Rimmer132
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 518
Registrován: 14.11.2007 20:21
Bydliště: Praha

11.04.2013 0:09

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosi

A co by te zajimalo? Monstra z IPSC Open, specialy na siluety, nebo olympijska pistole? :D

Katy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 09.04.2013 18:48

12.04.2013 22:39

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Ajaj.. tak podle těch kategoríí každou zvlášť? :wink: Plus s čím si chodí zastřílet na střelnici jen tak pro radost.. (jestli teda chodí).

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

15.04.2013 13:42

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Katy
začněme třeba tím, kam a co s tím máš v plánu Ty (či Vy) a podle toho se dá snad něco doporučit
rozsah střeleckých disciplín je docela široký

Katy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 09.04.2013 18:48

16.04.2013 21:59

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

byla jsem si osahat pár zbraní u Brymové i v podnikové prodejně ČZUB, zastřílela si z CZ 75ek Duty i obyč, K100ky i manželova Glocka, a stále nevím. Rozdíl ve výsledcích mi nepřijde nijak markantní (na cca 12 m do 50/20 mám rozptyl rovnoměrně kolem středu většinou 8-10), a v držení má každá své nevýhody. Tak nevím. Aspoň teda už vím, že si jakoukoli zbraň nechám upravit na vyhazování zásobníku ukazováčkem. O víkendu se chystám na Leiko vyzkoušet Walthera 99 a příp. další, co tam budou mít. Tak uvidim.

No a tak jsem si říkala, že by mě zajímalo, s čím střílí třeba na střelnicích nebo LOSu nebo jen tak ty ženy, které už se asi u nějaké zbraně usadily a hafo jich ozkoušely. Žádné holky, co pistolujou bohužel neznám. :(

(klidně tykej)

Rimmer132
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 518
Registrován: 14.11.2007 20:21
Bydliště: Praha

17.04.2013 3:00

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Libi se mi ten tvuj metodicky pristup, ale obavam se, ze na to jdes ze spatne strany.

Za prve, na 12m vypada kazde strileni stejne dobre, poves si ten terc na obligatnich 20+m a vem si pravitko, strilej tak 2x po peti na jedno misto a pak to zmer a napis si spolu se subjektivnim pocitem (klouze, tlaci, moc tlusta, spoust daleko apod.) a jak se ti to tak nejak libi. Parkrat zopakuj na cisty papir (pokud trvas na 12m, natiskni si stos A4). Taky si vsimej a rozlisuj, co je v jednom chumlu a co je naopak jednoznacne strzene, za to zbran nemuze, tak mer zvlast. Pokud ale bude utrzenych hodne, zase to indikuje, ze ti nejak nesedi. Tolik presnost v dane ruce; taky si vsimej, jak rychle se vraci do zamerne, zda neuhyba, zda poslepu namiris na terc, jak dobre se nabiji a natahuje, dej si serii co nejrychleji...

Za druhe, zvlast pokud nemas opravdu hodne zkusenosti, ty zbrane zkousej bezprostredne hned po sobe, druhy den uz si rozdilu nebudes vedoma. Budes se divit, jaky to muze byt rozdil.

Konecne za treti, vyber zbrane je vec ryze subjektivni, proto se jich dela tolik. Je to jako ptat se, v cem jezdi po sichte Schumacher nebo koho chtit za manzela. Univerzalni rada neexistuje. Cim strili top strelkyne v CR mimo svuj sport? Asi nicim, protoze toho maji po treninku po krk, a pokud vubec, tak treba ze srandy predovkou nebo prakem, co ja vim.

PS. Jsem zvedavy, jak chces nechat provest tu zmenu zasobnikove pojistky, protoze mi neni znamo, ze by se o neco tak krkolomneho pokouseli ani ropni sejkove ;)

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

17.04.2013 11:07

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Přítelkyni se dobře střílí z mé CZ83, já mám vlastně taky holčičí ruky takže mi sedí taky výborně. Pokud to chceš jen na střelnici tak v 7,65Br je to pohodové střílení (já mám 9Mak a to tak divně kope, že to někomu může vadit), a má oboustraný záchyt zásobníku takže se dá vypouštět ukazováčkem (dělám to taky tak). Jetá v dobrém stavu se dá sehnat do 4000 Kč i míň, ale oproti 9Lug je dražší střelivo (cca 6 Kč/ks). Na nošení už to ale moc optimální volba není. Pokud bazíruješ na 9Luger tak možná by stál za zvážení a vyzkoušení i Taurus 809, tváří se ergonomicky povedený, ale netuším na kolik a za kolik je u nás sehnatelný.


Reklama

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

17.04.2013 11:15

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

pominul bych tu ideu o vypouštění, poněvadž se dá řešit jinak (třeba palcem levý ruky, či prodlouženými tlačítky,...)
když už je patrno, že pujde o velkorážku navrhuju abychom pokračovali s tím, že 9 luger berem jako status quo (pokud nepujde o pidipistolku do kabelky) jako nejdostupnější, dostatečně výkonný, cenově stravitelný, v dostatečném sortimentu vyráběný,.....

1/ budeš se s tím vláčet za páskem (či v kabelce), nebo je to jen na střelnici ?
jde o hmotnost, jestli preferovat polymery, či celokovové zbraně jež jsou sice méně komfortní na nošení ale o to víc na střelbu
2/ kapacita a velikost ? především pokud to má být i k nošení (tzn. jednořadý vs dvouřadý fullsize či něco menšího)
3/ ergonomie úchopu a spoušť - jsou lidi , kterým např Glock tancuje v ruce a s jeho spouštákem se nesrovnají
vadí něco z: DA , SA/DA, SA, SAF,.... ??
4/ design + cena - jsou lidi, jimž to či ono nesmí přes práh, poněvadž se jim to vážně nelíbí :)
popř "by za něco takovýho, tolik peněz nevyhodili"
5/ i s revolverem se dá užít dost zábavy :idea:

těch bodů by šla vypotit klidně desítka ale pro začátek se od tohohle dá odpíchnout

Iza
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 91
Registrován: 26.05.2010 11:47
Bydliště: Praha

17.04.2013 12:04

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Ha, ze by se nam klubala dalsi strelkyne :-) to se musi podporovat!

Jak uz nekdo predemnou psal - ujasni si na co zbran chces, opravdu to poctive zvaz. Budes ji s sebou nosit na ochranu? Budes s ni jezdit na zavody? Pokud by ses rozhodla jezdit np na LOS, tak pri zkouseni zbrane vem zretel na to, jak se ti bude strilet jednoruc, jak slabou tak silnou!

Nema moc cenu ptat se, kdo cim strili a podle toho se ridit - i zeny maji kazda jinou ruku. Co ti pomuze, kdyz ti napisu, ze mam drobnou a slabou dlan, dlouhe uzke slabe prsty a strilim velkym revolverem? Ktery je navic pro to co strilim neprilis vhodny? (holt pri porizovani jsem netusila, ze je neco jako LOSi zavody, a ze budu aktivne jezdit). Ale kdyz uz ho mam, tak se s tim peru, no, ale je to do zacatku trochu zbytecny handicap.

A velmi obecne - cim mensi zbran, tim vic kope (muze mit i vyrazne tvrdsi chod spouste), cim lehci zbran, tim vic kope (np lip se mi strili tezsim Shadowem nez lehcim Phantomem).

9mm a pistole je takovy univerzal, ale neboj se vyzkouset i silnejsi raze a nezatracuj ani revolvery (me treba na pistoli vadi ty ruzny hejblatka... jak se toto vsechno jmenuje - kohouty, pojistky a jiny cudliky... a taky mi vadi, ze me kropi hilzny... a nektery zasobniky nejsem schopna napaskovat do plne kapacity).

Pokud mas moznost - vydej se do Plzne do Leika na nejakou predvadecku, silne doporucuju, tam si muzes otlapkavat do libosti :-) ale zase - muze byt, ze by nejaka zbran pro tebe byla vhodna, ale zrovna to co budes zkouset bude mit tvrdou spoust (da se poladit), blby strenky (da se poladit) a i blby miridla (da se vymenit). I nektery ty "tlacitka" se daj zmensit nebo odstranit.

Preju stastnou ruku pri vyberu.

Katy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 09.04.2013 18:48

18.04.2013 21:40

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Rimmere, díky za rady, konečně něco konkrétního! Zatím jsem si ty pistole zkoušela hned po sobě, dokonce jsem si pak tu první nechala ještě jednou přinést, protože jsem se mezitím zastřílela. S tím manželem jsi mě rozesmál. :D Máš samozřejmě pravdu, víceméně.. Ale věz, že i my holky se bavíme mezi sebou, jakej chlap je dobrej a jakej ne, srovnáváme.. :wink:

Izo, přesně podobnou odpověď jsem doufala. Co se dá poladit, s čím jsi bojovala, atd. Díky. Revolvery mi nějak nesedí, nevim.

4mike no říkali mi to v té podnikové prodejně ČZ, že se to dá prohodit na druhou stranu. Tak nevim. Díru tam ta 75ka má, jen je zaslepená.

Uživatelský avatar
andreapipo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 190
Registrován: 12.01.2009 9:04

18.04.2013 22:37

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Promiň, že se vměšuji, ale přjde mi, že je někde nějaké nedorozumění. Uvádíš, že máš krátký palec a proto, že nemůžeš jednou ruku vypustit zásobník. Pak uvádíš, že ta pistole má na druhé straně na to díru, jen je zaslepená. Nebude to ale na záchyt a vypouštěč závěru, jakoby pro leváka. Většina pistolí má vypouštěč zásobníku na rukojeti - pažbě - takže na to dosáhne i dítě. S vypuštěčem závěru už je to horší, sám mám CZ75TS a palcem na něj také nedosáhnu, což mi ale nijak nevadí tu pistoli celkem dobře ovládat a používat. No a jestli jsi opravdu mačkala vypouštěč zásobníku a on nevypadl, pak to může být také tím, že některé zbraně mají tzv. brzdu zásobníku a ten je pak třeba ze zbraně druhou rukou vytáhnout. Ale to se dá také poladit. Jo a znám dost žen, které s tím TSkem střílí, dali si na něj ALU střenky, aby byla pažba tenčí a lépe se jim držela, vypouštěč zásobníku je tam dostatečně vystouplý, takže jde velmi dobře nahmatat a zásobník padá za zbraně po zmáčknutí vypouštěče sám, přímo vystřelí. A jsou to i ženy velmi drobné jak postavou tak výškou a tedy i rukama. Např. i moje dcera.

Katy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 09.04.2013 18:48

18.04.2013 23:06

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Mluvím skutečně o vypouštěči zásobníku, který je na pažbě. Mám opravdu velmi krátký palec a prostě na něj vůbec nedosáhnu, ani s úzkou pažbou (jen když pistoli v úchopu opravdu výrazně posunu na stranu a to mi nepřijde žádoucí). Ta zaslepená díra u té 75ky je přesně na druhé straně, na stejném místě a má stejný tvar. Na vypouštěč závěru nedosáhnu už ani náhodou.
Dobře je ta zaslepená díra na pravé straně vidět zde (na rozhranní mezi pažbou a lučíkem): Obrázek

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

18.04.2013 23:58

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Můžu Tě uklidnit, že spousta chlapů na full size pistoli na vypouštění zásobníku taky nedosáhne a musí si vypomoct přehmátnutím, druhou rukou, nebo výměnou součástky...

Takže, shodli jsme se na tom, že chceš FULL SIZE, na střílení, ráže 9mm Luger. Souhlasím že tohle je dobrý základ na kterém se dá stavět.

Glocka má manžel, takže s tím zkušenosti máš. Je to taky varianta, ale proč pořizovat druhého do rodiny.

Druhá na ráně je CZ. Volil bych SP 01 Shadow, která je na střílení dnes z rodiny CZ nejlepší volba. NA nošení to moc není, ale střílí se z ní fakt dobře.

Pokud by bylo SPčko na Tebe moc těžké, vzal bych klasickou CZ 75, nebo Tanfoglio, což je CZ ale dotažená do konce a modely v 9mm se chovají taky pěkně.

Další variantou je K100 kde může pomoct systém výměnných hřbetů ale díky hmotnosti už docela kope...

Jako poslední možnost si nechávám nějaký jednořadý klon 1911 v 9mm Luger. Pokud nemáš omezení v rozpočtu nevadí nižší kapacita zásobníku, pak takové STI je na střílení vysloveně lahůdka 8) Takový SPARTAN nebo TROJAN v 9mm je prostě super...

Co bych rozhodně nedoporučoval... Steyr, P99, SIG, S&W, HK USP ani P30, cokoliv co má rám z lehké slitiny, ani revolver v 9mm L.

Jen ještě poznámku pod čarou. Málo která pistole padne na poprvé na 100% do ruky, ale s dobrým úchopem a někým kdo dohlédne na to jak to držíš se dá s většinou sžít. Pak už je to jen o množství střeliva, které proženeš laufem a zkušenostech.

Rimmer132
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 518
Registrován: 14.11.2007 20:21
Bydliště: Praha

19.04.2013 0:11

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Katy: tak to jsme se jenom nepochopili, ty myslíš přehodit vypuštění zásobníku na druhou stranu (jako pro leváka). To samozřejmě u valné většiny soudobých konstrukcí snadno otočit jde (viz díra v rámu na obrázku). "Na ukazovák" se obvykle rozumí klapka jako na Waltherech nebo HK.

Ohledně vlastního výběru ti už fakt asi nikdo nic lepšího neporadí, je to subjektivní věc. Zamysli se ještě nad otázkama ohledně priorit, co psal výše 4mike, protože každé chce svoje a požadavky na malou záložku a terčový speciál jsou prostě opačné. Postup zkoušení, co jsem ti psal výš je pořád jen na statickou střelbu na střelnici, na rychlé disciplíny bych hledal zase jinak, revolver do kapsy má zase jiná kritéria.

Ještě si dovolím alternativní tip - kup si pěknou malorážku, na té není moc co zkazit, je s tím sranda, dá se na to většinou nasadit optika (další level srandy a jiná zkušenost), střílení stojí pár korun. Doma ti už zůstane a budeš se k ní sama vracet. Lehce sportovní celokovová klasika s obsluhou podobnou služebním zbraním jsou třeba Ruger Mark III, Browning Buckmark, Hammerli 215 (nebo zjednodušená X-Esse, tu zrovna mám), Colt Huntsman, FN 150/Browning Challenger, CZ Jane... Různé současné deriváty služebních zbraní ve .22 nebývají takové terno.
Až si zvykneš a trochu líp se naučíš, vlastní zkušeností dojdeš k tomu, co vlastně hledáš. Sám jsem před lety taky vůbec nevědel co, dnes jsem pořád diletantský hobby střelec, ale když vezmu nějakou zbraň do ruky a párkrát si střelím, tak už poznám, jestli se budeme kamarádit.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 176
Registrován: 13.10.2012 22:02

19.04.2013 10:59

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

jpp - tu poznámku pod čarou podepisuji. Poté co jsem si kdysi pořídil Glocka jsem se první týden bil do hlavy, že jsem udělal blbost - díky sklonu pažby jsem pořád mířil nahoru. Už jsem se pomalu smiřoval s tím, že ho ze ztrátou prodám, ale najednou jsem se postupem času s ním začal sžívat. Sušil jsem poctivě cca hodinku denně a dnes si už ani nedovedu představit, jak mi mohl nesedět. Pudová střelba i mířenka naprosto v pohodě, i při rychlopalbě na 15m se vlezu do černýho na mezinárodním pistoláku. Když zavřu oči a namířím, tak po otevření očí jsou mířidla srovnaná, apod. Takže i zbraň, která na první pohmat nemusí sednout se dá ochočit a člověk se s ní dokonale sžije, chce to ale trénovat úchop a sušit a sušit a sušit (a pochopitelně taky střílet).

Je pravda, že některé zbraně padnou do ruky hned napoprvé, ale pokud člověk v pohodě dosáhne na všechny ovládací prvky zbraně bez toho aby ji musel v ruce všelijak pootáčet, tak sžít se dá s jakoukoliv zbraní, chce to jen dostatek tréningu.

Rimmer132
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 518
Registrován: 14.11.2007 20:21
Bydliště: Praha

19.04.2013 15:03

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Máš naprostou pravdu, ale právě tomuhle se snažím vždy vyhnout. Nejsem v ozbrojené složce, kdy mi nic jiného nezbude a znám lepší způsoby trávení času, než lámat přes koleno něco, co mi nevyhovuje. To je jak učit se lyžovat na lyžích o půl metru kratších nebo delších, než by měly být. I bicykl se dnes dělá na míru, sportovci si krouhají pažby a vymýšlejí personalizace zbraní, tak proč si házet klacky pod nohy. Jinak opravdu všechno jde, jenom děti se nosí.

Rimmer132
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 518
Registrován: 14.11.2007 20:21
Bydliště: Praha

19.04.2013 15:11

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Z jiného soudku, omlouvám se předem, pokud je to považováno v tomto kontextu za spam: 22.4.-5.5. je akce "Vyber si devítku" v Ostravě na Corradu. Slibují i karabiny.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

19.04.2013 21:44

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Nevím, možná jsem to napsal špatně. Konkrétní případ z praxe. Na doporučení kamaráda přišli na střelnici manželé, že mají G17, bo jim to poradili v prodejně, ale že se nemůžou trefit, manželku to strašně kope a že jim staří matadoři na střelnici G17 poplivali a že si mají koupit ČZ 83 v 7,65, z které je nechali vystřelit a že je to super.
Oba dva to drželi jako prase kost. Stáli u toho jako když by jim měli dělat prohlídku tělesných dutin, ženská brutálně strhávala (u terče na 7m střílela občas krtky), zavírala obě oči, no prostě střelecká katastrofa.
Neměli ani pouzdro (pistole ležela v nočním stolku), bezpečnost hrůza. Otočit se s pistolí nebyl problém, prst na spoušti.
Dostalo se jim prvotního kartáče, začali jsem od bodu NULA a po 4 návštěvách střelnice kdy každý prohnal hlavní cca 200 ran nebyl problém se vejít na 50/20 do osmiček, G17 přestala kopat, v manipulaci měli jistotu a nebyli ani nám ani sobě nebezpeční...

Kdyby nepřišli, měli dnes třeba tři další kvéry, strhávali by pořád a tvrdili by že z G17 se nedá střílet...

Prostě na to aby si člověk sám dokázal vybrat, potřebuje mít obecný základ na kterém může stavět...

Katy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 09.04.2013 18:48

21.04.2013 10:00

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Rimmere, díky za tip! Vypadá to, že v tu dobu i pojedeme na Moravu, tak to vidím na 4.5., že se tam zastavím. :)

Včera jsem byla na Leiku a zkoušela CZ 75B, CZ 75 SP01 Shadow, Walthera PPQ a Berettu 92FS. Ten Walther mě zklamal, tlačil mě hranama do ruky a v ruce mi dost tancoval. Beretu jsem nadnášela a většina šla o 10 cm výš. Nejlíp se mi střílelo z toho Shadowa. Je sice těžší, ale na 20 metrů celkový rozptyl 10ti ran 7 cm (+/- 4 cm kolem středu), krom jedné rány co byla o 1 cm dál. To se mi fakt líbilo a myslím že na to, že jsem byla na střelnici potřetí v životě, to nebylo špatné (aspoň co jsem viděla ve vedlejším stavu nějakýho chlápka se zbrojákem, který na 10 metrů vehementně strhával s rozptylem 20 cm pod střed). S ostatními pistolemi, které jsem tam zkoušela, jsem měla výsledky o poznání horší. Bohužel ale toho Shadowa měli velmi poštelovaného, vyměněné celé spoušťové ústrojí, střenky, atd., tak to zas nemůžu brát jako směrodatné asi. :( Tak ještě uvidíme.

Každopádně díky všem za podněty a rady.

Rimmer132
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 518
Registrován: 14.11.2007 20:21
Bydliště: Praha

21.04.2013 18:42

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Zkus ještě pro jistotu 1911 a P226, ať si můžeš s klidem odškrtnout všechny běžné systémy, jinak máš asi vybráno :) Střenky jsou spotřební věc jako vložky do bot, spoušťák CZ jde v Čechách nechat upravit taky snadno.

mandy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 416
Registrován: 01.10.2010 18:12
Bydliště: Praha

23.04.2013 20:08

Re: Zbraň pro začátečníka-co doporučí experti? / zkušenosti

Já neodolal a pořídil další hračku do rodiny... CZ 75 SP-01 Shadow Line. Zatím jsem neměl tu čes z něj střílet, ale nutno uznat, že do ruky padne skutečně super. Oproti mému Glocku 19 a 26 to bude asi drobátko jiné kafe, ale už se těším!

PředchozíDalší

Obsah fóra / Krátké zbraně / Pistole - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků