Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

29.06.2015 10:33

Re: Vše o malorážkách

No, další věc, která ovlivnila střelbu, byla, že jsem zalehl na starší hromadu listí, , výborně to stabilizovalo polohu a puška byla jak na bagu. Pokud si myslíš, že ta díra v dioptru je problém, tak pokud středíš tunel mušky na průsvit a terč posadíš na mušku, pak není problém ani s mýma očima(ale tehdy přece jen lepšíma).

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

29.06.2015 20:17

Re: Vše o malorážkách

Hele Jimram, okolo sportovní střelby z malorážky se motám přes 30 let. Za tu dobu jsem viděl letadlo couvat, slepici počítat, žábu bušit pěstí do skály, dokonce i cikánku si čistit zuby, ale to, co se nám tady snažíš namluvit je latina jako fík.
Nejdřív si rozebereme ten vzduchovkovej terč: Mezinárodní terč pro VzPu má desítku o průměru 0,5 mm - tak ten to asi nebyl, že ne? Občas se pro různý veřejňáky používá pro vzduchovku redukovanej terč na malorážku na 25 m. Ten má desítku cca 6 mm v průměru. Abys ji alespoň líznul na 90 m, musel bys mít na 50m konzistentní rozptyl 9,4 mm opsaných. To neumí ani Bleiker za 200 tis. s vybraným střelivem. Další možnost je, že jsi použil ten kupovanej "sokolovskej" terč s bílou desítkou s průměrem cca 12 mm. I tak bys ale musel mít na 50 m konzistentní rozptyl 12,8 mm. To dokážou hodně dobrý sportovní malorážky, jejichž cena je kolem 100 tis. a víc.
Kromě toho, říkáš, že jsi to střílel dioptrem. Předpokládám, že 2,5 mm byl vnitřní průměr kruhové mušky. Jen předesílám, že nepřesnost na mířidlech 0,05 (ano pět setin) mm se na terči projeví odchylkou 2,5 mm. Když to připočítám k rozptylu, je to docela dost.
A nakonec střelivo: říkáš vlašimský HV? No tak to můžeme všichni, co střílíme ISSF a MaO zahodit naše drahý Eley Tenex, Lapua X Act, R50, R100 a všichni hurá do Vlašimi, protože tam je střelivo, se kterým je možno bez obav střílet světovej pohár.
Stejně tak všichni asi na základě tvý reference zahodíme svoje Anči, Fajnky, Walhery, Gruenigy, Bleikery a začneme shánět 456, protože s touhle fantastickou zbraní a vlašimskejma HVčkama porazíme při trošce snahy i Martynova.
Je tady hypotetická možnost, že jsi excelentní střelec, kterýmu Matt Emmons nesahá po kotníky. V tom případě smekám klobouk a omlouvám se za nemístný kydy a doporučuji honem rychle pomoci naší střelecký repre ke získání QP na olympiádu do Ria.
A nebo je to celý jinak, tuhle krásnou pohádku sis vymyslel a myslel sis, že ti to tady sežerem, neboť všichni žereme seno. :twisted:

JR.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 14.07.2013 9:23

29.06.2015 22:14

Re: Vše o malorážkách

Já bych ho zase tak neničil, stát se to mohlo, nicméně šlo o meganáhodu, která nepude opakovat, takže vypovídající hodnota příspěvku je zavádějící - hlavně pro začátečníky a samozřejmě by si to měl uvědomit i majitel více než olympijského nástřelu, kterej asi nebude zkušenym střelcem, protože kdyby to tak bylo, mluvil by v MOA a uvedl by, kolik ran ten nástřel obsahoval.
Zároveň pochybuju, že by hromada listí stabilizovala polohu. Jinak by si všichni reprezentanti s sebou na palebnou čáru nosili nůši s již zmíněnym humusem. Taky nesouhlasim s tim, že se dá v MOA udržet stejná hodnota nástřelu na 50 a 100 m. Pokud je to stříleno venku, jde o utopii.
Nám všem se občas podaří nastřílet něco, z čeho máme radost, ale je potřeba si zachovat soudnost a nepovažovat to za průměr, natož s tim mást lidi, co nemaj zkušenosti a snažej se je tu získat.

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

29.06.2015 22:28

Re: Vše o malorážkách

byl to ten sokolovský terč, díra dioptru u oka, díra byla buď 2,2 nebo 2,5, muška sloupek. Nikde nepíšu, že vlašimská HV budou dávat konzistentně takové výsledky, ale tehdá jsem byl příjemně překvapený, všechno prostě náhodně sedlo, na klasického ležáka bych to ani náhodou nedokázal.

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

30.06.2015 8:14

Re: Vše o malorážkách

Hmmm, zvláštní vysvětlení. Otvor v průhledítku se při standardní vzdálenosti od oka 6 - 8 cm nastavuje na 0,8 až 1,2 mm. (já sám nosím na střílení brejle a irisku nastavuju od 0,6 po 1,0 mm podle světla. Při 2,2 - 2,5 mm bys musel mít průhledítko dioptru až někde nad nabíjecím okénkem, nehledě na to, že průhledítko 2,2 ani 2,5 mm ve standardní výbavě ZKM 456 není, a pochybuju, že by mírně pokročilej střelec někde sháněl irisku od Gehmanna nebo Centry, která nota bene do závitu v dioptru ZKM 456 nepasuje, nebo si nechával někde točit speciální průhledítko.
Kromě toho hranolem (nikoli sloupkem) střílel ISSF na mistrovské úrovni v nedávné době z celého světa pouze Rajmond Debevec a i on přešel na kruhovou mušku - jistě ví proč. Hranolová muška je při malé mezeře pod terčem silně náchylná na vertikální chyby vlivem změny světla a v případě velkého "světla" zas na horizontální odchylku.
Ale připouštím, že zázraky se tak jednou za 2000 let dějí. Tím prvním byl příchod Ježíše Krista na svět z neposkvrněnýho početí. Proč by tohle nemoh být ten druhej? Tím je ovšem vyčerpán zázrak na dalších 2000 let dopředu.

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

30.06.2015 11:25

Re: Vše o malorážkách

Koupil jsem tu malorážku prakticky holou, v dioptru bylo průhledítko pod 1 mm a to bylo pro mne prakticky nepoužitelné. Trochu jsem už před tím experimentoval s dioptrama s dírou kolem 2,5 v kombinaci s tunelem mušky, tak jsem si průhledítko udělal sám a v tomhle případě mělo myslím díru 2,2. Použil jsem tehdá imbus šroub jako polotovar, takže clonka byla na rozdíl od originálu utopená uvnitř a neovlivňovalo ji tolik vnější nasvícení. Největší problém bylo tehdá sehnat očko s jemným závitem.


Reklama

JakubCh
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 14.12.2014 16:08

04.07.2015 13:19

Re: Vše o malorážkách

Hele, místo téhle tahanice, máte někdo zkušenost s těmi SB Club?

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

06.07.2015 14:45

Re: Vše o malorážkách

Co bys o nich chtěl vědět? Do své malorážky bych je nedal. Možná jsem rozcapenej, ale do ní může jen Eley, RWS, Lapua a některý vybraný Federaly nebo Fiocchi. Klidně bych vyzkoušel i Olimp, kdybych se k němu dostal. Do drahý flinty patří odpovídající střelivo.
Pokud ale střílíš rekre a spokojíš se se soustřelem 20 mm ops. a víc, asi bych neviděl problém.

JakubCh
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 14.12.2014 16:08

06.07.2015 18:37

Porovnání s SB Standard jsem chtěl, jestli se to vůbec vyplatí. Ale co, v týdnu si ho sám udělám. A jo, je to ba rekreační plinkačku, žádná drahá flinta, CZ-455 Supermatch.
Vybrané Federaly - jaké jsou ty jejich Champions?

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

07.07.2015 7:38

Re: Vše o malorážkách

S typem Champion zkušenosti nemám. Jednou jsem měl možnost vyzkoušet Gold Medal. Byly měkké, pomalé (jako dřív stříbrné R50) a hlavně přesné. Jenže to byly 2 krabičky, od té doby jsem je neviděl na trhu.

JakubCh
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 14.12.2014 16:08

26.07.2015 14:20

Re: Vše o malorážkách

Tak nakonec jsem zůstal u SB Standard. Lítají mi na 50m na soustřel cca 2cm, což mi bohatě stačí. Nějaké ty "úlety" jdou jednoznačně na střeleckou chybu, přece jen se učím a nejde mi to zrovna :) Přikládám pro tu srandu fotku, terč je stažený a vytisknutý z Taktické malorážky. Když se mi povede soustřel, je to fajn. Ty odskoky jsou na 100% moje chyba. Na mé hraní mi tedy vychází SB Standard jako ideální. :)
Přílohy
2.jpg
1.jpg

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

26.07.2015 16:03

Re: Vše o malorážkách

Všechno je otázka měřítek. Zatímco v mikrotechnice je milimetr zatraceně velká délka, v námořní dopravě je kilometr téměř nulová vzdálenost... :wink:

JakubCh
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 14.12.2014 16:08

26.07.2015 18:18

Re: Vše o malorážkách

A taky požadavků :) Já si hraju, o soutěži neuvažuji. Jen tak, pro radost. Akorát jsem se vrátil. Poslední krabka nebyla dnes nic echt,buď jsme už to flinkal, nebo...zaslechl jsme něco o tom, že zahřátá hlaveň není moc dobrá - a já ji dnes zahřál s tátou slušně. Ale beztak to bylo v mých rukách...

JR.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 14.07.2013 9:23

26.07.2015 19:38

Re: Vše o malorážkách

Přehřát malorážkovou kliku by bylo téměř na nobelovku. To by snad nezvládnul ani sám Jerry Miculek - a ten už zahřál lecjakou hlaveň.
S blbym střelivem ale nikdy nepoznáš, jestli tu chybu děláš ty, nebo náboj.
Střílet v tréninku víc než jednu krabičku je trochu plejtvání střelivem. Neudržíš koncentraci. Jedině že bys trénoval nějakou rychlostřelbu.

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

26.07.2015 21:49

Re: Vše o malorážkách

S přehřátím malorážkové hlavně a blbým střelivem máš pravdu, s tím ostatním až tak ne. V ISSF se střílí disciplína 60 ran vleže. K tomu je třeba připočítat nástřel, tzn. celkově min.70 až 80 ran. Abys to s jistotou a s koncentrací udržel, musíš být v tréninku (když trénuješ závodní vytrvalost) schopen dát alespoň 100 kontrolovaných ran. Buď je musíš odstřílet, nebo část z nich odsušit. Pokud to neuděláš, v závodech nebudeš vědět, kdy zařadit odpočinek a jaký. Pokud ho zařadíš až po špatné ráně, často bývá už po závodě, resp. po výsledku.
Pokud ale někdo střílí na plechovky, stačí mu tolik ran, kolik potřebuje na dostatečné vyblbnutí se, což je u vkusu každého soudruha různé. :D

JakubCh
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 14.12.2014 16:08

26.07.2015 22:28

Ok, takže zahřátí to není :-) osobně mě baví tak těch 100ran. Pak už jde asi koncentrace pryč a fušuju to. Jinak ty padáky jsou určitě moje chyba. SB Standard lítají na mé použití až až dobře :-) i dnes se mi to zase potvrdilo. Odchylka střeliva je mnohem menší než to, co zatím páchám já :-)

JR.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 14.07.2013 9:23

27.07.2015 15:34

Re: Vše o malorážkách

Jo, máš pravdu, zapomněl sem na ISSF. Ani v MAO se vlastně do 50 ran nevejdeš. Ty na to koukáš z pohledu zkušenýho střelce. Začátečník bude mít podle mě problém udržet maximální koncentraci po dejme tomu 20 ranách, i to už je možná moc.
Já střílim hlavně velkoráž (ne ISSF), tam je téměř naprostá většina závodů postavená do 50 ran, smysluplnej trénink ve velkoráži je pro mě kolem 25 ran, pokud netrénuješ na nějakou rychlopalbu.

snipj
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10.11.2012 7:37
Bydliště: Uherský Brod

02.09.2015 7:58

Re: Vše o malorážkách

Zdravím vespolek.
Nedávno jsem si koupil malorážku CZ 452-2E ZKM Varmint. Soustřel s ní dělám na 50m do cca 1,5cm, takže absolutní sokojenost. Mám jenom problém s čím čistit vývrt.
Používám Konkor. Ale po každém čistění mě jde prvních 10-15 výstřelů o cca 3 cm vlevo. Pak se to srovná a chodí to přesně. Co používáte na čištění vývrtu, aby to co nejmíň ovlivnilo přesnost po vyčištění?
Díky za pomoc.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

02.09.2015 8:39

Re: Vše o malorážkách

No tak základ je moc nečistit!na "mokro" čistím cca. po 1000 ranách.jinak po střelbě protáhnuté jednou hadrem na sucho a hotovo. :wink:

snipj
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 10.11.2012 7:37
Bydliště: Uherský Brod

02.09.2015 9:32

Re: Vše o malorážkách

Necituju tesne predchazejici prispevek! ufo

Hm. Tak já žil vždycky v tom, že je třeba čistit po každé střelbě?

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé malorážky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník