Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

02.09.2015 10:18

Re: Vše o malorážkách

Malorážka není jako normální flinta!olověná střela dolapuje nedokonalosti ve vývrtu a pak střílí flinta konstantně na mokro se obecně čistí až když se začne zhoršovat soustřel což je u každé flinty jiný ale vždy je to v řádech stovek výstřelů.po střelbě stáčí protáhnout jednou hadrem na sucho a to stačí.taky je při tomhle suchém čištění dúležitý nepoškodit "korunku" spalin na ústí!

snipj
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10.11.2012 7:37
Bydliště: Uherský Brod

02.09.2015 10:44

Re: Vše o malorážkách

Takže když udělám mokré čištění, tak pak jenom nastřelit a čistit na sucho. Který prostředek je vhodný na mokré čištění? A čím slušně čistit na sucho? Stačí tento kartáček? http://www.prokonzbrane.cz/product.php?id_product=2099

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4035
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

02.09.2015 10:59

Re: Vše o malorážkách

Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní
cisteni-mazani-a-konzervace-dlouhych-zbrani-t18874-140.html

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

02.09.2015 15:11

Re: Vše o malorážkách

Po každé střelbě je vhodné malorážku do cca 5 min., aby příliš neztvrdly spaliny protáhnout nasucho. Namokro je vhodné čistit v okamžiku, kdy se začne zhoršovat rozptyl. To je u každé zbraně jiné s ohledem na typ a výrobní tolerance zbraně a především na používané střelivo. Někde je to 1 000 ran, jinde třeba 3 000. Způsob a používané prostředky volí každý jiné a nikdo nemá moc chuť se o své know-how dělit. Jedno ale všechny metody mají stejné - vývrt a komora po mokrém čištění musí zůstat čisté a suché. Po mokrém čištění je třeba zbraň "zajet". Některé stačí 20 výstřelů, jiné 200. Je dobré příliš nestřídat značku střeliva - rozdílné prachy a roznětné slože, různé materiály střel, různé lubrikanty. Pak se špatně zjišťuje "bod zlomu" rozptylu.

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

06.09.2015 13:20

Re: Vše o malorážkách

Pánové, máte někdo zkušenost se Savage Mark-II-BSEV ? Vypadá strašně, ale asi pro to mám na ní velkou chuť. Jak moc velkou chybu jejím nákupem udělám ? Prosím neptejte se na co to chci, ale řekněte mi na co s tím mohu :lol:
Přílohy
Mark-II-BSEV.png

sapér vodička
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 04.03.2015 14:32
Bydliště: Pardubický kraj

06.09.2015 21:08

Re: Vše o malorážkách

Já neodpovídám, ale připojím se s podobnou otázkou: má někdo zkušenost s Mark-II-FVSR ? Obrázek


Reklama

JakubCh
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 14.12.2014 16:08

11.09.2015 16:09

Hm, čistil jsem CXPro, které olovo čistí jak ďas, je to asi pěkný hnůj :D Teď už používám Froglube, na obě zbraně už jen to nej. Čistím boresnakem, prostě to propucuju, čistidla moc nedává m. Čistím ale hned po střelbě, "za tepla", ale vždycky. Hada občas vyperu v ředidlu, benzínu... Že by se skrz čištění o 3cm posunul soustřel, než si to " sedne", to ani omylem. Jsem na prd střelec, ale na 50m s 455 Supertmatch a SB Standard jsem na soustřelu malinko přes 2cm, když si dám práci a daří se. Může být, že prvních pár, ale fakt pár ran jde trošku šejdrem, já ale myslím, že to je mnou, než se trošku "zastřílím".

snipj
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10.11.2012 7:37
Bydliště: Uherský Brod

29.12.2015 14:54

Re: Vše o malorážkách

Ahoj všem. Mám technický dotaz k balistice střely malorážky. Zajímalo by mě kolik centimetrů za ústím letí střela rovně, než začne nabírat balistickou křivku? Jde to nějak spočítat? Schéma viz obrázek.
Přílohy
Balistická dráha střely .pdf
(112.36 KiB) 915 krát

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

29.12.2015 16:15

Re: Vše o malorážkách

Tak, jak to je namalované v tom PDF je to nesmysl. Balistická křivka začíná již od ústí hlavně a na počátku je shodná s osou hlavně. Vypadá to třeba tak, jak je na obrázku:

Obrázek

Toto je shodou okolností pro ráži .22 LR HV Ruger.

Zdánlivě rovná část na počátku je daná pouze různou projekcí křivky, může to taky vypadat třeba takto:

Obrázek

Při reálné střelbě záleží na tom, která část křivky se využívá, tj. na jakou vzdálenost se střílí a jak je puška nastřelena - tj. na jako vzdálenost má základní nastavení.

Tabulka poklesů pak vypadá třeba takto:

Obrázek

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

29.12.2015 16:39

Re: Vše o malorážkách

Má pravdu, předsedo! V případě, že budeš mít hllaveň ve vodorovné poloze, bude střela už od okamžiku opuštění hlavně klesat. Vlivem nastavení mířidel se hlaveň dostává do pozitivního náměru (úhel hlavně od vodorovné roviny) tak, aby střela byla schopná zasáhnout terč. Na základě toho se dráha střely mění na balistickou křivku se vzestupnou a sestupnou částí. Čím je náměr větší, tím je vzestupná část strmější.
Znamená to, že pokud máš nastřeleno na 50 m, tak na cíl umístěný na 30 m musíš mířit níže, jinak ho přestřelíš (bavíme se o náboji .22 LR). Zde je na grafu vidět dráha střel různých ráží pro nastřelení na 100 m:
http://strelectvi.info/cz452/
U střelby malorážkou na krátké vzdálenosti (cca do 25 m) hraje kromě uvedeného významnou roli pro stanovení záměrného bodu také výška mířidel (zejména optiky) nad osou hlavně, tj. úhel, který svírá záměrná s výstřelnou. U střelby na větší vzdálenosti tato záležitost odpadá.

snipj
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10.11.2012 7:37
Bydliště: Uherský Brod

29.12.2015 17:35

Re: Vše o malorážkách

No tak z toho jsem trochu jelen. Mám malorážku CZ 452 2E ZKM Varmint. Dal jsem na ni puškohled Meopta 7x50 s paralaxou seřízenou na rozpětí 40-80m. Mám ji nastřelenou na 50m. Pokud tedy střílím na vzdálenost 50m, tak již po opuštění hlavně na ústí začíná střela stoupat nahoru? A dá se nějak spočítat o kolik stoupne od ústí ve vzdálenosti: 10 cm, 20 cm,..... atd? Nebo toto nejde exaktně stanovit po těchto vzdálenostech jak jsem výše uvedl? Díky za odpověď.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

29.12.2015 19:14

Re: Vše o malorážkách

AK ma logika neklame hlaven ti nikdy nemieri vodorovne, takze projektil od opustenia nabojnice mieri hore :-)

snipj
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10.11.2012 7:37
Bydliště: Uherský Brod

30.12.2015 9:43

Re: Vše o malorážkách

Takže i když je hlaveň zdánlivě vodorovně - na vodorovné podložce, tak ve skutečnosti směřuje nahoru? A střela po opuštění hlavné jde okamžitě nahoru?

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

30.12.2015 9:58

Re: Vše o malorážkách

To snipj: Samozřejmě, že se to dá spočítat a existují na to balistické programy. Jenže právě u malorážky, kdy třeba v disciplíně "mizivé cíle" střílíš na terče ve vzdálenosti 17, 33 a 50 m, ti u prvních 2 vzdáleností ti do hry vstupuje rovněž vzdálenost osy puškohledu od osy hlavně, resp. úhel, který svírá záměrná s výstřelnou.
Proto to většina střelců řeší empiricky, tzn. na základě konkrétních pokusů si pro danou sestavu zbraň - montáž - optika - konkrétní střelivo zpracují tabulky odchylky mezi záměrným bodem a zásahem. Důležité je pro použitelnost těchto výsledků používat střelivo se stejnou hmotností střely a stejnou počáteční rychlostí s co nejmenšími výrobními odchylkami obou veličin, tzn. značkové střelivo. Rovněž je třeba omezit na minimum potenciální chybu střelce. To už je ale jiná kapitola.
To Znipper: Kde jsi sebral tu informaci, že ti hlaveň nikdy nemůže mířit vodorovně? Je jasné, že pokud budeš chtít zasáhnout cíl např. ve vzdálenosti 50 m, který leží ve výšce ústí hlavně, musí osa hlavně, resp. výstřelná svírat s vodorovnou rovinou kladný úhel, ale to nic nemění na tom, že pokud chceš "laboratorně" prakticky určit pokles střely, hlaveň musíš mít ve vodorovné poloze, abys měl od čeho měřit.

vlady
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 29.08.2012 6:51
Bydliště: Luhačovice

30.12.2015 10:29

Re: Vše o malorážkách

Balisticky kalkulator (treba tento) dokáží spočítat i malorážkový náboj. Stací zadat parametry zbrane a vyplivne tabulku pro Vámi definované vzdálenosti.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

30.12.2015 10:40

Re: Vše o malorážkách

Harpplayer píše: Kde jsi sebral tu informaci, že ti hlaveň nikdy nemůže mířit vodorovně? Je jasné, že pokud budeš chtít zasáhnout cíl např. ve vzdálenosti 50 m, který leží ve výšce ústí hlavně, musí osa hlavně, resp. výstřelná svírat s vodorovnou rovinou kladný úhel, ale to nic nemění na tom, že pokud chceš "laboratorně" prakticky určit pokles střely, hlaveň musíš mít ve vodorovné poloze, abys měl od čeho měřit.



Mal som na mysli prakticke strielanie, nie laboratorne skusky :-)

markus9ml
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 25.12.2012 17:02

30.12.2015 14:27

Re: Vše o malorážkách

snipj píše:Takže i když je hlaveň zdánlivě vodorovně - na vodorovné podložce, tak ve skutečnosti směřuje nahoru?

V reálu směřuje dolů puškohled, nakreslí si to na papír, střela letí po oblouku (balistické křivce).

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

30.12.2015 22:33

Re: Vše o malorážkách

Pro představu, jak to funguje stačí vyčistit vývrt aby přez něj bylo vidět, pušku dostatečně zafixovat, např. uložit do benchrestového stojanu nebo stolice a porovnat pohledy optikou a hlavní. Výsledek, benchrestové terče jsou na archu formátu A3 naplocho, kříž osnovy je posazen na střed terče ve spodní řadě a pohled osou vývrtu směřuje na horní okraj papíru. Ač se to nezdá, střela 22LR na těch 50ti metrech překonává slušný kopeček, tak asi tak. :)

Cattani
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 01.03.2014 19:23

31.12.2015 13:03

Re: Vše o malorážkách

Zdravím. Chci se zeptat, co by obnášelo, zkrátit hlaveň u samonabíjecí malorážky (Ruger 10/22) z původní délky, dejme tomu na 30cm?

PaF
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 30.01.2007 21:54
Bydliště: Brno

31.12.2015 23:12

Re: Vše o malorážkách

Nejspíš kromě zmršení pušky nic :lol:
http://www.ruger.com/products/22Charger/models.html

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé malorážky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků