apa
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 25.08.2015 18:35

27.02.2016 12:57

Re: Vývrt hlavní

Kentan píše:Rakouský krok, rakouský palec, rakouská čárka...... Rakouská flinta.

Starých Rakouských délkových jednotek je celá řada, ale Rakouský krok tam není! Jelikož je ale flinta Rakouská tak předpoklad je, že je vypočítaná za dvou rakouských stop. Takže ve výsledku se rovná 1 krok - 0,632162m.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

27.02.2016 13:40

Re: Vývrt hlavní

omyl. Rakouský vojenský krok samozřejmě je, 1000 kroků odpovídá 400 sáhům, 4000 sáhů jest jedna míle rakouská, někdy též označovaná jako pochodová. Neplést s mílí vídeňkou, nebo námořní.. Ráčej si to přepočítat.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

28.02.2016 15:31

Re: Vývrt hlavní

Mně ty příspěvky připadají takové tajnosnubné. Nechápu proč se na konkrétní otázku neodpovídá konkrétně? Pokud jsem to správně spočítal podle předchozích příspěvků Kentana, tak ten utajovaný rakouský krok je 0,75 m ( myslím tím metr standardní, celosvětově uznávaný, ne nějaký hotentotcký), což je délka kroku, která se uváděla i ve vojenských mapách z meziválečného i poválečného obdob, myslím tím I a II světovou válku. Nevím jak je to v současnost, nebo jak to bylo přet I SV.
1 rakouská pochodová míle =4000 sáhů =3000m
1 sáh =1,875m
Snad jsem to správně přepočetl.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

28.02.2016 18:09

Re: Vývrt hlavní

Už ze školy si pamatuji, že dvojkrok byl 1,5m. Jestli to tak bylo i dřív, řekněme před 100 lety se docela divím s ohledem na výšku tehdejší populace, ale to neznamená, že bych to zpochybňoval. Výpočet hovoří jasně.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

28.02.2016 18:48

Re: Vývrt hlavní

Rakouský krok, 2 a dvě pětiny střevíce (stopy) je správně 75,8 cm, 75 cm byl zjednodušen po přechodu na metrickou soustavu. Je zajímavé, že římský krok (získaný zprůměrováním výkonu individuálně pochodujících vojáků) byl 74,15 cm a tedy tato měrná jednotka, odvozená od rozměrů lidského těla projevuje v čase kromobyčejnou stálost ... což je udivující.
Nebo jinak, v chůzi nebyl od dob starého Říma učiněn pokrok :)
Navip máš to blbě, 1 míle rakouská je 10000 kroků tedy 7 585,936 metrů. Souvisí to i s mapováním, kdy staré mapy mají takový měřítko, že 1 palec na mapě odpovídá desetině rakouské míle.
Po ujití pochodové míle se držel rast :)

apa
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 25.08.2015 18:35

29.02.2016 14:20

Re: Vývrt hlavní

Nevím co pořád řešíme. Prostě mně Lorenz na 0,75m. nelíta a konec.
Po přečtení i přeložení různých zahraničních materiálu jsem skončil na 0,63m. Noví kadeti stříleli štucem s dánským hledím na 300 kroků 189,649m. Takže součtem dvou vídeńských stop je výsledek snad jasný 0,632162m. Test na jedné z našich 300m. střelnic pro potvrzení byl z úspěchem proveden!!


Reklama

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

29.02.2016 15:06

Re: Vývrt hlavní

Hm možná byste se měl podívat do originálních předpisů, když jste tak chytrej. V Heeres muzeu ve Vídni jich maj spoustu k půjčení do studovny. Nechápu jak můžete odvozovat něco, z repliky štucu, kde zajisté nesedí výška mušky oproti originálu, při střelbě nábojem, který originálu neodpovídá... Ale co, každý trumbera má právo setrvávati ve svém bludu.
PS: když svou pravdu dokládáte vlastnictvím jedné repliky, tak já vlastnictvím 4 originálů a kopií několika origo předpisů.
PS2: I puška vz 24 má základní hledí na 300 metrů... a vojáci se učili střílet na 100.. inu v předpise bylo, KAM se na menší vzdálenost má mířit. V RU předpisech se rozlišovalo míření nízkou, rovnou a vysokou muškou... tak aby při jedné poloze hledí bylo možno střílet na 3 různé vzdálenosti...
Přílohy
krok.jpg
krok.jpg (9.8 KiB) Zobrazeno 12005 krát

apa
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 25.08.2015 18:35

29.02.2016 20:02

Re: Vývrt hlavní

Kentan píše:Hm možná byste se měl podívat do originálních předpisů, když jste tak chytrej. V Heeres muzeu ve Vídni jich maj spoustu k půjčení do studovny. Nechápu jak můžete odvozovat něco, z repliky štucu, kde zajisté nesedí výška mušky oproti originálu, při střelbě nábojem, který originálu neodpovídá... Ale co, každý trumbera má právo setrvávati ve svém bludu.
PS: když svou pravdu dokládáte vlastnictvím jedné repliky, tak já vlastnictvím 4 originálů a kopií několika origo předpisů.
PS2: I puška vz 24 má základní hledí na 300 metrů... a vojáci se učili střílet na 100.. inu v předpise bylo, KAM se na menší vzdálenost má mířit. V RU předpisech se rozlišovalo míření nízkou, rovnou a vysokou muškou... tak aby při jedné poloze hledí bylo možno střílet na 3 různé vzdálenosti...



Vážený pane nikdo jistě nepodceňuje vaše velké znalosti, zajisté mnoha léty strávené studiem těchto zbraní. A taky vám rozhodně nikdo nezávidí ani ty čtyři originály, které vlastníte...Vše je o penězích pane a o vášní SBĚRATELSKÉ. Ale bez toho prvního to bohužel nejde! Jestli má někdo originál ať si ho má, ale když má někdo jen repliku a k ní svůj názor, tak nemusí být hned trumbera... Snažil jsem se pouze zjistit na kolik mi to na mířidlech nejlíp lítá. Na jiném vláknu jsem viděl i míru 0,59m?? Já mám flintu vychytanou na 0,63m. A tuhle délku netvrdím jako jediný, ale nemíním již dál na toto téma nic komentovat. Nevím jestli z těch svých střílíte, nebo jsou jen na zdi, ale z té mé repliky mám na 100m. soustřel do 5cm. A s takovým soustřelem pane mně není vůbec líto, že nemám jako vy originály a hromadu ofocených dokladů o vaši pravdě 0,75m.
P.S. Mimochodem vlastním flintu jednoho pána, který již tady mezi námi bohužel není a který by vás takových deset strčil vědomostmi do kapsy. Myslím, že pro vás nebude těžké si vzpomenout koho mám na mysli.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.12.2006 23:12

29.02.2016 20:40

Re: Vývrt hlavní

Oba páni uberou plyn a trochu přibzdí

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

29.02.2016 20:50

Re: Vývrt hlavní

Vážený pane, je mi jedno po kom máte jakou pušku, a jak si na ní počítáte vzdálenosti. Napadl jste mě, že sem vkládám článek s nesmyslnými údaji. Ty údaje, které v tom článku jsou vycházejí ze znalosti dobových předpisů a citují dobové zdroje, týkají se originálních zbraní a původní munice do nich. Nesmysly v nich nejsou, pan Ctirad Beneš udělal pořádnou práci, a když nevěděl, nechal si poradit od pana Ericha Gabriela (každý, kdo o zbraních něco ví, ví o koho jde). Já mám shodou okolností také repliku Lotenze, štuce, a miřidla mám nastavena zcela jinak, než by odpovídalo originálnímu nastavení. Proč? Mám jinou mušku, střílím jinou střelou a jiným množstvím prachu, mám jiné mazání, nepoužívám papírový obal střely maštěný skopovým lojem - prostě nabíjím jinak. A co z toho usuzuji k originální kalibraci hledí - divte se, vůbec nic.....
A děkuju za starost, jak mi to střílí - velmi dobře..... račte si dohledat, terčů jsem publikoval dost (střílím vstoje, jiná poloha není důstojná).

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

29.02.2016 21:23

Re: Vývrt hlavní

apa - pokud ti ta replika střílí do 5 cm na 100m, tak ti to může leckdo jen závidět.Všiml jsem si ale, že z tvé strany nepadla žádná informace o tom, čím vlastně střílíš a při jaké Vo. Nechceš to dát k lepšímu?

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

29.02.2016 22:38

Re: Vývrt hlavní

apa- kdybych aplikoval tvoji teorii do obecné roviny musel bych tvrdit, že 2české
litry se rovnají 1německému litru jelikož mé německé auto má mít spotřebu 5l/100km
ale žere 10l/100km ?
Nastavení hledí ovlivnuje milion věcí a v tom má Ketan naprosto pravdu.
Napiš tvé použité komponenty a pak uvidíme. A pokud napíšeš,že používáš Vesuvit
tak se můžeš hned Ketanovi omluvit a nemusíš nic dále uvádět.

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

01.03.2016 17:33

Re: Vývrt hlavní

FrankJ :

Ale s tím Vesuvitem ... "to neděláš dobře Jaromíre" :D :D :D
Kdo je vinen tím, že v tomto banánistáně, není na výběr? Je hanbou, že někdo není ochoten se věnovat poloilegálnímu individuálnímu dovozu, či nabídce některých "dobroserů", v podobě - 2500 k za kilčo CH ?

Měl by se za to ještě někomu omlouvat? Nesouhlasím. Nedělejme ze sebe blbce za každou cenu. A pokud omluva, tak asi jiným směrem v jiném smyslu.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

01.03.2016 19:25

Re: Vývrt hlavní

jiml ponechme stranou nějaké ceny a dovozy prachů, ostatně si můžeš koupit Swiss
ve Vídni za nějakých 86Eur/kilo, tak jsem platil loni, ale tady jsem měl na mysli,že
stejná navážka LC je možná tak výkonná jako půl navážky Swissu. A nemysleme si,
že tenkrát BP byl nějaký mizerný výrobek, myslím si, že když byl když ne lepší tak na stejné úrovni jako dnešní špičkoví výrobci ( Swiss, Goex atd.). Nezapomínejme,že
to nebyly nějaké ranné začátky BP, ale jeho zlatý věk.
Takže jednoduchá úvaha - pokud apa něco tvrdí a nepoužije všechny vstupní komponenty,
tak jak uváděly tehdejší laborace nelze jeho tvrzení brát vážně a logicky i mířidla musí být
nastaveny jinak než uváděly originály.

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

01.03.2016 20:14

Re: Vývrt hlavní

Frenku: Poslední tři řádky Tvého příspěvku jsou OK, nemám co dodat, ani nechci.
Co se týče prachu, jsme v tomto vlákně asi OT, i když to zřejmě s věcí souvisí. Já jsem ani tak nechtěl mluvit o cenách, jako spíše o dostupnosti, ta není příznivá.

Já nehodlám cestovat za prachem do Vídně, nebo někam jinam do zahraničí, jenom proto, že argumentem je výkon CH (což je pravda), který se u nás běžně neprodává. A to je ten problém a teď bez ohledu na cenu. Mimochodem, Goexem jsem před lety střílel a oproti Vesuvitu, jsem nepoznal rozdíl, ale je to už dlouho a bylo to jen pár ran.

Až bude možnost běžně v obchodě koupit libovolný druh prachu , budeš mít pravdu, teď jsi chtě nechtě mimo mísu a nic s tím neuděláš. Do Vídně si samozřejmě zajeď, to je tvoje věc, ale jenom Tvoje osobní věc !!!!!

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

01.03.2016 20:38

Re: Vývrt hlavní

Jo, máš celkem pravdu, ale tady nejde jen o výkon, do předovky můžeš lehce nasypat víc
( u nábojovek to již nejde ), ale jde i o kvalitu, tobě to snad nemusím vysvětlovat.
Jen krátce o Goexu, byl jsem hodně překvapen když jsem s ním střílel poprvé, nic
lepšího jsem nezažil! Výkonově stejně jako Swiss, ale daleko míň náročný na mazání -
stejná střela,mazání a hlaveň byla stále mastná, ne tak suchá jak se Swissem.
Bohužel nemožná věc ho koupit v Evropě,nedováží se.

apa
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 25.08.2015 18:35

31.03.2016 11:32

Re: Vývrt hlavní

Kentan píše:Vážený pane, je mi jedno po kom máte jakou pušku, a jak si na ní počítáte vzdálenosti. Napadl jste mě, že sem vkládám článek s nesmyslnými údaji. Ty údaje, které v tom článku jsou vycházejí ze znalosti dobových předpisů a citují dobové zdroje, týkají se originálních zbraní a původní munice do nich. Nesmysly v nich nejsou, pan Ctirad Beneš udělal pořádnou práci, a když nevěděl, nechal si poradit od pana Ericha Gabriela (každý, kdo o zbraních něco ví, ví o koho jde). Já mám shodou okolností také repliku Lotenze, štuce, a miřidla mám nastavena zcela jinak, než by odpovídalo originálnímu nastavení. Proč? Mám jinou mušku, střílím jinou střelou a jiným množstvím prachu, mám jiné mazání, nepoužívám papírový obal střely maštěný skopovým lojem - prostě nabíjím jinak. A co z toho usuzuji k originální kalibraci hledí - divte se, vůbec nic.....
A děkuju za starost, jak mi to střílí - velmi dobře..... račte si dohledat, terčů jsem publikoval dost (střílím vstoje, jiná poloha není důstojná).


Vážený pane Kentane. Jestli jsem se vás nějakým způsobem dotkl, tak se vám velice tímto omlouvám. Nevím sice proč bych měl, ale rozhodně jsem vás nijak nenapadl. A pokud si dobře vzpomínám, vy sám jste tady v nějakém příspěvku citoval informaci z které jasně vyplynulo, že 1 vídeňský krok je 0,63 + nějaké drobné. Ale zanechme již tohoto nekonečného krokování a přepočitavání. Je samozřejmé, že na replice nemusí být vše přesné a dokonalé, tak jako by opravdu mělo být. A vše také záleží na použitém náboji, navážce prachu a taky rukou. Toto vše jistě dokážu pochopit. Nejsem pravidelný střelec, spíše rekreační a průběžně střílím z více zbraní a také jistě ani nebudu dosahovat vašich kvalit ve střelbě...Já střílím totiž s podpěrou a rozhodně se za to nestydím. Nicméně abych tento náš dialog ukončil poslední větou, tak tato velmi přesná a kvalitně udělaná flinta patřila člověku, kterého si velmi vážím a bohužel se již ho nemohu na žádnou informaci ohledně této flinty zeptat. Patřila panu Ctiradu Benešovi.

apa
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 25.08.2015 18:35

08.04.2016 10:07

Re: Vývrt hlavní

navip píše:apa - pokud ti ta replika střílí do 5 cm na 100m, tak ti to může leckdo jen závidět.Všiml jsem si ale, že z tvé strany nepadla žádná informace o tom, čím vlastně střílíš a při jaké Vo. Nechceš to dát k lepšímu?




Pro některé pochybovače zasílám jeden z mých pokusů o nejlepší soustřel. Účel nebyl střílet přesně na střed, ale jen vychytat optimální navážku prachu se záměrnou. Stříleno na 100m. maxiball, váhová tolerance střel 2 desetiny gr, váha prachu 1/10 střely. Tato navážka se osvědčila a odpovídala soustřelu do pěti centimetrů a možná by šel ještě snížit. To ostatní co lítalo po terči jsou podstatně větší navážky a chyby rukou!! A pro posměváčky ohledně jistého prachu a použití jiného projektilu, chci dodat. Mám originál kleště na kompresní střelu Lorenz, ale ta nelítá tak jako maxiball. Stříleno z LC Vesuvitem...na Helvetský kříž nemám a na občasné bouchnutí mi LC dostačuje, taky dokáže i mile překvapit. Nestřílím bohužel tak důstojně jako Kentan, ale nedůstojně s oporou. Za což se ale vůbec nestydím. Taky i životnost vojáka na bitevním poli takovéto důstojné střelby, byla jak víme minimálně krátká. Poněvadž ho rychle a nedůstojně sundal nějaký prušák schovaný za mezi..
Ještě malý dodatek k prachu LC. Asi budu muset tento prach odsunout a zaměřit se opravdu na Švýcara, poněvadž chci začít střílet s Gibbs cal.45. Občas totiž zabloudím i na Olomouckou střelnici a místních 300m. je pro tuto flintu přímo ideální. Ale to je již jiné povídání...
Přílohy
P1040281.JPG
soustřel 5cm. na 100m.
P1040280.JPG
soustřel 5cm na 100m.

střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

09.04.2016 1:47

Re: Vývrt hlavní

ad apa: Tak nějak nechápu, jak lze z tohoto typu terče cokoli odvodit :shock:

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

10.04.2016 2:14

Re: Vývrt hlavní

Možná by bylo přehlednější, pokud bys na té skupině děr zakroužkoval tu která byla střílená shodnou laborací a vytvořila ten pěticentimetrový soustřel. Takhle to vypadá že každý z těch otvorů tvoří samostatný střed uváděného soustřelu, kterému ovšem většinou chybí ty další 2 až 4 zásahy.
Druhá možnost,pravděpodobnější je to, že si z nás děláš srandu.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků