Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

12.09.2011 17:51

Voskové slugy a naříznuté patrony

Při svých youtubových aktivitách jsem našel docela zajímavé recepty z USA, jak se s běžnou střelou s malými broky (bird-shot) co nejvíce přiblížit efektu slugu nebo buck-shotu.

Oba pocházejí z doby před a během velké ekonomické krize:

Cut-shell:

http://www.youtube.com/watch?v=k3M46XVfVOU

Voskové slugy střelba:

http://www.youtube.com/watch?v=VhqosJmUS-0

Voskové slugy výroba:

http://www.youtube.com/watch?v=YBWWqXVb ... ure=relmfu



Minimálně ty voskové slugy bych docela rád zkusil, jen nemám brokovnici.

Snad to tady ještě není...

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

16.09.2011 10:47

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Bacha na to ve starších flintách, dost při tom rostou tlaky v komoře.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

17.09.2011 8:44

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

A taky občas zůstane ten uřezaný kus nábojnice v chocke a dílší rána ti udělá Luparu.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

18.09.2011 11:47

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Tak co se týče Cut-shell, nerozumím tak anglicky, ale mělo tam zaznít, že na to je třeba brokule bez zahrdelní - cilindr. Jinak se snadno zničí hlaven. Ideál je na to pevný cilindr.

Jak se změní tlaky u voskového slugu by mne také zajímalo....

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

18.09.2011 21:32

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

V USA na takovouhle sranda střelbu většinou používají brokovnice bez choků...

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

18.09.2011 21:59

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

V USA možná , ale tady převládají chockované dvojky nebo kozlice.A malér je na světě.


Reklama

Uživatelský avatar
DaveG17
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2007 22:52
Bydliště: Ostrava

19.09.2011 10:12

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Hm, když to bouchnu z Rem 870 s 18" hlavní, která nemá výměnné choky...mohlo by to fungovat, ne? :)

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

19.09.2011 11:00

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Výměnný byt nemusi hlavní je , aby puska nemela zadny Chocke .

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

19.09.2011 11:23

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Chocke, neboli zahrdlení se dělí na a ) pevné/neměnné
b ) výměnné.

Dále pak existuje stupnice, jak moc který chocke zužuje průměr hlavně. Pro střelbu výše zmíněnými nouzovými náboji je ideální, když brokovnice NEMÁ výměnné zahrdlení a zároven má tzv. cylinder, tedy válcový konec hlavně nezmenšující průměr.

Většina pump je právě taková...

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

20.09.2011 10:36

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Pro střelbu takto upravenými náboji je hlavně nejlepší půjčená flinta, protože vznikají poměrně výrazné tlaky přesahující úroveň tormenťáků....... je to NOUZOVÉ ŘEŠENÍ, když seš v lese a jde po tobě medvěd, není to na hraní si na střelnici.

Zapojte logiku, když hlavní protláčíte něco cca o 2 mm tlustšího než je její vývrt, při použití prachové náplně určené k vyhnání broku, tak je to docela šupa.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.09.2011 13:06

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

FOX - bylo by dobré rozlišovat, ke které variantě se vyjadřuješ. Protože v případě odříznutí poloviny nábojnice máš zcela jistě pravdu. U voskového slugu bych to tak tragicky neviděl.

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

20.09.2011 15:27

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

U voskového slugu budou tlaky stejné jako u náboje se stejnou vahou střel, ven letí sukýnka s broky které se liší jen tím že jsou zapatlané do celku.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.09.2011 15:46

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

potíž je, že ty měníš váhu střely v hotovém náboji...

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

20.09.2011 16:00

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Nemyslím že ta změna je nějaká podstatná, broků se tam víc nevejde než tam je před delaborací a vosk váží prd. Řekl bych že co přitíží střela na vosku to zase ulehčí na tom že nemusí otevírat tu plastové zakrimpování náboje.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.09.2011 17:04

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

V tomto oboru je lepší vědět, než myslet... :twisted:

Absence toho zakrymplování určitě ubere na tlacích... jenže kolik? Na to asi relevantní odpověd bez tlakoměrné hlavně nikdo nedá.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

20.09.2011 18:37

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Samozřejmě jsem psal o nařízlém brokáči.... svoje flinty a zdraví mám rád na takové experimenty, i když v telecích letech jsme páchali i toto.... :-) třeba střelba nařízlýma brokáčema přes rybník na starou rezatou ceduli poté, co po zábrku přestaly kačeny lítat..... dneska už by mě nikdo nepřemluvil......

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

11.01.2012 23:17

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Dnes jsme stříleli z Remingtona 870 s cylindrem spoustu cut shells. Přesnost jak u továrních Slugů - alespoň do 50m. A litinovou pánev to prostřelilo durch a udělalo větší díru jak slug. Na lahve s vodou, počítač a podobně to mělo naprosto devastující účinky. Budou videa...

Tak už je video:

http://www.youtube.com/watch?v=P9M8U1wX ... e=youtu.be

První fungoval bezchybně, druhé 2 jsem špatně nařízl.

speed1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 487
Registrován: 31.05.2009 20:37

04.02.2013 13:04

Re: Brokovnice a Slug

ja si je delam taky sam, tedy na trening a na blbnuti, nevim jestli by me nevyjebali ze zavodu s tim, jednoduse odstranim vrsek skeetoveho naboje a zaleju to rozehratym voskem ze svicky, vydel jsem to na youtubu,tak jsem to vyzkousel a funguje to perfektne, nic se nerozpada a neroztejka, vyleti jedna strela, po narazu do poperu se to defornuje na placku olova,mohu jen doporucit , cena naboje-za kolik kdo sezene plus kocek svicky :D

mihlit
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 326
Registrován: 21.01.2015 19:38
Bydliště: Brno / HK

04.07.2016 14:07

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

S jakými neolověnými slugy máte kdo zkušenosti? Určitě je spousta vhodných materiálů. Nejen výše zmíněné voskové slugy, na které jsem našel návod (levný trap náboj, uříznout víčko, vysypat do misky, přidat tam vosk, rozehřát a nalít zpět). Tyto náboje jsem zkoušel teď o víkendu (použil jsem 28g 2.0mm trap náboje). Lítalo to docela rovně a na 50 m se s tím daly trefovat plastové půllitrové lahve. Výroba voskových slugů není sice zas až tak náročná, ale tak přemýšlel jsem, jestli není něco ještě pohodlnějšího. Navíc v zahřáté brokovnici i jen od sluníčka a hlavně po střelbě, ten vosk dost měkne.

Další slugy kromě voskových jsem viděl třeba s použitím tavného lepidla. Ty se na teple tak snadno neroztopí. Taky mají větší průraznost, ale stejně pochybuji, že by s tím chtěl někdo něco lovit, takže je to jedno. No ale je to dost piplačka, protože tavení lepidla a udržování v tekutém stavu vypadá docela náročné (ono se nemůže zas ohřát extra moc, jinak by to tavilo košíček).

Poslední varianta, co jsem viděl, byla při použití silikonového tmelu. To vypadá celkem zajímavě, protože pracnost je docela malá, nic se nemusí ohřívat a odolnost proti teplotě je taky docela velká. Jen mám obavy, jestli by se to nechtělo odrážet. Dle popisů na internetu se prý má tendenci "vysypat", navíc tam toho silikonu není zas tolik (jen na vyplnění mezer a držení pohromadě, takže prý nijak nepruží). Nemám ale odvahu to zkoušet.

Taky někdo na zahraničním diskusním fóru zmínil použití epoxidového lepidla, ale nebyly tam k tomu žádné podrobnosti.

Jinak pro srovnání, tak voskový slug má tendenci se při nárazu vysloveně rozsypat (nenašel jsem jediný kousek zbytku, jen sem tam pár broků). Slug z tavného lepidla dle YT víc drží pohromadě a má tendenci spíš vykvést a zůstat celkem pohromadě.

mihlit
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 326
Registrován: 21.01.2015 19:38
Bydliště: Brno / HK

08.07.2016 22:55

Re: Voskové slugy a naříznuté patrony

Tak jako správný průkoponík slepých uliček jsem zkusil jak to dopadne se slugem, kde jsou broky "zality" silikonovým tmelem. Vyrobil jsem jeden náboj. Použil jsem minimum silikonu, aby se tam vešlo co nejvíce broků zpátky. Výroba celkem snadná a relativně čistá. Taky bylo dobré, že se silikon nepřilepil na košíček, takže by se po výstřelu dobře oddělil. Střelu jsem vyndal a zkusil s ní párkrát vší silou fláknout o zeď a pak i švihem v igelitce. Samozřejmě, že při výstřelu je tam úplně jiné množství energie. Střela neměla tendenci se nijak poškodit a odrážela se velmi statečně. Na ostro se to tak tedy zkoušet určitě nechystám, nevypadá to jako vůbec dobrý nápad.

Zkoušel jsem i zalití epoxidem, což je víceméně nejčistější řešení, protože se nemusí nic vysypat a pak to ládovat zpátky. Akorát cena epoxidu docela mluví proti tomuto řešení. Řídký epoxid, který mám doma, by vyšel cca 1.20 na jednu střelu a to je na můj vkus až dost. Levnější epoxid jsem při hledání na netu nenašel.

Další

Obsah fóra / Střelivo / Střelivo ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků