Magnum
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 207
Registrován: 13.12.2011 20:14

26.04.2012 16:52

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Takze sem dam dnesny zkusenost. Ja to nakonec pres znamyho uhadal na 1500,- vcetne komisare. Penize vybira spravce strelnice a potvrzeni nedava. Pan komisar byl skvelej ferovej chlap, tak bych spis rekl, ze to jde do kapsy strelnici. A chudaci vsichni ostatni se mezi sebou bavili ze tech 600,- za skupinu je asi to policajtum a divili se, ze to platili uz tam. No asi budou nemile prekvapeni az budou muset vyplaznout 500,- za skupinu u PČR.
Jinak zbrojak sem dnes udelal (a,b,d,e) a konecne muzu vlastnit sveho milacka :D

Magnum
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 207
Registrován: 13.12.2011 20:14

26.04.2012 16:55

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Jen chci podotknout, ze 4 skupiny by me jinak vysli na 4500,- coz je jak kdyby to bylo i za kurz :D

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

27.04.2012 0:14

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

... ano na PČR se platí za každou skupinu :wink:

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.05.2012 18:31

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Tak jsem měl možnost nakouknout do zkoušek na Pardubicku... Působí tady jakýsi komisař Ing. Studený, což je zřejmě bývalý lampasák a když jsem slyšel co se u zkoušek děje, naprosto regulerně se mi začali vařit chcanky :!:

Tak třeba: Holku vyhodil na manipulaci za to, že u malorážky otevřela závěr a stáhla ho do zadní polohy načež vyndala zásobník. Prý je to nebezpečné, neboť CO KDYBY náhodou ten závěr zavřela a tím zbraň nabila, kdyby byli náboje nedejbože v zásobníku :shock: Asi ten kretén neslyšel o malorážce, která nemá zásobník :!:

Na ČZ 50 je prý nezbytné kohout vypouštět zásadně přes pojistku a zásadně necvakat! Za ránu jistoty prý na střelbách vyhazuje taky. Asi ten kretén ještě nezažil jak ČZ 50 vystřelila při vypouštění kohoutu. A teď se podržte, údajně vychází z návodu ke zbrani kde je tahle věc údajně napsaná!

A největší bomba? Zásobník při kontrole je nutné ze zbraně vyjmout ještě dokud leží zbraň na stole než ji vezme uchazeč do rukou. Proč to nevím, ale pokud je to pravda, zaslouží si opravdu korunu :!:

Mimochodem jsem se dozvěděl, že na střelnici při sportovních soutěžích jsou závodníci povinní mít vybité zásobníky, neboť jedině tak je zbraň považována ze vybitou. To jsem myslel, že vyletím jako čertík z krabičky, ale držel jsem pysk :x

No prostě parádička. Úmrtnost na manipulaci se zbraní u tohodle idiota údajně dosahuje téměř 50%. Musím se přiznat, že jsem doposud nic podobného nezažil a strašně mě mrzí, že mám krom F na ZP všechny skupiny, protože k tomuhle pánovi, bych velmi rád na zkoušku, abychom si mohli popovídat face to face :!:

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

11.05.2012 19:23

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

..a co takhle oznámení na MVČR ? Pokud je to takhle, takový k...t nemá co razítkovat osvědčení . :!: Pokud je to takhle, co stížnost na ředitelství PČR ? Zcela jednoznačně by podle interní směrnice PČR u zkoušky měl být policista a kontrolovat průběh zkoušky. :!:

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.05.2012 20:23

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Ta holka o stížnosti vážně uvažuje, ale stěžujte si na někoho u koho budete zkoušku opakovat... :evil:

Policajti u zkoušky samozřejmě seděli, ale nijak do ní nezasahovali a jestli si pak něco řekli separé, to netuším...

Jinak po konzultaci u zdroje, se sice na MV stížnost napsat může. Oni to prověří, ale to že někoho, někde vyhodil, případně kolik jich bylo prý není důvodem k tomu, aby s ním něco řešili...


Reklama

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

11.05.2012 21:13

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Problém je, že neexistuje jednotný předpis jak má tato část zkoušky proběhnout. Proto co komisař to originál. Takže pokud dáte stížnost nedovedu si představit na základě čeho by měli stížnost posuzovat. Tyhle věci pravděpodobně měla řešit novela, která prapůvodně měla vejít v platnost teď v létě, ale je odložená na neurčito.... nebo na vždy.
Souhlasím že dotyčný komisař je trošku mimo mísu, ale než podáte stížnost, pokuste se nejdříve dotazovat na MVČR jestli existuje alespoň příručka pro komisaře podle které má probíhat praktická část zkoušek a zdali by ji poslali.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

11.05.2012 21:19

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

PČR kontroluje cca 50 bodů , podle kterých má zkouška probíhat.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.05.2012 23:15

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Já se na to dneska schválně ptal lidí co sedí přímo u zdroje. Stížnost na komisaře se prověří, ale tím to taky obvykle skončí. To že někoho nesmyslně vyhodil, nebo že chce po lidech nesmysle nikdo řešit nebude.

Žádný předpis či metodický pokyn jak přesně má zkouška - myšleno manipulace - vypadat není. Ani co má komisař po uchazečích chtít.

Policajti u zkoušky jsou proto, aby to komisař někomu "nenapsal" a aby všechno proběhlo dle zákona protože "ordnung must sein" ale rozhodně nikdo z nich nebude řešit, že to co po lidech herr komisaar chce je ausgerechnet totálně mimo...

Nejhorší na tom je, že uchazeči jsou vykulení jako vrány a nikdo si ho netroufne poslat do příslušných mezí...

Ještě jsem znova přemýšlel nad tím jak vyhodil tu holku za otevření závěru u malorážky... Malorážka má simulovat u zkoušky dlouhou kulovou zbraň. Jsou dlouhé zbraně kde není co vyndat, protože jsou jednoranové a nebo mají schránku, případně náboje v trubicovém zásobníku, který je pevně spojený se zbraní, takže to, že v kroku jedna otevřu závěr a podívám se do komory případně do nábojiště je naprosto logické a když na mě vypadne náboj případně trčí ze zásobníku v nábojišti a nebo vyskočil z trubice, tak budu přemýšlet co dál a jak to vybít...

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

12.05.2012 11:41

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Tak ten postup při manipulaci s malorážkou je tady http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... e-zbranemi první zásobník pak závěr.A můžu říct že v Liberci na zbraních sami policajti,při rúzných dotazech,na tyhle stránky odkazují.No a ten postup vyndání zásobníku z pistole dokud leží na stole?To mi přijde spíš jako nebezpečná manipulace,šťourat do pistole kterou nedržím pevně v ruce a může mi tak třeba jezdit po stole případně s toho stolu spadnout.Když jsem dělal ZP já tak před započetím zkoušek přišel správce střelnice a přinesl všechny zbraně které budou u zkoušky použity a každý mněl možnost si zbraně rozebrat pod jeho dohledem a poradil co a jak dělat před komisařem.
edit.Taková perlička na závěr.Při tomto zkušebním rozebírání před zkouškou jsem si zkusil poskládat rozebranýho Makarova kterého jsem do té doby v ruce neměl.Vložil jsem vratnou pružinu nasadil závěr,natáhl a pustil.Stalo se co muselo a závěr bleskurychle opustil zbraň a zkončil na druhém konci místnosti pod stolem jelikož mi nikdo neřekl že musim vrátit lučík na své místo!Závěr jsme našli hned ale vratnou pružinu jsme v tom davu co byl v místnosti hledali 5 minut. :lol:

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

12.05.2012 18:10

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Souhlas s Andym... s tou malorážkou bych to asi taky posoudil jako špatné. Pokud zbraň má nábojovou schránku musím vyjmout nejdříve ji, a potom vybít komoru. Teorie jako že existují jednorané malorážky je zcestná, protože jednorané existují třeba i pistole. Prostě má to zásobník, tak ho měla vyndat.
Jinak zbytek výše popsaný je jasná vyšinutost komisaře

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

12.05.2012 19:16

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

To myslíš vážně? U některých schránek to možné není vůbec a u mnoha jen za pomoci šroubováku. No a vyrazit se šroubovákem na potenciálně nabitou zbraň, to bych opravdu viděl nerad...

Postup "zásobník > závěr" je důležitý hlavně u samonabíjecích zbraní, protože závěr se vrací ihned - pokud nezůstane na záchytu - vpřed a mohl by nabít do komory dokonce i předem nenabitou zbraň.

Z důvodu mentálního drilu je samozřejmě vhodné postup nemíchat a u zásobníkové zbraně vyndat při vybíjení nejprve zásobník. Komisař by měl ale, myslím, posuzovat hlavně (ne)bezpečnost manipulace, nikoli zda ono následuje před oním, když to nic nemění na výsledku - v takovém případě by bylo na místě spíše jasné upozornění na vhodnější postup (a proč).

Ten komisařův výmysl s vyndaváním zásobníku na stole si ani nezaslouží komentář.

(mimochodem, u mě se např. komisař při střelbě podivoval, když jsem vzal pušku do ruky a nejprve stáhl závěr - zdvořile mě upozornil, že zásobník mi stále leží na stole a měl bych ho přeci nejprve vložit do zbraně; jednoduše jsem odpověděl, že kontroluji stav zbraně, kterou jsem předtím neviděl a beru ji poprvé do ruky - a bylo vyřešeno. nic proti bezpečnosti, přestože pro komisaře nečekaný postup)



jpp píše:Ta holka o stížnosti vážně uvažuje, ale stěžujte si na někoho u koho budete zkoušku opakovat... :evil:
Pokud opakuje celou zkoušku, má to velmi jednoduché řešení:
§ 21 ZoZ píše:(7) Pokud žadatel při zkoušce odborné způsobilosti neuspěl, může se znovu přihlásit ke zkoušce podle odstavce 6 nejdříve po uplynutí 3 měsíců ode dne neúspěšného vykonání zkoušky. Požádá-li o určení jiného zkušebního komisaře, příslušný útvar policie jeho žádosti vyhoví.
A i pokud opakuje pouze praktickou část, zkusil bych o to na policii požádat (nejlépe písemně).

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

12.05.2012 20:31

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Přesně jak píše MarK jsou zbraně kde se k nábojové schránce člověk dostane jen po částečné rozborce, ale na to sere bílej tesák :!:
Tady jde o to, že uchazeč má prokázat znalost z bezpečné manipulace se zbraní a komisař může zkoušku ukončit pouze v případě, že uchazeč se zbraní manipuluje nebezpečně. A opět tvrdím a jsem o tom hluboce přesvědčen, že u dlouhé zbraně s válcovým odsuvným závěrem začít tím, že otevřu závěr a odsunu ho do zadní polohy jsem se ničeho nebezpečného nedopustil ať má zbraň zásobník a nebo nemá.
Mimochodem, znám desítky chlapů co mají různé formy zbraní se schránkou a za celý svůj život jsem neviděl ani jednoho, který by zbraň někdy vybíjel tak, že vysype náboje ze schránky spodem. Všichni to vybíjí přes komoru.

No nic, dost vášní. Počkáme na opakování zkoušky a pak uvidíme 8)

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

12.05.2012 22:26

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

chlapci... pokud je zásobník na tvrdo, tak je to samozřejmě o něčem jiném, ale při zkoušce měla dáma předpokládám klasiku ČZ 451-6 a v takovém případě ho měla vyndat. Každá manipulace se přizpůsobuje typu zbraně. Např: Komisaře nezajímá že jsi se učil dril na ČZ75 včetně rozborky a on ti předložil ČZ 50 kde je rozborka úplně jiná (můj případ), nebo že jsi se učil rozborku na kozlici a on ti dá dvojku. Prostě teorie a praxe se občas rozchází a je nutné přizpůsobit se situaci... ale v mezích pravidel.
MarKu... tebe považuji za odborníka (nejen) v teorii "jak získat ZP" takže ti moc nechci odporovat, ale tentokrát si myslím že mám pravdu :wink:
Jinak znovu opakuji, výše zmíněný komisař je mimo mísu, s tím s vámi souhlasím.

EDIT: Zapomněl jsem, že chybu kterou považuji za chybu bych ale nepovažovat za tak závažnou aby se musela opakovat zkouška. Rozhodně to nebyla nebezpečná manipulace, jen se trochu vymykala standardu. To aby jsme si rozuměly

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

13.05.2012 1:15

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Toho si vážím (a klidně mi odporuj, neurazím se :P ), ale s tímto:
Bradek Džon píše:Pokud zbraň má nábojovou schránku musím vyjmout nejdříve ji, a potom vybít komoru.
nemohu souhlasit a nerad bych, aby to nějakého začátečníka mátlo. Přijde mi to dokonce jako nebezpečná manipulace, protože u většiny zbraní je manipulace s nábojovou schránkou spodem více či méně krkolomná, tudíž bych ji neprováděl s potenciálně nabitou zbraní.

Druhak se možná rozcházíme v pojmech zásobník a zásobníková schránka. "Zásobník natvrdo", tj. neodnímatelný, by už spadal pod druhý pojem.

Uživatelský avatar
Kuba
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 413
Registrován: 04.12.2008 18:11
Bydliště: Zasada/Praha

13.05.2012 16:06

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

zpet k tematu:

Jenisovice (LBC) 300komisar 600 strelnice (3 roky zpet) (jinak tady skoleni na zkousku stalo 100kc + 5kc/kus naboj)
Smrzovka 300 komisar a 300 strelnice tusim... (2 roky zpet)

AntonSpelec
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24.05.2012 17:18
Bydliště: Karvinsko

24.05.2012 17:36

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Takže přidám svou osobní zkušenost z dnešního dne.

Zkouška v Karviné, komisař 300 + střelnice 250 (jedna skupina - E).

Průběh naprosto bezproblémový (test 79 bodů za 5 minut), manipulace se zbraní a sborka-rozborka cca 5 min. Střelbu řídil správce spolu s pověřenou policistkou, která vše kontrolovala, 5 z 5.
Tak jsem se pochlubil :D
Jinak komisař byl naprosto lidský, přímo řekl, že na blbostech nebazíruje, ale kdo poruší bezpečnost, tak letí. S tím zásobníkem tam měl jeden taky problém - zapomněl na něj, ale odpustil mu to.

Všechno je to jen o lidech a ceny o hrabivosti. Myslím, že by každý měl mít možnost si vybrat, kde zkoušku vykonat, protože ty ceny, co jsem o nich tady četl, to je prostě prasárna.

No, už se těším na zbroják a na první vlastní zbraň.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

02.06.2012 17:03

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Ahoj.Kamarád si chce dělat zbroják a potřeboval by napsat kam spadá.Případně na jaké střelnici dělat zkoušky aby to měl nejblíž.Bydlí v Libčicich n Vltavou.klidně do sz.Dík.

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

03.06.2012 0:08

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Vrbodole Libčice jsou podle Wikipedie okres Praha-Venkov a kontakt na
Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál
adresa: Křižíkova 8, 180 00 Praha 8
tel: 974 881 300, 974 881 305
fax: 974 881 307
e-mail: krpstc.oszbm.pv@mvcr.cz

Na mapě ZDE

Celé mi to pomocí googlu trvalo 1 min. :?

Uživatelský avatar
rezorcinol
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22.04.2012 17:30
Bydliště: Brno

27.06.2012 14:17

Re: Zkouška odborné způsobilosti - kde, jak a za kolik

Ahojte, za nedlouho me ceka zkouska z odborne zpusobilosti v Olomouci. Komisarem bude Peter Ontek. Nema s nim nekdo nejakou zkusenost, jak moc je/neni v pohode, pripadne na co konkretne si u nej dat pozor?

Jinak abych byl vice k tematu, ochotna pani na PCR mi sdelila abych si pripravil cca 2500Kc, tak pak napisu na kolik to finalne vyslo.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / ZP (zkoušky, prodlužování, zánik, ..)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků