Li
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25.11.2008 22:53
Bydliště: Praha

25.11.2008 23:31

Puška z druhé ruky - zkušenější prosím poraďte

Ahoj
Tak mě to tak nějak popadlo a rozhodnul jsem si pořídit předovku. Koupil jsem Ardesa Ranger 0,45 z druhé ruky. Bohužel jsem se nemohl osobně zúčastnit předání a tak má chyby, o kterých jsem nevěděl. Estetiku bych si opravil - Je skládaná z kitu - nic moc práce, Dělá mi ale starost stav závěru. Ten váleček kolmo k hlavni (ve kterém je zašroubován piston a šroub v něm jsou zjevně pěkně orvané. Nevíte někdo zda se to dá koupit jako náhradní díl? Co mi rovněž dělá starost jsou stopy čelistí (asi svěráku) na háku, který zakončuje zadní šroub. Zdá se mi, že ho původní majitel vyšrouboval (což jak jsem četl může mít za následek dotažení špatným momentem a tím pádem nezaručenou bezpečnou funkčnost).
Prosím o radu. Stříleli by jste z toho? (myslím tedy bezpečně, na jistotu a podle předpisů) Máte nějaký tip jak to dát do pohody aby to vyšlo levněji než pořídit novou? nebo ji mám raději prodat jako dekoraci? :?
Díky moc
Libor
PS nevíte jak přidat foto?

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

25.11.2008 23:42

Ten dnový šroub se může vyšroubovat, dostat na stejné místo jak byl by neměl být problém při použití toho správného nástroje což hasak není, nicméně tímto straší jeden člověk na webových stránkách a já myslím, že neopodstatněně. Poškozené díly buď nechat udělat u puškaře nebo se zeptat u brymový v praze jestli to nevede.
Naposledy upravil PatrikV dne 26.11.2008 0:55, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

26.11.2008 0:10

Vitaj v klube, aj ked nie zrovna s dobrou skusenostou hned pri kupe jazdenej pusky.
Dnovy srob sa robi na mieru ku kazdej hlavni. Nikde nieje zarucene, ze bude zavit narezany vzdy rovnako vzhladom k osemhranu a pozicie mieridiel. Preto sa dnovy srob dotiahne na doraz a az potom sa frezuje jeho porvch. Na dnovom srobe by mala byt pozicna znacka, zasek. Mal by mat takisto znacku takovych skusok a este byva aj parove oznacenie cislom, ze patri k tej danej hlavni. Tieto cisla potom byvaju rovnake aj na vsetkych suciastkach a pazbe, ak by sa jednalo o org. kus z vyroby.
Daj fotky poskodenia, aby sa dal podla nich zhodnotit stav.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

26.11.2008 0:19

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

26.11.2008 0:22

Dost nechutne poskodene. Ten clovek by nemal dostat do ruk, ani motyku, co mal tu pusku. Inak dnovy srob nieje potrebne za celu zivotnost zbrane vyberat. Pouzitelne to je, buchat z toho mozes, je to skor esteticka zalezitost. Vymenit treba aspon piston a srob, co drzi preslahovy kanalik. Trosku to opilnikovat do roviny a vybrusit. Potom to znovu nacernit. Nove to uz nebude, ale funkce ano. V akom stave je vyvrt?
Ked mozem vediet, co si dal za to zelezo?

Li
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25.11.2008 22:53
Bydliště: Praha

26.11.2008 0:42

Díky za odpovědi všem.
Napřed technika, myslíš ten šroub vyšroubovat (a nebo ubrousit hlavu pokud to nepůjde) ? a dát jiný. Nevíš zda se jedná o metrické závity? Případně jaké (normální, jemný, atyp?) škoda že je ten přešlahovej kanálek (pro mě nový termín) tak orvanej. Nevíš jak drží v hlavni (závit ?). Dal jsem za to 2000,- plus cesta - což je dlouhá historie - bejvalka mi pro ní zajela (jsem nastydlej) a já jsem jí za to dal asi tolik jako by to stálo mě (má slevu na vlak) takže dohromady 2900,-, myslim že jsem už nakoupil i výhodněji (jiný věci), no čekal jsem že nebude moc dobrá pažba, ale s tim poškozenym kovem jsem teda moc nepočítal. Ale co nákup z druhé ruky je stejně fajn zábava - jen bych nechěl aby skrz něj někdo přišel o oko . No pokud nakonec půjdeme s "kurýrkou" zastřílet - peněz neni škoda :) . Aspoň se na tom třeba něco naučim.


Reklama

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

26.11.2008 0:58

Myslel som obrusit len povrch hlavne, aby tam neboli tie poskodenia az tak vidiet. Ten preslahovy kanalik by tam mal byt nasrobovany, asi ho dotycny casto vyberal, ked je taky okusany, tiez ho netreba vyberat. Ak sedi ten dnovy srob do haku, tak by som to nechal tak. Neviem aky je tam zavit, kazdy vyrobca si ho robi po svojom, ak by bol ako nahradny diel, tak ho skus kupit a natocit tak, aby sedel s poziciuo mieridiel a aj do haku v pazbe. Chce to asi celkovy repas celej pusky.
Na to, aby si sa zoznamil stym, co obanasa strelba z predoviek, to staci.
Inak novy Ranger stoji 199,-€.
Naposledy upravil Black Powder dne 26.11.2008 1:00, celkově upraveno 1

Li
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25.11.2008 22:53
Bydliště: Praha

26.11.2008 1:00

Loudím další rady...

Omluvám se, že to úplně napatří do tématu, ale jaké používáte nářadí?. Já jsem při rozebírání své první ubohé použil úplně nový kalený šroubovák, který docela slušně sednul do drážek šroubu, ale stejně jsem přez velkou opatrnost ustřihnul 2 malý špony z okraje drážky (to samé když jsem kdysi rozebíral vzduchovku Slavia) . Je něco speciálního? nebo si to člověk musí vyrobit? A ty šrouby - maji trochu atyp hlavy - daji se někde šrouby do zbraní koupit? Díky

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

26.11.2008 1:04

Asi nemá na mysli dnový šroub, toto provedení není až tak citlivé/viditelné na desetinovou přesnost při dotažení. Ptá se na šroubek tj, ten prušlehový kanálek - tam nevím jaký může být závit. Pokusit se vytáhnout a změřit. A zavolat brymové a zeptat se. Já ke své pistoli dostal sadu nejpouživanějších šroubku navíc, čištěním po každé střelbě to dost trpí, šroubováky si můžeš přibrousit na správnou velikost drážky, originál běžně nekoupiš.
Naposledy upravil PatrikV dne 26.11.2008 1:06, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

26.11.2008 1:05

Naradie postacuje bezne, ziadne speciality, sak ani k tej dobe nemali nic ine po ruke. Treba vsak pouzit urcite postupy a zrucnosti, aby sa dali dotiahnute sroby povolit bez ich poskodenia, to vsak takto neviem ukazat. Treba niekedy poklepat po srobe, zarazit srobovak do drazky kladivkom a pod.
Sroby by mali pasovat klasicke, ale zvolil by som kvalitu aspon v tvrdosti inbusaku.

Li
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25.11.2008 22:53
Bydliště: Praha

26.11.2008 1:16

Díky moc
S tim šroubem jsem myslel to co je zašroubovaný do přušlehovýho kanálku kolmo k hlavni a taky ten prušlehovej kanálek samotnej (nemám tuchy jak to tam je udělaný). Ale ta rada s tim zadnim šroubem je taky důležitá. Jinak díky za rady začátečníkovi, všechno se hodí. Nářadí teda budu používat jak budu umět a šrouby pořídim buď pevnostní na ty co něco držej a nebo mosazný na to co je tam jen "pro ozdobu". K Brymový to donesu (stejně si tam musim koupit střelivo a čištění) - jsou tam podle pár telefonátů asi docela fajn lidi.
Díky
L

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

26.11.2008 2:10

Díval jsem se u kentucky tak to nevypadá na metrické závity, nesedí mi měrky a W měrky nemám. Vyšroubuj ten váleček z hlavně a hned pochopíš jak to funguje.

Li
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25.11.2008 22:53
Bydliště: Praha

26.11.2008 2:11

ajaj, toho jsem se bál, díky

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

26.11.2008 13:01

No, něco podobnýho jsem teď opravoval a moje zkušenosti jsou tyto: dnový šroub nejspíš vyšroubuješ až po vytočení "drumu" to je ten průšlehovej váleček, nebo jak to nazýváte. A to proto, poněvadž dnový šroub nejspíš svojí délkou přesahuje otvor na drum. Dělal jsem pistoli Davy Crockett a tam to tak je. Závit na drumu byl 10x1,25 čili ne běžné stoupání. Takže pokud se někdo snažil rvát ven dnový šroub, tak to nejspíš nešlo.Drumy prodává jako náhradní díly Brymová tuším za 90 Kč. Takže pokud původní drum vyšroubuješ a zjistíš, že má závity dobrý, tak nech v soustruhu ojet lehce, postačí nějaká desetina, povrch a našroubuj zpět. To z toho důvodu, že náhradní drumy od Brymový nemají díru na piston, která se musí dělat s ohledem na pozici závitu drumu, aby byl piston proti kohoutu. Šroubek z boku drumu, pokud má stržený šlic, vyšoubuješ sikovkama a pak opravíš, pokud je závit běžný, vyměníš. Drum se šroubuje ven tak, že vyšroubuješ piston a místo něj zašroubuješ delší kvalitní šroub M6, aspoň u Crocketta to je stejný závit, no a pak ho vyšroubuješ. Rozhodně násilí používat jen přiměřeně, pokud to nepůjde, povař celej konec laufu někde venku(protože to smrdí)na vařiči v plechovce třeba motorovýho oleje a ten se dostane všude i do speklejch vrstev po černým prachu. Pak už to půjde.
Pokud se týká těch závitů, mám dvě flinty od taliánů a tam jsou závity v nějaký anglosaský soustavě, asi whithworth. To je pěknej průser, protože některý šrouby nebyly k mání ani ve Fabory v Brně a tak jsem je musel řezat na soustruhu a to je teda piplačka. Jinak španělská pistolka od Ardesy, co mám, tak má metrický závity. Nokonec i Crockett je měl, jenže stoupání 1,25 u průměru 10 není vůbec běžný.
Závěrem, jestli není hejbáno s dnovým šroubem, tak bych ho nechal bejt, ty oprasený stopy bych přejel jemným pilníkem a pak smirkem hrubším a nakonec nějakou čtyřstovkou. No a pak už to snad bude vypadat k světu. Zbývá načernění, ale to už není nutný. Především to chce se ke zbrani chovat kultivovaně a pokud se něco rozdělává, tak čelisti ve svěráku podkládám dubovými špalíky a hasák je tak pro instalatéry, já používám masívní klíče. Řekl bych, že opravit jde téměř všechno a ta tvoje flinta by neměla být problém.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

26.11.2008 18:17

Vítej mezi námi
Můj názor je,že pokud lauf vypadá takto zvenčí,uvnitř bude ještě horší.S největší pravděpodobností bude vyrezlý.U dna nejvíc.
Náhodou tu mám jednu otevřenou ARDESU,fotka uspořádání závitů ti řekne určitě víc než sáhodlouhý popis jak to otevírat.

Obrázek

Závity:

hlaveň M 18 x 1.25
základna pistonu M 10 x 1.25

U .45 bude pravděpodobně závit hlavně M 16 x 1.25

Před ohříváním by nebylo na škodu zkontrolovat že hlaveň není nabitá.
Pokud se ti povede vyšroubovat základnu pistonu,vůbec bych se nedivil že na ní najdeš poškozený závit.
Kolegové radí dobře,jen bych dodal že puškař by hlaveň uchytil do svěráku v místě kde není závit,aby to co chce povolit svěrákem nestahoval.
K povolení základny pistonu by použil tříčelisťové sklíčidlo + šroub +.K povolení šroubu by použil druhý svěrák poté co by "zvodorovnil" (hrozné slovo) čtyřhran šroubu.
Při povolování je vhodnější spíš "cuknutí" než plynulé zvyšování síly.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

26.11.2008 20:25

Ten Crockett byl můj a jen díky nezištnosti a kamarádství Jima pistole nebude na zdi, ale na střelnici.
Celý problém vznikl tím, že jsem při čistění vzal velký hadřík než bylo obvyklé a ten se v hlavni kousl. Po marném tahání se ulomil konec a mě napadlo jediné - vytočit dnový šroub. Hasákem jsem vytočil drum, nenapadlo mě před vytočením dnového šroubu udělat si na styku dnového šroubu a hlavně rysku. Nastavit závit bez rysky nejde, aniž by se poškodil závit na drumu při zpětné montáži.
Tahle oprava je pro lidi znalé práce a pro ostatní jako já pak varování. Je potřeba se chovat tak, aby k tomu vůbec nedošlo.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

26.11.2008 22:41

Problém s otevřením hlavně je pravděpodobně vyřešen.

Toto"vlákno"by bylo dál vhodné využít k radám na co se zaměřit při koupi předovky z druhé ruky.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

26.11.2008 23:07

Na co si dát pozor? Prohlídnout zvenku, jestli to nenapadl "kutil" jako pušku výše. Pečlivě prohlídnout, že vše sedí jak má. Vyzkoušet funkci zámku (případně napínáčku) - jestli funguje pojistný ozub, jestli nespadává zámek samovolně z palebného ozubu. Rozebrat co nejvíc: Vyndat a zkontrolovat zámek, nebát se za pomoci skřipce vyndat pero a zkontrolovat, že nejsou nikde stržený závity, nejsou oštípané nebo opižlané ozuby na ořechu a nikde se nic nadměrně nevaklá a nevykazuje nezvyklé vůle. Vyndat hlaveň pečlivě prohlédnout zvenku i zevnitř - nesmí být vyrezlá, vydutá, vymlácená do trychtýře, ohlá, nesmí na ní být nic vařeno. Vyndat piston (zátravkový šroub) zkotrolovat, jestli závit není stržený nebo vyštípaný. Pořádně prohlédnout pažbu - jestli není někde lepená, prasklá atd. (v podstatě stejně, jako když se kupuje nová :) Pokud Prodávající umožní vzít pušku na vyzkoušení na střelnici využít toho, podívat se jak nabíjí a střílí sám a pak si vyzkoušet taky. Ne každá puška každému sedne, i když se mu na pohled líbí.

PS. Pokud si nejsem jistej, nebo jsem nešikovnej a bojím se, že to neumím rozebrat a složit, vezmu si sebou někoho, kdo se vyzná víc.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

26.11.2008 23:52

Dalo by se říct že je to vyčerpávající odpověď.

Případná informace prodávajícího o nízkém počtu vystřelených ran není moc podstatná.
Kentan píše:....zevnitř - nesmí být vyrezlá....

Vývrt se dá u předovky odepsat nevyčištěním po střelbě a dlouhodobějším uložením ve stavu odstříleno-uloženo.

Li
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25.11.2008 22:53
Bydliště: Praha

27.11.2008 22:33

Díky

Díky za další příspěvky. Myslím, že teď už mám představu jak je to udělaný. Bohužel se celkově obávám, že bude skoro jednodušší koupit flintu novou. Původní majitel byl skutečně asi dost nešikovnej - nechápu proč si kupoval kit a ne složenou ... Na tu vyrezlost to vypadá už zvenku. Zatím jsem na to provizorně nastříkal trochu vzlínavého oleje (něco jako WD 40) a až bude čas a vymyslim vhodný nářadí zkusím to rozebrat a uvidíme. Zatím je to výzva a za pár tejdnů to asi bude spíš dekorace nebo set náhradních dílů :) (třeba mechanizmus kohoutku vypadá ok). Zatim díky moc, dám vědět až to bude rozebraný.

Další

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků