Uživatelský avatar
Spock lone wolf
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 17.01.2010 18:02

16.04.2012 23:12

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Jen upozornění, na fotce jsem si všiml libelky na foťák, předpokládám že je to levný noname výrobek - kdysi jsem si jich z číny dotáhl asi 10, postavil vedle sebe a světe div se, žádné dvě neukazovaly stejně. Takže aby ses náhodou jednou nedivil, že něco nefunguje jak má.

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

17.04.2012 9:41

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

pufr píše:2 Grinch - Pěkný článek, gratuluji.
Ty libelky ale předpokládají, že jsou pro ně na závěru a na těle zaměřovače odpovídající "horizontální" plochy.
Protože těm ploškám u některých zbraní moc nevěřím, je mi osobně bližší způsob vyobrazený v tomto patentu
http://www.freepatentsonline.com/5878504.pdf
kdy jsou dvě V prizmata a přesná libela spojená vodítkem, jedno prizma posadím na hlaveň, druhé na objektiv, průhledítkem vidím olovnici srovnanou stejnou gravitací jako libela - tedy dokonale souosou se spojnicí hlaveň - tubus dalekohledu :) Současně seřídím - polohu osnovy, střeleckou libelku na tubusu a následně i ověřím pohyb středu záměrné osnovy po vláknu olovnice


Tato metoda vypada dobre, ale pokud bude kominek pro svisly posun po tomto nastaveni pootocen(tzn. ze bude pootocen kriz oproti kominkum), tak nastelovany cely svisly kriz bude dobre fungovat pro presnou strelbu pri prenaseni na krizi, ale pri klikani pujde kriz(zamerny bod) sikmo. Pro klikani si myslim, ze je dulezite aby byl svisly kominek(vnitrni mechanismus se zamernym bodem) dle vodovahy a k tomu svislice prochazela hlavni a ne kriz, s tim ze pak mam tuto polohu hlidanou libelou a stred krize(zamerny bod) musi jit vzdy kolmym smerem pri klikani. Kriz muze byt naklonen, ale stred pujde po svislici ve ktere je i klikaci mechanismus. Tedy bych misto provazku pro nastaveni svislosti krize radsi hodil opravdu dobrou libelu na kominek nebo ji otacel jako to delaj zednici, aby ukazovala na obe strany stejne a pak prekontrolovat klikani - pohyb zamerneho stredu krize po svislem provazku.

edo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 253
Registrován: 01.09.2005 20:59
Bydliště: slovensko

17.04.2012 21:55

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

To s tým špagátom bola z núdze cnosť , najskor som vždy usadil puškohľad ako píše kolega Kall tak aby bola rovná plocha záveru súbežna s plochou pod vežičkou puškohľadu , následne kontrola v rektifikačnej optike a bolo to OK a aj tak pri kontrole na špagáte to robilo pri max výškovej korekcii oproti minimálnej cca 3 cm na 50 m a to je už hodne zlé . Bežným sposobom som nemal šancu odhaliť to .

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

17.04.2012 22:19

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

2 Choochoo
pufr píše:Současně seřídím - polohu osnovy, střeleckou libelku na tubusu a následně i ověřím pohyb středu záměrné osnovy po vláknu olovnice


Choochoo píše:pak prekontrolovat klikani - pohyb zamerneho stredu krize po svislem provazku.


Přesně nevím, kde je ta výhoda -po mém soudu obě věty vyjadřují naprosto stejnou činnost :)

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

18.04.2012 7:34

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Jen jsem chtel u tveho patentu http://www.freepatentsonline.com/5878504.pdf , doplnit i druhou moznost, pac se mi libil :wink:
Jinak kontrola je jen kontrola, tam neni rozdilu a je prevzate z tveho prispevku :wink:

Pro klikani je dulezitejsi, aby byl svisly kominek (vnitrni mechanismus) dle vodovahy a k tomu svislice prochazela hlavni a neni dulezita svislost kriz.
Rozdil je jen jak uvadel Grinch co nastavujes do vodovahy
http://www.takticka-malorazka.cz/_img/t ... sazeni.jpg
Za predpokladu ze roviny osnovy nejsou shodne s rovinymi kominku klikani to dopadne nasledovne:
Ty to budes mit dle obrazku zarovnano na osnovu, coz na klikani nebude a bude vhodne na prenaseni dle krize.
Pro klikani je ale lepsi zarovnani na klikani, tudis podle kominku.
Pokud budou roviny shodne nastane u obou variant idealni stav.

Jinak ve vysledku tu muzem debatovat jestli nahodou treba vyrobce neudela i tu spodni cast kostky sejdrem a nebylo by lepsi to nastavovat podle horni casti kominku :wink:

Jinak Grinchovi pochvala za vybornou praci, ty obrazky jsou spicka :wink:

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

18.04.2012 22:58

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Díky - ty obrázky mi daly zabrat asi nejvíc...

Vyjádřím se k posledním příspěvkům - konstrukce puškohledu (poloha pružinky, kostka fakt je z 99% kostka atd) vylučuje vadu rozdílnosti os klikání (tím že to tlačí symetricky proti sobě a pružina je v "rohu")...

Ale jak jsem psal v článku - kurnik chlapi se můžeme dohadovat stále co je křivě, každej ďáblík z Východu maká jinak a prostě to tam hážou hlava nehlava.

Takže MUSÍME předpokládat, že je něco rovně... jinak můžem dát flintu do kruhu, zapálit táborák, zmatlat se maskovacíma barvama a tancovat kolem a doufat, že si to "sedne"...

Jinak k těm vodováhám atd - tyhle bublinky jsem rovnal s profi vodováhou a dle oka jsou ok.

Dále k těm komínkům - zkoušel jsem rovnat optiku i dle roviny komínku (položíte vodováhu na komínek seshora) -bohužel u většiny optik je komínek další zanesení nepřesnosti. Podívejte na tuším dvě poslední fotky - Libela na komínku je okem znatelně mimo rovinu té poslední fotky (kostky tubusu). Ve skutečnosti je to cca 1 stupeň, ale už je to vidět okem.

A abych tady "dokázal" pravdivost a funkci mého usazení, tak tady jsou nějaké terče, které jsem nastřílel dnes - první střílení po sesazení flinty, tak jak byla dle fotek v článku - tzn komplet rozebrané usazení optiky a znovu sesazení za účelem článku, dotaženo na momenty atd.

Zcela první terč po sesazení flinty - 5 ran/12mm opsaná kružnice (střelivo lapua Center X, 50m)
Obrázek

Druhý terč po sesazení flinty - 5 ran/10+mm opsaná kružnice (střelivo lapua Center X, 50m)
Obrázek

Asi pátý terč po sesazení flinty - 5 ran/8mm opsaná kružnice (střelivo lapua Center X, 50m)
Obrázek


Reklama

Uživatelský avatar
Starosta
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 227
Registrován: 10.04.2008 10:35

19.04.2012 0:41

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

No, tomu teda říkám "jednou dírou" :D
Každopádně díky za článek, už vím, kam pojedu s příp. novou optikou na usazení :lol:

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

19.04.2012 8:39

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Tož dobře Ti to střílí :)
S těmi "komínky" z mé zkušenosti souhlas, nejsou dělané, aby byly přesně kolmé na "něco". Plochy, které u možná 90% výrobců slouží jako technologická základna při montáži a rektifikaci dalekohledu jsou ty rovné frézované na středu - "kostce". Stejně tak vertikální pohyb osnovy závisí na ploše, po které se vnitřní tubus (při "klikání") posunuje a tou je "vnitřní - funkční" plocha stavítka - komínku pro horizontální opravu (když pomineme vliv ukotvení vnitřního tubusu - u většiny vzadu přes O kroužek a tvaru styčných ploch tubusu a stavítek - které má asi nejlépe "zmáklé" právě ten Nightforce). Jestli je "horní komínek" nebo jeho krytka rovně může samozřejmě být hrubým vodítkem ale osobně na to nespoléhám - a ne u všech dalekohledů, co jsem měl na zbraních to tak bylo.

2 Grinch - Ještě jednu snad užitečnou rutinku (o které nepíšeš) dělám, hlavně u straších - použitých dalekohledů - projedu "klikání" v obou směrech a počítám, pak nastavím na střed, položím tubus do V prizmatu, otáčím dalekohledem a kontroluju, jestli záměrný bod stojí nebo opisuje kruh, opravím tak aby cca "stál" a takhle nastavený dalekohled teprve vkládám do montáže s nadějí, že mi srovnání s "průhledem" vývrtem hlavně naznačí, jak moc je montáž křivá :)

Uživatelský avatar
Florenc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 04.02.2011 16:28
Bydliště: Teplice

25.04.2012 22:26

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Chci se zeptat někoho zkušenějšího...dělám to špatně, když neřeším nějaké vodorovnosti, ale postupuji prostě tak, že:
Nasadím puškohled na montáže a zepředu se dívám, zda svislice(prodloužená) kříže osnovy prochází osou hlavně. Nic víc neřeším. Předpokládám prostě, že roviny osnovy a klikání jsou totožné.
Díky

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

26.04.2012 0:02

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Pokud si stojis za tim ze rovina klikani a osnovy je totozna a pevne tomu veris tak to delas spravne...

Pak uz jde jen o to zda rovina hlavne je totozna s osou rybiny, montazi a osou puskohledu...

protoze jestli mas sejdrem usazeny lauf tak ti to zas pada jinde...

ale jak jsem psal - je to jen o tom, co se clovek donuti verit, ze je vodorovne ci souose...

Martin

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

27.04.2012 18:26

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Jo a ještě pamatujte, že když to střílí do boku, mohlo by to bejt i větrem.....

Uživatelský avatar
Grinch
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 502
Registrován: 24.05.2009 11:05

27.04.2012 18:47

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Přesně tak :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

LosYelenos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 261
Registrován: 02.04.2009 15:54
Bydliště: Jeseník

01.10.2012 22:33

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Nevím jestli to sem úplně 100% patří, ale dnes jsem naznal názor, že usazení optiky chce začít ještě kousíček níže. Střílím si tak na střelnici a soustřel žádný, nevím co se děje. Za chvíli jsem přišel na to, že se mi povolily šroubky, které drží základnu. Já to prozatím vyřešil jen sundáním montáže i s puškohledem (naštěstí mam weaver), ale jak přijedu domů na sever, tak to zase rozhodím a šroubky vyměním na za šroubky s imbusovou hlavou (byly tam na plochý šroubovák) a jak je tam dám, tak půjdou na lepidlo (takovej ten modrej locktite na šrouby).
Sorry za takovej light OT, ale někomu by to mohlo ušetřit trápení na střelnici.

edo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 253
Registrován: 01.09.2005 20:59
Bydliště: slovensko

27.03.2013 10:32

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Urobil som malý testík plastových libel ktoré som povyberal z roznych vodováh a pod.
Libelu chcem vložiť do základne pripravovanej montáže , po výsledku mojho jednoduchého testu ktorý dopadol žalostne však žiadnu z týchto nepoužijem . Libely som položil na rovný povrch a potom otočil na opačnú stranu ...
Predpokladám , že vačšina libel ktoré sú určené na montáž puškohĺadov bude mať asi vnútri rovnakú libelu :?
Pre mňa už prichádza do úvahy jedine libela z presnej stojarskej vodovahy a pod.
Přílohy
PICT0836.JPG
PICT0839.JPG
PICT0840.JPG

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

27.03.2013 11:01

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

máš křivej stůl...

edo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 253
Registrován: 01.09.2005 20:59
Bydliště: slovensko

27.03.2013 11:13

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

To je jasné , ale potom , by po otočení mala libela ukazovať rovnakým smerom , základňou som nehýbal , stol sa nehýbe ... tie libely ako aj vodováhy sú nepoužiteľné šmejdy .

Uživatelský avatar
PeSi
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 224
Registrován: 21.07.2009 17:36
Bydliště: Čakovice u Týnce nad Sázavou

27.03.2013 12:22

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

Namaluj si nove rysky. Ty co tam jsou neodpovidaji zakriveni trubicky. Ale pokud to neni sklo, ale buzirka tak to nepomuze. :D

LosYelenos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 261
Registrován: 02.04.2009 15:54
Bydliště: Jeseník

27.03.2013 12:33

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

jj, nové rysky to vyřeší, ovšem za předpokladu, že to uděláš na rovném povrchu a nebo bys to musel rozpočítat (udělat jednu, otočit, udělat druhou a pak to vycentrovat)

Uživatelský avatar
komisar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 411
Registrován: 09.09.2009 13:11
Bydliště: Svitavy

27.03.2013 13:19

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

edo jen si rikam..tady resis 1stupen v naklonu zbrane vlivem ne uplne presne libely a pak prijede na soutez nekdo kdo libelu nepouziva vubec a vyhraje.

edo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 253
Registrován: 01.09.2005 20:59
Bydliště: slovensko

27.03.2013 14:19

Re: Trocha teorie o usazení puškohledu

To je OK , ale neznesiem ked niečo nefunguje tak ako má a radšej nič ako šmejd , čo sa tvári ako presnosť sama . Budem riešiť vietor , deriváciu a pritom kvoli šmejdu made in China netrafím lebo si budem mysliet že to mám rovné .

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků