Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

13.04.2012 15:31

Trocha teorie o usazení puškohledu

Obrázek

Vše kolem správného usazení puškohledu patří mezi jedno z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších témat ohledně střelecké tématiky...

Více v článku o usazení optiky zde

Dejte vědět ohlasy.

Budu rád za každou faktickou připomínku k vylepšení článku!

Martin "Grinch"

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

13.04.2012 17:52

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

UFF, smekám, nad množstvím práce a trpělivostí.

taky věřím v rovinu horní plochy závěru, souososti s optikou dosahuji vkládáním lístkových měrek mezi horní plochu závěru a spodek optiky v místě rektifikačního mechanismu/ věřím, že je kolmý na svislou rovinu optiky/
Používám kroužky optilock, takže nelapuji.
Jednu zbraň mám neoptilock, vzhledem k tomu, že je výrobce optiky a montáže totožný ani tuto jsem nelapoval.

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

14.04.2012 15:26

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Ahoj, velmi děkuji za pochvalu :oops:

Vždy se snažím tak nějak maximálně zjednodušit danou tématiku - bohužel někdy je to těžké, protože by pak ta pointa zcela zmizela a proto to občas může být kostrbaté.

Tuhle Tvou metodu taky znám, přijde mi jako totálně nejlepší - nepotřebuješ k tomu žádnou libelu a můžeš mít i křivou podlahu. Je však nutné k tomu doopravdy respektovat rovinu rybiny a kostky retifikace.

Dalším možným problémem by mohla být pozice kostky, která může vyjít přímo nad výhozí okénko - hlavně u malorážek (velkou jak známo nevlastním)

Jinak ale parádní a jednoduchá princip na min práce. Jak seženu měrky, zkusím to doplnit a nafotit...

Optilock je paráda, ale pro "většinu" našich střelců jeto out of rozpočet :( A pokud ta neoptilock montáž a optika je z řady SaB, Zeiss, NF a jiné, tak to chápu :mrgreen: Já jsem Burrisy taky nemusel moc brousit - vesměs to šlo skorem z celého povrchu, ale pro názornost jsem se do toho pustil a taky proto abych měl klid :)

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

14.04.2012 16:44

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

ta poslední montáž není z těch co zmiňuješ....
Ale z jednoho kusu, postupně frézovaná, tepelně stabilizovaná během výroby, CNC strojová práce cca 6 hodin.

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

14.04.2012 17:16

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Tak o takovéhle zakázkové výrobě montáží se může snad všem jenom zdát :mrgreen:

edo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 253
Registrován: 01.09.2005 20:59
Bydliště: slovensko

15.04.2012 9:03

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Mal problémy s osadením puškohľadu , do 300-400 m OK do 500 ešte ušlo ale potom boli problémy , kolmosť osnovy som overoval v rektifikačnej optike ale tam sa nedala zistiť odchýlka .
Kúpil som za pár eur obyčajnú vodováhu , vybral som valček a tento položil na zadnú plochú časť púzdra záveru za montáž a kúskom gumy som ju oprel o puškohľad . Na 50 m strelnici som zavesil obyčajný konopný špagát a zaťažil som ho aby kolmo visel ako murárska olovnica , za špagát som dal kartón a nalepil som opačne terče bielou stranou aby som videl zásahy .
Treba mať nastrelenú zbrať na 50 alebo 100 m úplne presne , urobiť kontrolný nástrel , následne treba dať max. výškovú korekciu a mať zbraň úplne vodorovne . Strieľal som dokiaľ som opakovane dokiaľ som špagát neprestrelil pri maximálnej a aj minimálnej ellevácii . Je to babračka ale funguje to .


Reklama

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

15.04.2012 14:23

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

a jak se koriguje odchylka?

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

15.04.2012 16:21

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

No já spíš dumám nad tím k čemu je to dobré... resp jaký vývod to mám mít.

Popisuje, že na 300-400m to bylo ok, ale že na 500m už to stálo za houby a načež pro opravu tohoto problému je nutné mít nastřelenou zbraň přesně na 50 nebo 100m?

Další co nepochopím je, že jestli přestřelím při max korekci špagát, tak musím jít a navázat ho abych ho mohl zkusit přestřelit spodní korekcí?

Ale zřejmě jsem špatně pochopil tenhle princip...

Ale přijde mi to jako klasický způsob s tou olovnicí - prostě srovnám dle špagátu - akorát zde nerovná dle osy osnovy ale dle osy korekce

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

15.04.2012 22:46

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

To co popisuje kolega je asi klasika na olovnici. Tzn. buď křivě usazenej puškohled a nebo nekliká v ose. Po každým nahoru/dolu sundat pootočit a znova s nadějí, že tentokrát to bude správně. Tedy pokud to dobře chápu 8)
Já to vždycky rovnal na frézce - do hodinek pouzdro závěru - namontovat optiku - a pak jsem měl na zdi asi 10m od mašiny olovnicí spuštěnou vertikálu a k tomu kolmý horizont.
To lapování je při dnešních tolerancích už jen taková nostalgie. Zrovna dneska jsem rovnal Leupold lištu, kroužky a 30mm tubus - nasadím, dotáhnu, položím puškohled do kroužků a sedí to jako pozadí na hrnci, nikde ani stovka vůle... :roll:

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

15.04.2012 23:03

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

JJ, taky mi to tak přijde, tím jeho způsobem jsem se dostal k názoru, že olovnicí zarovnává na klikání...

No každý máme svůj způsob, ale já jsem se tím svým dostal do stádia, že vezmu flintu, sudnám a rozeberu optiku, montáže, usadím a dotáhnu na momenty a vyjde mi to při prvním výstřelu na + - 2-5mm

K podobné toleranci jsem se dostal svým malým způsobem mokrého čištění, kde mi to jde po kompletním vydrbání flinty opět v té toleranci 2-5mm maximálně mimo záměrný bod.

takže nebudu měnit to, co mi takto funguje :)

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

16.04.2012 0:11

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Jasný, každej máme ty svý vyšlapaný sloní stezky :lol:
pěkný videjko k tématu je třeba tady:

http://www.youtube.com/watch?v=lQgXPA4A2J0

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

16.04.2012 5:35

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Přesně tak,
dle tohoto způsobu jsem to taky dělával - než jsem zjistil že u NF je odchylka uložení roviny komínků od roviny kostky cca 1-2 stupNě :) Dobře je to vidět u mne na webu ve článku na posledních dvou fotkách tuším - libela na komínku je znatelně uhnutá oproti kostce

Ale pravda může být, že jsem špatně pokládal libelu na komínek - přeci jen nemám pak ten udělátor jako on na konci :mrgreen:

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

16.04.2012 11:56

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

to popisovaný "lapování" se mi moc nepozdává, nemělo by se to správně stružit ??
vystruznik.jpg
vystruznik.jpg (8.98 KiB) Zobrazeno 19241 krát

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

16.04.2012 12:04

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Tenhle výstružník je klasika - ale kdo ho má a abys pro jedno použití sháněl nebo kupoval toto, tak to je totálně zbytečné...

Nehledě na to, že kulatina a brusná pasta udělá "za pivo" tu samou službu a přesné je to naprosto stejně (možná i více vzhledem k přesnosti a jemnosti brusné pasty)

Sice to dlouho trvá, ale kdo si hraje - nezlobí :mrgreen:

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

16.04.2012 15:15

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

2 Grinch - Pěkný článek, gratuluji.
Ty libelky ale předpokládají, že jsou pro ně na závěru a na těle zaměřovače odpovídající "horizontální" plochy.
Protože těm ploškám u některých zbraní moc nevěřím, je mi osobně bližší způsob vyobrazený v tomto patentu
http://www.freepatentsonline.com/5878504.pdf
kdy jsou dvě V prizmata a přesná libela spojená vodítkem, jedno prizma posadím na hlaveň, druhé na objektiv, průhledítkem vidím olovnici srovnanou stejnou gravitací jako libela - tedy dokonale souosou se spojnicí hlaveň - tubus dalekohledu :) Současně seřídím - polohu osnovy, střeleckou libelku na tubusu a následně i ověřím pohyb středu záměrné osnovy po vláknu olovnice (vlákno nepřestřeluji :)

Pomůcku vyrábí průmyslově EXD engineering, dodává třeba Neco
http://www.neconos.com/details4.htm

Uvedeným nechci nikomu nic rozmlouvat ani zpochybňovat, prostě, jak píše JPP - každý máme našláplé ty své sloní "stezky" :) a mi tahle moje přijde samozřejmě nejlepší a nejpřesnější :lol: :lol:
Naposledy upravil pufr dne 16.04.2012 15:25, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

16.04.2012 15:22

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

:) taky dobrá haluz - ono když se nad tím všichni zamyslíme, tak každý způsob má nějaký přínos ale zas upouští a předpokládá něco jiného :mrgreen:

Usazení puškohledu je fakt jenom o tom, co si kdo bude myslet, že je rovné nebo v rovině :P

Nenapadá mne žádný jednoduchý způsob jak to udělat na 100% blbuvzdorně :lol:

Tohle vypadá super ale zas to nepočítá s blbě usazeným laufem, nebo s rybinou šejdrem - a já prostě často sundávám optiku,... ale chce to koumat :)

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

16.04.2012 22:03

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

No pro mne připadá neblbuvzdornější ta varianta olovnice,kdy min.20m vzdálený provázek prochází středem osnovy je rovnoběžný se svislou osou kříže a pri průhledu hlavní jde středem.přitáhnu všechny šrouby postupně křížem s postupným přitahováním a nakonec s upnutou zbraní,přesně srovnanou proklikám celý svislý rozsah a pozoruji střed kříže zda běží po provázku,jestli nekličkuje nebo se dokonce neochyluje k jedné straně. Pokud ano a já nemám na lepší optiku, tak si poznamenám stranové opravy.

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

16.04.2012 22:16

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Jo to nikdo nepopírá, že je to jednoduché, ale pracné pokud to chceš mít přesně (tedy přesné hodnoty)

Navíc lauf nemusí být usazen správně, což je bohužel občas k vidění na výplodech jedné firmy...

Jak jsme se shodli nahoře - každý má svůj způsob, co mu vyhovuje

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

16.04.2012 22:51

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

No mně právě připadá že popsanou metodou vyloučím veškerá zvěrstva výrobce - blbě usazenou hlaveň,lišta všelijak jinak než má být a pod. Využívám pouze osnovu puškohledu a díru v hlavni a nespoléhám na žádné předpokládané kolmosti na zbrani, puškohledu nebo liště.

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

16.04.2012 23:11

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

A je nějak ověřená kvalita - přesnost plastových "bublinek do vodováhy"?

Další

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků