Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

25.07.2009 10:41

Zápalky a jejich vliv na finální rychlost

Jelikož jsem se zabýval myšlenkou změny zápalky v některých laboracích puškových nábojích, tak jsem hledal a našel.....

http://www.accuratereloading.com/primer.html

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

25.07.2009 23:13

Re: Zápalky a jejich vliv na finální rychlost

Dobrá tabulka :)
Pěkný je, že ty prachy VVN 500 a Aliant Reloader (Made by Bofors), co by měly vynikat menší odchylkou při změně teploty, se zas nějak zázračně od ostatních neliší :lol: :lol:

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

26.07.2009 0:48

Re: Zápalky a jejich vliv na finální rychlost

2 pufr
prosim te, muzes mi preposlat link na na informaci ze Aliant je delany ve Svedsku. my ho objednavame v USA.
navic, jsou prachy vice ci mene citlive na teplotu a 3 rane polozky jsou absolutne nevypovidajici. ja pouzivam do me lovecke flinty (8x57IS) Acc 2520 a flinta strili stejne pri teplote +20 a -15. jiny prach by mel asi jiny vysledek. Aliant je relativne malo citlivy na teplotni rozdily (na rozdil od Vargetu).
Zapalky jako takove je rovnez treba testovat s ruznym prachem. dulezite je jako u vseho co ma se strelbou co spolecneho, KONZISTENCNOST, ze zapalky zapaluji stejne (s minimalni odchylkou) a bohuzel, je strasne dulezite jak nabojnici o zapalkujete, jakou silou. rovnez je dulezite jak je nabojnice opracovana (luzko a zatravka). to ve zminovanem testu neni uvedeno. Tento test mi neprida vypovidajici v zadnem smeru.

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

26.07.2009 3:37

Re: Zápalky a jejich vliv na finální rychlost

2 Shiva Mám někde asi tak 5 let staré CD z Handloaderu - tady toho časopisu - http://www.riflemagazine.com/magazine/P ... artial.pdf
jsou na něm sesypané články o "prachách" a tvrdí tam u "Reloader" Aliant, že jsou od Boforse, bohužel CD nemám doma. Ale teď jsem narazil i na zprávičku, že Rel. 17 už se údajně dělá u Nitro Chemie ve Švýcarech
http://accurateshooter.wordpress.com/20 ... late-july/

Nic lepšího než nějaké zprávy, že někdo s překvapením na lahvi Reloaderu četl "made in sweden" jsem v tuhle chvíli nenašel, třeba tady
http://www.benchrest.com/forums/showthread.php?t=61798

Ono nakonec, že puškové i některé pistolové prachy Rottweill jsou ze Švédska se taky nikde moc nezdůrazňuje :)

Přeju hodně štěstí při komunikaci s evropskými výrobci, bylo by prima koupit ten prach "přímo", když už je z EU

K tý závislosti rychlosti hoření na počáteční teplotě - u Boforse přišli už před víc než 20ti lety, že není kupodivu funkcí vlastností prachové masy, ale je funkcí zážehu. Proto začli některé jednosložkové prachy "povlakovat" nitroglycerinem, dinitrotoluenem atd. atd., pak se přidal koncernový kolega VihtaVuori, taky australské AID a před cca třemi lety si to ujasnil i VUPCH Pardubice. Ale právě že, zážeh neovlivňují jen vlastnosti prachu ale i spousta dalších věcí - jak píšeš (ta moje předchozí poznámka měla být trochu ironická - že se při popsané zkoušce moc neprojevilo to, co výrobci prachu inzerujou :lol: )

Ještě dotaz co dáváš zrovna pod tu AAc2520 v 8x57JS za zápalku - nějakou magnumku?

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

26.07.2009 15:14

Re: Zápalky a jejich vliv na finální rychlost

Ja pouzivam Federaly zapalky do vseho, takze i do te 8. Klasicka 210.
Prach jako takovy. To ze Rottweil se dela treba ve svedsku asi neni nic tak divneho, protoze to je vse v jednom koncernu (Ruag).
Prachy IMR, Hodgdon a winchester jsou rovnez pod jednou strechou. Aliant nevim mozna taky stejne jako Ramshot a Accurate spada do koncernu Western powders.
Treba IMR co mam doma je vyroben v Kanade (accurate by se mel rovnez delat v Kanade) a baleny v USA a Hogdgon vyroben v Australii a balen v USA.
v nemecku mi lezi nekolik kg Aliantu, az prijde, napisu kdo ho delal.
Pokud nekdo v Evrope vyrabi pro USA prach, tak ho stejne nedoda po Evrope. Ja beru prach od Evropskeho distributora USA prachu (a nakonec i evropskych) a US prachy se vozi na objednavku nekolik mesicu predem. Pak to prijde kontejnerem z USA. silne pochybuji, ze by to takhle delal kdyby to mohl dovezt primo z evropske fabriky.

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Střely, zápalky a ostatní komponenty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků