Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

26.02.2008 0:13

no to je přesně ono tá zápalka, tak to udělalo aj mě. :|

Karel K.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 579
Registrován: 11.10.2006 14:57

26.02.2008 9:51

M76

To: fredy.
Bylo to s municí od Hermexu? Je pravdou, že každé použití jejich munici vedlo k závadě na mojí zbrani (1 a 3 závada).

V pořadí druhá závada byla ovšem způsobená loveckou municí S+B, která má relativně měkké zápalky pro vyšší spolehlivost v civilních zbraních. Tak teď opravdu nevím.

Asi o dalším výkendu pojedu na střelnici s více druhy munice, kladivem a vytloukačem čepů.
:evil:

Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

26.02.2008 17:22

jo byli to od hermexu, pak jsme testovali kámošovu M 76 a tomu to udělalo s novou Sell Bell ale ještě ta šupina asi s poloviny držela, že byla vystřihlá na půl, tak nevim. :roll:

Karel K.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 579
Registrován: 11.10.2006 14:57

09.03.2008 13:19

Prosím o konzultaci kolegy střelce

Prosím o konzultaci kolegy střelce.

Tak jsem byl o víkendu na střelnici s M76, opět problém. Od prvních dnů řeším opakující se závadu s prorážením zápalek nábojů.

Nejprve se upravoval tvar zápalníku, poté 2x zápalník zkracoval. Patrně teď se dostal zbrojíř na hranu spolehlivosti zbraně, protože 1 z dvaceti nábojů není odpálen, patrně vlivem individuálního hlubšího uložení zápalky v náboji.
Je to ovšem lepší varianta (neodpálený), než propíchnutá zápalka a zaseknutý zápalník.

Co je ovšem zarážející, je dost rozdílná hloubka nápichu. Někdy je otisk zápalníku dobře patrný, jindy jen jako když zcela povrchový (náboje Berden), i když je ve všech případech odpáleno.
Největší problémy jsou u munice S+B, kdy je důlek po zápalníku negativní??? (tj., že není dovnitř nábojnice, ale ven).

ZJEDNODUŠENĚ: po úpravě délky zápalníku zbraň nespolehlivě odpaluje náboje se zápalkou Berdan (selhače), náboje se středovým zápalem perforuje.

Obrázek
Obrázek
Dotaz.

Vzhledem k tomu, že je délka zápalníku na hraně spolehlivosti nápichu, kde je chyba???

Špatný tvar zápalníku?

Obrázek

Nebo se závěr otvírá předčasně a zápalka náboje již nemá oporou a proto se zdouvá, někdy dokonce perforuje?

Prosím o radu. Díky.

zítra sem hodím i nejaké fotky
Naposledy upravil Karel K. dne 10.03.2008 9:16, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

09.03.2008 21:51

Stěma nápichama v zápalce je to pokaždé jiné, jak píšeš, taky pátrám čím to může být. Hod sem foto a řeknu TI jestli je to stejné.

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

10.03.2008 15:29

Karel K: Nezlob se na mne, ale to co vidím na fotkách, jsou vystřelené nábojnice jejichž zápalka a dno nábojnice docela silně vykazují překročení pracovních tlaků "zdravého" náboje.


Reklama

Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

10.03.2008 17:35

jojo to je ono, u jednoho SEll Bell nám to udělalo taky, co jsme skoušeli 3 ks M 76 tak ty otisky jsou všechny stejné, jak u poválečných nábojů tak u nových, taky skoumáme čím to je. :?

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

10.03.2008 18:09

Čím to je je docela jasné. SelBel prostě sere na nějakou českou produkci a co se jim nepovede hrne na český trh. Přesně podobý výsledek mi udělaly 7,62x54R které místo jejich udávaných cca 795m/s lítaly dobrých 850m/s a to se mi opravdu vůbec nelíbilo. Tím jsem se SelBelem zkončil a jsem ochoten od nich zkusit už jen terčové střelivo. U starých nábojů to může být ještě špatným skladováním, třeba když náboje přejdou mrazem. Změní to charakteristiku hoření prachu.

Karel K.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 579
Registrován: 11.10.2006 14:57

11.03.2008 16:21

vlašin

Je pravdou, že s nábojema Sel+Bel to byla docela šupa v porovnání se srbskou municí PPV, která této zbrani sedí více. V tovární laboraci to nebude. I u PPV munice (se zápalkou Berdan) jsou důlky po nápichu zápalky jako by zpátky vraceny do roviny. Patrně jsou ze silnějšího plechu a ještě nepraskají (na rozdíl od Valšimi).

Ale stejně, M76 je vojenská zbraň, tak by měla vystřelit VŠECHNO.

Myslím, že problém nebude u munice. Nebude ani v délce zápalníku.

Obávám se horšího. Vypadá to, jako by se závorník otvíral předčasně a neposkytoval dnu nábojnice dostatečnou oporu. Ale nevím, nerozumím tomu.

Co s tím? Hodit pod tank a nafasovat ve skladu novou :evil:

Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

11.03.2008 18:16

jak říkám,dělají to všechny ty nejsi žádná vyjímka, jak vypadají ty zápalky na tych srbských PPV ? že se otvírá závorník předčasně to je blbost. Ale zajímavé je že po výstřelu všech nábojů s opakovačky jsou důlky na zápalce ukázkové :!: Taky sem myslel že je to tím zápalníkem, ale jak píšeš žes všechno skusil tak fakt už nevim.

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

12.03.2008 11:01

Karel K.:
Mě se na tom zápalníku nelíbí, že vypadá jako by měl jen čočkovitý vrchlík přecházející do válcovitého dříku dost ostře definovanou hranou. Při dostatečně hlubokém nápichu to pořád může fungovat jako průbojník. Zcela kulovitý tvar s hladkým přechodem by byl určitě lepší (s výjimkou glocka to tak mají všechny zbraně co jsem kdy měl).
A jak píše ARES, ty náboje jsou na první pohled minimálně tormenťáky.

A BTW jseš si absolutně jist že jsou to originály? Protože na všech vidím kroužkem přeražené dnové razidlo, což ještě před pár lety bylo (a hádám že pořád ještě je) nařízeno u průmyslově přebíjených nábojů.

Karel K.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 579
Registrován: 11.10.2006 14:57

12.03.2008 17:16

zapalník

Zápalník:
To, že vypadá jako čočkovitý s přechodem do válce je jen optický klam fotky, v reálu tam není žádná ostrá hrana a přechod je zaoblený. V tom to bohužel nebude. Myslím si, že stejně půlkulatý tvar zápalníku není ideální.

Náboje Vlašin:
To, že je kroužkem přeseknuto dnové razidlo s nápisem Sel+bel. je způsobeno otiskem závorníku, nikoliv přebíjením. Náboje to byly naprosto nové, lovecké z krably.
Výrobce píše na nich 7,92 x 57 JS (S jako silný), tak se jako nemůžeme divit té šupce :lol: .

jinak dodávám, že se mi kdysi jeden náboj rozthl asi do půlky nábojnice (2cm)od zápalky při vytahování z komory, ale to jsem přisuzoval vadě nábojnice. Bohužel ted jsi už tak nejsem jist, zda to nebylo zbrani.

tady je detail zápalky srbské munice PPV
Obrázek

Nejsem bohužel odborník na zbraně, zvláště samonabíjecí, tak nemůžu posoudit, proč ta moje flinta nefunguje.

Ale ocením každý názor, který mi pomůže odstranit poruchu téhle zbraně. Předem díky.

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

12.03.2008 18:01

Re: zapalník

Jak už bylo napsáno jinde, S (Stark) v označení náboje neznamená zvýšený výkon, ale větší jmenovitý průměr střely. JS do Ičkové hlavně je recept na velký problém, dost možná medicínského rázu.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

21.08.2009 18:47

Re: Zastava M 76

Problém s proraženými zápalkami se zdá být vyřešen, není to ani krátkým, ani málo kulatým zápalníkem. Problém se projevuje u nábojů se zápalkami boxer, např. u nábojů Prvi partizan se to nestává jak už tady někdo psal. Přesah zápalníku podle tabulek má být 1,2 - 1,5 mm a zkracování určitě k odstranění prosekávání nepovede a ještě větší zaoblení a vyleštění taky ne. Zřejmě je to způsobeno zvětšenou zamykací vůlí a spolu s danou konstrukci zápalníku, který postupně díky kuželu v přední části pomalu ale jistě zvětšuje své uložení v závorníku. Vzadu náboje vystřelené opravenou zbraní. Levý je pískovaný hermex a pravý SB.
Přílohy
PICT2357_1.jpg

Karel K.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 579
Registrován: 11.10.2006 14:57

22.08.2009 8:00

Re: Zastava M 76

No nevím, nevím, v čem spočívá oprava zbraně, výměna závorníku?

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

22.08.2009 9:33

Re: Zastava M 76

Úprava závorníku a nový zápalník.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

22.08.2009 13:34

Re: Zastava M 76

Jj, taky bych to typnul na větší uzamykací vůli. A u tohoto typu náboje (bezokrajový) je uzamykací vzdálenost největší a bohužel velice závislá na vůli a stavu komory. Jelikož tento typ náboje dosedá na spoovací kužel nábojnice a pakliže je již komora "vybůcháná" na délku, tak ti v ní nábojnice cestujou a proto jednou napíchne málo a někdy prorazí. Nicméně jelikož nábojnici proti zápalníku přidržídrží vytahaovač a v tomto případě vcelku široky, tak bych typoval, že u jednoho výrobce PPV - maji menší šířku "okraje- od zápichu ke dnu nábojnice" a proto trochu pod vytahovačem povolí a zápalník ji nepropíchne. Naopak SB asi mají šířku trochu větší, tim pádem držej proti zápalníku fest a ten zápalku propíchne. Zkus přeměřit šířky na nábojích a taky délky nových nábojnic.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

22.08.2009 20:36

Re: Zastava M 76

Co jsem měřil tak zápichy jsou stejné +- setina, délka je taky shodná. Rozdíl může být v té zápalce, viz obrázek, u berdanu se zápalník opře o kovadlinku a nepustí dál oproti boxera kde je součásti zápalky z plechu.

Nebo taky ne - to, že mají náboje PPV zápalku berdan mi tvrdil člověk z SB(na krabičce to neměli napsáno), nicméně jsem teď odvrtal zápalky a na obou nábojích jsou stejné zátravky takže zřejmě stejné boxerovy zápalky, jedno je ale jisté - na nábojích PPV je plech zápalky daleko silnější, takže i kdyby to nebyl berdan tak tohle je zřejmě důvod proč to zápalník neprorazil. I když ten ze SB tvrdil, že používají sílu plechu stejnou jako všichni, v tomto případě to zcela jistě není pravda.
Přílohy
zápalky_box.jpg
zápalky_box.jpg (9.38 KiB) Zobrazeno 17701 krát

Uživatelský avatar
praxus
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 194
Registrován: 26.09.2009 13:10
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

18.06.2010 0:23

Re: Zastava M 76

Nevíte někdo ,kde momentálně tuhle flintu sehnat ?Klidně i v jiný ráži kdysi jsem jednu viděl i v 308.....

jirka119
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 223
Registrován: 09.03.2009 22:34
Bydliště: Český ráj

18.06.2010 19:26

Re: Zastava M 76

Koukni na stránky Řehák a Řehák.Inzerujou ji tam v ráži 8x57IS.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské / klony AK

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník