Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

11.08.2014 22:26

Re: Zaujímavosti z netu.

Aerodynamický odpor při obtékání golfového míčku

http://www.it.cas.cz/files/fluid-dynami ... zan-PT.pdf

Uživatelský avatar
Jeremiah
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 114
Registrován: 17.02.2014 8:39
Bydliště: Uh.Hradiště

12.08.2014 9:38

Re: Zaujímavosti z netu.

Pěkná práce.

Co tedy ale rašplování koulí do předovky? Má to nějaký smysl? Možná tím, že se povrch stane těma "zásekama" jako by naježený, lépe se zařeže do vývrtu. Ovšem to naježení nebude mít pevnost, tak by se taková střela mohla taky lehčeji strhnout.

Naježený povrch by mohl pěkně přijmout mazivo.

S tou aerodynamikou, těžko říct...

Nepadá ještě někoho něco k tomu?

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

12.08.2014 11:30

Re: Zaujímavosti z netu.

On to na tom videu ale nabíjí do hladké hlavně...

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.08.2014 11:32

Re: Zaujímavosti z netu.

Jo napadá. Že je to blbost. Doporučuju se naučit střílet, tj. spouštět, mířit, správnou polohu, dýchat. Pak ti to třeba půjde takhle, což je 13 ran 100 metrů vkleče, cal. .54, Maxiball, 6 gramů Vesuvitu LC. A bez rašplování.
Přílohy
DSC_0093.JPG

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

12.08.2014 11:55

Re: Zaujímavosti z netu.

Terč je to krásný, klobouk dolů. A určitě je pravda, že nejdůležitejsí je umět střilet. Ale jako argumentace k danemu tematu je to tochu prazdna fraze. Takze je to blbost ok, ale rad bych nejaky racionalni argument a ne vysvetleni, ze neumime strilet :D To vim i bez Vas :wink:

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.08.2014 12:06

Re: Zaujímavosti z netu.

Protože řešíš věci, které mohou (možná) změnit soustřel v řádově desetinách milimetru na 50-100 metrů a věci podstatné, které ho ovlivňují v řádech centimetrů až metrů zvládnuté a vyřešené nemáš.


Reklama

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

12.08.2014 12:18

Re: Zaujímavosti z netu.

A) nic neresim, ale kdyz to tu nekoho zajima, tak bych rad videl jak se to uzavre a treba se taky poucil.
B) je to zase odpoved mimo tema. Kdyz se chce nekdo treba vegan naucit varit svickovou, tak rict mu nejdriv zer maso neni odpoved, kdyz pouziju nejake prirovnani. A moc se mi libi jedna z uvodnich vet navodu Dutche Schouldze - s nepresnou puskou se nenaucite presne strilet.
C) treba to nekoho zajima ciste pro zajimavost a to, ze se mu to v terci prakticky neprojevi si muze dobre uvedomovat a pres to nemusi ztracet zajem o tuto vedomoct, takze uz bych fakt rad nejaky racionalni, respektive exaktni duvod a ne dogma "naucte se strilet jinak nemate pravo resit teorii" :evil:

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.08.2014 12:23

Re: Zaujímavosti z netu.

Aho řešíte neskutečný kraviny, místo abyste se naučili střílet. Pro sférickou střelu, která není stabilizována rotací je nejdůležitější naprostá homogenita a přesný tvar. Už vidím jak ramcáním rašplí toho dokonalého tvaru dosáhnete.... Když z toho uděláte šišku, mnohem větší vliv bude mít nepravidelný tvar a posunuté těžiště.
Střela stabilizovaná rotací je vzduchem obtékána jinak, než golfáč, který tu rotaci nemá. Tedy to co platí pro míček, pro ní neplatí. Je potřeba provést úplně jiné výpočty.
PS můžete taky zkusit nabíjet žaludy. Nějakýmu Rumcajsovi to prej fungovalo a dokonce na toto téma nakreslili nějaký filmy.

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

12.08.2014 12:59

Re: Zaujímavosti z netu.

Kdyz clovek zrovna neni na strelnici a nemuze momentalne ani susit, tak se v tom rad aspon patla teoreticky. Nekdy treba i v blbostech, tak uz to nekdy chodi :) Takze jestli tomu dobre rozumim, pokud bych chtel pro svoje kule neco udelat, tak spis nez rasplovat, je valcovat? Prakticky kulicky ani moc neselektuji podle vahy, z klesti mi vetsinou padaji (.54) v rozmezi 220-225 grs, tak vyhodim ty co maji vic jak 223grs, aby mi jich zbylo co nejvic a je to uplne v pohode. Cimz Vam davam za pravdu, ze prakticky treba nepotrebuji resit detaily, ale je to proste konicek :)

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

12.08.2014 15:18

Re: Zaujímavosti z netu.

Kentan: Jenže on zrovna ten golfový míček rotaci má. Pokud se to hraje tak jak se to hrát má. Většinou zpětnou. A rychlost té rotace se ovlivňuje výběrem hole. Ta rotace je velmi důležitou součástí celé té srandy.

Uživatelský avatar
PeSi
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 224
Registrován: 21.07.2009 17:36
Bydliště: Čakovice u Týnce nad Sázavou

12.08.2014 16:58

Re: Zaujímavosti z netu.

Jeremiah píše:Pěkná práce.

Co tedy ale rašplování koulí do předovky? Má to nějaký smysl? Možná tím, že se povrch stane těma "zásekama" jako by naježený, lépe se zařeže do vývrtu. Ovšem to naježení nebude mít pevnost, tak by se taková střela mohla taky lehčeji strhnout.

Naježený povrch by mohl pěkně přijmout mazivo.

S tou aerodynamikou, těžko říct...

Nepadá ještě někoho něco k tomu?


Asi uz bylo receno dost, tak jen drobna pripominka. Osa rotace golfoveho micku je kolma na smer letu, osa rotace strely je ve smeru letu. U golfoveho micku (podobne jako treba u airsoftu) vyuziva Bernouliho efektu. Strel z princilu nemuza a to ani kulova :) Ty dympy na golfoveho micku slouzi k zesileni bernouliho efektu a tudiz delsi draze letu.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.08.2014 17:11

Re: Zaujímavosti z netu.

Prosím o sdělení, který typ předovky střílí střely se zpětnou rotací. Půjdu si tu kuriozitu koupit hnedle 4*. Já se tedy původně o těch samozřejmých věcech nechtěl rozepisovat, ale vzhledem k šokující míře neznalosti hraničící s ignorantstvím musím.
1. Golfáč je konstruovaný tak, aby se vlivem rotace co nejvíce odvaloval a měnil tak svou dráhu (zvětšení povrchu důlkováním = větší tření a zároveň změna proudění - tyhle dva faktory působí společně či proti sobě, podle jak se do něj práskne ) . Výsledkem je to, že míček letí po strmé křivce, nebo zatáčí.
2. Střela z hladké hlavně žádnou záměrně udělenou rotaci nemá. Jestli nějakou získá, tak parazitní (vlivem nestejného tvaru, vychýleného těžiště). Žádný střelec není nadšený tím, když mu střela mění samovolně dle svého uvážení dráhu, tedy je snaha střelu udělat takovou, aby pokud možno parazitně nerotovala, a když už rotuje, aby se odvalovala co nejméně. (výjimkou jsou ogivální střely do hladkých hlavní roztáčené náporem vzduchu)
3. Střela z drážkované hlavně má vždy rotaci stejnou. Rotuje KOLMO (vpravo nebo vlevo) na dopředný směr pohybu, čímž se eliminují její nepravidelnosti a z toho vyplývající nepravidelné změny směru. Zároveň je zde snaha CO NEJVÍCE potlačit boční odvalovaní rotující střely, tedy rozhodně nebudeme uměle zvětšovat její povrch (čímž by se střela ve vzduchu navíc brzdila v dopředném pohybu a to nechceme - požadujeme, aby do cíle přenesla co nejvíce energie. Kdežto u golfáče požadujem, aby tam prostě spadnul...). U ogiválních střel je problematika složitější, do hry vstupuje precese střely... (najděte si nějakou balistickou stať).
Dále poměr dopředné rychlosti a rotace je u golfového míčku zcela jiný, než u střely (od každého chceme něco zcela jiného). Čimž za sebe končím tuto neužitečnou debatu doporučením, že mnohem lépe každý udělá, pokud bude pilovat střelecké návyky, na rozdíl od střel..

PS Pesi byl rychlejší....
Naposledy upravil Kentan dne 13.08.2014 7:04, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Jeremiah
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 114
Registrován: 17.02.2014 8:39
Bydliště: Uh.Hradiště

12.08.2014 21:20

Re: Zaujímavosti z netu.

Ja panečku, to se nám pěkně rozjela debata :-D

Každopádně souhlasím s panem Kentánem - základem je zvládnutí techniky zamíření a spouštění, ta v terči ovlivní mnohem více než cokoliv jiného.

Ale dotaz ohledně možných aerodynamických, či jiních účinků rašplování střely (které předpokládám vychází z letitých zkušeností a tudíž bych si jej nedovolil brat na lehkou váhu) byl položen opravdu čistě pro zajímavost, a jakožto podnět pro mozkové závity vnímavých.

Howg :)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

15.08.2014 13:53

Re: Zaujímavosti z netu.

Už je to hodně dávno, možná dvacet let, jeden náš střelec zmínil ve Střelecké revui, že by stálo za pokus vyrobit sférickou střelu podobnou golfovému míčku. Celou tu dobu jsem to měl zasunuté v hlavě. Aspoň to zkusit, že? Malým důlčíkem s kulatou a ohlazenou špičkou jsem začal dělat do koule důlky. Nebylo to k ničemu, tak jsem aspoň vzal jemný pilník a oválel jsem jím hrstku koulí. Byly perfektní - lehounce ježaté, matný stříbrný lesk. Vystřelil jsem několik ran. Samozřejmě to bylo naprosté fiasko, zbytek kulí jsem bez lítosti doma hodil do nádoby k přelití. Tak asi tolik pro zasmání, ne?

mato
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 38
Registrován: 24.02.2010 19:55
Bydliště: Slovensko

18.08.2014 21:48

Re: Zaujímavosti z netu.


Uživatelský avatar
Jeremiah
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 114
Registrován: 17.02.2014 8:39
Bydliště: Uh.Hradiště

19.08.2014 18:39

Re: Zaujímavosti z netu.

- předovky - když je miluješ, není co řešit :-D

Zajímalo by mě ale, jestli takovým způsobem nemůže přijít k úhoně mechanismus, nebo hlaveň "nepředovkové" zbraně.

Uživatelský avatar
MadHamster
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 18.07.2012 11:08
Bydliště: Havířov

24.08.2014 11:26

Re: Zaujímavosti z netu.


Uživatelský avatar
MadHamster
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 18.07.2012 11:08
Bydliště: Havířov

26.08.2014 14:54

Re: Zaujímavosti z netu.

:mrgreen:
Obrázek

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

10.09.2014 19:09

Re: Zaujímavosti z netu.

Chvíli jsem váhal, jestli sdílet zde nebo v tématu věnovaném stavbě kanónů....ale pak mi přišlo předimenzované to nazývat kanónem:)

https://www.youtube.com/watch?v=zTvpxLb ... RqTw89WnAx

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

14.09.2014 17:37

Re: Zaujímavosti z netu.

Ahoj!
Diskuze s kamarádem na téma "Ardesa hawken rifle má na ho*no drážkování i celou hlaveň" mi připomenula jeden super článek o stoupání vývrtu a hloubce drážkování... (výsledek je, že se stoupáním i drážkováním můžu být naprosto spokojený:)) Výborná je přehledová tabulka dole. Musím zde po letech složit holt a díky panu Pavlíkovi, který mi tak skvěle poradil s výběrem pušky!!


http://www.svartkrutt.net/articles/vis.php?id=30

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník