hajnrich
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 609
Registrován: 06.11.2007 19:20
Bydliště: Ústecký kraj

04.08.2014 11:17

Vz.58 - životnost hlavně

Pánové, máte někdo představu, jakou má asi životnost originální hlaveň u vz.58, než se začne zhoršovat její přesnost? Moje flinta má najeto cca 5000 ran a zdá se mi, že už to není ono. Když jsem jí měl novou, tak jsem pět ran na 50m přikryl padesátikorunovou mincí. Dneska jsem na dvojnásobném průměru a řeším, jestli si pořídit novou flintu nebo nové oči… :) Vývrt mám čistý bez známek opotřebení, žádný oloupaný tvrdochrom.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

04.08.2014 11:49

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Jde hlavně o to kolik mela nastrileno než jsi ji koupil!

FouET
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 190
Registrován: 20.03.2010 11:00
Bydliště: Teplice

04.08.2014 12:25

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Do hlavně moc nevidíš. Kolega letos měnil hlaveň. Ústí hlavně bylo pěkné, za komorou byla hlaveň pěkná, ale uprostřed už žádné drážky nebyli.

Kolik měl nastříleno nevím a asi to neví ani on. Určitě přes 20k. Střílel vším, co sehnal.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

04.08.2014 13:06

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Žádný oficiální údaj neexistuje. I předpis Předpis Děl 21-5 7,62mm SAMOPAL vz. 58 mluví o tomto vágně, viz cit.:
Projde-li měrka vývrtu hlavně celým vývrtem hlavně, je nutno hlaveň přezkoušet střelbou k zjištění rozptylu. Nevyhoví-li hlaveň při střelbě, považuje se zbraň za opotřebenou.

Přičemž za nevyhovující soustřel se dle téhož předpisu považuje, když při nastřelení na 100m je rozptyl větší tak, že (cit.):
zásahy se nedají zakrýt kruhem o průměru 18 cm,

nebo:
Samopal se považuje za nastřelený, je-li střední zásah v kruhu o průměru 8 cm a je-li možno všech 8 (popřípadě 7) zásahů přikrýt kruhem o průměru 20 cm.

Teprve pokud nejde nastřelit aby vyhovoval výše uvedenému, tak se hlaveň dle citovaného vojenského předpisu považuje za opotřebenou a je třeba její výměna.

Samozřejmě, že toto jsou originální tolerance pro bojové použití, v praxi pro terčové střílení rozptyl 20cm nikoho nepotěší. Co vím z okolí, tak přesnost se začíná snižovat po cca těch 15-25 tisících (asi v závislosti na tom, kolik už měl daný kus najeto předtím). Nicméně, ustřílet kosu tak, aby měla na 100m rozptyl větší jak 20cm, bude asi větší číslo...

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

04.08.2014 17:39

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Kolega má kosu od HERMEXu, někdy z roku 2003, střílená veškerým sajrajtem co byl po ruce, nikdy nečištěná, jen po střelbě olej do hlavně a na píst, pak další výstřel.
Dvě propálené nadpažbí, jedna rozlomená závora. Na ústí se začíná vysypávat chrom, drážky jsou stále patrné. Pořád není problém na 50m udržet vše v černém na pistoláku 50/20.
Odhad je že kosa má nalítáno pře 40.000 ks...

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

16.08.2014 16:39

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Moje kosa (FSN 01) má z nastřelovací stolice rozptyl asi 15 cm na 90 m. Nepovažuju to za závadu, na tuhle vzdálenost terč spíš tuším než vidím, takže stejně nastřílím výrazně hůř. Podle výše zmíňeného vojenského předpisu je v toleranci, i když jen tak tak. Je to prostě takový vojákuvzdorný vojenský kopyto, na přesnou střelbu to chce něco jiného. V mém případě s optikou, abych ten terč vůbec viděl. :)
Moje byla asi opravdu stavěná z nových dílů, a lauf vypadá 1A. Nastříleno v té době jen asi 500, teď má asi 1500.
Naposledy upravil ls007 dne 16.08.2014 16:54, celkově upraveno 1


Reklama

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

16.08.2014 16:50

Re: Vz.58 - životnost hlavně

ASI to nebude úplně vylítaná puška, ale je vylítaná puška

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

16.08.2014 17:02

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Nevím, kalibr na hlaveň nemám. Ani mě to moc netrápí, střílím 25 a 50 m, a pokud neudělám střeleckou chybu, tak ani na těch 50 nelezu z černýho.

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

16.08.2014 17:13

Re: Vz.58 - životnost hlavně

To byl vtip, ta moje má stejně jako většina ostatních odfrézovaný místo, kde bylo značení opravérenskýho závodu. Ale v záloze mám 3 rámy se zalisovanou hlavní, který jsme před lety koupili v ZS za pár stovek. Ty jsou SNAD nepoužitý :lol:

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

16.08.2014 17:35

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Moje asi nic odfrézovanýho nemá, na levé straně je she a zkřížené meče (a nic jiného), obě strany mají stopy po obrábění, vypadající na stejný nástroj. Na kluzných plochách byly jasné stopy po obrábění, které se už za těch 1500 ran částečně oleštily. Hlaveň vypadá nově, žádný vypadaný chrom, drážky ostré, po celé délce stejně hluboké (nakolik se to dá posoudit očima). Na hlavni se těch 1500 nijak viditelně neprojevilo.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

31.08.2014 13:32

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Ahoj chlapci. Píšu chlapci, protože je mně šedesát. Občas projedu příspěvky o SA58, protože ji považuju za moc krásnou zbraň, i když jsem předovkář a Sa mě na střelnici štve tím děsným rachotem.
To, co výše píšete o tisících a tisících ran vypálených z této zbraně, to je pravda? Nějak se mně to nezdá. Byl jsem na vojně v roce 1976/77, jako osobní zbraň jsme měli "pumpičku" SA26. Pak nás přezbrojili a dodali kompletně nové zbraně 58. My se na to těšili jak na první rande, protože jsme o ní jen slýchali. Zbraně jsme vyčistili a následovaly střelby. Každý jsme si dali 20 slepých a tři ostré. Slovy tři. Konec. Další tři rány jsem si dal na cvičení. Píst jsme čistili cigaretovým popelem.
Takže, kdo by v naší republice od padesátých let do roku 1980 vystřílel tisíce ran, kromě testování zbraní ve fabrikách. Nechám se poučit.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

31.08.2014 17:41

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Třeba na taktikách, vyběhlo z jedné kosy za den 600 slepáků.
Když gumy obměňovali střelivo, co se páskovalo do stráží, taky dostala kosa co vzali na střelnici sodu... Ta kosa hořela, až se loupal lak z plynového kanálu.
Jinak vypadali kosy, co fasovali bažanti do přijímače a jeli taktiku a střelby a jinak kosy co se tahali do stráží a neustále se nabíjeli a vybíjeli.
No a jinak kosy co leželi ve skladech Lidových milicí a jednou za měsíc je strejdové vzali na rameno...

Každopádně nebyl problém aby po revoluci absolvovala kosa v rukou profesionálního vojáka připravujícího se do mise několik tisíc ran a o těch co byli v misi se ani nebavím... No a pak šla do odprodeje...

Je to prostě kus od kusu...

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

31.08.2014 19:51

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Já tyhle články o SA58 čtu hlavně proto, abych se dozvěděl, jak je vlastně tato zbraň přesná. Kluci mluvili o vynikající přesnosti na dlouhé vzdálenosti. Ale to, co vidím na střelnici, to mně nepřipadá jako něco extra. Jasně, je to kvér do boje. No ale přesto. Přijde mládenec, rozbalí krabici střeliva volně sypaného, napáskuje pět zásobníků a už se třepe střelnice. V terči jako z brokovnice. No, nechci urážet, to v žádném případě. Jak to vypadá, když je zbraň opřená v bagu?

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

31.08.2014 22:55

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Jak to vypadá když je vz58 opřená na bagu? Pokud vás to opravdu zajímá, tak se podívejte na výsledkovou listinu z Čekanic - Vojenská puška - O krále střelců. Na 100m v leže s oporou (tento a minulý ročník). Je tam jeden pán co opakovaně dosahuje na pistolák 50/20 a nekrytě ležící figuru krásných výsledků. Jeho kosa mi přijde obyčejná jak hnůj. Jediné co na ní myslím má "extra" je kus něčeho pěnového přidělaného ke "kvrdlačce" coby lícnici. Co jsem koukal tak snad střílí obyč. zcivilněné střelivo.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

01.09.2014 12:11

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Děkuju za tip. Mrknul jsem na to a potvrdilo se mně to, co jsem si myslel - je to rukama. Spousta nábojů v zásobníku svádí k plýtvání materiálem.

Uživatelský avatar
Balda
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 729
Registrován: 04.09.2005 0:56
Bydliště: 33UWS0325

19.09.2014 20:13

Re: Vz.58 - životnost hlavně

jpp píše:Když gumy obměňovali střelivo, co se páskovalo do stráží, taky dostala kosa co vzali na střelnici sodu... Ta kosa hořela, až se loupal lak z plynového kanálu.


Tak přesně tuhle mam já :shock: doted jsem netušil proč nemam lak jenom tam :!:

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

26.12.2014 22:47

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Dle TPVD (technické podmínky pro výrobu a dodávky) pro samopal vz. 58 se životnost zbraně ověřovala v rámci PKZ (periodické kontrolní zkoušky), a to v rozsahu 10 000 ran.

Ze své praxe bych si dovolil tyto dvě poznámky:

Rozdíly v kvalitě a tedy i v životnosti jednotlivých zbraní (hlavní) jsou někdy opravdu citelné.

Obecně lze konstatovat, že výrobky staršího data byly vyráběny s větší péčí.

U civilních variant, které jsou, nehledě na PR bláboly, v převážné většině vyráběny úpravou plně automatických vz. 58, odkoupených v různém stavu z ozbrojených složek, existuje riziko nákupu již poměrně opotřebené zbraně, byť s novým lakem. :D

Někdo může ze samonabíjecí verze vz. 58 samozřejmě vystřelit podstatně více, než uvedených 10 000 výstřelů, otázkou ale je, zda lze takovou zbraň ještě považovat za dostatečně přesnou pro střelbu v plném rozsahu dálky účinné střelby, tedy, zda budu schopen zasahovat figury na 200m-300m, a to s přijatelnou pravděpodobností zásahu (spotřebou munice). :D

K největšímu opotřebení zpravidla dochází v oblasti přechodového kuželu a na ústí. U vz. 58 je často již cca po 4 tisíci ranách opotřebení v oblasti přechodového kuželu poměrně značné. Pro kontrolu vývrtu se používalo šikmé zrcátko ze soupravy zbrojíře, mj. dá se i snadno vyrobit. Při větším počtu ran stačí pouhý pohled do vývrtu, a většinou je stav zbraně zkušenému zřejmý. :D

Uživatelský avatar
fredy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 281
Registrován: 05.10.2006 23:10

27.12.2014 17:11

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Ve 4.tis. je opotřebení přechodového kužele značné?! To snad né,ta zbran ve 4.tis.je zajetá a v nejlepší kondici! :wink:

Uživatelský avatar
Biggles
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 975
Registrován: 04.10.2007 14:15
Bydliště: LKPR

27.12.2014 19:56

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Na sypání jo :wink:

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

27.12.2014 23:25

Re: Vz.58 - životnost hlavně

Jak jsem již psal, rozdíly v kvalitě hlavní u jednotlivých zbraní, resp. u samopalů vz. 58 z různých výrobních sérií (etap), jsou poměrně citelné. :D

U některých zbraní se již po relativně malém množství ran začala z vývrtu uvolňovat chromová vrstva. Cca ve třetině plánované životnosti nabylo opotřebení v kritických místech takového rozsahu, že bych o 10 000 ranách, tedy se zhoršením sledovaných parametrů v povolených mezích, velmi pochyboval. :D

V ozbrojených silách jsem za dobu svého působení neměl možnost sledovat statisticky významný počet samopalů od stavu nový, nepoužitý až po zmíněných 10 000 ran. Buď jsem pracoval se zbraněmi již částečně použitými, nebo došlo k nějaké změně, tedy dislokace mé, nebo provozovaných zbraní. Vycházím tedy ze zkušeností získaných s větším počtem samopalů, ale vždy jen z určité výseče životního cyklu.

Z dosavadní praxe mám tu zkušenost, že i zbraně s přechodovým kuželem, kde již začal z vývrtu vypadávat materiál, vykazovaly díky záběhu ostatních vodících částí vývrtu hlavně rozptyl min. srovnatelný a lepší, než zbraň zcela nepoužívaná. Takže z hlediska rozptylu bych s tebou mohl souhlasit, že ve čtyřech tisících může být vz. 58 na vrcholu. Otázka zní, v jaké kondici bude takový kus mezi 9 000 - 10 000 ranami, zda bude ještě přijatelně přesný i pro plný rozsah dálky účinné střelby. :D

V kratších vzdálenostech (do 50m) se „při kropení“ mnohdy moc nepozná. Už jsem viděl zbraně, které byly dávno po „smrti“ a jejich majitelé o tom neměli ani tušení. :D

Ale znovu, tak, jako např. u CZ mod. 75, zde existují citelné rozdíly. Někdo nedá na výkony své zbraně dopustit, a oprávněně, jiní mají naopak plné právo na kritiku. U civilních verzí vz. 58 je dále velký problém zpětně určit, v jakém stavu je stávající majitel, byť přesně zná svůj počet vystřelených ran, vlastně pořídil. Protože jen málo lidí si umí samonabíječku na bázi vz. 58 správně vybrat, ty zcela nepoužité již prý ani nejsou na trhu. :D

Další

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské / klony vz. 58

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník