jantar
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 211
Registrován: 27.04.2009 19:28

07.11.2013 12:23

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Matrice RCBS v ráži 9 mm Luger a 38/357 mám od roku 1996,oboje karbidové.Za tu dobu jsem přebil v Lugru tak kolem 100 tis.nábojů,pouze s tím,že v počátcích jsem zlomil dvě vypichovací jehly na Berdanu.38/357 přebito cca 70 tis.a na obojích žádný náznak opotřebení.10 let mám karbidové matrice .45 ACP od LEE přebito cca 30 tis.nábojů a opět bez známek opotřebení.Je faktem,že cca co každý rok je všechny rozdělám,vyčistím a snažím se s nimi zacházet slušně.V kalibračních matricích kalibruji pouze lehce namazané nábojnice.Používám na všechny ráže jednooperační lis RCBS Partner,který mám od začátku tj.od r.1996,ten vykazuje určitou vůli v držáku nábojnic,ale nic,co by bránilo v přebíjení.Na tomto lise je to,pravda zdlouhavé,ale jelikož mám zvláštní místnost,tak za dlouhých zimních večerů si dopředu připravuji nábojnice všech druhů,tj čištění,kalibrace, a rozšíření krčku.Rozšíření krčku zhotovuji pouze v nezbytně velké míře,pouze tak,že když nalisuji střelu,jenom olovo,tak se krček srovná podle střely a NEMUSÍM žehlit.Stříleno,že všech pistolí bez problému,a že jsem jich měl.Akorád pozor na železné nábojnice.

Uživatelský avatar
RedCrown
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 24.09.2011 14:43
Bydliště: Liberecko ____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

25.11.2013 22:16

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

zdravím,
přebíjím 9L na dillon XL650 s matricema dillon. Klasika, tvar coca cola, jinak dobrý. Tak jsem koupil jeté 4 dílné karbidové matrice LEE. Vyměnil jsem tedy první - kalibrační a přidal poslední žehličku. Náboje jak s fabriky, nejsem distributor coly, ale co jsem zjistil:
Kalibrační LEE má úplně tragický náběhový kužel - vlastně to ani kužel není, je tam v podstatě hrana, která při najíždění do matrice každou chvíli zadrhne a nenabere nábojnici. Kalibračka dillon má obrovský vstupní trychtýř, který bral nábojnice se 100% spolehlivostí. Máte s tím taky někdo stejnou zkušenost?
Jinak zpracování LEE je proti dillonu tragedie, což ale asi jinak nevadí.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

26.11.2013 11:16

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Ad náběh do karbidových matric LEE - ano. Stejná zkušenost. Tu hranu jsem strhával a přelešťoval dremlem. Nakonec jsem ale stejně použil karbidovou kalibračku od RCBS.

nico
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 108
Registrován: 09.05.2012 18:13

26.11.2013 11:37

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

RedCrown, mám s tím naprosto stejnou zkušenost. Můžu potvrdit každé tvé slovo. Stejný lis, stejné sady matric, stejná konfigurace, stejné zkušenosti.

Zpracování se opravdu srovnat nedá, první sadu leeček jsem dokonce musel vrátit.

Uživatelský avatar
RedCrown
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 24.09.2011 14:43
Bydliště: Liberecko ____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

27.11.2013 0:16

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

tak to jsem rád, že v tom nejsem sám. Už jsem si skoro myslel, že si to našlo jen mě :D
Přeleštím a bude. Ale jinak ta zmiňovaná kombinace bude myslím dobrá. Jak říkám, náboje jak s fabriky.

Ještě k odzápalkování. Na dillon matrici se mi líbí jehla na pružině, protože to zápalku o vytlačení z lůžka odpinkne. Když jsem zpočátku pracoval s DIY matricí a pevnou jehlou, tak mi občas zápalka zůstala na jehle a vrátila se zpátky na kraj lůžka. Doufám, že tohle ta LEE matrice dělat nebude. Zatím se mi to na cca. 300 nábojnicích nestalo.
Má ta RCBS matrice jehlu napevno, nebo na pružině?

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

27.11.2013 10:33

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

RCBS matric mám několik. Matrice starší produkce mají jehlu chycenou kleštinou. Matrice novější má jehlu "s hlavičkou", tedy něco jako hřebík. K trnu je chycená převlečnou maticí.

Tu srandu s vypíchnutou záplalkou co zůstane na jehle a zalisuje se zpátky jsem poznal teprve až s RCBS matricema. LEEčka mi to nedělaly.


Reklama

Uživatelský avatar
rasto
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 25.08.2009 10:00
Bydliště: Cachtice SK

27.11.2013 11:07

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

U mna mi to robila universalna odzapalkovacia matrica Lee na .223 kde mi to odzapalkovalo a nasledne naspat zazapalkovalo povodnou zapalkou :-(

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

06.12.2013 13:04

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Keď mi konečne minulý víkend kamarát doniesol dlho sľubované, pre neho nadbytočné matrice Lee, a ja celý nadržaný som išiel skúsiť môj novo nadobudnutý lis Lee Breech Lock Challenger
, prišiel šok :shock:

Držiak nábojnice, ľudovo "šelholder", nešiel zasunúť - sotva do polovice a STOP :!:
Pričom kamarát na Lee lise prevádzkoval tie matrice aj šelholder celkom dosť.
Takže mám nepodarok lis a reklamácia hneď v pondelok!!! :roll:
Zbalil som lis a šelholder a tradá do predajne. Tam majiteľ uznal, že zasunúť by sa to dalo asi kladivom, následkom čoho by sa to celé celkom iste roztrhlo. :evil: Šelholder som mal jemným tlakom prsta zasunutý napoly v drážke, tak nasledoval logický návrh - skúsime iný. Vytiahol svoj z lisu, na ktorom práve pracoval, a snažil sa vytlačiť ten môj z jeho "nedosadnutej" polohy. Šelholder držal ako evanjelická viera :lol: a zvýšené úsilie tlakom palca bolo konečne korunované úspechom - šelholder vyletel a palec začal krvácať :P
Po krátkom intermezze spojenom so zotieraním kvapiek z pultu a ovinutím palca servítkou sa zistilo:
- jeho Lee šelholder č.X perfektne sadol do môjho lisu
- môj šelholder č.Y perfektne sadol do jeho Lee lisu
- iný kus "môjho" šelholdera č.Y nemal ani on, ani iná obdobná predajňa v dosahu - iba ak objednať (teraz pred Vianocami :oops: )
- reklamácia sa nekoná, keďže lisu nič nechýba :|
Riešenie - prispôsobiť, teda ubrať podľa všetkého iba pár stotiniek zo šelholdera - ale kde :?: Tam, kde treba :!:
Som dobrodružná povaha a teda som dlho nepremýšľal. Dostupné náradie - vŕtačka a dremel. Dostupná vhodná metrológia - vianočná sviečka :D
Poriadne som očmudil spodok šelholdra nad sviečkou, vsunul do drážky a pootáčal. Kde sa sadze zotreli, nasledoval zásah. Najprv spodná plocha brúsnym kameňom vo vŕtačke, postupne uberať a priebežne znovu čadiť.
Potom šelholder cez skrutku šestku do vŕtačky, "mikroflexka" do dremela a pri pomalom otáčaní ubrať v drážke... Znovu očmudiť, ešte kúsok, potom ešte trošku dobrúsiť uhol... Po polhodinke "hrajkania" šelholder SADOL (jak r.ť na šerbeľ) :lol:
Ešte nejaké drobnosti a cez tento víkend sa začne nováčikovské experimentovanie :twisted:

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

06.12.2013 13:13

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Jen máš ten držák velmi pravděpodobně mimo osu :wink: , "naštěstí" má to LEEčko takový vůle že se to nejspíš poddá. Kdyby sis koupil rovnou pořádný vercajk tak nemusíš řešit takovýhle problémy a rovnou přebíjet....

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

06.12.2013 15:59

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

...keby to bol problém, píšem do rubriky "Toto ma nasralo!" alebo podobnej... :wink: ... tu ide iba o situáciu, ktorá môže nastať, aj keď máš produkty od jedného výrobcu. Čo sa týka polohy "mimo osu" - aké sú výrobné tolerancie súososti uloženia držiaka a matrice (?) a aké je to dôležité, keď potom nábojnica v držiaku viklá plusmínus aj pol milimetra (podľa výrobcu nábojnice a "ožvýkanosti" rantlu) :lol:

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

06.12.2013 21:18

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

No ona se ta nábojnice v té vůli jistě nakloní tak aby šla do matrice , ale pak se nediv že máš střelu usazenou mimo osu.

vlady
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 507
Registrován: 29.08.2012 6:51
Bydliště: Luhačovice

07.12.2013 9:23

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Igrlik: Co je to za razi? Pokud je to pro pusku na nejakou presnejsi strelbu, tak mas problem. Pokud je to pro pistol, tak to zas az tak hrozne nebude. Zkus si dat inzerat zde do burzy, mozna jej ma nekdo doma nevyuzity.

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

07.12.2013 10:53

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Pištoľ, 9mm Browning alias .380ACP , pre zábavnú a nenáročnú streľbu... Keď som vyhodil tú prídržnú pružinu a otáčal šelholder v drážke, nezaznamenal som žiadnu excentricitu, ktorá by bola viditeľná či hmatateľná. Mikrometer ani merač ovality nevlastním! Vhľadom na to, že šelholder je v drážke bez badateľnej vôle, neviklá sa, tak je osadenie podľa mňa presnejšie ako zbytok lisu :D Kupovať teda nebudem, som s výsledkom navýsosť spokojný :lol:
Mám tu vypraných 200 nábojníc, večer som päťdesiatku len tak "na oboznámenie" odzápalkoval a ozápalkoval, rozhrdlil a potom som sa hral s prachovačom, nastavoval skúšobne navážky, vážil... dnes spravím nejaké náboje a ak to výjde, zajtra skúsim streliť... :roll:

vlady
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 507
Registrován: 29.08.2012 6:51
Bydliště: Luhačovice

07.12.2013 14:26

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Zkus velice jednoduchy pokus, pusti je po trochu naklonene rovine (deska stolu a pod). Jak se budou otacet, uvidis jak moc strela bude hazet. Mam pocit, ale ze to nebude nic extra velkeho a klidne by jsem s tim strilel.

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

07.12.2013 15:35

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Dík za jednoduchý tip... strela je EPRX Ares, tá samotná je kratučká, takže by to mohlo byť v norme :wink:

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

07.12.2013 22:01

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Igrlik píše:Keď mi konečne minulý víkend kamarát doniesol dlho sľubované, pre neho nadbytočné matrice Lee, a ja celý nadržaný som išiel skúsiť môj novo nadobudnutý lis Lee, prišiel šok :shock:
Držiak nábojnice, ľudovo "šelholder", nešiel zasunúť - sotva do polovice a STOP :!:

Tak to máš svatou trpělivost když tě toto nenaštve a není to pro tebe problém.

fíša1
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 209
Registrován: 25.04.2012 7:39

18.01.2014 23:26

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Dobrý den.
Objednal jsem si matrice redding 9 mm luger katalogové č. 88172 a přišli mi katalogové č. 80172 a taktéž je to i s ráží .45 ACp objednáno 88189, přišli 80189. Nějak mi překladač nedovede vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl, tak proto se ptám tady. Děkuji za případné reakce.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

18.01.2014 23:35

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Jestli to čtu správně, tak verze 88*** má karbidovou kalibrační matrici a třetí matrice je pouze usazovací, kdežto verze 80*** má první matrici ocelovou a třetí je současně usazovací a škrticí. Porovnával jsem popisy na Midway.uk.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

18.01.2014 23:43

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Přesně, podle Redding katalogu z roku 2010 je "88" verze karbidová a "80" normální ocelová, a měla by stát cca polovinu. Jinak ta třetí matrice je v obou verzích jen usazovaci "ST". Krimpovací jsou v jiné ředě "PRO".

fíša1
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 209
Registrován: 25.04.2012 7:39

18.01.2014 23:51

Re: Úpravy, opravy, údržba, výroba matric

Takže mě okradli?? Na faktúře mám napsáno 88... ale přišli mi 80...
To je dost tedy zásadní, bylo mi přislíbeno, že sehnal levnějc, a že kvalita je stejná jako mnou objednané matrice. Tak to je super, to jsem zase nalít .
Naposledy upravil fíša1 dne 18.01.2014 23:59, celkově upraveno 1

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Lisy, matrice a prachovače

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků