Uživatelský avatar
RedCrown
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 24.09.2011 14:43
Bydliště: Liberecko ____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

17.09.2012 8:53

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

44mike: 9L

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

17.09.2012 8:59

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

RC proběhni si vlákna o 9x19 , tu coca-colu u lugra to dělá různě výraznou prakticky všem,
ten náboj je příliš kuželový aby to šlo zkalibrovat průchodem cylindrickou matricí, jak se děje u přebíjení
projevuje se Ti to v setinách či desetinách ?
http://www.strelectvi.cz/forum/search.php?keywords=coca+cola&terms=all&author=&fid%5B%5D=67&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

17.09.2012 9:02

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

maros: Mám karbidové RCBS a fungují bez problému, ale používám z té sady jen dvě - kalibrační a usazovací. Rozhrdluju Hdy prachovačem a žehlička je LEE.
DSC_0023.jpg

Uživatelský avatar
RedCrown
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 24.09.2011 14:43
Bydliště: Liberecko ____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

17.09.2012 9:36

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

no asi nebudu pátrat po tom, proč to dělá hlavně dillon matrice. Prostě zkusím kalibrační jiné značky a bude.

Uživatelský avatar
maroš
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08.05.2012 20:05
Bydliště: Ratíškovice

17.09.2012 12:00

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

4mike: po zkalibrování nejeví nábojnice žádné známky coca-cola efektu. Po rozhrdlení je vše vpořádku, taky se efekt nedostaví. Ale až v průběhu lisování střely se začne nábojnice deformovat. Jestli je tedy slovo deformovat to správné. Vůbec nemusí dojít na krimpování. Četl jsem příspěvek kde je to vysvětleno jako osové zatížení, které spůsobí to že se nabíjnice uprostřed začne zužovat. Je ale zajímavé, že i když vezmu tovární náboj Selliet Bellot, delaboračním kladívkem vyndám střelu, a bez kalibrace a bez krimpování ji znova nalisuju, dostaví se tento efekt coca-coly. Což je tedy pro mně záhadou. Jinak i nábojnici, kterou získám delaborací je možné překalibrovat a v lisu je znát odpor. Jinak komponenty jsou: matrice RCBS .45 třídílné karbidové, nábojnice Sellier Bellot a střely ARES. Jak se k tomu dostanu tak vše odfotím a proměřím průměry.

Nobel
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 23.12.2007 22:42
Bydliště: Prostějov

17.09.2012 12:59

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Podle mě je nábojnice hodně podkalibrovaná, střela si pak nábojnici sama zvětší, proto ten tvar.
Jak píšeš ohledně orig. nevystřelené nábojnice, může to být tím, že olověné střely mají o 0,001 palce větší průměr než plášťované a zase se ti vršek nábojnice roztáhne.
Ohledně kalibrace orig. nevystřelené nábojnice, tvoje matrice asi kalibruje příliš, že dokáže ještě zmenšit už nábojnici vyhovujích rozměrů.


Reklama

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

17.09.2012 13:50

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Nobel píše:Podle mě je nábojnice hodně podkalibrovaná, ...........

přesně proto jsem psal o přebroušení, změř si kolik má zkalibrovaná nábojnice střelou osazená a neosazená v místě min průměru

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

17.09.2012 21:34

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

ATTN maros...oddel operaci usazeni strely a taper crimp a budes mit problem vyresen. Staci pridat Hornady seating die... 8)
Stale vice se mi stava, ze nektere nabojnice od SB (9L - 1x bouchle) jsou z tak slabeho plechu, ze mi ji neni schopna zkalibrovat ani RCBS ani LEE kalibracka, aby byla dodrzena dostatecna vytazna sila... tak jsem hledal a hledal, az jsem nasel - LEEcko zacalo delat "small base kalibracky" - zatim ji zkousim v 9L, .38 SPL a .45 a nema to chybu - velmi dobre to je u x krat ojetych nabojnic, ktere uz s vytaznou silou mely problemy. Zajimave je, ze na strankach LEE jsem o nich nic nenasel...

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

18.09.2012 0:46

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Možná se zeptám pěkně blbě, ale má tohle zúžení nějaký vliv na funkci? Mám to běžně a nikdy jsem neměl s nábojem problém. Podle mě řešíte čistě kosmetickou záležitost. Nemám pravdu?.

Uživatelský avatar
maroš
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08.05.2012 20:05
Bydliště: Ratíškovice

18.09.2012 10:25

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Včera jsem poptával žehlící matrici, jestli náhodou nedělá něco podobného RCBS... no a jak jsem mluvil s prodejcem zmínil jsem mu tento problém co se děje s nábojnicí při přebíjení... dozvěděl jsem se, že tato záležitost je docela běžná a je více znát u olověných střel, které mají větší rozměr než střely plášťované. Kalibrovací matrice je vyrobena aby kalibrovala na minimální rozměr. Je to prý proto, aby takto vyrobený náboj spolehlivě fungoval v každé zbrani. Něco na tom bude. Každopádně jsem byl ubezpečen, že se nejedná o výrobní vadu v procesu přebíjení a jev je tedy zcela normální, nemá na funkci vliv. Jenom to blbě vypadá.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

18.09.2012 11:38

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

maroš píše:........ a je více znát u olověných střel, které mají větší rozměr než střely plášťované. .......

o pár setin, což okem na hilzně nepoznáš

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

18.09.2012 15:29

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Hod sem fotku toho vytvoru - jestli je to zpusobeno zadkem kule a nebo jestli dochazi k borceni nabojnice pod strelou dovnitr pri usazeni/crimpu naraz...bez toho to jsou teoreticke diskuse o nicem.
RCBS/Redding/Hornady zehlicku s karbidovym prstynkem nedelaji - zatim pouze LEE, ale na to co stoji za smesny peniz (18$) tak je to matka k nezaplaceni.

Uživatelský avatar
RedCrown
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 24.09.2011 14:43
Bydliště: Liberecko ____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

18.09.2012 21:53

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

možná to je blbá otázka, ale .... Nábojnice 9L je kuželová. Ta kuželovitost není rozhodně zanedbatelná (cca. 0,3mm) a taky se píše o tom, že tvrdokovová kalibrační matrice to tím kroužkem stáhne na válec. Pak když to na dillon matrici profrčím, tak je vidět, že čím blíže k patce, tak tím více je nábojnice "zaškrcená".
Proč teda není ta matrice kuželová? Je to o tom, že by se enormě zvětšila kalibrační síla? Na lisu v dolní úvrati by to třeba nevadilo. Přeci by se krásně zašroubováním matrice nastavil rozměr zkalibrování. Možná by se tímhle kuželovým kalibrováním ta matrice méně přetvářela a vydržela by déle.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

19.09.2012 8:10

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

RedCrown píše:...........
Proč teda není ta matrice kuželová?.........

a jsme u toho proč jsem zmiňoval přebroušení, jen jsem se dosud nedočkal požadovanýho rozměru

Uživatelský avatar
RedCrown
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 24.09.2011 14:43
Bydliště: Liberecko ____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

19.09.2012 8:49

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

jak to myslíš požadovaného rozměru? Zkoušel jsi kuželovou matrici na lisu? Já se totiž obávám, že
1) bude veliká síla na zkalibrování
2) bude velká prvotní síla na vytažení ve "samosvorném kuželu".
3) přestože bude matrice kuželová, tak ten výsledný tvar bude kuželový soudeček.
Rozhodně bych ale nevylučoval, že to půjde. Průmyslový přebíječi to taky nějak musí dělat, když nemají coca colu. Až budu mít čas, tak můžu na soustruhu zkusit primitivní matrici z měkkého mat., jak se to bude chovat.
Na druhou stranu si říkám, že to nějaký důvod má, když to dělají tak jak to dělají. Přeci ty velký výrobci nejsou hloupí, ne?

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

19.09.2012 9:06

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Ano, síla na zkalibrování bude asi větší ale 0,3 zas není o tolik aby to nešlo. U puškových je sklon daleko větší a hlavně delší a jde to. Pravda, je třeba mazat.
Spíš se nabízí otázka proč se tím vůbec zabývat. Do válce už bylo zkalibrováno hezkých pár milionů nábojnic přebíječi po celém světě a kromě toho že to občas někomu dělá "cocacolu" kvůli špatnému postupu a nebo matricím mimo tolerance tak to ničemu nevadí. Takže jestli ta patrona nemá slouzit k nějakým speciálním účelům tak nemá smysl to řešit.
Nemám ted po ruce ani patronu ani posuvku, ale jsou 9L z prvovýroby opravdu kuželové a nebo je to jen v C.I.P. normě?

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

19.09.2012 9:17

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Šupleru i náboj tu mám. Rozdíl je 0,3mm.

Uživatelský avatar
RedCrown
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 24.09.2011 14:43
Bydliště: Liberecko ____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

19.09.2012 10:08

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

sided píše:nebo matricím mimo tolerance

když je nábojnice kuželová a v kalibrační matrici je jen kroužek, který umí z podstaty věci jen válec, tak to není o "mimo toleranci".
O tom, že to nějak střílí i Coke-bottle, o tom už myslím ta diskuze není. Myslím že to tady je o tom, jak vylepšit svoje výsledky - i když možná jen vzhledové.
Může to ale ovlivnit roztahování nbc při výstrelu, jeji podfukování a pod. Já to ale teď vidím jen z pohledu dillon matric, které to asi dělají ze všech nejvíc. Přiznám se, že se mě to prostě nelíbí, i kdyby to nemělo na funkci vliv. Je to podobné jako s praním nábojnic.

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

19.09.2012 10:15

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Bavime-li se o 9L - mam kalibracku od LEE, RCBS, Lyman a HDY a u vsech 4 jsou ty prstynky kuzelovy (nekalibrujici naraz celou delku nabojnice - to je zbytecne, ale jsou vysoke 5-8mm pricemz je zadouci, aby ta cast nabojnice, kde je strela, byla valcova - tzn. ze kuzelovost je pouze v dolni casti a horni cast, ktera vyleze z prstynku je valcova). Matricim od Dillona jsem nikdy neprisel na chut stejne jako jejich masinam (pouzivam od nich pouze davkovacku prachu); prave proto, ze je jejich karbidovej prstynek valcovej i u pistolovejch naboju s kuzelovou nabojnice a vytvari to zvlastne tvarovanej paskvil - je sice funkcni, ale nehezkej na pohled 8)
Naposledy upravil trabi_fun dne 19.09.2012 10:40, celkově upraveno 2

Uživatelský avatar
RedCrown
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 24.09.2011 14:43
Bydliště: Liberecko ____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

19.09.2012 10:27

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

tak už se mi to trochu vyjasňuje. Pokud nastavíš dillon matrici podle návodu, tak projede asi 3/4 nábojnice (9L) a je to fakt hnus. Která myslíš že funguje nejlíp (myslím tu kalibrační)? Musím s tím něco udělat. dík.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Lisy, matrice a prachovače

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků