Uživatelský avatar
Zdeněk G
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 98
Registrován: 12.10.2009 8:48
Bydliště: Vyškov, Ústí nad Labem

18.08.2011 12:04

Zbraň a alkohol

Jak to je při ojedinělé intoxikaci? Držet smím a nosit nesmím?

Zbraň na opasku s nábojem v komoře je? Nošení.

Zbraň na opasku, zásobník ve zbrani, náboje v zásobníku, komora prázdná je? ....

Zbraň na opasku, zásobník s náboji mimo zbraň v jiné kapse, komora prázdná je? Držení.

Ten mezní případ je nošení nebo držení?

Uživatelský avatar
PetrL3
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 604
Registrován: 28.03.2010 13:12
Bydliště: Praha

18.08.2011 12:15

Re: Zbraň a alkohol

Držení - jedny z posmínek jsou, že zásobníky jsou prázné a zbraň je v uzavřeném obalu.

Nošení - mít zbraň u sebe a nesplněná některá z podmínek pro držení

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

18.08.2011 12:22

Re: Zbraň a alkohol

1. Držet smíš, nosit ne. Pokud nosíš tak je to přestupek s pokutou až 50 000Kč (platí na alkohol, u pervitinu by to bylo asi horší).
2. Náboj v komoře = nošení.
3. Zásobník třeba jen s jedním nábojem ve zbrani = nošení bez ohledu na to jestli je náboj v komoře.
4. Nošení pokud není zbraň v uzavíratelném obalu.

Uživatelský avatar
Zdeněk G
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 98
Registrován: 12.10.2009 8:48
Bydliště: Vyškov, Ústí nad Labem

18.08.2011 12:43

Re: Zbraň a alkohol

Takže pokud vyhážu náboje do batohu, na to hodím zásobník a gun, zatáhnu zip, je to z legislativního pohledu držení, zatímco když tam hodím jen zásobník a náboje a prázdný gun nechám na opasku tak to je nošení?

No to teda potěš koště.

Uživatelský avatar
PetrL3
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 604
Registrován: 28.03.2010 13:12
Bydliště: Praha

18.08.2011 12:58

Re: Zbraň a alkohol

Jasně že by bylo jednodušší zbraň nechat na opasku a zásobník jen schovat do kapsy nebo tašky. To právě zákonodárce zřejmě nechtěl.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

18.08.2011 13:08

Re: Zbraň a alkohol

asi to bude tím, že zbraň na opasku a naládovanej zásobník v kapse lze během necelých 4 sekund zkompletovat a střílet....


Reklama

Uživatelský avatar
Zdeněk G
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 98
Registrován: 12.10.2009 8:48
Bydliště: Vyškov, Ústí nad Labem

18.08.2011 16:01

Re: Zbraň a alkohol

To sice jo, ale v relativně krátké době to jde i se zbraní v tašce. A mě jde o to že mi snáz ukradnou tašku než opasek. Dvakrát se mi totiž stalo že mi nějakej tmavočech "nenápadně" šmátral v baťohu. Jednou v buse a jednou právě v hospodě.

Navíc jsme měli doma před pár měsíci měli vloupačku tak nerad nechávám zbraň v prázdném bytě.

No nic, děkuji že jste mi to ujasnili, nějak se podle toho zařídim.

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

18.08.2011 16:21

Re: Zbraň a alkohol

Když odhlédnu od litery zákona a použiju zdravý rozum: Základem je chlastat s mírou. Pokud to nedokážu, buď nechlastám vůbec, nebo prodám zbraně.
Právní důsledek zcizení zbraně v opilosti bude podobný: máš to za přestupek, ať kvůli nošení nalitej, nebo kvůli absenci "vhodného zabezpečení". Ale především jsi vlastní blbostí daroval kvér grázlovi.

Uživatelský avatar
Zdeněk G
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 98
Registrován: 12.10.2009 8:48
Bydliště: Vyškov, Ústí nad Labem

18.08.2011 17:06

Re: Zbraň a alkohol

Joe: Jo, jeden takovej případ jsme tu v posledních dnech měli v Chebu, já vim:-D

Asi to dobudoucna budu řešit nějakým uzavíratelným pouzdrem na opasek... sakra teď si uvědomuju, mám takovou kapsičku přez rameno, na zip a připnutelnou na opasek.

Je to sice hraniční výklad, ale myslim že je to tak legální. Nebo ne?

Co se týče uvedení do pohotovostní polohy, prodlužuje to tak o vteřinu.

Jinak, aby tu nebyl nějaký flame, o ožírání se tu nebavím, na mysli mám nějaké to pivko k jídlu.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

18.08.2011 17:18

Re: Zbraň a alkohol

Zdeněk Gardelka píše: Jinak, aby tu nebyl nějaký flame, o ožírání se tu nebavím, na mysli mám nějaké to pivko k jídlu.


Na to bude nejlepší chovat se tak, aby nikdo nevěděl, že zbraň máš u sebe. Není žalobce, není soudce...

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

18.08.2011 18:15

Re: Zbraň a alkohol

Pardón pánové, ale takový přístup se mi nelíbí
Pokud máš v krvi byť desetinku alkoholu, zbraň bys měl mít doma v trezoru a je úplně jedno co ti zákon umožňuje nebo ne.
Osobně bych byl radši pro zpřísnění pravidel (zakona) v tomto ohledu.
Klidně mě ukamenujte, ale když je někdo pod vlivem čehokoliv, je úplně jedno jestli je v režimu držení nebo nošení. Dost často se jedno pivo může zvrhnout v deset a 5 režnejch a pak člověk udělá kdejakou blbost. Jestli si někdo nedokáže odepřít jednu malou desítku ke kachničce na obědě, tak je mi ho fakt ukrutně líto. Hledat skulinku v zákoně jenom pro to abych si spláchl mastnou hubu mi příjde stejný jako ježdění po polní cestě z hospody abych nepotkal chlupatý.

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1376
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

18.08.2011 19:01

Re: Zbraň a alkohol

Milý Bradku, to by pak všichni držitelé zbraní a vlastně i ZP byli buď abstinenti, nebo neměli žádnou zbraň. Držení je totiž i to, že máš zbraně doma v trezoru nebo jinak zabezpečené. Zkrátka to, že zbraň máš.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

18.08.2011 19:07

Re: Zbraň a alkohol

Bradek Džon píše: Hledat skulinku v zákoně jenom pro to abych si spláchl mastnou hubu mi příjde stejný jako ježdění po polní cestě z hospody abych nepotkal chlupatý.


Znám dost takových lidí a vůbec v ničem mě to nevadí. Hlavně když je nepotkám na silnici.

A raději potkám ozbrojenýho člověka, který s pistolí umí zacházet, má to v hlavě srovnaný a dal si k obědu jednu plzeň, než vystrašenýho střízlivýho tragéda, kterej má v pouzdře nabitou pistoli a rozhlíží se jestli jej někdo nechce přepadnout...

Někdy to chce odpoutat se od striktního dodržování paragrafů a zapojit selskej rozum...

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

18.08.2011 20:42

Re: Zbraň a alkohol

Alf měl (stejně jako já) nepochybně na mysli držení. Rozhodně tu nevidím nic navádějícího k porušování zákona. Mě to může být jedno, já stejně piju jen Kolaloku :mrgreen:

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

19.08.2011 7:21

Re: Zbraň a alkohol

Taky to nevidím nějak tragicky pokud dotyčný nemá v hlavě nas..no ale co takhle když je to tedy "jen" k obědu tak nějaké to nealko pivo? předpokládám že u oběda nejde o to se dostat do nálady ale o vyvážení chutí :mrgreen:

Pokud někdo trvá na alko pivu a když už tak 3 až 4 tak to se mi zrovna taky moc nezamlouvá protože tam jde očividně o něco jiného než si "jen" vylepšit chuť oběda :wink:

Uživatelský avatar
wolf
 
Příspěvky: 698
Registrován: 16.04.2008 0:06
Bydliště: Frydek-Mistek

19.08.2011 8:54

Re: Zbraň a alkohol

Problem bych s konzumaci alkoholu videl mozna i v tom, ze nekdo je po trech 12 radegastu jako by nic nepil a nekomu staci jedna a vyvadi jako by jich mel aspon 10 kousku. Ted si nejsem v rychlosti sto uvedomit, v zakonu je psan primo alkohol nebo je to tam psano nejak jinak (jak je u nas s jednoznacnosti vzdy vetsina zakonu na stiru)?

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

19.08.2011 9:21

Re: Zbraň a alkohol

To wolf -
§ 29
Povinnosti držitele zbrojního průkazu

(1) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E je povinen
a) dbát zvýšené opatrnosti při zacházení se zbraní, střelivem, střelným prachem a zápalkami,
l) podrobit se při nošení zbraně nebo jakékoliv manipulaci s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném na výzvu příslušníka policie orientační zkoušce, popřípadě lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,11)
(3) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E nesmí
b) nosit zbraň nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů nebo jiných návykových látek,11) léků nebo v důsledku nemoci,

*11) § 2 písm. a) zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů.


Každý zákon má chyby wolfe, tato část zákonu třeba zakazuje pití a nošení skupinám A-E, a o pár řádků níže i Sk.F vykonávat pod vlivem svou činnost. Ale už nikdo nemyslí na to, že když se dělá nějakej fajn odstřel komína tak je to na panáka páč to je nervák jak sviňa.

Uživatelský avatar
PetrL3
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 604
Registrován: 28.03.2010 13:12
Bydliště: Praha

19.08.2011 9:46

Re: Zbraň a alkohol

Někdo (např. já) jedno pivo nenadejchá už pár minut po doobědvání/dovečeření (ověřeno několika silničními kontrolami s dechovou zkouškou a mám i vlastní tester kvůli zbytkáči, cca 1 za měsíc jdeme s lidma z práce na více piv/vín...).

Z lékařskýho hlediska prej jedno pivo sníží pozornost míň, než když máš puštěný rádio.

Ale pokud s tím máš Bradku problém a jedno pivo s tebou zamává, tak samozřejmě nepij vůbec, nikoho nechci nabádat. Jinak do 0,3 promile už je to pouze pokuta (za volantem), ale to se mi nikdy nestalo, že bych nadejchal.

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

19.08.2011 10:14

Re: Zbraň a alkohol

Jsou jedinci, kteří nevedí co počít sami se sebou za střízliva, natož, když jsou pod vlivem čehokoli. Některým je vrozená agrese, jiným předvádění sebe sama, popř. právě diskutované zbraně. Jsou tací, kteří si pomoci nemohou, ale i tací, kteří to o sobě vědí a snaží se kontrolovat. Po nějakém tom žejdlíku se jim to ale většinou vymkne. Proto do písmene dodržují nařízení a nesnesou jeho obcházení, či porušování ani od ostatních. Asi tak smysl této debaty vidím já.

Uživatelský avatar
wolf
 
Příspěvky: 698
Registrován: 16.04.2008 0:06
Bydliště: Frydek-Mistek

19.08.2011 11:27

Re: Zbraň a alkohol

Jenze je tam kouzelne napsano "....pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů nebo jiných návykových látek...." kdo urci v jake chvili je moje schopnost k teto cinnosti snizena? Tohle je pro mne prave nejednoznacne, neni zde napsano striktne, zakaz pri poziti alkoholickeho napoje ci navykove latky, ale schopnost snizena, nekdo ma snizenou schopnost po male desitce a nekdo po 5ti dvanactkach funguje jako by se nic nedelo a pil kolaloku ... Taky tam neni napsano, ze nesmis byt pod vlivem, ale nesmi byt snizena, coz je si osobne myslim velmi diskutabilni vyjadreni.
Sice se snazim vyhnout tomu abych mel u sebe zbran kdyz jdu do hospody a nahrazuji teleskopem, ale nekdy se podari, je fakt ze vetsinou piji 1-2 dvanactky prolozeno minimalne 1x 1/2l kofoly a nikdo na mne nikdy nepoznal, ze jsem pil, ale zase se snazim pro zmenu v tu chvili zbran mit bez naboju a v uzavrene tasce. Kazdopadne se treba o mne rika, ze cim vic piji tim vice jsem slusny a nekonfliktni, ono uz za strizliva je zazrak mne vytocit, tedy az na moji mladou :) ta to umi rychle a skvele a taky zatim prezila :)

Barry a zapomel jsi ve vyctu na lidi, kteri se se pod vlivem alkoholu nemeni (nemyslim tim po vypiti 20ti dvanactek :) je fakt ze muj pohled na svet se meni nekde u trinacte, ale presto nikdy neni se mnou problem a radeji odchazim/prcham pri konfliktni situaci). A co se tyka predvadeni, vzdy rikam lidem co maji tyhle nutnosti at se predvedou u musle na wc...

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Spolehlivost a bezůhonnost

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků