Uživatelský avatar
Adalbertus
 
Příspěvky: 182
Registrován: 15.04.2004 21:11
Bydliště: Olomouc

03.06.2005 13:35

Výuka začátečníků - ideální zbraně, postupy apod.

Nechci to dál rozvíjet v Burze, takže zvláštní thread.
nekromancer píše:Začít s 1911kou se mi velmi ošklivě neosvědčilo, od té doby na to používám LOV21.

Můžeš rozvést to "velmi ošklivé neosvědčení se"?

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

03.06.2005 14:31

Re: Výuka začátečníků - ideální zbraně, postupy apod.

Adalbertus píše:Nechci to dál rozvíjet v Burze, takže zvláštní thread.
nekromancer píše:Začít s 1911kou se mi velmi ošklivě neosvědčilo, od té doby na to používám LOV21.

Můžeš rozvést to "velmi ošklivé neosvědčení se"?


Věčně snaha mít prst na spoušti, neschopnost si zapamatovat že existuje něco jako manuální pojistka, bezpečný směr, snaha strkat odjištěnou s prstem na spoušti do pouzdra. Stalo se mi to u víc než 1/3 holek co jsem se pokoušel naučit střílet (z cca 25ti), takže jakmile taková není schopná ani po třetím (i velmi důrazném upozorněníú si zapamatovat, že prst na spoušť nepatří, tak si prostě nevystřelí.
Takovou je lepší ohnout přes stůl, stejně půlka z nich s bouchačkou v ruce na nic jinýho myslet nedokáže (ověřeno).

Uživatelský avatar
PiDiBi
 
Příspěvky: 1959
Registrován: 20.01.2004 11:30
Bydliště: Snoqualmie

05.06.2005 14:30

Re: Výuka začátečníků - ideální zbraně, postupy apod.

nekromancer píše:Takovou je lepší ohnout přes stůl, stejně půlka z nich s bouchačkou v ruce na nic jinýho myslet nedokáže (ověřeno).

to jako ze kdyz das zenske do ruky bouchacku tak chce sukat? :)

McD
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 15.06.2004 0:57
Bydliště: Pragl

05.06.2005 22:52

To by mohlo byt zajimave ;-)

Uživatelský avatar
Adalbertus
 
Příspěvky: 182
Registrován: 15.04.2004 21:11
Bydliště: Olomouc

06.06.2005 1:02

McD píše:To by mohlo byt zajimave ;-)

Eeee...ty cheš, aby tě Nekro učil střílet? :oops: :lol:

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

06.06.2005 8:15

Re: Výuka začátečníků - ideální zbraně, postupy apod.

PiDiBi píše:
nekromancer píše:Takovou je lepší ohnout přes stůl, stejně půlka z nich s bouchačkou v ruce na nic jinýho myslet nedokáže (ověřeno).

to jako ze kdyz das zenske do ruky bouchacku tak chce sukat? :)


Možná se budeš divit, ale u mnoha z nich to tak je :-) Sice "v civilu" mají plnou hubu keců o tom, že zbraně jsou hnusný a úchylný, ale stačí jim jednu nabitou (stačí když si to myslí) do ruky a obrátí.


Reklama

McD
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 15.06.2004 0:57
Bydliště: Pragl

09.06.2005 1:01

Adalbertus píše:
McD píše:To by mohlo byt zajimave ;-)

Eeee...ty cheš, aby tě Nekro učil střílet? :oops: :lol:


to snad ani ne, ale znam dve pohledne slecny, ktery by se rady nechaly ucit :twisted:

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

09.06.2005 9:37

McD píše:
Adalbertus píše:
McD píše:To by mohlo byt zajimave ;-)

Eeee...ty cheš, aby tě Nekro učil střílet? :oops: :lol:


to snad ani ne, ale znam dve pohledne slecny, ktery by se rady nechaly ucit :twisted:


tak mi napiš do pošty telefoní čísla a já se o to postarám :-)

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

09.06.2005 18:47

SW: ale on určitě myslel, že chtěly naučit střílet, ne to co myslíš ty.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

09.06.2005 21:36

Kall píše:SW: ale on určitě myslel, že chtěly naučit střílet, ne to co myslíš ty.


i na to by přišlo 8)

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

13.06.2005 10:36

McD píše:
Adalbertus píše:
McD píše:To by mohlo byt zajimave ;-)

Eeee...ty cheš, aby tě Nekro učil střílet? :oops: :lol:


to snad ani ne, ale znam dve pohledne slecny, ktery by se rady nechaly ucit :twisted:


Oblast? :-)

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

13.06.2005 16:16

nekromancer píše:
McD píše:
Adalbertus píše:
McD píše:To by mohlo byt zajimave ;-)

Eeee...ty cheš, aby tě Nekro učil střílet? :oops: :lol:


to snad ani ne, ale znam dve pohledne slecny, ktery by se rady nechaly ucit :twisted:


Oblast? :-)


Oblast střelby a zbraní, to už jsme řešili :-)

Uživatelský avatar
střelec
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 05.10.2005 20:45
Bydliště: severní Čechy

07.10.2005 22:51

Spálený střelný prach a jeho vůně mě provází někdy od r.72.Pokud jde
o zkušenosti s výcvikem nových střelců,tak něco do placu dát můžu.
Osvědčilo se mi,mít vždycky alespoň dva adepty najednou,sice je to
větší makačka na bednu,ale nemusí oba střílet,alespoň ne hned,ale je to
dobré na to,že hned od počátku je zvykám na soutěžní prostředí.Na závěr
se udělá rozstřel a ten horší uklízí.To je vždycky problém a takhle se to
vyřeší samo.A navíc jeden hlídá druhého a učí se z jeho chyb.Dva udělají
víc kravin,než jeden.No dnes už tolik času nemám,ale dobrý pocit mám.

Uživatelský avatar
Fantan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 19.12.2005 23:39
Bydliště: Česká Třebová

02.01.2006 2:23

Výcvik ve střelbě

Jsem pistolář ze staré školy (jednoruč), když si představím, že bych měl někoho učit, jak se z 10 m obouruč trefit do terče 55x55 cm, obchází ně hrůza.
Když jsem trénoval nové kluky, používal jsem zpočátku vždy prázdný terč (50/20 otočený tím bílým ke střelci), pak podle vyhodnocení (kružnice opsaná=soustřel) terče s vertikálním, nebo horizontálním pruhem. K ověření stability držení a postoje lze užít střelbu bez vidu - výhled na terč je zakryt.
Závody vždy na "blbý" počet ran ne 5, nebo 10, ale třeba 7, 11, 13. Nejlepší je závod na 1 ránu, měřenou od 10 - tedy třeba 48 mm od středu. Trening jednotlivých ran lépe pomáhá uvědomit si, že ztrátu nelze dohnat. U revolveru "ruletu". Sušení v poměru k "ostré" střelbě min. 10:1, spojené s treninkem odhledu.
Lov 21 ani k výcviku, jde o jiný charakter střelby. Výborný by pro úplný začátek byl Champion. Vyvarovat se ale měkkých spouští, vedou k vypěstování křeče spouštějícího prstu (pocit neumáčknutelné rány, kdy střelec myslí, že spouští vší silou, ve skutečnosti ale tlak na spoušť nezvyšuje) - vede ke stržení, velice časté u "štechrovek".

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

02.01.2006 14:52

Re: Výcvik ve střelbě

Fantan píše:Jsem pistolář ze staré školy (jednoruč), když si představím, že bych měl někoho učit, jak se z 10 m obouruč trefit do terče 55x55 cm, obchází ně hrůza.
Když jsem trénoval nové kluky, používal jsem zpočátku vždy prázdný terč (50/20 otočený tím bílým ke střelci), pak podle vyhodnocení (kružnice opsaná=soustřel) terče s vertikálním, nebo horizontálním pruhem. K ověření stability držení a postoje lze užít střelbu bez vidu - výhled na terč je zakryt.
Závody vždy na "blbý" počet ran ne 5, nebo 10, ale třeba 7, 11, 13. Nejlepší je závod na 1 ránu, měřenou od 10 - tedy třeba 48 mm od středu. Trening jednotlivých ran lépe pomáhá uvědomit si, že ztrátu nelze dohnat. U revolveru "ruletu". Sušení v poměru k "ostré" střelbě min. 10:1, spojené s treninkem odhledu.
Lov 21 ani k výcviku, jde o jiný charakter střelby. Výborný by pro úplný začátek byl Champion. Vyvarovat se ale měkkých spouští, vedou k vypěstování křeče spouštějícího prstu (pocit neumáčknutelné rány, kdy střelec myslí, že spouští vší silou, ve skutečnosti ale tlak na spoušť nezvyšuje) - vede ke stržení, velice časté u "štechrovek".



Ahoj, tohle je moc pěkné, ale tohle je čistě na UIT sport, sám jsem tímhle prošel a na tomto vyrostl, ale spousta lidí tady se chce učit obrannou střelbu a tam je to jednoruč jen nouzovka.....

Uživatelský avatar
Fantan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 19.12.2005 23:39
Bydliště: Česká Třebová

02.01.2006 15:15

Díky za uznání, já si ale myslím, že držení jednoruč je základ i pro obrannou střelbu - těžko někoho naučíš dobře střílet obouruč, když nezvládá základy držení a spouštění jednoruč.
Ostatně jsem předeslal, že střílím do terče - i když mám povolení "nosit zbraň B", nemyslím, že bych byl schopen střelit do "živého". Mám s tím své osobní, dost tragické zkušenosti, a nikomu nepřeju následně dumat, jestli ty silácké řeči, co se tady vedou, po jejich realizaci je schopen uvnitř v sobě "skousnout".
A co mě v těchto threadech přímo fascinuje, je to, že (všichni, nejen ty) pořád kopírujete - "citujete" - teď třeba příspěvek přímo předcházející. Proč, proboha? To je nějaká móda, či čo? Pochopil bych, kdyby šlo o něco 3 stránky vpředu, ale takhle? To je kvůli tomu, aby ta jedna věta se tam necítila tak sama, osiřelá, chudinka?

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

02.01.2006 16:44

No stran výuky začátečníka pokud střílí obrannou zbraní, kterou si koupil na nošení a chce se z ní dobře naučit tak jelikož se skoro většinou jedná o compact, tak na střelbu z jedné ruky není zbraň zrovna nejpohodlnější protože většinou používá náboj od 9Luger výš a z krátké hlavně nic moc zážitek, klopný moment velký a pro začátečníka by mohla být střelba jednou rukou dost traumatizující zážitek na to aby ještě někdy trénoval.

Jinak siláckých řečí se tu moc nevede, vem v potaz že jsou tu různí lidé, a pro mnohé je střelba "do živého" (nebo příprava na ni) buď koníčkem (lov) nebo zaměstnáním (policie, vojáci a ostatní bezpečnostní složky...).

Navíc každého kdo nosí zajímá názor druhých na to jak se v určité situaci chovat, nebo jak by se chovali jiní..... a diskuzní server je o tom jak diskutovat a měnit si názory, ne jak neochvějně přijímat univerzální pravdy.....

Jinak tvou narážku na "citace" beru, opravdu není nutné citovat v následující odpovědí, ale pokud se mezi moji odpověď a tvuj příspěvěk dostane něco dalšího tak je to na místě, aby každý věděl na co se regaguje.

Uživatelský avatar
Fantan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 19.12.2005 23:39
Bydliště: Česká Třebová

03.01.2006 0:43

Myslím, že kdybychom o tom mohli "hodit řeč per huba", určitě bychom se shodli. Já taky před 40 lety začínal tím, že když už jsem tu krochnu nafasoval, měl bych se umět trefit (tenkrát ovšem byla obranná střelba v dnešním pojetí - tzv. "pudovka" tabu), tak jsem se to začal učit. Na Margolinu jsem si sáhnul, až když jsem uměl I.VT ze služebky, takže vím, o čem mluvím. Problematika nutné obrany mi také není cizí.
Rozdíl mezi námi je jen v tom, že tebe (a další) to teď živí, já chodím na závody spíš se potkat s kamarády. Doby, kdy jsem držel bouchačku v ruce min. 4 hod. denně a obden jsem byl na střelnici, už jsou dávno pryč (a výkony taky, samozřejmě).
I ten začátečník bude chtít (časem) se umět trefit na těch standardních 25 případně více metrů. No a na to bude potřebovat ty základy držení a spouštění - prostě přesné střelby.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

03.01.2006 9:49

Ahoj, proti pokecu per huba samozřejmě nic nemám, a na závody si taky chodím spíš pokecat s kamarádama (moje sportovní výkony odpovídají :P ) ale jinak mám střelbu taky jako koníčka a ten obchod se zbraněma je jen vedlejší produkt rekonstrukce jedné budovy kde nám zbyl prostor na krytou střelnici která se ještě buduje a na obchůdek, ten je taky ještě ve výstavbě a tak zatím děláme jen velkoobchod se zbraněma a municí, případně když někdo z normálních lidí a kamarádů něco chce tak mu to prodáme.

Jinak můj názor na začátečníka který si koupí zbran primárně na obranu je ten že nejdůležitější je ho prvně naučit bezpečnou manipulaci aby nebyl nebezpečný sobě a okolí, pak se musí naučit pudově trefovat figuru na vzdálenost cca 5m a to bezchybně. A až umí tohle, tak jsem ochoten ho vypustit do světa. A co se dál bude učit se zbraní, to už je na jeho uvážení, jestli to bude UIT velkorážná pistole, nebo jestli to bude libovolka, siluety nebo třeba IPSC.

Spencer
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 30.11.2005 10:49
Bydliště: Praha

04.01.2006 14:21

Fantan píše:...jsem držel bouchačku v ruce min. 4 hod. denně a obden jsem byl na střelnici...


Můžeš prozradit, co jsi s tou bouchačku 4 hod. denně dělal? Věřím, že by to mohlo zajímat více lidí, kteří se chtějí umět trefit - nejen mě a začátečníky...

Další

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / ZP (zkoušky, prodlužování, zánik, ..)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků