Fifa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 195
Registrován: 03.05.2010 9:52
Bydliště: Praha

08.06.2010 12:27

Zbrane a deti

Hodlam si poridit svoji prvni kratkou zbran. A resim nasledujici dilema:
Co s mymi 2 detmi (4 a 1 rok) ? toho mladsiho zatim neni zamozrejme treba resit ale do budoucna.
Mam jim to ukazat a vysvetlit k cemu to slouzi, nalezite poucit (na jejich urovni) ze to smi mit v ruce jenom tatinek atd... nebo zbran pred nimi moc neukazovat.
Podotykam ze bude v sejfu do ktereho samozrejme nemaji pristup, ale jde mi o to, ze az budou vetsi muzou mit "chytry" napady jako se pochlubit kamaradum a snahu si na ni jen tak sahnout (kdyz je to zakazany). Nebo o ni nebudou vedet, tudiz zadne lakadlo, ale kdyby ji nahodou videli, nasli/vzali do ruky nebudou zas pouceny.
Jeste jednou upozornuji na zasadu kterou jsem si dal, a to ze kdyz nebude u mne bude v zamcenem sejfu, ale co kdyby...
Resili jste podobne dilema ? Jak ?

Uživatelský avatar
rabbit3278
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 211
Registrován: 02.06.2009 19:44
Bydliště: Praha

08.06.2010 12:41

Re: Zbrane a deti

to máš těžké, myslim si, že i když to 4 letému děcku vysvětlíš, moc mu to asi neřekne. Spíš doporučuju neukazovat a nedat příležitost aby se jim dostala do ruky. Své děti (až nějaké budou) o zbráních samozřejmě poučim, ale myslim, že kravské nápady tipu ukázat kamarádům začnou mít až trošku dýl, ale ani v sedmnácti nebude mít moje díte jakýkoliv přístup ke zbrani, pokud samozřejmě nebude třeba závodně střílet a nebude mít ZP. Moje přítelky si ted bude dělat ZP a se zbraní zacházet umí, ale zbraň pokud nemam u sebe je zamčená v trezoru a klíč mam stále u sebe a náhradní mam u našich v jejich trezůrku 100km od domova

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

08.06.2010 12:47

Re: Zbrane a deti

Hmm, mám stejně starý šklebany. Ten větší má svoji pistoli a revolver (airsoftový USP a vrak nějaký lefošky) a ví že na moje zbraně se nešahá. Ví že se flintou dají zabít zvířátka a když jdu do lesa tak se ptá jestli přinesu srnce a nebo prasátko. Občas si nějakou chce vzít do ruky tak mu ji půjčím, konstatuje hmm ta je těžká a vrátí mi ji. Ví že se nesmí na nikoho mířit, ani hračkou, a ani nemá potřebu mi do bouchaček hrabat. Hlavně je před nima neschovávej, protože budou jen zvědavý a odříkanýho chleba největší krajíc ;). Půjč jim ji do ruky, vysvětli jak funguje a co by se mohlo stát (tak aby to pobrali). Tohle ale taky záleží na to jaký přístup má Tvoje žena. Jinak mladej je platným pomocníkem při sbírání vystřelených nábojnic na střelnici, pračku na hilzny obsluhuje samostatně a rovná přebité náboje do krabiček, to je výhradně jeho práce :mrgreen:

Uživatelský avatar
rabbit3278
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 211
Registrován: 02.06.2009 19:44
Bydliště: Praha

08.06.2010 13:25

Re: Zbrane a deti

jj sided, tak to máte doma hezky zařízené, ale ono jde taky o to, že né každý prcek má tak zodpovědný přístup jako ti tvý. To musí Fifa asi posoudit sám dle zkušeností s nima, jestli to je už relativně zodpovědný človíček, nebo neřízená střela :lol:

Uživatelský avatar
RoXoR
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 26.02.2010 15:06
Bydliště: ŠAKALOV

08.06.2010 14:04

Re: Zbrane a deti

Já tohle neřešil do doby než se bráchovi narodila dcera. Přiznávám že sem byl dost bordelář, ale teď když jsem ji načapal jak mi v pokoji lustruje noční stolek, tak jsem poděkoval pánubohu za to že mě obdařil nečekaným záchvatem odpovědnosti když jsem si konečně koupil trezor.A to sou jí teprv 3 roky. Nicméně si mylslím že děti do určitýho věku vůbec nemaj vědět o zbrani v domácnosti. Doma se zbraněmi v přítomnosti dětí nemanipulovat.Zbraň je buďto v trezoru nebo na opasku. Samozřejmě doma to skrývání není tak jednoduchý a děcka sou všetečky, ale dokud se nezeptá "co to tati máš" ? Tak skrejvat! Jakmile si dítě uvědomí přítomnost zbraně v domácnosti musí nastoupit fáze vysvětlovací. To by mohlo bejt tak kolem toho 4.-5. roku. No a pak asi postupně s věkem zasvěcovat hlouběji a hlouběji. Mimochodem dětem se bezpečná manipulace se zbraní vysvětluje možná snáž než dospělejm.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

08.06.2010 17:12

Re: Zbrane a deti

Hm, já bych rozhodně nic netajil. Vše se musí vysvětlit. Manipulace s jakýmkoliv nářadí má svý pravidla, které se musí, čím dřív, tím lépe, naučit. Pistole je stejné nářadí jako vrtačka... A když se s tím potkává od malička, přijde to jako přirozená věc...


Reklama

BG
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 147
Registrován: 07.03.2008 13:12
Bydliště: Severní Morava

08.06.2010 17:58

Re: Zbrane a deti

Přesně to Hungry vystihl...
Už jsem to tady někde psal - pokud si chce některá z mých dcerušek šáhnout na nějakou zbraň, tak ať dělám co dělám hned všeho nechám a okamžitě se jim věnuju a vybitou zbraň jim dám. Pod dozorem, samozřejmě! Chvilku se snaží mířit na zeď, pak mi je pokorně vrátí s tím, že jsou moc těžké. Ale co chci říct je to, že pak nemají snahu na zbraně chytat bez tatínka. Není to pro ně zakázané ovoce. Pokud budeš dětem zbraně tabuizovat, tak se může stát že jednou zapomeneš uklidit do trezoru, nebo ho zamknout, nebo necháš někde ležet klíče, nebo... Pak bude teprve malér

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

08.06.2010 19:16

Re: Zbrane a deti

Tak tak, rozhodne neschovavat. Beztak to vidi ve filmech. Uvidi to doma, zahraje si na hrdinu a muze to odmacknout ani nevi jak.

Rada, ze bez pritomnosti dospeleho se k tomu nesmi dostat, ta je samozrejma stejne, jako to nakazuje zakon.
Ale zakon schvalnosti plati taky a je potreba mit plan B, kdyz to selze.

V takovem pripade musi byt dite pouceno, ze bez taty se na to nesaha, naopak, dobehne se k tatovi a rekne se mu, ze tam neco lezi. Prubezne bych pak ucil zakladni manipulaci (predevsim mireni bezpecnym smerem a nesahani na spoust, dalsim casem pak vybijeni apod apod...) - nicmene permanentne s tim, ze bez taty se na to nesaha.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

08.06.2010 19:44

Re: Zbrane a deti


Uživatelský avatar
vlasten
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 27.11.2009 11:18
Bydliště: Praha a široké okolí

09.06.2010 13:03

Re: Zbrane a deti

Pravdou je, ze ja jsem cele detstvi prozil vedle nezamcene vitryny plne zbrani a nikdy me ani nenapadlo do ni lezt. Kdyz me to zajimalo, tak tata nemel problemmi vybitou zbran vyndat. Bylo to o pristupu. Kdyz jsem byl trochu starsi, tak me tata nechal vystrelit z brokovnice, mel jsem tyden bolave rameno a nejake choutky na strileni me na par let presly. :D

Uživatelský avatar
RoXoR
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 26.02.2010 15:06
Bydliště: ŠAKALOV

11.06.2010 8:10

Re: Zbrane a deti

Jasně že je to vo přístupu, sorry ale 2 letý děcko neví samo co udělá za minutu,natož aby poslechlo a pamaovalo by si nějaký rady. Na žehličku taky šáhne aby se přesvědčilo že je rozpálená...

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

11.06.2010 9:10

Re: Zbrane a deti

A prave proto je uplne jedno, jestli vi, co je to "buch-buch" a ze to doma je nebo to nevi !!!

Mam kluka, kterymu budou 2 roky za 2 mesice. Ano, mas pravdu, ted je mu uplne sumak, co mu ke zbranim rikam a proto je sumak, jestli to vidi nebo nevidi. Kdyz budu blbej a necham nadrclou pistoli na stole, muze to odmacknout at o tom vi nebo ne.

Proto stale tvrdim - nezakazovat videt (kouka na me, kdyz susim, kouka na me, kdyz cistim, obcas si s tim hrajeme), vi, ze je to buch-buch, lepe a driv se mi bude vysvetlovat, ze buch-buch, ktery tak duverne zna, neni nic, na co by mel bez taty sahat. Uz ted, kdyz chytne nejakou pistolku (plast, airsoft, plynovka, ostra) a ja jdu pryc, tak mu ji beru. Minimalne do podvedomi mu to uz ted laduju.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

11.06.2010 19:14

Re: Zbrane a deti

větší problém spíš bude v odrostlejších dětech v situacích typu "klučina se chce pochlubit kamarádovi fotrovou krochnou"

Uživatelský avatar
KajaKliment
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 606
Registrován: 18.04.2008 11:22
Bydliště: Vysočina

11.06.2010 19:42

Re: Zbrane a deti

Děti by měly vědět co je doma, co s tím a že to je zamčený v trezoru, ke kterému dostanou klíč a kód od zámku v okamžiku, kdy si udělají zbroják.

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

14.06.2010 8:36

Re: Zbrane a deti

KajaKliment> Jak rikam, pravidla pro ulozeni jsou dany, ale je potreba mit plan B.
Pravidla pro manipulaci jsou taky dany a pulka lidi si tu doma strelila :-(

Alf> i s tim je pocitano. Malej bude vedet, ze mu urazim pracky, jak na to sahne sam. Ale kdyz se bude chtit ukazat, neni nic snazsiho, nez vzit mladyho s kamaradem na strelnici - at si rovnou i bouchne. Aspon o duvod vic tam jit :-) Na druhou stranu ho budu muset naucit o tom moc nekecat. Neni uplne dobry, kdyz cela vesnice, vcetne par vecne zavrenejch, vi, co mam doma.

No, teorie by byla, praxe ukaze... Zatim mam jeste par malo let cas...

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

14.06.2010 9:51

Re: Zbrane a deti

Tak nějak oba kluci odrostli a nikdy nebyl problém. O zbraních věděli, kam ji odkládám, když není na opasku také. Na otlapkání ji dostali, k tomu vysvětlení, ale většinou ji odložili a tím, že je to těžké. Pak jsem jim koupil dětskou vzduchovku a pod dohledem (ze začátku) stříleli. Bylo jim vysvětleno, ža pes je hájený, za cíle, že poslouží různé krabičky. Pak už přišla na řadu .22 vzduchovka, bo ji dřív nenatáhli. Dnes se mnou jezdí mladší na střelnici a vystřelí si ze všeho, co mám. Jen když vidím, jak se větších bojí, preferuji pro něho malorážku. Tak nějak neměli ani potřebu tahat kšandy před kamarády a něco se snažit předvádět.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

14.06.2010 12:41

Re: Zbrane a deti

holt máš geniální děti. Já zase vím o případu, kdy se seškrabával dětskej mozek ze zdi, takže opatrnosti není v tomhle nikdy dost... Dítě neudělá průser se zbraní pod dohledem, ale bez dohledu...

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

14.06.2010 13:14

Re: Zbrane a deti

Pokud o to bude stát tak se vždycky ke zbrani dostane. Časem odpozoruje kam dáváš klíče od trezoru, využije okamžik kdy přiletíš domů sekneš s železem do šuplete a ženeš na záchod, těch příležitostí je prostě moc na to abys je všechny a vždycky uhlídal.
Proto je lepší když mají ke zbraním respekt a kontrolovaný přístup. Pak zjistí že a) je to nebaví tak co s bouchačkou, b) je to baví ale kdykoli jim půjčíš vystřelit, můžou s tebou pucovat a prostě se jim věnuješ, c) stejně vyvedou nějakou koninu ale aspon vědí jak se zbraní zacházet a co se může stát. Pokud je to provázeno zdravým respektem z rodičů a vědomím že pokud poruší pravidla tak jim urazíš ruce u samý prdele tak je to o moc lepčí než tajení, zákazy a různé schovky.
Vyrost jsem na vesnici kde v každým druhým baráku visela na věšáku jedna nebo dvě dvojky a patrony uklizený v botníku pod nima. Přesto když jsme udělali nějakej průser tak vždycky s černou pistolí nebo flitou kterou jsme vydolovali některýmu tatínkovi z prádelníku a nebo z garáže. Vždycky si myslel jak dobře jí má schovanou a nikdo o ní neví :roll:

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

15.06.2010 16:32

Re: Zbrane a deti

Klíče jsem vyloučil. Nikdy se nepovede 100% aby byly pod dohledem. Číslový zámek je sice pomalejší, ale spolehlivější na ty odkládací výpadky.

Uživatelský avatar
krampus
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1065
Registrován: 08.04.2004 16:40
Bydliště: brno

15.06.2010 18:11

Re: Zbrane a deti

číslovej zámek je mrcha nejlíp otevřitelnej děckama... maj trpělivost si s tím hrát a navíc dobře pozorujou a viděj podstatně líp i na dálku. ono k průseru stačí i doma zapomenutý střelivo. kobercový krysy jsou schopný mosaznej bombonek spolknout (proč by toho tatínek měl plný kapsy, kdyby to nebylo kokinko), větší fagan to v lepším případě hodí do kamen, v hoším to bude likvidovat mechanicky v ruce...

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků