Uživatelský avatar
erfas
 
Příspěvky: 268
Registrován: 21.01.2007 18:23
Bydliště: Havlíčkův Brod

18.11.2008 18:48

Učinky jednotlivých ráží při lovu

Myslím,že dost lidí si rádo přečte zkušenosti jednotlivých majitelů ruzných ráží se kterými loví. Hlavně co se týká přesnosti,učinky na zvěřinu. popřípadě doporučené náboje,co kdo používá. Aby i nováčci si mohli přečíst zkušenost a pomohlo jim to při výběru první své kulové zbraně :wink:

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

18.11.2008 20:10

Podle mě je takto široce postavená otázka špatně, jelikož je toho tolik, co se dá naplácat, že nikdo nenapíše nakonec nic. Já lovím přes 20 let, střílel jsem z různých flint a lovil jsem ledacos. Aktuálně používám 6,5x65, 7x57, .300 WinMag a 375 H&H. Co by tě tedy zajímalo? Víš, asi to chce otázku více specifikovat, např. zkušenosti s vhodnou ráží na lov srnčí zvěře (v polních honitbách...). Takhle obecně se dá povídat o tom, čím nejlépe lovit sviště na alpských vysokohorských loukách a zrovna tak buvoly v trneté buši, kde vidíš max. na 40m. A obojí je dost jiný povídání.

Uživatelský avatar
erfas
 
Příspěvky: 268
Registrován: 21.01.2007 18:23
Bydliště: Havlíčkův Brod

18.11.2008 22:01

ahoj, máš pravdu, tedy dáme si nějakou specifikace:
Členění podle druhu zvěře:
1) srnčí
2) prase divoke
3) škodna- např. liška
4) zvěř velká- jelen, daněk

Možno i podle terenu:
1)nižiny
2)vrchovina
3)hory

Pokud vás napadne další členění můžeme členit dál :wink:

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

19.11.2008 13:34

Podle mého záleží při výběru vhodné ráže a zbraně zejména na terénu oblasti, kde chci převážně lovit a zvěři, která tam žije. Pro podmínky ČR mi dává smysl rozdělení tak max. na polní honitby - kde můžu očekávat potřebu střílet na větší dálky, a lesní oblasti, kde vzdálenosti budou menší, protože dál prostě nevidím. Podle toho se budu orientovat ve skupinách ráží a výslednou zvolím podle nejsilnější zvěře, kterou předpokládám lovit. Osobně jsem se přesvědčil, že i srnčí se dá lovit silnou ráží, např. 375 H&H bez, opakuji pro šťoutaly, co to nikdy neviděli, z takový flinty se bojí vystřelit, ale vždycky to ví líp - BEZ poškození zvěřiny, je to o volbě vhodné střely. (Taky hraje samozřejmě roli to, že je to pomalá těžká střela). Vyhnul bych se rážím, které jsou přehnaně našlapané pokud jde o rychlost, a známé masivním poškození tkání, jako jsou třeba 300 Weatherby apod. Při volbě ráže bych si dal pozor na staré známé pravidlo, že energie zdaleka není jediné aní hlavní kritérium. Jelikož střela o hmotnosti 150 grs letící 1000 m/s a střela 300 grs letící 500 m/s mají teoreticky stejnou energii, ale praktický účinek diametrálně odlišný. Volba střely je také vrcholně důležitá. No a osobně si myslím, že v ČR se dá lov a myslivost v klidu provozovat s jednou flintou, resp. s jednou kulovnicí a jednou brokovnicí. Samozřejmě pro nás fandy není na škodu jich mít víc :)) Tam, kde nepředpokládám střelbu na velké dálky bych se držel osvědčených a prověřených velmi univerzálních a spolehlivých ráží jako jsou 7x57 nebo 8x57, .308Win. apod. Špatná není aní 6,5x55, ve starší verzi 6,5x57 nebo naopak v nové, a dle mého velmi zajímavé verzi 6,5x65. Kdo chce střílet dál, nebo si nevěří, nebo prostě chce mít ten přebytek výkonu, který opravdu není na škodu, dobré jsou podle mého 7x64, 30-06, 300 WinMag, 8x68 apod. 30-06 je pro podmínky v ČR asi trochu diskutabilní, od lidí, kteří tady s ní střílí jsem opakovaně slyšel, že rozbíjí zvěřinu, hlavně u srnčí. Otázka je, jestli to není v podstatě jen o vhodné střele. To samé říkají o 300 WinMag taky, ale obvykle ti, co s ní nikdy nestříleli nebo neumí sáhnout po vhodné střele. Jasně, že na srnce nebudu střílet nadupaný 150 grs rychle expandující střely typu Barnes, ty asi fakt rozbíjet budou. Ale 180 grs. bonded střely nebo 165 grs Swift A-frame neudělá žádný velký zlo. Já osobně miluju ráži 375 H&H mag., to je ráže, kterou se dá lovit zvěř od velikosti duikera nebo srnce po veliký jeleny, buvoly, losy i tlustokožce, podle mě jedna z nejlepších ráží kdy vyvinutých, ale celkem chápu a akceptuju, že v ČR najdu málo souhlasících kolegů :D Pokud bych byl v čistě polní honitbě, kde nejčastěší zvěří je zajíc a z kulovnice budu střílet hlavně na lišky, za to na dálku, a jednou za 5 let na mě vyjde srnec I.věkové, volil bych asi menší ráži se slušnou balistikou na větší dálky. Zajímavou vidím zrovna 6,5x65. S remingtonem na mě nechoďte a s debatou jestli patrona stojí 30 Kč nebo 80 Kč taky ne. O ceně střeliva uvažuju na střelnici, kde střílím pro zábavu, pro tréning a vystřílím toho hodně a cenový rozdíl krát počet patron už hraje roli a hlavně nikomu a ničemu nejde o život (nebo by aspoň nemělo jít :D :D ) Pokud ale někdo chce střílet na zvěř, rozhodovat o tom, že vezme život atd. a diskutovat při tom o 20 Kč tak to nehraju. (Foxi, nebanuj mě, ty víš, že já fakt nejsem ochránce aktivista :) ) A kolik těch nábojů člověk za rok vystřílí při lovu? Já lovím a lovil jsem hodně a jsou to max. desítky. To se i při ceně 100 Kč za náboj dostáváme maximálně na několik málo tisíc Kč. To benzín nebo nafta na cestu do revíru stojí víc. A kdo není taková citlivka jako já :D a nezajímají ho případný zbytečný útrapy postřelený zvěře, tak ať si porovná ušetřených 30 Kč vs. mnohahodinový dosled, často v divokým terénu, čas, potenciální riziko třeba u prasat, a ve finále třeba ztracenou hodnotnou trofej.... No, já dneska nějak plácám.... :D

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

19.11.2008 17:27

Pekne napisane,suhlasim.
K .30-06Sprg. - je to len na spravnom vybere strely.Na tvare a dlzke nabojnice nezalezi.Ludia vsak dlhym pouzivanim uzkeho spektra S&B nabojov prisudili kalibrom vlastnosti na zaklade skusenosti z mizernym strelivom.
.30-06 Sprg. bola moja prva gulovnica a nemam dovod ju dodnes predavat alebo byt nespokojny.Zle vysledky sa objavovali len pri pouziti nespravneho krmiva v mojich zaciatkoch (S&B 11,7g HPC).
Akonahle sa pouzije hocico kvalitne (Nosler Accubond,Hornady Interbond a podobne),nie je pri spravne umiestnenom zasahu problem s dohladavkou a poskodenim zveriny. Osobne som bol velmi,velmi spokojny s Barnes TSX 9,7g a 11,7g.
(Hunter,ktore si Barnesy si myslel ako rychlo expandujuce?)
Postupne som rozsiril arzenal o .223Rem. (CZ 527 Varmint Laminated),ktora mi robi velku radost hlavne na strelnici a sem-tam pozdravi nejaku tu lisku a srncie.
Narodeniny su obvykle dobrou zamienkou obhajit dalsie zelezo v dome,tak na tohtorocne to bol Remington 700 XCR v kal. .300WinMag.
Sice som povodne chcel .338WinMag.,ale akosi som nemal chut a cas cakat kym pride,tak som vzal tristovku. So strelou Moeller KJG absolutne presvedcive a max.komfortne pri strelbe.
Ad. 375H&H,kamarat v tom ma dvojak z Ferlachu....parada. Cakam kedy nieco streli s KJGeckom.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

19.11.2008 18:45

Nechci prudit, jenom drobnou technickou poznámečku....

Hunter píše:Jelikož střela o hmotnosti 150 grs letící 1000 m/s a střela 300 grs letící 500 m/s mají teoreticky stejnou energii, ale praktický účinek diametrálně odlišný.


Teoreticky neměly. První by měla cca 4800 J, druhá cca 2400 J. Energie roste se čtvercem rychlosti.
Už mlčím a odcházím. :)


Reklama

Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

19.11.2008 20:29

9,3x62

Hola,
rád bych popsal pár zkušeností s uvedenou ráží. Tatík střílel cca 30let s .308W, já jsem měl zase 7x65R. Poté, co jsme uvážili, jakou zvěř lovíme, zakoupili jsme Tikku T3, optika Docter, po zralé úvaze byla zbraň nastřelena s Lapua Mega. Trochu jsem se bál první rány, tikka je poměrně lehká kulovnice a můj respekt ke zbrani byl docela velký, když jsem se díval na tu patronu. Zapřel jsem flintu do ramene a vystřelil - přirovnal bych to zatažení do zákluzu. Nedá se říct, že by devítka kopala, spíš člověku šlápne na rameno... :-)

První úlovek, sele. Lehce zadní komora, zůstalo v ohni. Když jsem sele pověsil a vyvrhnul, byl jsem příjemně překvapen. Díra dovnitř, podobná díra ven - asi jako kdyby prasátkem někdo prostrčil násadu od smetáku. Znehodnocená zvěřina kterou bych musel vyhodit veškerá žádná. Dále, srnec, šikmá zadní komora. Po ráně značil, popoběhl cca 30m a zhasl. Na vstřelu hematom cca 4cm, na výstřelu vyražená díra asi 5cm - ale to bylo všechno, žádné další podlitiny, ani hematomy pod dekou. Jelen, cca 7let po ráně na komoru značil, vzepjal se a zřítil se k zemi, opět přirovnání se smetákem, krásný průstřel, 3-5 velká díra na výstřelu lemovaná malým věnečkem hematomu.

Chování devítky je trochu zvláštní a dost netypické ve srovnání s rychlými sedmičkami. Střela není rychlá (v 50m cca 650m/s), ale je těžká (18,5g) a výkonná (cca 4000J v 50m). Znamená to, že devastace zvěřiny tlakovým rázem odpadá, střela se příliš rychle nedeformuje a spolehlivě prostřeluje. Při nastřelení na 150m se dá střílet do 200m bez potíží - na 200m je pak pokles cca o 10cm.

Závěr:
jsem spokojen. Na prasata a vysokou ideální ráže s malou devastací zvěřiny, zvěř neodchází, dobře barví.
Pokud s tím lupnu srnčí, nerozbiju ho na maděru.
Jen se s tím nedá střílet ultradaleko, ale v lesní honitbě to nepotřebuji.

PS.
tatík s devítkou lupnul dalších asi deset prasat a jeden kus vysoké, v podstatě se naše názory shodují. Všechny ulovené kusy měly komorovou ránu. Nebyl zasažen ramenní kloub, tam by zvěřina byla poškozená samosebou více, ako ostatně u každé jiné ráže.

Tož tak.

Uživatelský avatar
erfas
 
Příspěvky: 268
Registrován: 21.01.2007 18:23
Bydliště: Havlíčkův Brod

19.11.2008 21:31

Tak i já přidám svoji zkušenost. já mám .308W. uloveno srnec, kůzle, liška. Co se týká lišky komorová rána, odešla asi 20 m dirka tam , dirka ven stejná. Srncem jsem vzal na páteř bohůžel. zůstal na místě, ani o tom nevěděl. Takže v místě střelu dírka, a potom díra asi 5cm. Kuzle čistá komorová odešlo 10 m, krásně barvilo.
Zkoušel jsem jak poloplášt ,tak celoplášt. Naše SB, Federaly, Normy. Ted mám patrony se střelou interbod

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

19.11.2008 23:39

Childeater> promiň, ale nějak jsem nechytil o jaké ráži píšeš, jakou "devítku" myslíš?

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

19.11.2008 23:41

petzold> ehmmm, no jo... to jsem se ale ustřelil... ale víte, co jsem myslel, že jo?? :D :D :D

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

19.11.2008 23:45

lovec_1> myslel jsem X. Hmm, dvoják z Ferlachu bych si taky dal líbit, soustřely hlavní jako tam málokdo umí. Ale to bych napřed musel vyhrát v Lottu :))

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.11.2008 0:46

Typuji na 9,3x62. Taky jsem nad tím hloubal a, ted se mi to nechce hledat, Tikka myslím jinou "devítku" nedělá... I ta energie a váha by to mu odpovídaly... :lol: Tato ráže je mi také velmi sympatická... Ale stejně jsem se "zamiloval" do .45-70Gov. Zatím s ní sice lovím jen papír, ale kdo vi, jednou možná... se dám na myslivost:D

Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

20.11.2008 1:05

Chlapci.

Podívejte se na předmět mého příspěvku.

Samozřejmě 9,3x62... :D

Naše munice:
http://www.lapua.com/index.php?id=868
Naposledy upravil Childeater dne 20.11.2008 1:12, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.11.2008 1:08

Předmět je malým písmem, ten nikdo nečte... :wink:

Uživatelský avatar
Childeater
 
Příspěvky: 224
Registrován: 19.02.2007 22:55
Bydliště: České Budějovice

20.11.2008 1:15

No, budu s tím příště počítat... :-)

Nafotím příště ulovený kus. Ta devítka je vskutku skvělou ráží. Byl jsem velmi příjemně překvapen. Těžká koule a spousta energie se mi jeví jako ideální.

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

20.11.2008 9:32

Childeater píše:No, budu s tím příště počítat... :-)

Nafotím příště ulovený kus. Ta devítka je vskutku skvělou ráží. Byl jsem velmi příjemně překvapen. Těžká koule a spousta energie se mi jeví jako ideální.


Hungry má pravdu, ty pindiky mrňavý nikdo nečte. Těžká koule a spousta energie je podle mě taky ideální, ale to není žádný nový světadíl ale amerika, to už před námi objevili dávno lovci velké zvěře a puškaři, zejména Británie a Německa při jejich závodech ve vývoji ráží a zbraní pro lovy v koloniích.

Fotky nejsou špatný nápad, něco sem dám....
Naposledy upravil Hunter dne 20.11.2008 10:31, celkově upraveno 1

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

20.11.2008 10:03

Tak tedy pár fotografií z letošních lovů. Je to foceno často v nepříznivých světelných podmínkách a netahám s sebou vždy moc vybavení, takže za kvalitu mě nebijte. Snažil jsem se vybrat fotky, kde je aspoň něco vidět.

Takže 1. - liška, letošní červen, při návratu z večerní čekané, takže už skoro tma, 375 H&H mag., cca 60 m, Hornady 300 grs RNSN, spodní komora, vstřel i výstřel skoro neznatelné.



Obrázek

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

20.11.2008 10:09

Srnec, červenec 08, večerní čekaná, sluníčko ještě svítilo. Hodně malý a mizerný kus, na fotce pro srovnání flinta jako měřítko. Vyvržený nez hlavy 7 kg, zbytky staré srsti jako světlé fleky, ty mátly a chvíli jsem špekuloval, co to je sakra za veliký srnče. Na hlavě jen pučnice pod kůží, prostě chcípák. 140m, 375 H&H, 300 grs Hornady RNSN, komora, vstřel a výstřel malý, výstřel několik cm, zvěřina zcela v pohodě.


Obrázek

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

20.11.2008 10:15

Liška č.2, červenec 08, večerní čekaná, cca 70m, 375 H&H, 270 grs Hornady Interbond, rána na hlavu, resp. už bylo skoro tma takže na bílou náprsenku, výsledek je vidět na fotce


Obrázek

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

20.11.2008 10:25

Srnec č. 2, srpen 08, večerní čekaná, 120 m, 375 H&H, 300 grs Hornady RNSN. Šikmá komora, vstřel na pravé straně nahoře na pleci v oblasti ramene, výstřel na levé straně v zadní části žeber. Plec v pohodě, poškození tkáně malé a jen v okolí střelného kanálu, kule chytla kost, takže na výstřelu udělala lehčí díru mezi žebry a ve výstřelu je vidět část bachoru, který ale byl celý a neporušený, takže obsah trávníku se do zvěřiny nedostal. Po vyvržení to vypadalo už o dost lépe. Byl to starý srnec 8 let plus a dost opatrný a nebyl zrovna ideální vítr atd., rostš nebylo možné čekat až se otočí úplně na široko.


Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jo a zapoměl jsem dodat, že až doposud všechny ulovené kusy zůstaly v ohni.

Další

Obsah fóra / Střelectví / Myslivost a lov

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků