kraken
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 407
Registrován: 05.04.2007 19:31

20.09.2014 21:28

Re: Výstřel doma po X-té

Dobrá tak opravuji správný postup na chybně provedený postup kontroly zbraně. Při minimálním počtu střeleb např. v současnosti 1x ročně 40 ran u mp praha, se ani nelze divit že někteří nemají správně zažité návyky, ale to sem nepatří, nicméně kontrolu zbraně by zažitou mít měli jelikož by ji měli provádět pokaždé při fasování či vracení a i tak zřejmě se občas stane nedopatření. Také jsem jednou v zamyšlení zapomněl při vybíjení a kontrole zbraně vyndat zásobník ale všiml jsem si toho při kontrole šachty zásobníku takže v poho. Chtěl jsem říci, že si vysvětluji proč k tomu může dojít že když je člověk unaven a provádí kontrolu rutinně automaticky tak ačkoliv vidí zásobník v šachtě zásobníku tak automatický pohyb + únava + nesoustředěnost zapřičiní nechtěný výstřel. Já si např. (většinou) dávám trochu větší čas na důslednou kontrolu komory a šachty tak aby se mi toto nestalo, ale nikdy neříkej nikdy...

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2451
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

21.09.2014 14:16

Re: Výstřel doma po X-té

Na strážnici (nebo i doma) při vybíjení používat několikanásobné úplné natažení závěru do zadní polohy ("zakvedlání").
Když si totiž zapomeneš zásobník v šachtě, tak ti začnou lítat ven náboje, a to už tě trkne, ať jsi ospalý jakkoli.

kraken
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 407
Registrován: 05.04.2007 19:31

21.09.2014 14:22

Re: Výstřel doma po X-té

tohle se mi jednou též vymstilo, když jsem to praktikoval na střelnici, schválně střílím v šeru, a než náboj dopadne na zem a upozorní tě, zpravidla si již zautomatizovaně spustíš závěr a mačkáš ránu jistoty, Ale nikomu tento postup neberu, nicméně já jej nepoužívám, nepříjde mi osobně dost bezpečný.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2451
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

21.09.2014 14:53

Re: Výstřel doma po X-té

Proto se taky za snížené viditelnosti bezpečnostní stereotyp provádí s hmatovou kontrolou. :wink:

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

29.10.2014 1:47

Re: Výstřel doma po X-té

Já ho provádím vždy s hmatovou kontrolou. Doporučil to kdysi jeden na Glock talk a nějak se mi tam zdá rozumný vždycky ten malíček nacpat. Auto zleva už jsem také přehlídl i když jsem se podíval. (žena lapala po dechu, tak jsem to naslepo zašláp - a hele, ono tam bylo). Čím déle čl. nosí, tím automatizovanější všechno je, tím méně se (zdravě) bojí.
Takže závěr na záchyt, ukazováček do zásobníkové šachty a malíček pak do komory.

Resp. abych to řekl celé:

- Stojím, stabilně a na bezpečném místě, v místnosti mi např. nepobíhají děti, nevěnuju se ničemu jinému, ani hovoru s manželkou, ani nákupu.
- Situaci vybíjení nepoužívám k nácviku tasení - automatismy jsou svině!
- Vyndám z pouzdra, prst mimo spoušť a na rám. (Kdysi mě to instruktor! naučil jinak, řekl mi, že prst má viditelně odstávat. V Guncentru mě to přeučili tak, že mám dávat prst nahoru na rám - když klopítnu a budu padat vzad, prsty se mají tendenci automaticky sevřít..)
- Zásobník ven, odložit.
- Náboj z komory ven, nemachrovat typu vyhazování do vzduchu a chytání ho apod., odložit.
- Opakované zakvedlání závěrem = nelítají náboje, možná jsem opravdu vyndal zásobník.
- Závěr dozadu na záchyt.
- Vizuální kontrola, že tam není zásobník.
- Vizuální kontrola, že není náboj v komoře.
- Ukazovák do zásobníkové šachty - když tam jde strčit, asi tam opravdu není zásobník.
- Malíček do komory (taky se může stát, že se ulomí/opotřebuje .. zoubek vyhazovače a náboj v komoře není ani při opakovaném vexlování závěrem vyhozený ven).
Hmatová kontrola je pojistka proti automatismům - podívám se do komory, náboj tam sice je, ale mozek ho nevidí, protože ho tam po těch tisících opakování nečeká.
- Shodím závěr ze záchytu.
- Je to místo, kam se chystám dát ránu jistoty opravdu bezpečné? (Příčka není, okno není, dveře nejsou, kam bude střela skákat, když vyletí?)
- Rána jistoty.
- Zamknu zbraň (zámek na lučík, ale vzhledem k dorůstajícím dětem to bude brzo + trezor).
- Urovnám zbraň, náboj, zásobník vedle sebe na své místo.
- Omluvím se manželce, že jsem doteď nereagoval, vybíjel jsem zbraň, jdu odnášet nákup do kuchyně a děti a stuff.
Sorry za dlouhý příspěvek.
Naposledy upravil jericho dne 19.12.2014 15:56, celkově upraveno 1

enfield2
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 205
Registrován: 29.10.2012 20:05

30.10.2014 18:43

Re: Výstřel doma po X-té

Z těch příběhů tady někdy tuhne krev v žilách.... Já se tímhle chlubit zatím nemůžu, ale...
Mám byt po rodičích a v obýváku je těsně pod radiátorem dírka ve zdi od 7,65. Když se na to rodičů ptám, tak tatínek jen zarytě mlčí a maminka se o tom nechce bavit. Asi je to jejich soukromé tabu. :-)


Reklama

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků