Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

30.11.2006 0:04

No "prosazuje" je silné slovo, prostě jen říkám, jak jsem to dělal já :o) Kdybych to uměl spočítat, spočítal bych to. Ale beztak si myslím, že těch faktorů, ovlivňujících funkci, je tam tolik, že to ani spočítat nejde, je to jak předem spočítat déšť. Rychlost hoření, různé turbulence, pokud se bavíme o přesnosti tak i to kmitání (přidáš hmotu kompenzátoru - změní se frekvence, změníš čelní otvor - změní se poměr reaktivních sil, tj. i kmitání, změníš výfukové otvory nebo jejich polohu - totéž, jakýmkoli převrtáním kteréhokoli otvoru se změní hmotnost a těžiště - opět kmitání, pak tu hraje roli nejen plyn za střelou, ale i vzduch tlačený před ní - a opět jeho chování v kompenzátoru atd.atd.). Pomalu to spěje až k teorii chaosu. Nemyslím, že má smysl nějak se snažit to předem počítat. Porovnejte to třeba s přebíjením. Jistě lze nějak teoreticky zpracovat vliv navážky prachu+hmotnosti střely+stoupání vývrtu+hoření zápalky+délky hlavně+zaškrcení krčku+ pružnost materiálu hilsny+kdovíco ještě, ale stejně touhle cestou nikdy žádný přebíječ, natož muniční fabrika, nešli. Prostě x laborací a zkoušení.
Já rozhodně dílnu se střelnicí (bohužel) nemám, ale znamenalo to možná 5x, 6x předělat nějaký detail a vyzkoušet to pokaždé na 20 ks nábojů.
Skoro bych se vsadil, že žádná zbrojovka na světě se nějakou simulací kmitání hlavně a jeho vlivu na přesnost nezabývá. Simulují pružnost, pevnost, prostě bezpečnost a spolehlivost ve vazbě na optimalizaci technologie. Nedosáhnou ideálu, ale hledají optimum, dobře fungující s pokud možno nejvíce druhy nábojů zvolené ráže. Pokud chcete hledat ten ideál, tak nemá smysl ladit flintu bez toho, abychom nehledali nejlepší možnou laboraci a rozměr náboje pro konkrétní flintu s konkrétní úpravou. Můžete totiž sebelépe namodelovat uzly a kmitny hlavně, ale o 0,05gr jiná laborace vám je posune jinam. Flinta řeší spolehlivost a opakovatelnost výsledku střelby, a náboj řeší přesnost. Upravovat jedno bez druhého nikam nevede.
Asi se opakuju, ale třeba v letectví platí "co dobře vypadá, to dobře lítá". Na tu intuici bych se spoléhal - opajcu nebo si přizpůsobím něco, co jsem někde viděl a líbilo se mi to, vezmu tu za výchozí stav, a pak už si jen hraju se šuplérou a pilníkem (vrtačkou). Vzít špalek železa a mordovat počítač s tím, že mi řekne, jak to má vypadat, tomu moc nedůvěřuju.

PS: Jsem stará škola. Konstruktérem jsem byl 12 let (letecké motory a tváření plechů), z toho 4 roky šéfkonstruktérem. Počítač je skvělý pomocník, ale nikdy za nikoho nic nevymyslel, jen zbavuje rutiny.

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

30.11.2006 2:42

Ivoshek: kmitani se oviji od ulozeni...tim je receno vse...zadne spojite kontinuum...

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

30.11.2006 2:44

Ivoskek: torzni a podelne tam royhodne nebude..hleven neni namahana krutem...

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

30.11.2006 2:47

QNX: ja mam pravdu.. :D prubeh sinusovky tam byt muze... :D zalezi na ulozeni hlavne...

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

30.11.2006 2:48

QNX: porad nechapes co je kmitani..promin..nechci se te dotknout ale...

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

30.11.2006 2:52

Ivoshek: kdyby doslo k rezonanci tak hleven nevydrzi,.....mozna jen maly pocetb vystrelu...Vis vubec co je rozonance?? Pripadam si jak Alenka v risi divu... :D


Reklama

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

30.11.2006 2:59

RPM: neuveritelne ale konecne slovo do pranice...projevila se ta " stara skola"......
Jasne ze PC je k nicemu..ukazuje jen cestu a je jen na nas jestli ji zvolime za spravnou,.,.

A co se tyka " teorie chaosu "..perave proto mame dnes vyrazne zjednodusene modely....od kterych se da popstupovat dal...

To: Ivoshek: snad jsem te dost poucil..... :D

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

30.11.2006 15:22

Stařec: Tvá nevědomost je neuvěřitelná. Nevadí mi, když někdo něco neví, ale nemám rád, když neví a je přesvědčený, že ví. Nejhořší je když se snaží ještě udělat blbce z ostatních. Vypadá to, že tvé znalosti problematiky kmitání jsou ... nějaké pomatené vzpomínky na fyziku základní školy. Tam se ta čistá sinusovka vyskytuje u zjednodušených modelů, v reálném světě už ji nenaměříš. Tak přestan machrovat a to kmitání si změř, pak můžeme pokračovat. Já už jsem nějaká ta měření dělal a můžu tě ujistit, že sinusovka tam není :-) Samozřejmě, že tam bude i torzní a podélné kmitání ! Hlaven je namáhaná i krutem! Držel jsi vůbec někdy nějakou hlaven v ruce? Dokážeš si představit co se v ní (s ní) při výstřelu děje? Přečti si co tady je napsáno od ostatních, něco si nastuduj, naměř a pak napiš. Jinak tady ze sebe děláš jenom blbce.

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

30.11.2006 15:30

To by me zajimalo co jsi nameril... :D
Mas pravdu pokracovat v tyhle debate nikam nevede....

Opakuji a uz vazne naposledy..Ze jakekoliv jednohmotove teleso kmita POUZE na jedne frekvenci...Vysvetleni: hlaven muze kmitat ve vice smerech najdnou ale VSECHNA kmitani ( pohyby ) maji stejnou frekvenci..tudiz cele teleso kmita pouze na jedne frekvenci...viz: super pozice..

Rozhodne na nikoho nemachruju...jak jsem rekl, budu rad za kazdou solidni poznamku... :wink:

king
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 186
Registrován: 06.06.2006 11:29
Bydliště: ČR + DE + CH

30.11.2006 18:10

Stařec: To se už vážně nedá číst. Kmitající těleso pochopitelně může mít (a většinou má) kromě základní frekvence také vyšší frekvence. Třeba kmitání struny na kytaře: tvar struny v daném čase je dán součtem stojatý vln s RŮZNÝMI frekvencemi. Ono je to taky slyšet.
Záleží na počátečních podmínkách. Kdybych strunu napnul tak, že má přesně tvar sinusovky, tak bude kmitat jen s jednou frekvencí. Ale to se mi nepovede, pokud za ní zatáhnu, tak ji napnu do tvaru "trojúhelníku", kmitání struny je pak dáno součtem stojatých vln s frekvencemi, které se určí Fourierovou analýzou toho počátečního "trojúhelníkového" tvaru. Výsledné vlnění v tomto případě nejde popsat jednou frekvencí.

P.S.: Vzděláním jsem fyzik (a zbraňař taky).

Uživatelský avatar
Ivoshek
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 453
Registrován: 13.04.2004 14:24
Bydliště: Brno

30.11.2006 19:50

Lol, přestávám to číst.

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

01.12.2006 0:00

Číst to nepřestávám, ale se Starcem už nehodlám řešit kmitání :-) Asi bude užitečnější věnovat se reálným provedením konkrétních ustových brzd.

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

01.12.2006 0:23

Takže zpět k tématu, nemá někdo kompik co má Sako TRG? Potřeboval bych změřit průměry děr v jednotlivejch přepážkách.

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

01.12.2006 11:57

Takže zpět k tématu, nemá někdo kompik na něco v 50 BMG? Potřeboval bych změřit rozměry děr v jednotlivejch přepážkách :-)

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

04.12.2006 13:52

No puvodne jsem sem chtel napsat neco jinzho ale nema to cenu... :D
Ja preci netvrdim ze teleso nemuze mit vice harmonickych slozek...

Takze mi chces rict ze ze pokud neco ( strunu ) nenapnu do tvaru sinusovky tak mi sinusove kmitat nebude?? A co sinosove kmitani pruzin?? Tu preci do sinusovky nenapinam...

QNX: na 50 BMG mam jen rozmery tlumice hluku...mozna z toho neco vykoukas...( prumery, pocet a rozmisteni prepazek...)

Stařec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 181
Registrován: 17.10.2006 22:30

04.12.2006 14:14

jinak Ivoshek psal ze je jednoduche spocitat ( nebo navrhnout ) ustovku..
..tak ti to prinejhorsim vysekne.... :wink:

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

05.12.2006 1:24

Stařec: tak to snad ani nepotřebuju, jednak výkresy na tlumič pro 50BMG mám v literatuře také, za druhé nic tak šíleného vyrábět nehodlám a za třetí rozměry tlumiče mi s návrhem ústové brzdy nepomůžou. Nevadí, pár fotek toho co se používá už jsem si našel a základní rozměry z nich odměřit půjdou. Dál už to bude zase jenom to ladění :-)

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

07.12.2006 11:48

To: Tom
jestli ma Sako hlaven 22mm, tak se to da odmerit z fotky. Zda se mi ze je ta dira okolo 12mm a kompik okolo 35mm, ale musim to doma jeste zkouknout uz si to nepamatuju presne.(mereno z fotky z casaku)

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

07.12.2006 18:15

sako má lauf 22mm brzda má průměr 35 mm, přepážky jsou 5 mm, jen čelo je 5,6mm,úhly portů nejdou šuplerou změřit....

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

07.12.2006 20:04

Choochoo007: z fotky to moc přesné nebude, to chce aby to někdo změřil v reálu.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků