Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

02.09.2011 19:49

Záruční lhůta na zbraň

Nenašel jsem vhodné téma, tak jsem založil toto.
Pokud admini uznají za vhodné přesunout na vhodnější místo, nechť tak učiní. Díky


Dnes jsem měl zajímavý rozhovor s potencionálním kupcem mé zbraně, která byla kupovaná nová a byla na ni 24 měsíční záruka (ještě 13). Tak jako na každé nepotravinového zboží.
Zájemce mi zdělil, že když se nová zbraň původně kupovaná u Brýmové prodává ještě v záruční době dalšímu majiteli záruka tím zaniká. Prostě, že záruka se vztahuje pouze na 1. majitele. Nikdy jsem se s tím nesetkal a navíc mi to připadá nezákonné.
Máte s tím někdo zkušenost? Je to v pořádku?

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

02.09.2011 20:49

Re: Záruční lhůta na zbraň

Prostě se snaží stlačit cenu,záruka se týká výrobku a ne majitele.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

02.09.2011 21:13

Re: Záruční lhůta na zbraň

Nevim jak je to dnes na fakturách za zbraně,ale třeba na detektory píšou na záruku že je nepřenosná,nicméně si myslim že to oporu v zákoně nemá.Skus si zavolat na někoho z www.spotrebitele.cz nebo přímo na čoi.Tam jsou docela ochotný,parkrát jsem tam kdysi volal a vždy bez problémů poradili.

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

02.09.2011 21:44

Re: Záruční lhůta na zbraň

Problém je v tom, že většina zboží jako detektor není prodávána na jméno jako zbraň. Navíc větu o nepřenosné záruce bych spíše chápal jako nepřenositelnost mezi detektory, nikoli mezi majiteli. Tam nelze dohledat komu byl prodán. Tak to nikdo nikdy neřeší. Ale zbraně nebo auta na jména prodávaná jsou. Nebo pokud je faktura vystavena na firmu. Asi se budu muset skutečně optat na tom spotřebiteli.cz. Pokud něco zjistím, postnu to sem.

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

03.09.2011 13:28

Re: Záruční lhůta na zbraň

Má pravdu. Zákonná záruka vychází z kupní smlouvy dle OZ. A tato kupní smlouva je dvoustranný smluvní vztah mezi kupujícím (Tebou) a obchodníkem. Vůči Tvému kupci nemá obchodník žádné povinnosti. U registrované zbraně se navíc dohledá majitel, obchodník může mít záznam, komu zbraň prodával, takže to praskne snadno, může následovat náhrada škody, pže mu vznikly náklady, které nevyplývají ze záruky.

Jednou jsem to řešil s jinou věcí než zbraní. Napsali jsem do smlouvy ustanovení, že v případě závady se zavazuje prodávající (já) uplatňovat záruku u obchodníka, kde byla věc zakoupena. V případě závady potom: Kupující ti přinese věc zpátky, ty uplatníš záruku u obchodníka, podle toho, jak to vyřeší, tak se k tomu postavíš ty, vrátíš věc vyměněnou, opraveou nebo prachy. Tím ty neneseš riziko že budou problémy se zárukou (věc je již kupujícího), a kupující má možnost záruku zprostředkovaně uplatnit. Není to ideální (registrovanou zbraň nelze snadno poslat poštou nebo i předat z ruky do ruky), ale je to nejlepší pro obě strany obchodu.

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

03.09.2011 21:16

Re: Záruční lhůta na zbraň

Dík za odpověď.
Dobrá, dejme tomu že já zbraň prodám, 2. majitel jí má zaregistrovanou na sebe a chce uplatnit záruku. Přijdeme oba (1. i 2. majitel) k prodejci a co prodejce? Nebude se kroutit? Prodal to majiteli č.1 a registrovaný je to na majitele č.2. To mu nebude vadit?


Reklama

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

03.09.2011 22:04

Re: Záruční lhůta na zbraň

Vadit mu to možná bude :mrgreen:
Nevím, nejsem právník, napadají mne různé divoké konstrukce, řešil bych to ad hoc, buď se s prodejcem lidsky domluvit (pokud není idiot, nebude si odrazovat zákazníka, který od něj již někdy nakoupil), nebo přepsat zbraň zpátky a vymáhat to jako náklady spojené s reklamací (se značně nejistým výsledkem ovšem).

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

03.09.2011 22:09

Re: Záruční lhůta na zbraň

Kamarád - právník to zde četl, ale jelikož zde není registrován, jeho odpověď zde vkládám já v citaci.

Záruka není právem, které by náleželo k věci, ale náleží osobě, která je smluvní stranou tedy kupujícímu. Záruka se dalším prodejem nepřevádí automaticky, ale je možné převést ji takzvanou cesí. Cese může být součástí kupní smlouvy (a to jak písemné tak ústní), ale s ohledem na prokazatelnost provedení cese doporučiji písemnou formu. Třetí osoba (tedy případný další kupující) může uplatnit a vyřídit rekalamaci rovněž v případě, že je k tomu původním kupujícím zmocněn, situaci lze tedy snadno vyřešit tím, dalšímu kupujícímu je vystavena plná moc pro vyřizování reklamací po dobu záruční doby.

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

03.09.2011 22:38

Re: Záruční lhůta na zbraň

He, to je dobré, to si přidám do vzoru kupní smlouvy na zbraň.

Uživatelský avatar
PeSi
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 224
Registrován: 21.07.2009 17:36
Bydliště: Čakovice u Týnce nad Sázavou

04.09.2011 8:34

Re: Záruční lhůta na zbraň

To je zase něco mimo mo chápání. Až doteď jsem si myslel, že záruku dává VÝROBCE na výrobek. Její uplatnění se děje prostřednictvím obchodníka. Jelikož ten s tím má starosti navíc, tak se různými výmluvami snaží z ní vyvléknout. Tomu bych rozuměl, ale že to má tak nesmyslnou oporu u právníků, tomu nerozumím. Je to hnus, velebnosti! A doufám že to není pravda.

Uživatelský avatar
Spock lone wolf
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 17.01.2010 18:02

04.09.2011 8:49

Re: Záruční lhůta na zbraň

No, jenže to je ten problém, legislativa nařizuje aby záruku poskytoval prodávající (právnická osoba nebo fyz. osoba podnikající) a to pouze spotřebiteli podle občanského zákoníku (nákup na firmu / IČ už se zase řídí jinými pravidly - obchodním zákoníkem a je standardně rok).
Z toho může vyplývat i to, že výrobce dá obchodníkovi záruku jeden rok (podle Obch. zák.) a ten druhý rok musí vykrývat obchodník sám. Při dovozu ze zahraničí nemusí obchodník dostat záruku vůbec žádnou. Samozřejmě to už ale závisí jen na smluvních podmínkách, protože zákonnou záruku zkrátit nelze, lze ji ale prodlužovat ap.

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

04.09.2011 10:42

Re: Záruční lhůta na zbraň

Styblo31 - děkuji ti za vyčerpávající odpověď. Přesně tohle jsem potřeboval vědět.
Do smlouvy nebo ke smlouvě zanesu Plnou moc k uplatnění záruky na zboží a mělo by to být OK. Otázka je jak se k tomu postaví obchodník.
Každopádně není to fér. Chápu, že to nemají obchodníci jednoduché a zvlášť když třeba výrobce zanikl, ale to je prostě riziko podnikání a s tím musí počítat.
Každopádně, spadl mi teď kámen ze srdce, když vím jak to lze jednoduše vyřešit.

To admins - Možná jsem to vlákno měl umístit do "Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc". Nechám to na Vás

shi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 09.05.2007 19:24

05.09.2011 17:00

Re: Záruční lhůta na zbraň

PeSi píše:To je zase něco mimo mo chápání. Až doteď jsem si myslel, že záruku dává VÝROBCE na výrobek. Její uplatnění se děje prostřednictvím obchodníka. Jelikož ten s tím má starosti navíc, tak se různými výmluvami snaží z ní vyvléknout. Tomu bych rozuměl, ale že to má tak nesmyslnou oporu u právníků, tomu nerozumím. Je to hnus, velebnosti! A doufám že to není pravda.


Musíš rozlišovat:
1) Záruku, která vyplývá ze zákona (2 roky pro občana).
2) Záruku, kterou dobrovolně poskytuje výrobce (3 roky na auto značky Honda - uplatnitelné kdykoliv, kdekoliv kýmkoliv).
3) Záruku, kterou dobrovolně poskytuje prodejce nebo dovozce (Vůz značky XY, záruku poskytuje prodejce, prodlužuje ji na 5 let, ve smlouvě může být něco jako že platí jen pro prvního majitele a lze ji uplatnit jen u konkrétního prodejce nebo třeba platí jen v zemi, kde byl vůz prodán - Honda koupená v Belgii je po třetím roce "reklamovatelná" jen v Belgii).

A když už jsme u těch aut, tak při pokusu reklamovat pneumatiku na novém autě tě prodejce/dovozce odkáže na lokální zastoupení výrobce pneumatik, toto "právo" (podle mě bez ohledu na legislativu) si vymiňuje někde v kupní smlouvě. :lol:

Uživatelský avatar
PeSi
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 224
Registrován: 21.07.2009 17:36
Bydliště: Čakovice u Týnce nad Sázavou

05.09.2011 20:08

Re: Záruční lhůta na zbraň

Jo jasně, ale taková ta "marketingová" záruka je pro zákazníka (nebo alespoň pro mně) o ničem. Je to v podstatě jen potenciální starost a spousta vzteku navíc. Jedinou vyjímkou je snad to, když je placená a se smlouvou od ověřeného dodavatele. Pak je jasné, že je platná jen pro původního majitele. Jinak pro mně jako kupujícího ev. prodávajícího jinému střelci v době platnosti záruky, jsou "směroplatné :wink: " záruční podmínky výrobce (například tady: http://www.czub.cz/cz/pages/99-zarucni-podminky.aspx všimněte si čtvrtého odstavce podmínek).

Uživatelský avatar
Gobey
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 255
Registrován: 31.07.2011 21:22
Bydliště: Pchery / Praha 1

05.09.2011 23:10

Re: Záruční lhůta na zbraň

Zdravím,

navazuji na citaci neregistrovaného kolegy a taky na záruční podmínky ČZ. Dle mého názoru (ne zcela laického, jsem advokát), nelze jednostranně převést práva ze záruky na třetí osobu cesí těchto práv. ČZ s tím souhlasí ve svých záručních podmínkách, dobrovolně tedy akceptuje takovouto cesi. Je otázka, zda je takovéto ujednání v souladu se zákonem - Nejvyšší soud dovodil v rozsudku 33 Odo 329/2004 neplatnost takovéhoto ujednání pro rozpor se zákonem. Viz zde: http://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodn ... 42636.html

Mám za to, že spotřebitel má u obchodníka právo uplatňovat odpovědnost za vady pouze v případě, že sám věc zakoupil. Jestliže došlo k následnému prodeji této věci, tak je na vůli obchodníka, zda bude postoupení práv ze záruky na třetí osobu (nového kupujícího) akceptovat či nikoliv.

Z uvedeného vyplývá, že prodejem věci, i když u ní ještě neuplynula záruka, nepřechází na nového majitele záruční právo. U běžného zboží je pro obchodníka těžko prokazatelné, kdo si zboží původně koupil, ale u zbraně je první kupující jednoznačně identifikovatelný. Proto v případě nákupu zbraně (nebo jakékoliv jiné věci, kde lze jednoznačně dohledat původního kupujícího) z druhé ruku, i když neuplynula záruční doba, nemá nový kupující nároky vůči původnímu prodejci.

Otázkou zůstává, zda by mohl uplatňovat nějaké nároky vůči tomu, kdo mu zbraň prodal s tím, že je stále v záruce. Zde není možné dát jednoznačnou odpověď a záleží na konkrétních okolnostech - text kupní smlouvy, inzerátu, apod. Ale to je na dlouhou diskuzi.

Honza

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

06.09.2011 1:52

Re: Záruční lhůta na zbraň

Takže nezbývá nic než v případě nutnosti, přeregistrovat zbraň zpět na prvního majitele. V takovém případě už nemá obchodník šanci cokoliv dohledat. Něco takového jsem kupci nabídl. Je to víceméně o důvěře mezi kupující a prodávající, protože zřejmě něco takového snad ani nelze zanést do Kupní smlouvy. Bohužel :cry:

Uživatelský avatar
PeSi
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 224
Registrován: 21.07.2009 17:36
Bydliště: Čakovice u Týnce nad Sázavou

06.09.2011 7:48

Re: Záruční lhůta na zbraň

Z toho je mi právě nanic. Tak jednoduchá věc jako je záruka výrobce na svůj výrobek, uchopená právníky se tak neuvěřitelně zkomplikuje, že i ta zákonná doba je zhusta obchodníky neuznávána, protože vědí, že její uplatňování je jen pro opravdu otrlé jedince.

Pokud přece jako výrobce vyrobím produkt a dám na něj záruku dva roky, tak je mi jedno, kdo ten produkt používá. Pokud ho používá v souladu s návodem. Důležité je pouze datum od kdy se poprvé začal používat. Proto je nutná součinnost s obchodníkem. A také proto, aby zprostředkoval při uplatnění záruky opravu, výměnu ev. zrušení obchodu. Jakékoliv nedobrovolné přenášení záručních poviností na obchodníka je IMHO hnus.

Jinými slovy, pokud přestává platit princip occamovy břitvy (http://cs.wikipedia.org/wiki/Occamova_b%C5%99itva), je asi něco špatně.

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník