Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

11.04.2017 18:00

Re: Vše o malorážkách

No a neprodá mi někdo nějakou takovou vyladěnou malorajdu i s doporučením na nejvhodnější střelivo? Ať už nad tím nemusím bádat. Mám plnou hlavu s laděním .223 a .308 u velké odstřelovačky a na tu malorajdu už fakt nemám zatím sílu, ale střílet už bych chtěl.

Jkirr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 159
Registrován: 13.02.2014 21:04
Bydliště: Chomutovsko

19.04.2017 6:32

Re: Vše o malorážkách

Mám prosbu, nemám žádné zkušenosti u malorážky ale neustále tu čtu jak každé zbrani chutná jiné střelivo, můžu se zeptat o jak velkém rozdílu v přesnosti se bavíme a to v potažených střel? Jestli o dvou centimetrech rozdílu na 50 metrů nebo třeba deseti u různých nábojů? Díky

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

19.04.2017 7:50

Re: Vše o malorážkách

Vybrané střelivo, respektive série může mít téměř nulový rozptyl, respektive pár mm...
Střelivo, které je nekvalitní, nebo malorážce nesedí, může mít kolem 40 mm. V mém případě kupříkladu zelený Eley z 456... Rozptylem téměř na úrovni REX...

stip
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 17.10.2011 13:31

23.09.2019 12:47

Zásah prní ranou?

Obecně se tvrdí, že první rána z vyčištěné hlavně má mizernou přesnost a je třeba jich vypálit více, než se rozptyl ustálí. U malorážky je to prý zvláště výrazné a prý normální. Na střelnici na závodech to určitě ničemu nevadí, prostě se vystřílí krabička navíc v rámci nástřelu a pak se jde na věc. Já na závody nechodím, ale viděl jsem to tak v televizi při biatlonu. Jak to ale řeší třeba myslivci na lovu, když potřebují právě tu první ránu? Nebo nějaké speciální jednotky, co se plíží týden vlhkou džunglí aby potom jednou střelili na "padoucha z drogového kartelu"? Je na to nějaký postup jak se v divočině vyhnout korozi vývrtu a zachovat přesnost?

Pro názornost přikládám nástřelku po vyčištění hlavně. První dvě rány uletěly nepoužitelně mimo, další už tvoří konzistentní soustřel okolo 1 palce na 50m, který s postupující střelbou klesne ještě tak na polovinu. Je tohle u malorážky normální, nebo je ta zbraň nějak vadná?
Přílohy
Clipboard01.jpg

Uživatelský avatar
Starosta
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 227
Registrován: 10.04.2008 10:35

23.09.2019 13:45

Re: Zásah prní ranou?

Naučíš se, kam ti chodí první rána, kam druhá, kam se to posouvá dál, když ohřeješ hlaveň, kam to ujíždí (a po kolika ranách), když je přehřátá hlaveň.
Čistíš pořád stejným postupem a vytíráš stejně dosucha - stále stejné přípravky...

Víš, jak to chodí ve 100% relativní vlhkosti v džungli a jak na poušti. Jak na horách ve 3tis. a jak u moře.
A nenecháš si do hlavně napadat bordel.

Trochu přeháním, ale v podstatě je to tak - vystřelit první ránu v jakýchkoli podmínkách jde prostě jen pokud znáš svoji flintu "v jakýchkoli podmínkách" a držíš-li se stále stejných postupů.

stip
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 17.10.2011 13:31

23.09.2019 15:26

Re: Zásah prní ranou?

Takže klíčem k úspěchu je doržovat stále stejný postup čištění, používat stejnou munici a pozorovat co puška dělá. To zní logicky. Nicméně zrovna u té malorážky mi to přijde docela nesnadné a co se týče první rány, tak jediné co jsem vypozoroval je, že to střílí významně doleva, ale žádná velká konzistence v tom není.

Na druhou stranu, mě osobně žádný z výše uvedených důvodů trefovat první ranou nepálí, protože nejsem ani myslivec ani se nechystám bojovat na Ukrajině :wink:


Reklama

Uživatelský avatar
Flash
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 630
Registrován: 03.03.2007 13:14
Bydliště: Hradec Králové / Praha

24.09.2019 9:36

Re: Vše o malorážkách

Konzistence je klíčem úspěchu při střelbě z čehokoliv. A to jak při přípravě střeliva, střelbě samotné až po čištění.
Že ti první rána chodí vždy jinam je podivné. Mohlo by to být nevhodným střelivem, které i při ostatních výstřelech nebude to nejlepší pro tvou pušku.
Mně chodí vždy 4 cm doleva nahoru. Pak když dodržuji rytmus a nemám volšový ruce mi položky dělají jednu díru. Zrhuba po 1500 ranách se přesnost začne zhoršovat. Vyčistím pušku, vystřílím 100 ran "na plechovky" a střílí to opět přesně.
Při teplotě pod -5°C je složité střílet dost rychle, aby měla hlaveň provozní teplotu. V letníích vedrech někdy musím čekat než náboj uzavřu v komoře, protože zahřátí je víc znát. Silný vítr a nebo srážky jsou už vyšší dívčí.
Zní to jako bych byl extra střelec, ale nejsem. Pokud nemám ideální podmínky jsem u pušky zbytečný. Nicméně po čase podle mě každý pozná co a kdy puška chce, aby chodila ku radosti uživatele.

stip
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 17.10.2011 13:31

24.09.2019 10:59

Re: Vše o malorážkách

Já si nejsem úplně jistý jestli jsem to vyčistil vždy dobře, takže si na to dám pozor budu dodržovat stále stejný postup s vytíráním opravdu dosucha a lihem. Střelivo je myslím v pořádku. Je to CCI Stanadrd a s tím puška (+střelec) dosahuje konzistentně okolo 1"na 50m. Jestli Ti lítá první rána 4cm doleva nahoru, tak je to vlastně dost podobné chování tomu co mám na nástřelce já. Ta moje druhá rána doprava nevím proč nastala, ale když o tom přemýšlím, tak to mohla být nějaká náhoda. Konzistentně pozoruji první ránu taky vždy doleva.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

24.09.2019 13:10

Re: Vše o malorážkách

No hlavně malorážka se na mokro nečistí po každé střelbě!!! Maximálně se po střelbě může hlaveň jednout protáhnout suchým patchem a hotovo. Na mokro se čistí až když se začne zhoršovat soustřel.

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

24.09.2019 15:01

Re: Vše o malorážkách

... a hlavně se následně musí "zajet" cca 30 náboji stejné značky (a pokud možno stejného typu), se kterými se následně bude přesně střílet. Při změně značky je nutno znovu namokro vyčistit a znovu "zajet".

stip
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 17.10.2011 13:31

24.09.2019 16:17

Re: Vše o malorážkách

No ale to jsme právě zase u toho co tu na fóru už bylo probráno mockrát. Všicni mi (kromě Starosty) radíte, že je třeba nečistit, zajet hlaveň, dodržovat rytmus, udržovat teplotu hlavně atd. To znám. To jde všechno použít na střelnici a já to tak víceméně dělám. Mě zajímalo, jak to dělají lidé v ostré praxi, v boji v džungli, na lovu v mrazu, přeživší po pádu civilizace ... Prostě jak připravit pušku když potřebují tu první ránu a nemohou si dovolit vytáhnout flintu z "vyhřívaného futrálu" jako na střelnici. Chápejte to čistě jako akademickou debatu "mírného preperství v mezích zákona" :-) samozřejmě, je mi jasné, že myslivec co jde v zimě na lišku si může vzít brokovnici, nebo, že jelen má tak velkou komoru, že 5cm na 100m pro kulovnici žádná míra atd. O to mi nejde.

Mimochodem s tím nečištěním malorážky se stále nemohu smířit ani když ji nosím jenom na střelnici. To se fakt nebojíte koroze vývrtu? Ty zplodiny hoření musí být dost agresivní a zrovna malorážky nemívají žádný tvrdochrom nebo jinou povrchovku ve vývrtu.

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

24.09.2019 16:48

Re: Vše o malorážkách

Malorážné střelivo je NONTOX. To nejsou "kulomeťáky" nebo "samopaláky". To ti hlaveň nesežere, dřív se ti drážky zanesou olovem. Tam je ten problém.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

24.09.2019 17:07

Re: Vše o malorážkách

První ráňe se říká studená. A třeba právě myslivci mají pušku většinou nástřelenou na tu první studenou ránu která chodí nebo alespoň by měla chodit konzistentně trochu jinam než když se puška ohřeje. Pokud je potřeba další rána tak buď přeneseš na cíli nebo doklikáš na optice. Tam bych to pak řešil tak že optiku nastrelím nejdříve na zahřátou hlaveň, vynuloval stavítka, počkal až hlaveň vychladne případně zbraň vyčistil a nastřelil studenou ránu. Potom si musíš pamatovat nebo si někam napsat(třeba na vnitřní stranu krytky optiky) jak jsou nastavena točítka na optice. Potom ti jde studená rána na flek a pokud je potřeba další střelba stačí stavítka hodit na nulu a jsi zase na fleku. Je to jen příklad co mě zrovna napadl určitě by se našli lepší způsoby. A s tím čištěním malorážky... Pokud neskladuješ pušku v rybníce tak tam nemá co reznout. Malorážkové střelivo není korozivní. Jsem hodně ujetej na čištění AR15 pucuju po každé střelbě 1,5-2 hodiny,ale malorážku protáhnu po střelbě jednou suchým patchem otřu závěr mastným hadrem a hotovo. Na mokro pak až když se začne zhoršovat soustřel což je u každé pušky trochu jiné ale většinou po 1000-2000 ranách.

Uživatelský avatar
Arés
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 141
Registrován: 21.07.2018 9:05

06.11.2019 21:26

Re: Vše o malorážkách

Máte někdo zkušenost nebo lépe vlastní někdo HENRY U.S. SURVIVAL R. .22LR ??

Jaká je přesnost ??
Přílohy
henry-us-survival-pazba.png

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

06.11.2019 22:09

Re: Vše o malorážkách

Na lov případnou obrabnu vyhovující na nic jiného to není.Ani to nelze očekávat.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

07.11.2019 8:23

Re: Vše o malorážkách


Předchozí

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé malorážky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků