní (v minulosti jen PPK z roku 1939), zajímají mě spíše dlouhé, tak jsem se do ZKR551 tak trochu zamiloval. :wink: A je to láska na první pohled se vším co k takové patří :) . Mám možnost koupit kousek, který nebyl použitý, je s nevyplněným záručním listem z roku (expedice Zbrojovka Brno) 97, krabice nástřelka - 2R100 cca3cm, apod. Cenu zatím přesně nevím, i když se hrozím kolik mě to bude asi stát když 23000 kč je zlatý střed, jak tu někdo napsal. :roll:

Než ho koupím mám pár dotazů:
1) lze ze "zetkáerek" střílet i jiným střelivem než WC (Pb), pokud použiji klasickou plášťovanou střelu, co na to bude říkat vývrt? (Nestřílel bych toho velké množství, navíc pro osobní ochranu nelze WC použít.)
2) je to z ekonomického hlediska vhodná investice? Do budoucna, jinak řečeno bude si cenu alespoň držet? - je jasné že sériovka už nikdy nepojede, na druhou stranu využití je dneska pramalé.
3) za jakou cenu se dají nejlevněji 38sp WC sehnat a kde v ČR?
4) je k mání dále úplně ten samý stav ale v ráži .32SW, které ZKR vybrat? - není 32SW sběratelsky vzácnější? Dá se ale do něj sehnat střeliovo WC?

Obecně k ZKR: V každém případě se jedná o skvělou zbraň, co se týče zpracování a dyzajnu, o tom že je přesná nepochybuji, horší je pohotovost přebíjení ale pro to na co je standardně určena vyhovuje. :wink:
Předem dík za reakce. Nimrod

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

19.03.2008 23:50

Tak nový jsem ještě v ruce nedržel. Já mám kolem roku 1960 a střílím jen WC. 23tis je střed podle mě, protože jsem měl v ruce kousky za deset ale i za padesát. Nevím ale jaká byla kvalita těch novějších kusů. Nejdražší jsou asi Naganty, 32SW je u revolverů méně používaný, 38Spec je v ČR asi nejvíc. Použití běžných 38Spec je možné, ale většina střílí jen WC. Jestli máš foto tak ho sem dej nebo mi ho pošli na e-mail. Pokud bych ho musel použít na obranu, tak mi bude asi jedno jestli tam zrovna budou WC nebo ne, když si zachráním život. Ale na nošení a pro obranu moc vhodný není, to je asi jasné. Investice do ZKR je dobrá, na ceně neklesá spíše naopak. 38 Spec.WC koupíš od 3,50kč do 7kč . V obchodě běžně kolem 4-5kč.

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

20.03.2008 9:12

V ZKR se údajně podle starých střelců NESMÍ používat nic jiného než olovo a to dokonce s menší energií než 300J,jinak jde vývrt do kopru,takže WC nebo "Kapucíni" kteřé se již nedělají,a v případě sebeobrany bych se použít WC nebál,prý to dělá hrozná zranění....

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

20.03.2008 12:22

Použití nábojů WC v sebeobraně se na tomto serveru již řešilo. Není v tom problém, není to nedovolené výrobní provedení ani náboj se zvýšenou ranivostí. Myslím, že nejsem jediný, kdo ho považuje svým způsobem za ideální náboj na sebeobranu na velmi krátké vzdálenosti, kdy je potřeba maximálně eliminovat možnost průstřelu.

Použití plášťovaného střeliva v ZKR551 je opravdu nemístné. Tento revolver je TERČOVÝ. Je to speciál na mířenku. První, co jde do háje při střelbě plášťovaným střelivem, je náběh do vývrtu. Na Výstavišti - ještě před potopou - jsem viděl jedno ZKRko na stánku nějakého puškaře. Bylo asi za 25kKč a prodejce přiznával, že je po generální opravě vynucené užitím celoplášťových střel.

Pokud je opravdu z roku 97, bude to podle mě Winston? ZKR bylo několik i v ráži 7,62 Nagant. Ráži .32 SW jsem viděl pouze v nabídce u Winstonů. Winston je možná sběratelsky zajímavý tím, že se už nejspíš nevyrábí. Firma ho nenabízí (alespoň na internetu) již několik let.
Naposledy upravil Grimpo dne 20.03.2008 17:59, celkově upraveno 1

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

20.03.2008 14:20

Pokud to je Winston pozná se lehce nemá to elegantní zúžení hlavně u ústí,ale hlaveň je prostě "špalek"...

Další

Obsah fóra / Krátké zbraně / Revolvery a Deringery

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků