shi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 09.05.2007 19:24

07.01.2009 17:53

MiRaS píše:Zákonu tedy stačí stěny s cihel (neuvádí se zda plná nebo dutá, 7mička nebo 30cítka) a strop bude stačit běžný betonový nebo i cihlová klenba. Diskutovat může pouze o tom co je "obdobný stavební materiál"


To máš sice pravdu, ale z technického pohledu je to naprostý nesmysl a je jen otázkou času, kdy se předpis změní (např harmonizuje podle europředstav).

Trezorové dveře třídy I, které mají hromadu oporových jednotek může na stěně z cihel schválit jedině naprostý ignorant. Že je to momentálně z hlediska zákonů košer je věc druhá. I pro normální bezpečnostní dveře třídy 3 se běžně požadují zárubně vylité betonem, , protože jinak ty dveře ztrácí smysl.

shi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 09.05.2007 19:24

07.01.2009 17:58

MarK píše:Tak to zazdi úplně, to liteře zákona vyhovuje :D

Ale vážně - rodiče se snad po dlouhých letech pustí do stavby domu, tak jsem vznesl požadavek na trezorovou místnost ve sklepě, když už se to staví. Ale trochu mě zaskočili ceny těch dvěří - to fakt není nic levnějšího než 25-30tis??


Marku, pokud chceš trezorovou místnost tak aby fungovala jako základní trezor (bez ohledu na předpisy kolem uskladnění zbraní), tak ti stačí běžné bezpečnostní dveře třídy 3 v ceně do 15 000 Kč. Z praktického pohledu nemá smysl mít místnost s trezorovými dveřmi za 50 000 Kč a přitom míst stěny místnosti z duté cihly, přes kterou se během 10 minut dostaneš pomocí krumpáče. Abys pak vyhověl liteře zákona, tak dáš dovnitř skříň na zbraně a jsi v suchu i z hlediska zákona.

Opravdová trezorová místnost, by měla mít stěny buď z železobetonových panelů, nebo lépe by to měl být betonový monolit s armováním, nebo by cihlová stěna měla být dvojitá s betonovou výplní a armováním. Pak by měly smysl i ty kvalitní trezorové dveře třídy I , ale za ty dáš minimálně 30 000, spíš víc.

V USA si lidé často montovali kontakty alarmu na okna a dveře a neměli žádná prostorová čidla. Výsledkem bylo, že se zloději probourávali vedle dveří, případně střechou. Podobně nemá smysl mít super dveře na stěně ze sádrokartonu.

Uživatelský avatar
MiRaS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1269
Registrován: 22.04.2008 22:34
Bydliště: Vysočina

07.01.2009 18:13

shi: Záleží pouze na tom, zda chceš mít dostatečné zabezpečení pro klid svůj nebo úředníkův. Nikdo se s tebou nepře o tom, že to co vyžaduje zákon je nedostatečné a technického pohledu nesmyslné. Každopádně pokud chceš mít doma Ačkové zbraně, tak musíš vyhovět zákonu a je jen na Tobě zda pouze vyhovět s minimem nebo si udělat pořádnout trezorovou místnost.
Jsem stejného názoru, když dělat pořádnout trezorovou místnost, tak železobetonovou, ale pokud ji mít musím jen abych vyhověl zákonu, tak mi stačí 15ka cihla a požadované dveře.

Uživatelský avatar
MiRaS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1269
Registrován: 22.04.2008 22:34
Bydliště: Vysočina

07.01.2009 18:16

BTW by mě zajímalo, jak by to bylo, pokud si teď někdo udělá místnost ze 7mičky cihly s trezorovejma dveřma a zákon by se za rok zpřísnil a požadoval stěny a stropy z armovaného betonu. Tito majitelé by přišli o Ačkovou licenci, jelikož nebude vyhovovat uskladnění novému zákonu?
V létě si plánuju trezorovou místnost také doma vybudovat, tak by měl zajímalo, zda raději nepředejít případným budoucím problémům. Pokud nám tedy v budoucnu vůbec nějaké zbraně nechají :(

Uživatelský avatar
MiP9
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 264
Registrován: 23.11.2008 11:25
Bydliště: BRNO

07.01.2009 20:55

Já bych při stavění komorového trezoru doporučil minimum pro naprosté a jednoznačné dodržení litery zákona ( kvůli případným možným budoucím problémům ) a dále si komorový trezor postavit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí ( a hlavně finančních možností ).
Já jsem měl to štěstí, že můj dědeček postavil před čtyřiceti lety dům s malým protiletadlovým krytem ( místnost 2 x 3 metry v suterénu, která skutečně jako kryt v případě války měla sloužit ). Stěny jsou ze železobetonu tl. 90cm, strop ze železobetonu tl.120cm, podlaha betonová. Původní dveře byly dvojité železné vdeře (bez zámků ), jen se dvěma oboustranně otevíratelnýma závorama tl. cca.30cm, uvnitř vyplněny pískem ( nebo něčím podobným, beton to ale nebyl ). Jedinej problém byl s původním dveřním otvorem. Byl moc malej ( 60 x 140 cm ). Kvůli certifikovaným trezorovým dveřím a zárubním jsem ho musel rozšířit na cca 70 x 170cm, což byla opravdu fuška. Nové tr. dveře mají certifikát dle normy ČSN EN 1143-1 ve druhé bezp. třídě a myslím, že toto zabezpečení je pro uložení zbraní spíše nadstandartní. Každopádně tato místnost dál může plnit svoje původní poslání, a to chránit obyvatele domu před možným nebezpečím v případě nouze.

Skutečnost, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mě nejdou!!!!!

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

07.01.2009 21:14

MIP 9 2x3m není to malý?


Reklama

Uživatelský avatar
MiP9
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 264
Registrován: 23.11.2008 11:25
Bydliště: BRNO

07.01.2009 21:35

2 x 3m je malý, co si budem povídat, kdybych si stavěl trez. místnost sám, tak bych ji udělal větší, ale velikost prostoru byla dána, vylepšil jsem jen dveře............. a stejně mě to se stavebníma pracema stálo skoro sto tisíc ( dveře, filtroventilační vzduchotechnika, elektroinstalace..... ) Nechtěl bych vědět, kolik by stálo vybudovat takovouhle srandu úplně od základu............, stejně jsem kvůli této "investici" doma na "černý" listině :cry:

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

07.01.2009 21:48

Ale není to tak zlý jako kryt, malý prostor lépe odolává...

Lada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 313
Registrován: 07.10.2005 23:55
Bydliště: Near Brno

07.01.2009 22:06

tak rozhodně bych u trezorové místnosti nedělal papundeklový stěny...to je řešení nahouby a nemusí ta místnost přece sloužit jen na uschování 2 válečných zbraní v "A" nevalné hodnoty, dnes je velké množství různých tvárnic tvořící ztracené bednění z různých lehkých materiálů a není potřeba nějaká obrovská tloušťka, do kterých se dá jen výztuž (ideálně ji prokotvit s podlahou a stropem, zárubní, stenou) a pak jen nějaký ten betonek si ideálně nechat dovést....výtuž není problém si sám udělat a nachystat nebo nechat dle potřeby udělat. Samo je záhodno si spočítat jaké bude výslední zatížení, kde se místnost nachází a na čem bude stát a co bude stěna zatěžovat. Když už by mělo jít o zděnou stěnu dá se také nakombinovat s výztuží (ložné spáry, styčné spáry, vyfrézovat drážky, vyvrtat otvory, využít stávajících otvorů v tvárnicích k protažení výztuže, zalití otvorů cem. zálivkou, ukotvení do ostatních kcí atd...), další možnost udělat sendvičovou konstrukci kombinací ocel. plech a cihla vzájemě prokotvené, nebo cihla- plech- cihla zas prokotveno, z vnitřní strany ocel sloupky kotvené do podlahy/stropu/stěn, které dělají oporu plechu atd...Tohle asi spíše někde v paneláku kde si člověk nemůže dovolit třeba tolik zatížit stropní a ostatní kce a šel by použít i ytong, nebo zas má levný přístup k takovému materiálu... Vymyslet se toho dá spousta když se chce, ale v tomhle případě bych se nesnažil hledat nejvhodnější výklad zákona.
Ještě dodatek samotná plech. stěna + sadroš byť třeba GKF nic moc z hlediska požární odolnosti, což se může také hodit.

Jedním z hlediska úspěchu je také nemít doma potřebné vybavení k překonání stěny/dveří či jejímu ulehčení.
Naposledy upravil Lada dne 07.01.2009 22:12, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
MiP9
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 264
Registrován: 23.11.2008 11:25
Bydliště: BRNO

07.01.2009 22:08

Proti moderním zbraním stejně neodolá, ale v době vzniku ( r. 1967 ), by jako adekvátní ochrana rodiny stačila........... teď slouží prioritně jako "komorový trezor" a mohla by teoreticky ochránit rodinu krátkodobě před např. lupiči, nebo jiným nebezpečím plynoucím od blíže nespecifikovaných fyzických osob, nebo živelné katastrofy ( zemětřesení :) ). Už kvůli tomu jsem volil možnost otevření trezoru bez nutnosti použití klíčů. Dva elektronické kombinační zámky.

Uživatelský avatar
MiP9
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 264
Registrován: 23.11.2008 11:25
Bydliště: BRNO

07.01.2009 22:16

Jen k doplnění, i když mám " komorový trezor " ve II. bezp. tř. dle ČSN EN 1143-1, tak musím mít uloženy zvlášť zbraně a munici, což mě celkem irituje. Je to paradox - v trezou mít "plechovku" s 15RU na náboje.......

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

07.01.2009 22:24

Tahle povinnost je kde? Pokud vím, tak odděleně musí být jen střelný prach, zápalky a tak.

Uživatelský avatar
MiP9
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 264
Registrován: 23.11.2008 11:25
Bydliště: BRNO

07.01.2009 22:29

Zákon o střelných zbraních a střelivu č.119/2002 Sb.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

07.01.2009 22:33

V § 58, který se tomu věnuje, jsem to tedy nenašel.

Uživatelský avatar
MiP9
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 264
Registrován: 23.11.2008 11:25
Bydliště: BRNO

07.01.2009 23:29

Máš pravdu, v tomto zákoně to není definováno.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

08.01.2009 0:35

zatim jsem rozhodnut stavet trezorovou mistnost ze ztraceneho bedneni 15cm. proarmuju to roxorem. mohlo by to splnovat i pozadavek na balistickou odolnost do raze 0.50

Uživatelský avatar
EL PANELL
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 632
Registrován: 11.12.2006 21:21
Bydliště: Kinjapoore

08.01.2009 8:35

.50??? .50 blackpowder a .50ae určitě, ale co třeba .50russian (12,7x108)? to už asi ne-e, 10cm betonu prostřelí na 50m i mosin. proč má trezorová místnost splňovat nějakou balistickou odolnost? spíše by měla vyhovovat těm "odporovým jednotkám" který se uvádějí v certifikátech (ale netuším, jak to zjišťují a jaká je metodika měření). místo roxoru raděj kup ve šrotu pláty z rozřezanýho bvp-éčka :lol:

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

08.01.2009 12:22

A co tam zazdít to BVP?
No vážněji. Viděl jsem zajímavou vychytávku. Jekly a v nich volně vloženou kulatinu. Řežeš, dostaneš se skrz stěnu jeklu a kulatina se začne uvnitř při dalším řezání otáčet.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

08.01.2009 12:29

Takto jsou dělané mříže v některých kriminálech. Ale bude to drahé, kvalitní matroš, aby to fungovalo...

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

08.01.2009 13:49

Takže oře řezáním to chce tu štangli "prostě" ohnout a nic se točit nebude :-)

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník