Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 559
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

27.12.2011 16:07

Re: Typy úsťových brzd

Taky se nehádám, jen kostatuju. Může to bejt třeba i dýlkou hlavně, která jinak kmitá. Tvoje brzda má úplně stejnou váhu jako originál?

Karel K.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 579
Registrován: 11.10.2006 14:57

27.12.2011 19:42

Re: Typy úsťových brzd

To: onevan74
Na jakou zbraň jsi tu ústovou brzdu vlastně dával, pokud můžeš - typ pušky, ráže. Ten posun zásahů je opravdu docela dost, navíc blbým směre.
Mám ještě jeden dotaz, jsou moc rozdílné navážky pro zbraň s a bez ústové brzdy? Předpokládám, že se hlaveń s ústovkou chová jinak.

Díky.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

27.12.2011 19:54

Re: Typy úsťových brzd

O tom to právě je .Je jasné že přidáním úsťovky se jednak přeladí kmitání hlavně a hlavně i malou odchylkou v rozměrech otvorů či komor na obou stranách brzdy dochází k různým momentům které vychylují hlaveň.Tak že posuzovat změnu bodu zásahu či rozptyl se stejným nábojem není vypovídající.Je třeba znovu naladit navážku na minimální rozptil a teprve když se to nepodaří tak je možno říct že ta brzda zhoršila rozptyl.Stačí si uvědomit jak i nesymetrycky provedené zakončení ústí hlavně má negativní dopad na soustřel.

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 559
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

27.12.2011 21:33

Re: Typy úsťových brzd

Karel K. píše:To: onevan74
Na jakou zbraň jsi tu ústovou brzdu vlastně dával, pokud můžeš - typ pušky, ráže. Ten posun zásahů je opravdu docela dost, navíc blbým směre.
Mám ještě jeden dotaz, jsou moc rozdílné navážky pro zbraň s a bez ústové brzdy? Předpokládám, že se hlaveń s ústovkou chová jinak.

Díky.

Remington 700 MLR .338lm, dával jsem pořád stejnou navážku 85,5grs (850 m/s), vždycky tam byla buď tovární a nebo Roedale. A při posledním měření jsem zjistil, že to lítá 866 m/s.

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 559
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

27.12.2011 21:35

Re: Typy úsťových brzd

to navip: změnu soustřelu jsem v polních podmínkách nepozoroval, pouze jsem po aplikaci brzdy přenuloval optiku o těch cca 12cm nahoru, to bylo vše. Ty dvě rány vpravo nad sebou jsou první jiným typem munice (prvi Partizan) ostatní (Lapua).
Přílohy
100m.jpg

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

27.12.2011 21:47

Re: Typy úsťových brzd

A jak bys chtěl posuzovat změnu stř.zásahu s jinou laborací?Já střílel cca 1000 ran bez brzdy,pak cca 200 ran s jedním typem brzdy a teď zas sezonu s poslední verzí co jsem dělal.Změnil se jen stř.bod zásahu.Ani na jednu brzdu jsem neměnil navážku a střílí to jak víno pořád.Prostě nástřel na 100m,snulování optiky a nic víc.Je pravda,že brzdy byly velmi přesně vyrobeny a hlavně naprosto v ose vývrtu našroubovány a zajištěny.Teď vyrábím titanovou.Ta bude lehoučká.Podle mě tam opravdu záleží na přesnosti brzdy a hlavně souosost s vývrtem i když je tam u některých brzd díra jak do konečníku.Teorie se dost často liší od praxe.Nemám zkušenost s 338LM,ale fakt se mi zdá 10cm na 100m hrozně moc.Ale když to funguje,tak je to jedno.


Reklama

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 559
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

27.12.2011 22:03

Re: Typy úsťových brzd

Přesně, navážku co funguje neměním, jen jsem přeladil optiku a hotovo. Funguje to.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

28.12.2011 1:25

Re: Typy úsťových brzd

To je samozřejmě ta lepší varianta,já jsem mluvil o případu ,že se soustřel po namontování brzdy zhorší, jak tu už bylo několikrát dříve zmíněno.

gawein
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 03.12.2008 1:02

28.12.2011 5:38

Re: Typy úsťových brzd

Kvalitní a dobře namontovaná úsťová brzda rozptyl nezhorší většinou ho zlepšuje(asi mohou být vyjjímky,ale já jsem žádnou nezaregistroval). Pokud se zhorší rozptyl je na 90 % buď nesouosá nebo nepevná montáž brzdy. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že ladit rozptyl pootáčením brzdy (Browning apod) je hloupost, protože pokud se po mnoha výstřelech doberu nějakého výsledku tak drobná změna v munici nebo někdy i ve fyzikálních podmínkách při střelbě mi veškeré snažení zhatí.
Posun bodu zásahu po montáži brzdy je dán (u brzd nekompenzátorového(zdvihu) typu) mimo vertikálu sousosti brzdy s vývrtem. U kompenzátorových brzd se mění bod zásahu hlavně v závislosti na munici(výrobce, prach, střela...).
Na rozptyl může mít vliv u delších brzd(nad 30mm funkční délky) i příliš těsný výletový otvor.
Tohle jsou moje zkušenosti z praxe ne univerzální pravdy.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

28.12.2011 6:12

Re: Typy úsťových brzd

Hm, ja si mysli ze se tu micha nekolik veci dohromady.
Cokoli co se na hlaven prida, pusobi jako zavazi a meni chovani hlavne pri vystrelu. To si myslim ze na tom se shodnem a muzem to vzit jako fakt.
toto se bezne pouziva u malorazkovych BR specialu, kde neni mozno ladit kmit hlavne prebijenym strellivem. Pouzivaji se tunery. je to v podstate zavazi, kterym lze pohybovat a tim menit kmit hlavne. U velkoraze tyto systemy existuji take, ale nejsou tak rozsireny. Takze kdyz pomineme ev. nepresnosti kompenzatoru, tak jen vlastni vaha ma na chovani hlavne vliv.
Myslim ze jen jeden clovek (Mozna dva) se zde zminili o praktickych zkusenostech, jinak jsou to jen uvahy.
Zmena presnosti,
1. otazka je z ceho, a jakeho rozptyloveho obrazce vychazime. jake strelivo pouzivame. pokud se bavime o presnosti kolem 1MOA, tak je dost mozne ze se zmena kompenzatoru vubec neprojevi, pokud pouzivame tovarni strelivo, tak take ne. proste se zmena rozptylu schova v chybe munice.
2. pokud strilim ze zbrane bez kompenzatoru rekneme (jen pro vysvetleni jako priklad) z 300WM rozptyl 1MOA a po instalaci kompenzatoru bude soustrel 1/2 MOA, tak to nemusi vubec znamenat ze nam kompenzator zmensil rozptyl. Muze to byt (a vetsinou to tak byva) ze se zbran chova vice kultivovane a je lepe zvladnutelna. tj. strelec je schopen opakovane udrzet zbran pri vyvinu rany stejne diky mensimu zpetnemu razu.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

28.12.2011 21:59

Re: Typy úsťových brzd

Když jsem si nechal při přestavbě pušky vyměnit hlaven tak jsem nechal rovnou udělat závit.Začal jsem se střelou Siera 168gr s velmi dobrým výsledkem, ale na dlouhé tratě byla nízká rychlost na 1000m a tak jsem nejprve zkoušel střely 180gr a 175gr Berger ale zpětný ráz už byl na maximálních navážkách nepříjemný a tak jsem si nechal udělat dvoukomorovou brzdu.Variantu uváděnou Shivou s radiálními otvory v několika řadách dokola jsem vůbec neuvažoval i když jsem ji viděl na fotkách loveckých zbraní. Při představě výstřelu z dvounožky v písčitém terénu bych měl asi písek i v botách .:D Zpětný ráz se podstatně snížil ale nepovedlo se mi odladit soustřel podle mých představ i přes průběžné úpravy brzdy, během úprav se mi bohužel ztratila.Nakonec jsem to celé vyřešil bez brzdy přechodem na lehké střely Lapua 155gr,které mne uspokojily jak z hlediska přesnosti,kolem 0,3MOA,tak i rychlosti V 1000=390m/s při Vo=945m/s a zpětný ráz neřeším ,pažba se jen zlehka dotýká ramene a flintu nechám skočit.Je to samozřejmě umožněné vyšší váhou zbraně.
Onevan 74 - podle té fotky po odečtení těch dvou ran vpravo se bavíme o soustřelu asi 0,8 MOA.
Zdenek N - kolik to je v MOA když to střílí pořád jak víno ,z jaké zbraně ,jakou municí?

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 559
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

29.12.2011 0:11

Re: Typy úsťových brzd

A já si myslím, že dle programu OnTarget se bavíme o soustřelu 0,383 MOA. Ale je mi to vcelku jedno.

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

29.12.2011 1:17

Re: Typy úsťových brzd

Sako TRG 22.308W Scenar 155gr.Nejlepší soustřel co se mi povedl je 6 ran 18mm opsaná na 300m.Ale to je spíš náhoda.Není ani tak důležité jestli to střílí 0,3 nebo 0,4 moa,ale co předvede střelec na závodě.Aspoň tada na těch závodech,kterých jsem se zatím zůčastnil.Já jsem spokojený s přesností pokud to nezačnu kazit sám.No a to že nechám pušku odskočit se mi teda vůbec neosvědčilo.Navíc si myslím,že si tím střelec udělá blbý návyk,který bude zvětšovat střeleckou chybu čím výkonnější ráží bude střílet.Jinak i v 308W se mi jeví brzda jednoznačně jako plus.Jak jsem psal,nezaznamenal jsem zhoršení rozptylu po osazení brzdou.Kdyby tomu tak bylo,už by tam nebyla.

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 559
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

29.12.2011 9:20

Re: Typy úsťových brzd

Máš recht. Jinak psal jsem ti SZ ohledně pouzdra (dragbag) z jinýho vlákna.

Uživatelský avatar
komisar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 411
Registrován: 09.09.2009 13:11
Bydliště: Svitavy

29.12.2011 10:03

Re: Typy úsťových brzd

Me osobne prekvapilo,o kolik je ucinek trikomorove brzdy vysi nez ucinek dvoukomorove(Roedale).

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

29.12.2011 20:00

Re: Typy úsťových brzd

onevan74 píše:A já si myslím, že dle programu OnTarget se bavíme o soustřelu 0,383 MOA. Ale je mi to vcelku jedno.

No já si zvětšil na obrazovce terč na průměr 50 mm u desítky a vzdálenost středů krajních děr jsem naměřil 25 mm a z toho jsem usoudil že když 1 MOA je 29 mm tak to je 0,86MOA.Pokud by jsme vynechali tu díru skoro ve středu, pak by to bylo lepší.Ale jak říká Zdenek je důležitější kolik dává střelec soustavně než ojedinělý nástřel.
Zdenek N - s tím špatným návykem souhlasím ale zatím se zbraní s větším výkonem /hmotnost zbraně nepočítám a do svého pochroumaného ramene nehodlám nechat mlátit kdejakou pažbu. :D

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

29.12.2011 21:59

Re: Typy úsťových brzd

Vlastní zkušenost TRG 22 bez brzdy vynulováno
s brzdou 5 cm nahoru, v ose, vynulováno a od tý doby brzdu neřešim.
Jen ostatní komponenty a mezičlánek. :D

Karel K.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 579
Registrován: 11.10.2006 14:57

01.02.2012 17:29

Re: Typy úsťových brzd

Tak čerstvá zkušenost s nově osazenou všesměrovou brzdou na 308 win, 20" hlaveň.

+ zpětný ráz absolutně minimální, pokud se o něm vůbec dá mluvit
+ zbraň po výstřelu neodskakuje a na terči zůstává v záměrné
+ rozptyl se alespoň na 100m nezměnil
+ střední bod zásahu se posunul o 7 cm nahoru a 3 cm doprava (posun nahoru beru jako pozitivní)
+ žádný záblesk z hlavně i u pomalu hořících prachů
- zvukový efekt je silnější, hezky zvoní v uších, ale dá se to ustát
- výstřel ze sněhu jsem zkoušel jen jednou, odhrabal jsem ze země i loňské listí, na terčovku ze střelnice dobré, na polní střelbu nepoužitelné.

Tak přidávám do statistiky.
Přílohy
brzda 2.jpg

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

05.04.2012 12:56

Re: Typy úsťových brzd

Neco pro inspiraci:
http://www.freepatentsonline.com/result ... e&srch=top


Karle nemas nejaky nacrtek v rezu? Taky jsem takhle zacal, ale je lepsi udelat diry ve 4 radach po 90°. Ucinek bude stjny a pokud to udelas tak, abys mel oproti svislici natoceny spodni diry o 45°na kazdou stranu uz je to na zemi taky skoro pohoda.
http://nd05.jxs.cz/670/165/9266703b9a_7 ... 1316520218
http://nd05.jxs.cz/119/536/1695563ca6_7 ... 1316520211



komisar píše:Vyrabim brzdy typu Roedale (dvou i trikomorove,na ruzne raze) a nevim o zadne ktera by bod zas

Delas je uplne stejne i s tema velkyma dirama uvnitr prepazek? To si myslim ze neni dobre. Roedale je podle me takhle dela pac ma univerzal na vsechny raze a akorat na celo strci krouzek pro tu kterou razi. Vnitrni diru by podle me bylo dobre delat celou o vnitrnim prumeru celniho krouzku. Nedochazelo by tak k obtekani strely mezi jednotlivymi zebry.
download/file.php?id=13724&mode=view
Spraven by to melo byt dle meho delano minimalne takto Obrázek
kdy kazda dira v prepazce ma rozmer pro danou razi.
Naposledy upravil Choochoo007 dne 31.12.2012 0:08, celkově upraveno 1

speed1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 487
Registrován: 31.05.2009 20:37

07.04.2012 22:58

Re: AR15 - Dlask i jiné

nema nekdo na prodej,nebo nevi kde ho sezenu a nebo nebude nekdo obednavat- http://www.brownells.com/.aspx/pid=5573 ... CULEK-COMP

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků