Uživatelský avatar
Finson
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 554
Registrován: 23.12.2005 8:53
Bydliště: Praha 2

31.05.2006 14:28

Tritiová a světlovodná mířidla

Už jsem se tady dočetl, že od tritiových mířidel se nedají čekat zázraky.
Zajímaly by mě vaše zkušenosti s tritii a světlovodnými mířidly, konkrétně v podmínkách, na které nejsou tak docela stavěny - například jak se chovají tritia za plného slunečního svitu a jak je vidět světlovodná muška v šeru. Principy obou chápu, ale nevím, jak efektivně sbírá světlo světlovodná muška a jaká hladina vnějšího osvětlení přebije svit tritia.
Předem díky.

Uživatelský avatar
dydla
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 648
Registrován: 16.12.2004 14:18
Bydliště: Kolín

01.06.2006 9:16

tritiová a světlovodná mířídla ...

Mám tyto zkušenosti : tritiová mířidla jsou výborná ve tmě, nejhorší jsou v šeru - to ještě nesvítí a není ani vidět jejich bílé lemování, to jsou lépe vidět klasické bílé tečky. Světlovodná vlákna jsou prima venku,když je zataženo - soustředí do svých vláken zbylé světlo a jsou krásně čitelná. Ale při slunečním silném svitu září příliš a jsou hůře čitelná,vadí např. při střelbe na gongy,kdy to světlo mušky a "záře" kolem ní může gong i zakrýt. Mě vyhovuje třetí možnost : TFO mířidla , je to kombinace tritia a světlovod. vláken, obraz je stále stejný za každých podmínek až na vyjímku a to je když se střílí z šera proti světlu - to je vidět jen obrys mířidel . Ale v tomto případě nepomůže nic,ani elektr. žárovičky v miřidlech, to jsou prostě zákony optiky. D.

Patejl
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 223
Registrován: 29.04.2004 8:18
Bydliště: Praha

01.06.2006 9:19

chce to zkusit

Myslím, že je nutné si uvědomit, na co takové věci jsou. U tritia je to jasné - umožní ti to mířit do chvíle, dokud aspoň obrysově vidíš cíl. Druhý plus je, že i ve tmě snadno zbraň najdeš na stolku nebo u postele(nesměj se, je to důležitější, než to vypadá).
Světlovodná moucha je fajn, ale spíš sportovní vynález, protože "přitahuje" oko a na krátké a střední vzdálenosti (u mě tak do 10-15m)neřešíš hledí, plácneš mouchu na cíl a vystřelíš. Funguje až docela do soumraku, protože nezávisle na okolí pořád světlo koncentruje. Dobře udělané světlovodné hledí je taky velká pomoc.

Měl jsem tritiovou muchu (IMHO to stačí) na Glocku a byl jsem moc spokojený. Díky tomu, že vím, jak to držím, ta jedna tečka zaručovala zásah "hlavy" do 10m, pokud byla (hlava) vidět. Za plného světla vidět nebyla(včetně stavu den, ale zataženo), ale to zase fungovalo bílé kolečko kolem.
Teď mám TruGlo TFO (tritium/fiber) a neřeším okolní světlo vůbec, protože to svítí furt. Problém je pouze na krytých střelnicích, kde je vlastně světlo zepředu a pistole je ve stínu, protože pak oko kouká do silnějšího světla, než vysvítí mířidla - ale tam mi to nevadí.
TFO sbírá hůř než obyč. světlovod, protože vlákna jsou z boku stíněná kvůli demaskování pozice v noci.

Uživatelský avatar
S474N
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 453
Registrován: 03.08.2004 15:31
Bydliště: www.MujGLOCK.com

01.06.2006 10:11

Dle meho nazoru jsou uplne na nic. Pokud budu obhlizet rodove sidlo a bude naprosta tma, tak me miridla budou spise svitit do xichtu a stejne neuvidim utocnika (protoze bude prave tma). Pokud bude sero, tak mam vyzkouseno, ze standardni plastove miridla na GLOCKu jsou mnohem vice kontrastnejsi, nez svetlovod+tritium (T.F.O. truglo). Stejne tak jsou kontrastnejsi pri strelbe na strelnicich, kde je prave sero. Jedine rozumne vyuziti me snad napada pri tom, co zde psal Patejl - v noci vidim kde a jak pistole lezi.

Uživatelský avatar
franta
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 503
Registrován: 07.06.2005 14:31
Bydliště: Praha

01.06.2006 10:19

TFO

A jak je to s tou muškou do IPSC production?? Dá se použít??

Uživatelský avatar
Jonny
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 56
Registrován: 24.02.2006 9:15
Bydliště: Rakovník

01.06.2006 10:57

Re: tritiová a světlovodná mířídla ...

dydla píše:Ale při slunečním silném svitu září příliš a jsou hůře čitelná.


To platí o normální světlovodné mušce, ale ne o dioptrické světlovodné, kdy je světlo z vlákna oříznuto clonou.


Reklama

Uživatelský avatar
Finson
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 554
Registrován: 23.12.2005 8:53
Bydliště: Praha 2

14.06.2006 15:09

Pánové, děkuji vám za vyčerpávající informace.
Takže na čezetu, se kterou chodím na střelnici, dám dioptrickou světlovodnou mušku, a na mušku revolveru, který si dávám před spaním pod polštář, udělám bílou tečku. Ona ta pevná muška by se jinak měnila dost blbě, už jsem to s jedním dobrým puškařem konzultoval...

Uživatelský avatar
emde
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 21.01.2004 8:56
Bydliště: Praha

04.07.2006 14:07

Re: tritiová a světlovodná mířídla ...

Jonny píše:To platí o normální světlovodné mušce, ale ne o dioptrické světlovodné, kdy je světlo z vlákna oříznuto clonou.


Kde se dají najít nějaké podrobnější údaje o dioptrických světlovodných muškách ?

lukas
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 287
Registrován: 09.02.2006 9:51
Bydliště: Jihlava

04.07.2006 20:05

Re: TFO

franta píše:A jak je to s tou muškou do IPSC production?? Dá se použít??


Na které pistoli Franto?

Uživatelský avatar
Vik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 134
Registrován: 16.04.2006 15:40
Bydliště: Brno

25.09.2007 17:55

Zeptám se tady, at se nezakládá další thread.
Asi si prohodím mířidla na Uspavadle sám nechce se mi to někamu svěřovat, a kromě toho nejpečlivě člověk pracuje, když dělá pro sebe.
Jedndušší stahováček si vyrobím ze svorky, přijde to na stejny místo, podle orientačních měření šupleru jsou uplně stejný.
V návodu k mířidlům je poznámka aby se přilepila lepidlem Loctite 609 či ekvivalentním. A to je ta otázka, Použili jste něco takového při výměně mířidel nebo jste to vůbec nelepili. A když lepili tak čím, ten loctite tady nemuzu nejak najit. Základna mířidel má v sobě takovou bublinku s vyhrnutou jednou stěnou, takže držet by to tam mohlo řením i bez lepidla, ale nejsem si jistý.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

25.09.2007 18:13

Měnil jsem si mušku jen na STI a jelikož tam šla kladivem přes duralovej fórichtung opravdu těžko, tak jsem ji nijak nelepil a ani se nehne.....

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

25.09.2007 20:45

Viku
zkus Fabory, vedou Loctite 648

Uživatelský avatar
MARKONY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1723
Registrován: 08.05.2004 12:55
Bydliště: OSTRAVA

25.09.2007 22:35

Ma muška na STI se hybala tak sem ji zalepil Loctite 603, a je klidek .

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

26.09.2007 1:21

Finson píše:... a na mušku revolveru, který si dávám před spaním pod polštář, udělám bílou tečku. Ona ta pevná muška by se jinak měnila dost blbě, už jsem to s jedním dobrým puškařem konzultoval...


Tak doufam, ze Ti tak ten puskar poradil jenom proto, ze se mu do toho moc nechtelo.
Prave mam dva revolvery na stejnou upravu u Martinka v Blizejove, pristi tyden si pro to jedu. Snad operace probehne uspesne (a pacient nezemre).

bilas
 
Příspěvky: 15
Registrován: 30.01.2006 23:09
Bydliště: okres Břeclav

09.10.2007 20:29

Zdravim vsechny priznivce strelby,obracim se opet s prosbou o radu.Vlastnim SP 01(o jejich kvalitach a zaporech jiz bylo mnoho na tomto serv eru napsano) se standartne dodavanymi tritiovymi miridly.Zjistil jsem,ze pri mirene strelbe na terc bez cerneho stredu dosahuji lepsich soustrelu (cca 5cm)nez na klasicky s cernym stredem. Vysvetluji si to ne zcela povedenymi miridly. Poradite jaky druh miridel zvolit?

Uživatelský avatar
Milan N.
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 334
Registrován: 24.07.2006 13:37
Bydliště: Brno

09.10.2007 21:32

to je normalni jev, cerna miridla se na cernem podkladu hur uhlidaji. Odstarnit to jde nastrelenim na spodni okraj cerneho kruhu, jak to maji mirenkari...nicmene pokud se nechces venovat jen mirence, tak je to nanic...

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

09.10.2007 22:01

Dle mych omezenych zkusenosti, svetlovodna muska nema chybu - nastrel "na flek", a pak je jedno, jestli strilim mirenku nebo akcni strelbu. Dobry kontrast, at uz mirim kamkoliv.

bilas
 
Příspěvky: 15
Registrován: 30.01.2006 23:09
Bydliště: okres Břeclav

10.10.2007 16:41

No a jeste jsem premyslel,jestli by nepomohla miridla s bilym olemovanim.Nejde mi jen o mirenku,u rychlostrelby v podstate rozdil nesleduji:)

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

10.10.2007 22:13

Jomekabi - a co mirenka za hezkyho slunecnyho dne? To pak totiz svetlovod udela krasny kolo na musce dany barvy, clovek ma pak tendenci srovnat s horni hranou hledi ne horni hranu musky, nybrz horni hranu toho zariciho stredu kola a ejhle - hned to lita o kus vejs :-(

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

11.10.2007 2:29

To mas sice pravdu, ale kdyz je clovek blbej, neni mu pomoci. :-)
A vubec, kolik "krasnych slunecnych dnu" v techto koncinach mame? No jo, letos jich par bylo, ale co jinak?

Neber si to osobne, byl jsem vcera tak trochu v povznesene nalade.
Naposledy upravil jomekabi dne 11.10.2007 14:21, celkově upraveno 1

Další

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků