Uživatelský avatar
bpohludka
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 50
Registrován: 06.08.2006 16:28
Bydliště: oční optika Na Dlouhém lánu 11, Praha 6

13.08.2006 23:50

Zapůjčení zbraně

Mám dotaz na někoho kdo je zběhlý v zákoně.
1) Vlastním zbrojní průkaz
2) Vlastní pistoli (čili k ní mám průkaz zbraně)
3) Manželka má zbrojní průkaz
Může manželka která má zbrojní průkaz nosit zbraň když bude mít u sebe průkaz zbraně i když pistole je psaná na mne?
Nikde jsem se o této situaci nedočetl.
Díky

Fiochi
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 18
Registrován: 08.01.2006 10:52
Bydliště: Chomutovsko, tel. 604684447

14.08.2006 0:47

Manželka si požádá o povolení držet nebo nosit zbraň kat.B a pak si jí může od tebe půjčovat. Ty nemůžeš půjčit zbraň kat.B na nošení ani tomu kdo má zbrojní průkaz, pokud nemá povolení držet nebo nosit konkrétní zbraň.
Zbraň kat.C můžeš půjčit každému kdo má ZP. Vše je uvedeno v zákoně o zbraních

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

14.08.2006 8:16

no není to tak úplně jednoduché, musíte oba přijít na pčr, na místě se s váma udělá správní řízení, tam předložíte písemný souhlas majitele s vydáním povolení k držení a nošení jiné osobě a oba se na místě vzdáte odvolání. Pak si můžete půjčovat, příště ale doporučuju číst historii, padlo to tu několikrát.... zkuste hledat.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

14.08.2006 16:19

SW má pravdu, ale nejlepší je, když má každej svejch zbraní dost.... :) a nemusí si pučovat.

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

14.08.2006 22:22

...

Možná to není příkstup hodný nějaké velké reklamy, ale myslím že překročení těchto úkonů bude max. přestupek a určitě lepší přestoupit, než v krizový okamžik se slzou v oku vzpomínat na zbraň co leží v trezoru. :wink:

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

14.08.2006 23:07

Tím bych si nebyl tak jistej, dalo by se to možná kvalifikovat i podle § 185 TZ jako nedovolené ozbrojování...
Není to tak složitý, abyste si to nemohli raději zařídit.


Reklama

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

15.08.2006 18:33

SW_FOX píše:no není to tak úplně jednoduché, musíte oba přijít na pčr, na místě se s váma udělá správní řízení, tam předložíte písemný souhlas majitele s vydáním povolení k držení a nošení jiné osobě a oba se na místě vzdáte odvolání. Pak si můžete půjčovat, příště ale doporučuju číst historii, padlo to tu několikrát.... zkuste hledat.


To je zbytecne slozity.
Na PCR musi akorat ten, kdo si ji pujcuje, vyplni nakupni povoleni (povoleni k nakupu, drzeni, noseni zbrane - oranzovy formular) na tu konkretni zbran. To mi PCR schvali a od te doby si ji muze pujcovat. Soucasne se zbrani bych ja osobne mel u sebe prukaz zbrane i to nakupni povoleni na svoje jmeno.

V případě že ji pouze přepravuješ (a nenosíš) tak ano, můžeš se tvářit že jsi ji právě nabyl a do 10 dní zaregistruješ, to co jsem výše zmiňoval a co tu kdysi dost obšírně popisoval Hungry (mají to tak se svým otcem na některé zbraně a já jsem to tak měl s bejvalkou na jednu pistoli) to je cesta jak nosit cizí zbraň a nemít problém, navíc nepotřebuješ tahat tu povolenku ale stačí ti jen techničák, policajti si to když tak jen ověří u sebe na okrese.

SW FOX

Uživatelský avatar
Samuraj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 440
Registrován: 05.05.2004 12:43
Bydliště: Brno

15.08.2006 19:17

cmk píše:To je zbytecne slozity.
Na PCR musi akorat ten, kdo si ji pujcuje, vyplni nakupni povoleni (povoleni k nakupu, drzeni, noseni zbrane - oranzovy formular) na tu konkretni zbran. To mi PCR schvali a od te doby si ji muze pujcovat. Soucasne se zbrani bych ja osobne mel u sebe prukaz zbrane i to nakupni povoleni na svoje jmeno.

Vazne? Me se to nejak nezda... Jestli tomu dobre rozumim, v krajni variante by tak nekdo u sebe mohl mit zbran ukradenou i s prukazem zbrane, ne? (jasne, ze v tom pripade by bylo cislo prukazu uz nejspis nahlaseny jako ukradeny). Porad tam jaksi chybi "souhlas" puvodniho vlastnika.
Foxuv postup se mi pripada pruhlednejsi...

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

17.08.2006 8:32

SW_Fox - pominu, ze editace prispevku mi prijde prinejmensim zvlastni...
Takze k veci...

Citace zakona:

1. Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení
2. Držitel zbrojního průkazu je povinen mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně
3. Držitel zbrojního průkazu nesmí nosit zbraň kategorie A, B nebo C, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně

Tohle jsou 3 axiomy, o kterych nelze diskutovat (podobne jako ze 1+1=2).
A ted mi tu nekdo najdete jedinou zminku o tom, ze nesmim nosit kamaradovu zbran, na kterou mam nakupni povoleni (na nakup, drzeni a noseni) a na kterou byl jemu vystaven prukaz zbrane.
V tomhle je nedulezitejsi bod 3, ten ovem mluvi pouze o vydanem prukazu zbrane ovsem jiz zcela jasne nehovori o tom, ze prukaz zbrane musi byt vydan na jmeno toho, kdo zbran nosi !
(Veci kolem, jako ze zapujceni zbrane si s kamaradem samozrejme osetrim smlouvou, abychom oba meli jistotu, kdy presne jsem si ji pujcil a kdy vratil, to je jasny).

Uživatelský avatar
alistaire
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 76
Registrován: 11.04.2006 12:16

17.08.2006 11:35

Logicky a právně vzato jsou nejspíš přípustné oba postupy, to už tu i jinde bylo mnohokrát diskutováno. Postulát na webu ministerstva o půjčování je taky hodně šalamounsky napsaný...

Já osobně bych to viděl asi tak:

Když se jedná o pravidelné půjčování - defakto spoluvlastnění, dejme tomu v rodině - manžel/manželka, otec/syn a pod., spíše bych volil postup ála SW_FOX, který je sice náročnější, ale pohodlnější pro praxi... Každý bude mít svůj průkaz, vezme si zbraň a kartičku kdy potřebuje, pohoda...

Když se bude jednat o nějaké opravdu zapůjčení, na akci, na dočasnou dobu a podobně, třeba kamarádovi, v případě že se nedá hovořit o nějaké formě jakobyspoluvlastnění, přikláněl bych se k variantě CMK. Ta se dá bez problémů a bez nějakých závažných nákladů aplikovat na více zbraní, nebude problém, když se dotyčná zbraň prodá třetí straně a pod... Je to takové řekl bych v tomto ohledu pružnější, ačkoli zákoně tak trochu levou rukou šťourat v pravém uchu.

Je to můj názor, nejsem právník, ale takto mi to připadá...

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

17.08.2006 12:03

Pozor, kartička je jen jedna a to je na majitele, ten co si ji vypůjčuje má jen doma glejt že si ji půjčovat může. A když by při kontrole někdo prudil tak ať si klidně zahájí správní řízení, když to přijde k tobě na tvoje okresní ředitelství tak to zastaví protože jsi se ničeho nedopustil..... Nebo jinak, ať vezme telefon a zavolá si kolegům :-)

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

17.08.2006 13:05

Coz je stejny vysledek jako s obyc. nakupnim povolenim jen s tim rozdilem, ze v jednom pripade je na papire razitko PCR, v druhem smluva mezi majitelem a tim, kdo si zbran pujcuje...

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

18.08.2006 9:39

cmk píše:Coz je stejny vysledek jako s obyc. nakupnim povolenim jen s tim rozdilem, ze v jednom pripade je na papire razitko PCR, v druhem smluva mezi majitelem a tim, kdo si zbran pujcuje...


No myslím že se dost pleteš, a to že s nákupkou nemůžeš zbraň nosit.

Jinak si zkus přečíst nejen tenhle audit, ale audit na stejné téma staršího data a pochopíš že píšeš blblosti.

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

18.08.2006 10:31

SW_FOX - asi o 5 prispevku vys jsem presne citoval zakon !!!
Zkracene:
a) muzu nabyt do vlastnictvi, drzet a nosit zbran, na kterou mi bylo vydano povoleni
b) nusim u sebe mit zbrojak a prukaz zbrane
c) nesmim nosit zbran, na kterou nebyl vydan prukaz zbrane.

Ja se budu opakovat, ale je to tim, ze me nectes. Najdi mi v tom zakone jediny slovo, ze ten prukaz zbrane musi byt vydany na moji osobu, kdyz si tu zbran, na kterou mam povoleni nosit pujcim. Nikde to tam neni.

Vis, ja na rozdil od tebe uvadim argumenty proc a podkladam to zakonem, misto naprosto nemyslneho argumentu "pises blbosti". Uved mi ty jediny pargaraf zakona, ktery vyvraci to, co pisu ja.


Poslední dobou nemán na žabomyší flamy na netu čas protože mě kroucení paragrafama, anobrž právničina živí, takže i když tvoje argumentace pro tebe a pro další laiky může znít smysluplně tak je třeba přihlédnout k tomu, zdali prostě a jednoduše pouze neobcházíš smysl zákona. Tento konkrétní případ s nákupkou už jsme jednou řešili a pokud byla vydána tak jak se vydává, tedy jako ty co mám já u sebe "k nabytí do vlastnictví, držení a nošení" s velmi obecnou specifikací zbraně (puška samonabíjecí .308 Win.) tak to bylo už skutečně kvalifikováno jako obcházení zákona, naopak pokud byla vydána pouze k držení a nošení konkrétní zbraně včetně jejího čísla, pak nenastal problém, nicméně k držení a nošení bez nabytí vlastnictví ti nemůže správní orgán bez souhlasu majitele povolení vystavit, a proto jej potřebuje, proto tedy správní řízení.

SW_FOX



Zatim to co vidim je jen cervene na monitoru. Prosim tedy o odkaz na zakon, kde je toto popsano "cerne na bilem", jsem pak pripraven si nasypat popel na hlavu. Do te doby ovsem vychazim z citace zakona - mimochodem muj nazor je potvrzen i vyjadrenim ministerstva vnitra: http://www.mvcr.cz/odbor/bezp_pol/dokum ... dp005.html .
A toto tema bylo reseno jiz na konkurencnim foru: http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t ... sc&start=0 .
No nic, pridal jsem k dobru dalsi 2 citace nebo odkazy...
Stale ocekavam ten jeden odkaz, ktery me presvedci... Zatim slysim jen obvykle strelecke "ja to delam uz xx let, tak to musim vedet nejlip" :-)

CMK

PS: zvlastni, pohybuji se mezi Skodovkarema, GSM-maniakama, LPG-maniakama, Tenistama, Cestovatelama... A nikde jinde se tak s fenomenem "delam to xx let, tak to vim nejlip" nesetkavam v takovy mire, jako mezi strelcema :-(
Naposledy upravil cmk dne 28.08.2006 21:29, celkově upraveno 3

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

18.08.2006 10:44

Není náhodou na nákupním povolení datum a omezená platnost ?

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

18.08.2006 10:46

Platnost je dana zakonem - plati po dobu platnosti zbrojaku.

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

18.08.2006 10:54

Netopyr: To bylo dříve. Na dnešní "nákupce" už není uvedeno č. zbrojáku.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

18.08.2006 10:58

Barry
tady jej uvádějí stále, tudíž přesně podle CMK,
čili s novým ZP končí platnost nákupek vydaných k starému

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

18.08.2006 11:12

Někde se tu už probíralo. Poslední nákupku mi vystavili už bez č. zbrojáku a sami mě na tu změnu upozornili :shock:
Pohledej tady, někdo (snad SW FOX) to tady zdůvodňoval.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

18.08.2006 22:43

Ve Zlíně už taky vystavují povolenky k nákupu bez č. ZP, takže platí dokud mám ZP...

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků