DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

06.06.2019 8:54

Re: výběr AR15

Ten závit na konci u HaK MR (M15x1) je nepochybně úmysl, služební HaK 416 mají 1/2x28. Těžko spekulovat, ale asi snaha o to, aby na MR nešly snadno našroubovat originální nástavce pro rychlomontáž tlumičů hluku výstřelu BaT Rotex.

Je jasné, že odchylky od vojenské verze nejsou při hromadné výrobě pro výrobce obvykle přínosem.

HaK musí při uvádění civilních zbraní na trh v SRN plnit velmi přísné požadavky tamních orgánů.

Na trhu ale existují výrobci (dodavatelé), kde lze příslušenství na závit M15x1 sehnat.

HaK MR je puška pro určitou klientelu, kdo chce pušku na závody typu IPSC, měl by se podívat spíše jinam, kdo ale chce kvalitní zcivilněnou vojenskou pušku s vlastnostmi válečného nástroje, je zde na správné adrese.

AR 15 jsem viděl již poměrně hodně, sám jich „pár“ vlastním, a jakostně lepší než HaK, těžko pohledat… :shock: Proto považuji nabídku MR jako výhodný poměr výkon /cena. Dle mého handicapy, které zde popisuje Héfaistos jsou spolehlivě kompenzovány jinými přednostmi. Ale to je již záležitost priorit každého střelce… :D

sedlon
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02.07.2018 16:27

18.07.2019 9:38

Re: výběr AR15

DPMS píše:Ten závit na konci u HaK MR (M15x1) je nepochybně úmysl, služební HaK 416 mají 1/2x28. Těžko spekulovat, ale asi snaha o to, aby na MR nešly snadno našroubovat originální nástavce pro rychlomontáž tlumičů hluku výstřelu BaT Rotex.
Zrovna Flash hider pro MR223A3 s možností montáže ROTEX je jedna z mála věcí co je od HK dostupná a dokonce i bývá skladem, je to díl č. 234182

Uživatelský avatar
viralWinter
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 53
Registrován: 04.03.2016 19:54
Bydliště: Praha

18.07.2019 13:32

Re: výběr AR15

Na webu B&T píšou u Rotex-V, že "je kompatibilní se standardsními NATO FH." Pasoval by ten tlumič i na FH, co je v základu na DD MK18, nebo si museli z 601. skss pořizovat jiná úsťová zařízení aby mohli Rotexy používat? Na Surefire three-prong by asi Rotex-V sednul jen těžko, co? :lol:

Jo a HK má na tom svém FH něco extra, nebo je určen pro jiný typ B&T tlumiče?

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

19.07.2019 6:52

Re: výběr AR15

výběr AR15
pokud chybí vlákno, založte si
např "kompatibilita závitů a úsťových zařízení"

tomislav
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 13
Registrován: 04.03.2016 10:03

06.05.2020 16:33

Re: výběr AR15

Ahoj,

hodlám pořídit svoji první AR, tzn. klasika - nechci do toho na začátku vrazit raketu, ale zároveň se nechci spálit s něčím, co bude vybíravé na střelivo, problémové, atd. Z toho co je nyní tak nějak dostupné mám tyto kandidáty - DPMS Oracle, DPMS Lcar, Mossberg MMR, Bushmaster XM-15, Ruger 556, Norinco (to spíše ale ne).

Nejvíc mě asi po přečtení diskuzí zaujalo DPMS Oracle a DPMS Lcar. Na té první se mi líbí stoupání 1/9, ale musela by se dokoupit mířidla (alespoň nějaký základ) a nebo rovnou nějaká forma optiky. Na té druhé se mi naopak líbí, že jsou již v základu mířidla, což ale může být zase komplikace do budoucna v podobě nesklopné A2 mušky (výměna/řezání v případě plovoucího předpažbí, může vadit případnému pohledu skrz optiku). Lcar má stoupání 1/8, jinak jsou parametry velmi podobné (malinko jiná pažba, asi trochu jiná hlaveň, když má jiný twist). Z těchto dvou se mi asi zamlouvá víc.

Kterou byste mi doporučili z uvedených dvou, případně z těch ostatních výše, o kterých se tedy nelze příliš dočíst (vyjma Norinca). Jinak chtěl bych ji na příležitostné střílení na max. 100 metrů, postupně by proběhl lehčí tunnig, doplnění optikou/kolimátorem, předpokládám do 1000 ran ročně, v tuto chvíli asi žádné IPSC apod. Spíš ji mít, trochu ji individualizovat a pro zábavu. :D

Děkuji.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

06.05.2020 17:15

Re: výběr AR15

ASi bych začal tím, že si ji někde na střelnici půjčím a vyzkouším


Reklama

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4035
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

06.05.2020 18:24

Re: výběr AR15

A co tohle: bushmaster xm15

tomislav
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 13
Registrován: 04.03.2016 10:03

07.05.2020 10:10

Re: výběr AR15

Kall píše:ASi bych začal tím, že si ji někde na střelnici půjčím a vyzkouším

... už jsem samozřejmě z nějakých AR střílel, nicméně i v případě, že bych v dnešní době objel střelnice, kde mají výše uvedené zbraně (na jedné se
zcela jistě uvedený vzorek nesejde), stejně mi to nedopoví na otázky v původním příspěvku - pokud bych tedy z každé nevystřílel stovky nábojů, což už
rovnou mohu pořídit třeba DD :D



Jinak jsem to podle doporučení zredukoval na 4:
DMPS Oracle nebo Lcar - pro hovoří cena, nikde jsem se nedočetl o vybíravosti na střelivo a závadovosti, nebo jiných problémech, vývrt 1/9 (beru jako univerzál), proti je celkové vnímání, že se jedná opravdu o low-end, dále vážně levné plastové doplňky.

Nově: STAG ARMS model bones (základ bez předpažbí, pažby a mířidel) - pro je asi lepší kvalita než zbytek osazenstva (aspoň to tak vnímám), hlaveň tvrdochrom, možnost si rovnou individualizovat, proti je vývrt 1/7 (chtěl jsem trochu něco univerzálnějšího, tedy i na lehkou střelu), nevím jestli to přihlásí bez toho pažbení, protože shánět narychlo pažbu a předpažbí jen kvůli přihlášení se mi taky úplně nechce.

Výše uvedený bushmaster xm15 - pro, že obsahuje kolimátor v základu (otázka jaké kvality a co to je za značku), plasty se mi zdají o něco lepší než u DPMS, nemá tu A2 mouchu, u které se bojím že bude překážet. Proti je, že jsem se o ní zatím moc nedočetl, úplně netuším ani jaké má stoupání a celkově ošetření hlavně. Tedy pokud by o ní někdo něco věděl konkrétnějšího, budu rád.

Pak je ještě možnost čekat, jestli se něco zajímavého nemihne na bazaru...

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4035
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

07.05.2020 11:07

Re: výběr AR15

Ad ten Bushmaster - je to milspec, takze by tam nejaky zaklad kompatibility dilu mel byt. A jestli chces pevny miridla, nejaka A2 moucha se nekde valet bude a prekolikovat to neni takovy problem. Na obcasny prasknuti a seznameni se s AR bych to videl jako dobry zaklad.

A kolimator? Ma to 2 roky zaruku, takze i kdyby to bylo z ciny, tak to cert vem...
Pujde jen o klikani a pak svitivost, velikost a tvar tecky.

Stejne si s tim zacnes hrat jak s legem a ze zakladu toho moc nezbyde... :D

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

07.05.2020 12:24

Re: výběr AR15

Pokud chceš koupit low cost základ, tak nehleď na vybavenost zbraně ale na základ- kvalita materiálů a zpracování, protože to je u "levného" základu nejdůležitější. Stejně dopadneš tak jak píše Ufo, a to že se s tím stejně začneš hrát a celé to časem přehážeš podle svých představ. A nato potřebuješ
"kvalitně" zpracovaný milspec základ.
Osobně s tebou zvolených možností mám akorát toho Rugera i když MPR 18" ale osobně bych doporučil právě toho Buschmastera.
Mám totiž od Buschmaster R-15 VTR původně "lovecká" 18"( dnes je z ní krátká taktika 10,3" v 300 BLK) Buschmaster ji vyráběl pro Remington.
Před přestavbou na 300 BLK nalítala něco kolem 6000 ran po přestavbě zatím 500 a do teď bez problémů a bez závad a hlavně při přestavbě vše sedělo bez problémů včetně perfektně těsného osazení hlavně v rámu!
Doporučuju protože zpracování a kvalita dílů je na velmi dobré úrovni a hlavně Buschmaster vyráběl a možná ještě vyrábí zbraně pro US army takže "něco" vydrží.

Bacha na zvolené stoupání vývrtu , pokud nebudeš přebíjet doporučuju 1/9 která je univerzální na váhu střeli/přesnost. Do rychlejších stoupání jako 1/8
a níž už to chce střelivo s vyšší váhou střeli pro dosažení lepší přesnosti, a to je v obchodě výrazně dražší než běžné střelivo s 55gr střelou.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

07.05.2020 14:03

Re: výběr AR15

Proboha lidi neřešte furt u střelby do 100m 55gr "sypačkama" to stoupání, tam fakt nepoznáte rozdíl mezi 1:7 a 1:9. :mrgreen:

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

08.05.2020 8:35

Re: výběr AR15

Aha, takže když vím že budu střílet sypačkama , tak je lepší koupit flintu která umí rozumný soustřel "jen" do 100-130m , než za ty samé peníze koupit flintu která se sypačkama potažmo s lehkýma střelama kolem 55gr umí "stejný" soustřel třeba do 400-500m, protože je stoupáním vývrtu upřispůsobena lehčím střelám které se právě do těch sypaček laborují ??? :mrgreen:

Pro mě je lepší zbraň která umí do 500m než ta samá za stejné peníze jen do 100m.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

08.05.2020 11:04

Re: výběr AR15

A zkoušels to někdy nebo to bereš jako mantru? Protože 55gr sypačky nebudou z budgetového 1:9 laufu nějaké DPMS nebo Bushmastera najednou kouzelně přesnější než z ekvivalentní 1:7, ony prostě nebudou závratně přesné z ničeho a na žádnou vzdálenost. Jediný praktický rozdíl je ve schopnosti rychlejších stoupání ustabilizovat těžší (delší) terčové střely. Naopak to takhle dogmaticky nefunguje. Kvalitní 1:7 lauf bude sázet 52gr Hdy A-Max pod MOA, navzdory pohádkám o "přestabilizovaných" lehkých střelách. Jediný opravdový problém můžeš mít s nějakýma ~40gr varmint střelama s tenkým pláštěm, které z moc rychlého stoupání rády páchají sebevraždu kus od ústí. :-)

enfield2
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 205
Registrován: 29.10.2012 20:05

08.05.2020 11:15

Re: výběr AR15

Nebudu mluvit za Justiniana, ale myslím, že tím chtěl říct něco, co se tu probíralo o řadu stran zpět. Bylo to tehdy něco ve smyslu, že člověk se rozhodne koupit svou první AR 15. Ptá se, zkouší, hledá recenze a videa, na střelnici si občas něco půjčí. Řeší cenu, doplňky, délku hlavně a hlavně stoupání vývrtu. :) Nakonec koupí svou vysněnou a vyšperkovanou první AR 15. No a protože jsem si splnil sen a nacpal do zbraně docela dost peněz, skoro víc, než jsem původně chtěl, tak koupím ty nejlevnější náboje na trhu a jdu to konečně kropit na střelnici na 50 m do gongů. Občas i do terče na 100 metrů. Trefuje to a to je hlavní. A voalá, teorie ohledně stoupání vývrtu je v kýblu.

Základní otázka by vždy měla být, na co tu zbraň chci. Jestli jen pro pocit že mám AR 15, tak je většina z těch konin okolo zbytečná.
Ale pokud chce Tomislav střílet závodně na střelnici 500 metrů a třeba i dál, tak je asi na místě to stoupání vývrtu řešit. Pak je určitě dobré zvážit i přebíjení a ideální typ střel, aby ty soustřely byly co nejlepší.
Ale z toho co Tomislav původně psal mi přijde, že to spíš chce na to kropení do 100 metrů.

A kacířská věta na závěr: Na to by bylo nejlepší to Norinco AR 15. - je nejlevnější a zbytek peněz dát za kýbl levného třeliva.

A ještě jedna, teď už poslední kacířská poznámka: Já sám, osobně žádnou AR 15 pořád ještě nemám...

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

08.05.2020 13:13

Re: výběr AR15

to: Justinian

Nepopírám že máš pravdu v tom že do 100m bude u 1/7 stejná přesnost jako u 1/9 , v tom s tebou souhlasím.
Nikde sem nepsal že sypačky budou mít závratnou přesnost. Neřeším jestli je dosažený výsledek (střeliva) pod 1MOA nebo nad 2MOA , ale srovnávám jedno=stejné střelivo (není podstatné jak přesné) z rozdílného stoupání při stejné délce hlavně a stejné váhy střeli 55gr.

Ale říkám že když budu střílet "sypačky" (kolem 55gr) ze 16" hlavně o 1/9 , tak když budu soustřelem ve 100m/ na 2MOA , tak v 500m bych měl být zase na 2MOA , což ale víme že 2MOA/100m (58,2mm) není stejný průměr jako 2MOA/500m (291mm). Kdežto se stejným střelivem (kolem 55gr) ze 16" ale s 1/7 stoupáním tak v 500m budu mít znatelně horší soustřel.

Myslím že principu rychlejšího stoupání rozumím. Na rychlejší stoupání 1/8 , 1/7 u 5,56nato přešla US armáda aby zvýšili účinnost(ranivost) a přesnost střeli v "hraniční" vzdálenosti 600m + , tedy při zvýšení váhy střeli, museli kvůli její vyšší váze zrychlit stoupání vývrtu pro dosažení optimální stabilizace (otáček) "těžké" střeli za letu. To snad chápu správně?

Ale prostě tvrdím že 16" v 1/7 55gr lehká střela bude mít v 500m znatelně horší soustřel než 1/9. Nepopírám že ve 100m to (1/7 vs 1/9) bude mít stejnou přesnost. Nebavím se o takovém přestabilizování střeli že by se trhala nebo explodovala po opuštění vývrtu, bavím se o takovém přestabilizování střeli kdy dochází "pouze" ke zhoršení přesnosti ale v podstatně větších vzdálenostech než 100m.

Kvalitní 1:7 lauf bude sázet 52gr Hdy A-Max pod MOA, .......... - A to i v 500 metrech? Jinak tyto náboje nejsou pro mě "sypačky". Za sypačky považuju ekonomické tudíž "nejlevnější" náboje 9,- až 12,50/ks při dnešních cenách.

Jinak jak si mám vysvětlit z praxe Ar-15 18"(1/9) vs Ar-15 18"(1/8) (pozor!rozdíl pouze 1" ve stoupání) ,Fiochi 55gr ("sypačka") ve 150m při shodných podmínkách, stejné kvalitě zbraní 1,8MOA vs 3,1MOA ve prospěch 1/9 opakovaně. ??? .....doufám že se nedozvím že jedna z hlavní byla znatelně kvalitnější.

No a z toho mi vychází že 1/9 s 55gr střelou bude shodná s 1/7 na 100m ale s 1/9 budu lepší v 400-500m než s 1/7. :D

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

08.05.2020 13:33

Re: výběr AR15

to: enfield2

Nepsal jsem nic o přesném závodním střílení na 500m. Jen tvrdím že se dá koupit flinta za stejné peníze která bude mít v 500m s 1/9 lepší soustřel s lehkou střelou než 1/7. :D
Při střelbě na 100m je v praxi dle mého podstatný rozdíl jestli střílím na gong nebo na papír, papíroví čili terčoví střelci požadují vyšší přesnost než
"gongaři" ve 100m.
Jinak pokud bych věděl že těch 100m je opravdu plánovaná maximálka a že budu střílet (ba dokonce "kropit" jak píšeš :D ) na 50m do gongů tak bych šel rozhodně pod 16" lauf.

Stou poslední větou ve tvém příspěvku, jsi to ale slušně zabil. :D

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

08.05.2020 17:48

Re: výběr AR15

Rudi2079 píše:Ale prostě tvrdím že 16" v 1/7 55gr lehká střela bude mít v 500m znatelně horší soustřel než 1/9.

A já říkám, že bych si tohle určitě tak kategoricky tvrdit neodvážil, to říkám jako člověk, co měl doma 1:12, 1:9, 1:8 i 1:7. Prostě pokud vybírám první AR a nechci do ní přebíjet těžké terčové střely, tak je stoupání laufu 1:7/8/9 asi tak poslední věc, která bude moje rozhodování ovlivňovat.

Rudi2079 píše:Myslím že principu rychlejšího stoupání rozumím. Na rychlejší stoupání 1/8 , 1/7 u 5,56nato přešla US armáda aby zvýšili účinnost(ranivost) a přesnost střeli v "hraniční" vzdálenosti 600m + , tedy při zvýšení váhy střeli, museli kvůli její vyšší váze zrychlit stoupání vývrtu pro dosažení optimální stabilizace (otáček) "těžké" střeli za letu. To snad chápu správně?

Teda co já se tady všechno nedozvím... :-) Na 1:7 se od M16A2 přešlo kvůli možnosti použití M856 svítících, které mají cca shodnou hmotnost i balistiku s M855, ale díky velkému objemu svítící slože (požadavek bylo svícení po dráze 800m) jsou podstatně delší, takže 1:12 už je pro ně krajně nevyhovující a 1:9 je na hraně (na obrázku zleva M193, M855, M856 a 80gr Sierra). Ranivost u střel, které se spoléhají na fragmentaci (jako M193 a M855), naopak s větší stabilitou klesá, je to mj. jeden z faktorů, které přispívají k neuspokojivé terminální balistice SS109/M855 při použití v M4 (ocelové jádro, nižší v0 a větší stabilita vedou k nespolehlivé fragmentaci).
rounds3.jpg

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

08.05.2020 19:01

Re: výběr AR15

Rudi2079 píše:Myslím že principu rychlejšího stoupání rozumím. Na rychlejší stoupání 1/8 , 1/7 u 5,56nato přešla US armáda aby zvýšili účinnost(ranivost) a přesnost střeli v "hraniční" vzdálenosti 600m + , tedy při zvýšení váhy střeli, museli kvůli její vyšší váze zrychlit stoupání vývrtu pro dosažení optimální stabilizace (otáček) "těžké" střeli za letu. To snad chápu správně?



Ano uznávám napsal jsem to špatně ale měl jsem namysli mk262 která byla vyvinuta pro SOCOM pro Mk12 SPR.
Chápu to tedy špatně že těžší střela pro svou stabilizaci potřebuje rychlejší stoupání?

Nechci se s tebou přít, vím že jsi erudovaný přispěvatel do tohoto fóra a máš víc než dostatečné znalosti , já jen vycházím z toho co jsem na vlastní oči viděl.
Až uvidím stejný výsledek v 500m při rozdílném stoupání 1/7 - 1/9 s 55gr střelou při stejné délce hlavně budu přesvědčen.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

08.05.2020 20:51

Re: výběr AR15

Rudi2079 píše:Chápu to tedy špatně že těžší střela pro svou stabilizaci potřebuje rychlejší stoupání?

To je na dlouhé lokte, ale určující je délka střely, ne hmotnost. Na hmotnost se to často zjednodušuje, ale v závislosti na konstrukci můžou mít dvě střely o stejné hmotnosti drasticky rozdílné požadavky na stoupání. Zrovna M856 nebo třeba "eko" bezolovnatá M855A1 jsou podstatně delší, než by člověk soudil jen z jejich hmotnosti, a proto se kvůli M856 přistoupilo rovnou k 1:7, i když standardní SS109/M855 o stejné hmotnosti bez problémů ustabilizuje i 1:9.
Rudi2079 píše:měl jsem namysli mk262 která byla vyvinuta pro SOCOM pro Mk12 SPR.

Mk.262 a podobné těžké OTM střely se dostaly do módy dobrých dvacet let po standardizaci 1:7. Využívají schopnosti těch laufů stabilizovat těžké střely, ale při rozhodování o jejich zavedení nehrály žádnou roli, protože se o nich ještě ani neuvažovalo.
Rudi2079 píše:Až uvidím stejný výsledek v 500m při rozdílném stoupání 1/7 - 1/9 s 55gr střelou při stejné délce hlavně budu přesvědčen.

Jenže tys viděl dvě zbraně od různých výrobců, kde hrálo efekt milion věcí kromě stoupání. Kdybys vedle sebe postavil dvě zbraně, které budou až na stoupání naprosto identické od spouště přes střelce až po uložení hlavně, tak můžem něco srovnávat. Celá pointa mého příspěvku byla v tom, že stoupání, pokud je "normální" tj. mezi 1:7 a 1:9, bych při volbě budgetového ARka bral v úvahu až jako úplně poslední faktor.

BORN_TO_GRILL
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 17.07.2016 14:11

09.05.2020 8:36

výběr AR15

Panove, zamyslim koupit neco na bazi AR na obcasne IPSC a vyblbnuti. Mohu poprosit o doporuceni? Co jsem zatim nacetl, tak bych chtel plynovku s rifle length odberem.

Zatim jsem se dival na:

- Lancer L15 competition
- DNPS 3G1

Budget cca. 55kkc bez optiky.

Diky.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské / klony AR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků