Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

14.02.2011 17:24

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Porovnání terčů - puška Enfield vs. puška Whitworth. Vzdálenost 500 yardů, terč je čtverec o straně 6 stop a 6 palců. Puška Whitworth byla jasně přesnější.
Přílohy
enfield-vs-whitworth.jpg

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

10.09.2011 3:21

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Par foto, som kupil jednu z poslednych Whitworth .451 CS Military, kedze firma konci. Presnost je obdivuhodna, strielal som zatial len do blbosti na strelnicic, napr. stary kmen vzdialeny cca.100m, ale vsetko slo do neho. Kokilu mam zo stranky http://www.peterdyson.co.uk Mazanie tuhe, vyrezane kolieska, zmes vc. vosku, loja a br.masti, ziadny problem s nabijanim, 20-ta strela sla nabit rovnako ako prva.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

11.09.2011 22:25

Re: Whitworthův vývrt a střely....

tak gratulujem k novemu prirastku... tak si sa konecne dockal... :D

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

16.10.2011 23:39

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Zdravím.. Ta puška je od firmy Euroarms?? Vývrt Whitworth mě zaujal již před lety.. Je to taková zvláštní záležitost... Uvažuji také o koupi nějaké pušky pro střelbu na "velkou" vzdálenost a třeba i této zbraně.. Zkoušel jsem hledat na netu, ale nemám pro to vlohy.. Pokud by měl někdo trochu času a podělil se o své zkušenosti, zajímalo by mě, zda se i jiné firmy mimo Euroarms zabývají výrobou pušek s vývrtem Whitworth u konstrukce Enfield. V katalogu u fy. Pedersoli jsem nic takového nenašel.. I když prý převzal po Euroarms výrobu.. V katalogu Euroarms jsem se dočetl, že nabízejí (nabízeli??) verzi Whitworth Military Targer Rifle s dvojím značením hlavní, Euroarms a Parker-Hale. Z katalogu to vypadá jen jako volba nápisu na hlavni, co je přáním zákazníka, ale z jiných stránek na netu plynulo, že jde o jiné hlavně - italská Euroarms a v druhém případě od Parker-Hale. Nevíte někdo jak to tedy je? Jde u Parker-Hale označení opravdu o speciální jiné hlavně, nebo je kovou v Parker-Hale pro firmu Euroarms všechny?? Ještě jsem tam mimo pušky s drážkování Whitworth našel obdobnou verzi s drážkováním Henry. Puška je označena jako Volunteer Target Rifle. Dá se obecně říci, který z těchto dvou vývrtů dosahuje lepší přesnosti?? A na závěr by mne zajímalo zda vůbec nabízí z pohledu dosažení nejmenšího rozptylu na větší vzdálenosti tyto exotická provedení drážkování oproti standardnímu nějakou výhodu?? Pokud by stejně konstruovaná puška měla klasický profil drážek a krátké stoupání závitu 508mm, měla by dosahovat stejné přesnosti jako Whitworth, možná lepší ( Laicky vzato, šestiboká rotující střela musí mít větší odpor vzduchu než válcová ) ?? Nebo tomu tak není?? Děkuji za vaše názory, které mi pomohou při výběru..

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

17.10.2011 2:19

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Pušku Whitworth dnes vyrábí také firma ARTAX a píšou že to je věrná kopie. Cenu neznám. Podívej se na jejich podrobný katalog. Na druhé fotografii jsou kovací trny Parker-Hale. Jsou důkladně obaleny konzervačním tukem.

http://www.artax.net/
Přílohy
trny Parker-Hale.jpg
Whitworth Rifle.gif

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

19.10.2011 23:01

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Děkuji za info...Ty zbraně vypadají na první pohled dost kvalitně zhotovené..


Reklama

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

19.03.2012 13:55

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Zdravim. Mam taku zaujimavu otazku : myslite si, ze mozem strielat doscipliny Whitworth, Vetterli, v sulade s pravidlami MLAIC s puskou Whitworth a sesthrannymi strelami ? V pravidlach sa totiz pise (cast ,,Strelivo") ze : Nesmu byt pouzivane ziadne strely vopred prisposobene drazkam(vyvrtu), s vynimkou zbrani ktore boli uz v originali na taketo strely konstruovane. Co si myslite ?

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

19.03.2012 19:26

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Tak, myslím, že pravidla hovoří jasně a myslím že tato část se právě vztahuje na Whitwortky, pokud tedy je originál s whitwortem, můžeš.

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

18.08.2015 16:09

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Nazdar pánové, zdá se, že téma poněkud odumřelo, tak se zeptám. Střílíte někdo touhle flintou? Jakou střelou, jakou navážkou, jak to funguje?

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

19.08.2015 12:32

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Vlakno ,,neodumřelo", len nas nie je tak vela s Whitwortom :)
Ja mam masinku od Euroarms a spracovanie perfektne. Momentalne riesim papierovy obal na strely a mazanie, rozptyl mam na 50 m asi 8 cm, prach Vesuvit LC 4,7g. Puska nema dobre mieridla, vpredu perlickova muska, vzadu klasicke vojenske vyskovo nastavitelne zo zarezom. Najblizsia investicia bude diopter, teraz je problem udrzat rovnaku vysku pri miereni, strasne to skresluje, perlickova muska akoby ,,plava" v zareze , ma velku volu v mieridlach. Upravovat to nijako nejdem, chcem diopter.
Pridavam foto ,,lochajzny" na filcove tenke upchavky, vyrobeny z orecha 7/16 pre golu, perfektne pasuje na vyvrt :)
Po case budu dalsie info a fotky a verim ze nie len odo mna.
Přílohy
3.jpg
1.jpg

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

19.08.2015 14:08

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Ty fotky moc neukazují, ale nemůžu se zbavit dojmu, že se ti konce papíru překrývají. To je tak špatně jak jen může být. Mezera na 6-8 tlouštěk papíru je optimální, i 1,5mm se snese. ale překryv je smrt...

Jak máš postavenou sestavu zátek a mazání? Protože 8 cm na 50 m se mi zdá strašně moc i když kvůli miřidlům švidráš.

Lochajzna z ořechu je výborný a vtipný nápad :D

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

19.08.2015 15:50

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Konce sa neprekryvaju, na to si davam bacha. Fotky budu lepsie, az bude novy mobil :)
Davam prach, valecek mazania a tenky filc a potom strela. Mazanie je hov.loj a vcely vosk, ale skusam rozne pomery.
Rozptyl je fakt velky, ale skusali sme viacery a kazdy z nas mal taky rozptyl, proste zle sa miery cez taketo mieridla. Rukou to nebude, z kresadlovky davam z nastrelovacej stolice trojlistky. Este ma napadlo ci to nebude mazanim, skusim ztuzeny tuk na pecenie s voskom a pod......
Zaujimave bolo, ze to lietalo rovnako s 4 g. prachu, 4,3g a aj s 4,7g. Lc.....samozrejme na 50 metrov. Strela ma 35.7 gramov.

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

19.08.2015 15:54

Re: Whitworthův vývrt a střely....

...zkusím přidat foto jak řeším mazání....trochu už to tady padlo v tématu "mazání předovek" tak jen pro představu.prach - zátka z kartonu - váleček mazání - střela.
Střely jsou lisované z formy za studena....mazání je vylité a zatuhnuté v krabici od nábojů, z nábojnice .45-70Gov. udělaný přípravek na vytvoření voskového válečku.
Přílohy
whit.střela..JPG

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

19.08.2015 16:18

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Mám stejnou flintu. Zpracování je řekl bych velice slušné - na repliku :D . Jediné, co mě skutečně vytáčelo bylo hledí - to se pánům ve výrobě skutečně nepovedlo. Boční vůle v desetinách. Nakonec jsem ho sundal - zakrývalo půl zorného pole dioptru nastaveného na 50m. Až budu mít někdy čas, vyrobím ho nové - bez vůlí a tak aby fungovalo. Takové, že bylo třeba odlehčit spoušť a že jsem obrousil půl bicího pera, to asi zná každý. :D
Střelu mám vlastní, válcovou s drážkami a s expanzní dutinou - váha 560gr. Zatím experimentuju kolem 70gr Vesuvit A1, mazání 5-6mm, směs tuk na pečení, včelí vosk přibližně 2:1. Soustřel ze stolice kolem 6-8cm na stovce, semtam úlet - příčina budou asi hlavně oči. Mám je mizerné a rychle se unavím.
Původní mouchu jsem vyměnil a mám od Lee Shavera s vodováhou. Tak jak někde psali o kvalitě, měl jsem asi "štěstí" na špatný kus a bublina byla zešikma - opraveno :evil: .
Mám v plánu zkusit stejnou střelu bez dutiny a časem nějakou lehčí.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

19.08.2015 19:53

Re: Whitworthův vývrt a střely....

JohnSilver:
Mazání na prach nebo jen tenký papír je s takhle těžkými střelami v 99,999% zoufale nešťastná kombinace. Dej na prach zátku z kartonu silného klidně 2,5mm, teprve na něj mazání. A uvidíš, o kolik se soustřel zlepší. Mezi střelu a mazání/filc za ní výsek z bytelného voskovaného/nepromastitelného papíru nebo kartonu od mléka, proč viz dále.

I pro mcrea:
Takhle vám zážeh rozmete mazání ještě než se střela dá do pohybu. Dáváte ho spoustu, takže se to nějak umaže-ale za komorou přemazáno, na ústí sotva domazáno a zbytečně bordelu, o spotřebě nemluvě. Zátka z kartonu, mazání, voskovaný papír aby se to nepřilepilo ke střele-když zbytek mazání nebo tlakem promazaný filc zůstane viset na zadku střely a trvá mu deset metrů než nějak upadne, taky to není dobré. Whitworth i Gibbs jsou na 50-100m jednoděrovky

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

19.08.2015 20:50

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Franta - Mám v plánu to zkusit, ale zatím střílím střelu s dutinou a tam nějaký papír nebude dobrý. Ale v plánu je upravit kleště, šestihranný děrovač už mám.
Hlaveň je mastná a v podstatě čistá. Můžu dát libovolný počet ran. Co znamená rozmetá? Jako že ho vyfoukne kolem střely?
Soustřel se mi asi výrazně nezlepší, jsem limitován očima - bez optiky trefím prd.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

19.08.2015 21:30

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Ta "dutina" je jak hluboká? Pokud je to "dished base" nebo "cupped base" s hloubkou do 1,5mm tak se toho neboj. Pokud je to jak u minie, tak samozřejmě je papír blbost. A pokaždé jinak napresované mazání v dutině taky s přesností udělá své, tak trn na bázi uprav/udělej nový na plochý zadek.

Při výstřelu s PP střelou má běžet střela, papírem si shrnovat dopředu na ogivál případný zbylý bordel po vytření, za střelou má být v jednom kompaktním, válcovém a nezdeformovaném bloku mazání a zátky. Zátky mezi prachem a mazáním mají být tak vychytané, aby se nebortily a stíraly mazání tak, aby ho zůstávala po celé délce hlavně všude a po každém výstřelu stejně tenká vrstva (slovo tenká zcela záměrně). Plamen přes tu zadní zátku nemá ani prošlehnout v rozích drážek, natož aby se dostal přes mazání na střelu-to je tragédie, která snadno končí olovem v hlavni.
Když máš mazání na tenkém kartonku, nemluvě volně na prachu, tak zážeh natlačí těleso prachu, které se teprve začíná odzadu rozhořívat, do mazání, které nateče pokaždé jinak mezi zrna, takže asi třetina navážky vyhoří pokaždé za jiných podmínek. Za střelou se pak laufem mlátí docela dlouhý (odhadem 10 i 15cm) "ocas" z přemaštěných sazí a rozteklého mazání, které pod tlakem impregnuje odzadu PP a při nízké navážce nebo pomalém zážehu prostřikuje v rozích drážek dopředu. Bordel nad bordel, pokaždé jiný. Pokud používáte 20 mm vysoký válec mazání, tak to ten lauf namaže. Ale když se podíváte na originální laborace, tak toho mazání bývá kolem 1/4" (6,35 mm), výjimečně kolem 3/8" (9 mm).
Tak jak to děláte máte pokaždé jinak namazanou střelu (jiný "předstřik", přitom je žádoucí udržet PP suchý, resp. namazaný jen a jedině tak jak to uděláte při přípravě střel), mazání co v hlavni zůstane na další střelu je pokaždé jinak tepelně ovlivněné, jinak distribuované po délce...
PP střely umí konzistentně 1,5 MOA vertikálně na míli (1600m). 8 cm/50m AKA 5,4 MOA je fakt peklo. Pokud laborace s PP nedává sub-3 MOA od začátku, nemá smysl se s ní zdržovat. Ty co dají 2,5 MOA vertikálně má smysl zkusit šlechtit.

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

19.08.2015 21:49

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Pleteš si dva příspěvky, těch 20 dává někdo jiný, já dávám kolem 6mm mazání.
Co je PP střela?
Dobře, zlomil jsi mě, nebudu to odkládat a udělám ty kleště hned. :D

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

19.08.2015 22:30

Re: Whitworthův vývrt a střely....

PP střela je Paper Patch-ta zamotaná do papíru.

Pokud máš střelu s dutinou a mazání 6 mm, tak se do ní dost možná vejde všechno. Jestli je to PP, tak všechno špatně. Jestli GG (mazaná do drážek), tak máš nerovnoměrně namazáno (neovlivníš kolik mazání zůstane na sazích co vyletí ven, kolik v laufu a kde a kolik vyveze střela ven) a s rozdílným množstvím mazání v dutině po opuštění hlavně jinak těžkou (čert to vem) a jinak vyváženou střelu (hlavně radiálně).

mcrea
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 77
Registrován: 19.07.2009 23:05

20.08.2015 5:01

Re: Whitworthův vývrt a střely....

Myslel jsem, že je to papírový ovin, ale psal jsem, že mám střelu s drážkami, tak jsem si nebyl jistý. Mazání se do dutiny určitě nevleze, ale chápu že se může na střelu přilepit a dělat psí kusy.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník