Jsou náboje po potopení do vody použitelné?

Ano, bez problému.
50
60%
Ano ale nedoporučuju.
30
36%
Ne
3
4%
 
Celkem hlasů : 83
Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8117
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

11.08.2010 13:20

Re: Vliv vody na náboje

Váhy Reading do 505 grs.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8117
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

11.08.2010 17:36

Re: Vliv vody na náboje

Na váze náboj 30 06 Sp se střelou Vulkán.
Přílohy
Váhy 009.JPG

Uživatelský avatar
tureg1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 18.11.2009 23:54
Bydliště: Ostrava

14.08.2010 17:04

Re: Vliv vody na náboje

Takže jsem se konečně dostal na střelnici a vyzkoušel ty moje 4 vykoupané 9MM Br. Magtechy FMC a nezaznamenal jsem vůbec žádný problém.

cnt
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 15.08.2011 10:48
Bydliště: Praha

09.07.2012 13:01

Re: Vliv vody na náboje

Přidám taky jednu zkušenost. Vypral jsem dva kusy S&B .45ACP s červeně zalakovanou zápalkou zapomenuté v kalhotách. Trápily se dvě hodiny v pračce na 60°C. Po asi třech měsících jsem je vzal konečně na střelnici a oba vystřelily jako nové.

LukasJ
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 17.08.2011 17:52

31.07.2012 17:00

Re: Vliv vody na náboje

Někdy v roce 2004 jsem střílel náboje zatopené při povodni 2002. 9mmL SaB, žádný problém.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

09.08.2012 7:54

Re: Vliv vody na náboje

jedna 45 ničím nelakovaná přebíječka , vypraná a při sušení v troubě delaborovaná 8)


Reklama

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

15.08.2012 23:51

Re: Vliv vody na náboje

Celé je to o hermetizaci / balení nábojů... Je běžné, že spotřební nebo řekněme komerční střelivo se nehermetizuje. Na rozdíl od vojenského, kde jsou různé požadavky na hermetizaci jednotlivého náboje a zároveň celého balení.

Když vezmu státy bývalé varšavské smlouvy, tak se u pěchotního střeliva, které se nyní bohatě zcivilňuje, se hermetizovalo celé balení - bedna a jednotlivé náboje se až na výjimky nehermetizovali. Tou výjimkou jsou třeba ruské kulomeťáky 7,62 které měli lakovanou jak zápalku tak střelu...

Pokud se takovéhle střelivo dostane do vlhka nebo do vody až po tom, co bylo vyjmuto z hermetu, pak je to jen otázkou času a pravděpodobnosti, kdy náboje začnou vykazovat anomálie při funkci. Kamarádovi prošla voda sklepem a zatopila železnou zásobu zcivilněných Tokarevů. Ty náboje předtím stříleli jako 40 let staré, ale teď po tom co prošli koupelí je jejich střílení doslova o držku... Zpožděné zážehy, každá rána jiná, selhače... Hrůza...

Třeba NATO hermetizuje důsledně i jednotlivé náboje a to tak že zápalku zalakovává nitrocelulózovým lakem, který se obvykle barví na červeno, kvůli kontrole a střela se laboruje do nábojnic, jejichž krček či ústí je natřeno bitumenovým lakem... (něco jako gumo asfalt).

Takový náboj pak může ležet ve vodě klidně 5 let a je mu to jedno... Jen pro zajímavost, hermetičnost se zkouší tak, že se náboje ponoří do vody v exsikátoru a nad hladinou se vytvoří podtlak a sleduje se zda z náboje neunikají bublinky...

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

16.08.2012 13:47

Re: Vliv vody na náboje

Pufr ten bitumen nechal analyzovat a odpovídá téměř přesně tuzemskému asfaltovému laku A1010
http://www.srovnanicen.cz/q/lak%20asfaltovy%20a1010/

Mimochodem Hatcher ve svých "Notes" si tenhle lak chválí i pro zalepení - zvýšení výtahové síly střely a byl prý několik let používán při výrobě přesné "US National Match Ammunition " v FA.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

17.08.2012 1:46

Re: Vliv vody na náboje

S těmi bitumeny je to docela věda... Pokud vím tak většina výrobců v Evropě co hermetizují NATO munici používají lak německého výrobce. Vím minimálně o jedné firmě co ten český zkoušela, ale nevyhovoval jim.

Třeba do 5,56 se to nanáší tak, že nábojnice se roztočí a do krčku se kápne z dávkovače kapka, která se odstředivou silou roztáhne po krčku a v další fázi se horkým vzduchem odpařuje rozpouštědlo a výsledkem by měla být rovnoměrná tenká vrstva laku, který je pouze v krčku a je měkký tak "akorát", aby když se v dalším kroku laboruje střela nedocházelo k borcení krčků... To se obvykle stává když je silná vrstva a lak přeschne. Myslím že byl požadavek aby k laboraci střel to šlo do 2 dnů...

S tou rovnoměrnou výtahovkou je to klidně možné, navíc se tím fixuje střela v krčku aniž by se musela krimpovat. Vlastně se tam jakoby "zalepí"...

Uživatelský avatar
cityshark
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 05.04.2009 9:33
Bydliště: Praha

06.02.2013 23:37

Re: Vliv vody na náboje

Predloni jsem zacal jezdit divokou vodu, a pokazdy s sebou vzal Glocka do vesty (abych ho nemel v lodi a neuplaval mi nekde, ne ze bych byl takovej paranoik..). No a ze treba na sportovnim kanale se toho clovek nakoupe... Myslim, ze se mi podarila celkem zajimava zkouska. Naboje jsem nosil kazdej den v krochne, jednou za takovy 2-4 tejdny je pul dne poctive koupal, (tzn, ze byly na slunicku 30+, i v zime ve vody i kolem nuly. Vysledek byl ten, ze S&B, Magtech, Lapua, Barnaul, Remington ani SPEAR neprosel. Bavime se o 9mm. Asi jednorazove vyprat a pak nekde nechat vysusit neni tak reliabilni test, jako je dlouhodobe trapit zmenama. Vsechny selhace, co jsem mel, byly neodpaleny zapalky. Celkove jsem takhle potrapil zhruba 20naboju od kazdyho.

Docela by me zajimalo, jestli by tohle ustaly vojensky. Kdyz mi nekdo nejaky da, tak je klidne otorturuju :)
Kazdopadne odnesl jsem si z toho jediny ponauceni - po koupeli hodit do spesl krabice a neverit jim ani za mak...

radekbobber
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 274
Registrován: 29.02.2012 10:18
Bydliště: Pardubice

08.02.2013 6:01

Re: Vliv vody na náboje

Moje vyroba 45ACP 3 mesice v barelu voda,jar,prasek obcas zahrkat - bez problemu

Jaroslav Zima
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 600
Registrován: 09.11.2006 14:22

08.02.2013 21:03

Re: Vliv vody na náboje

Taky mám nějakou zkušenost : asi 500 válečných 9Para,nález (zahrabané ve slepičárně), nevyšlo pouze pár kousků se zápalkou ze zinkové slitiny .Kopané 7,92 Mauser, mosazné , z 2 rámečků vyšly všechny . Cvičné 7,92 s dřev.střelou z původních obalů (1952), zcela nefunkční .Vyprané .22SB a Lapua - zcela nefunkční .
100 ks přebíjenek .357Mag prošlé povodní - bez jakékoli závady .

Uživatelský avatar
RNA
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 91
Registrován: 14.08.2013 10:08
Bydliště: Liberec

11.10.2013 22:33

Re: Vliv vody na náboje

Vážení přátelé, nevím jak voda, ale olej náboje dokonale zlikviduje.
Kdysi jednou jsem přestříkl 9mm Luger konkorem před střelbou, ale pak jsem je nevystřílel - další střelba byla až za 3 měsíce a úplná katastrofa, slabé rány, nepřetažení závěru, zpožděný zápal (skoro o vteřinu !!!) , jednou střela zůstala v půlce hlavně. Zbytek jsem odnesl na policii k ekologické likvidaci.
Nedávno jsem prostříknul zásobník Balistolem (9mm Browning, FMJ S&B, pistole Taurus 738), chtěl jsem namazat pružinu, a nějak mi nedošlo, že bych tam přitom neměl mít náboje. Za pár dní na střelnici - slabé rány, nepřetažení závěru, skrumáž nábojnic v okénku a pod.
Když tohle dokáže olej, což teprve voda.
Ovšem, vojenská munice by měla být odolnější, tam se s polními podmínkami počítá.

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4036
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

12.10.2013 7:26

Re: Vliv vody na náboje

Rozdil je ve slozeni. Pokud je naboj mechanicky ok, tak voda moc neskodi. Max. povrchova liska. :)
Olej je trosku jiny kafe.
Pokud uz chces delat takovy prasarnicky pred strelbou, tak si vem stary triko, postrikej to konkorem nebo troskou oleje a pak to v tom tricku povalej.

Předchozí

Obsah fóra / Střelivo / Pistolové a revolverové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků