PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

29.06.2009 13:22

Re: Trezorová místnost

Měl jsem doma odborníka na trezory aj.( dělá mi certifikát na starší trezor) a on říkal, že existuje nějaký další prováděcí předpis nebo vyhláška (už si nepamatuji přesně) kde jsou přesně popsány parametry trezorové místnosti a pokud prý budu něco takového dělat tak je lepší si je pozvat na kontrolu a oni pak vystaví certifikát i na tu trezorovou místnost.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

29.06.2009 13:43

Re: Trezorová místnost

No, tot otázka,neb pokud by postupovali přesně dle vyhlášky, tak součástí schvalovacího řízení je zkoušk, tzv. napadnutím, tzn., že chlap vezme nářadí a začne bourat... Když to vydrží, bylo to vpořádku... jenž už to není k použití... :roll: Tolik info z porady o zákonu 119/2002...

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

29.06.2009 14:05

Re: Trezorová místnost

S těmi počty zbraní je mi to jasné.
A pak prostě bzučák do ulice. Ok, díky! ;)

Uživatelský avatar
MiRaS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1269
Registrován: 22.04.2008 22:34
Bydliště: Vysočina

29.06.2009 18:26

Re: Trezorová místnost

PatrikV: Parametry místnosti jsou dané předpisem č. 338/2002 Sb. - §3
§ 3
Zvláštní objekt je vybaven trezorovými dveřmi, které splňují požadavky pro kvalifikaci trezorových dveří a komorových trezorů bezpečnostní třídy I podle České technické normy ČSN EN 1143-1 nebo celoocelovými dveřmi, které splňují požadavky 5. bezpečnostní třídy podle České technické normy ČSN P ENV 1627. Jeho stěny, stropy a podlahy jsou zhotoveny z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu. Okna, světlíky, komíny, větráky, šachty a další otvory jsou opatřeny pevně zabudovanými ocelovými mřížemi s pruty o průměru nejméně 10 mm, kdy vzdálenost os prutů činí nejvíce 130 mm. Spoje prutů jsou svařeny nebo snýtovány. Od druhého nadzemního podlaží zvláštního objektu lze místo mříže použít uzavíratelné okno s celoocelovým okenním rámem pevně zabudovaným do stěny budovy se sklem, které je vybaveno bezpečnostní fólií proti průrazu s odolností nejméně 250 J, nebo sklem obdobně odolným proti průrazu a vytlačení z rámu.

Nepotřebuješ mít vystavený certifikát. Postav si místnost podle předpisu a pokud se Ti do ní někdo nabourá, tak budeš v klidu i bez certifikátu, jelikož místnost zákonu/předpisu vyhovovala. Pro vlastní klid, si ji můžeš udělat ještě bezpečnější, ale zákonu stačí to co vyžaduje.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

29.06.2009 23:12

Re: Trezorová místnost

Já se nehádám, jen říkám, že "někde" jsou ještě upřesňující informace například o tloušťce například cihlové stěny což v tomto zákoně psáno není. Normu jak vidím si nikdo ještě nekoupil, protože na netu nejde stáhnout, tak aby se pak někdo nedivil, protože jak známo neznalost zákona neomlouvá.

Uživatelský avatar
MiRaS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1269
Registrován: 22.04.2008 22:34
Bydliště: Vysočina

29.06.2009 23:29

Re: Trezorová místnost

PatrikV: Kde "někde" jsou ty "upřesňující informace"? Nehledej v zákoně to co tam není. Předpis uvádí Jeho stěny, stropy a podlahy jsou zhotoveny z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu. Nic víc a nic míň. Už se to tu řešilo. Zákonu tak vyhovíš i sedmičkou dutou cihlou, jelikož nikde není uvedeno, že to nesmí být cihla dutá ale plná. Navíc je diskutabilní, zda by obdobným stavebním materiálem nemohl být i ytong, jelikož nikde není uvedeno, co je to "obdobný stavební materiál".
Naposledy upravil MiRaS dne 29.06.2009 23:29, celkově upraveno 1


Reklama

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

29.06.2009 23:29

Re: Trezorová místnost

PatrikV: normy nejsou zavazne i kdyz to nekdy urady tvrdi.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

29.06.2009 23:41

Re: Trezorová místnost

A kdo říká, že i zákony jsou pro někoho závazné? :evil:

Klidně si to stavějte z čeho chcete, i dveře mějte ze sololitu, když se nemusíte zavazovat normou, já to nedělám ani kvůli zákonům ani ČSN ani policii.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

30.06.2009 8:42

Re: Trezorová místnost

hetzer píše:PatrikV: normy nejsou zavazne i kdyz to nekdy urady tvrdi.


Zajímavé... :shock: :roll: Čím podložíš své tvrzení?


Proč by to nemohl být Ytong? Když jsme bourali barák, tak mi spadla čelist, jak rychle se kamarád s dřevěným trámkem dostal z ulice do "obýváku"...

Uživatelský avatar
GMatysek
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 08.09.2008 13:54
Bydliště: Praha

30.06.2009 9:13

Re: Trezorová místnost

PatrikV píše:Měl jsem doma odborníka na trezory aj.( dělá mi certifikát na starší trezor) a on říkal, že existuje nějaký další prováděcí předpis nebo vyhláška (už si nepamatuji přesně) kde jsou přesně popsány parametry trezorové místnosti a pokud prý budu něco takového dělat tak je lepší si je pozvat na kontrolu a oni pak vystaví certifikát i na tu trezorovou místnost.


No to je možná ten problém. V zákoně ani v prováděcí vyhlášce není napsáno, že bys měl mít trezorovou místnost, ale uzamčenou místnost. Jasně, věřím Tvému odborníkovi, že na trezorovou místnost je spousta norem. Ale vzhledem k tomu, co je napsáno v zákoně, je celkem klika, že nám to všem může bejt uplně jedno. :lol: :wink:


338/2002Sb

§2
Za technicky způsobilé se pro účely zabezpečení uschovaných, uložených nebo uskladněných zbraní považují

d) uzamčená místnost nebo samostatný objekt (dále jen "zvláštní objekt"), který spňuje požadavky podle § 3

§3
Zvláštní objekt je vybaven trezorovými dveřmi, které splňují požadavky pro kvalifikaci trezorových dveří a komorových trezorů bezpečnostní třídy IV podle České technické normy CSN EN 1143-1. Jeho stěny, stropy a podlahy jsou zhotoveny z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu. Okna, světlíky, komíny, větráky, šachty a další otvory jsou opatřeny pevně zabudovanými ocelovými mřížemi s pruty o průměru nejméně 10 mm, kdy vzdálenost os prutů činí nejvíce 130 mm. Spoje prutů jsou svařeny nebo snýtovány. Od druhého nadzemního podlaží zvláštního objektu lze místo mříže použít uzavíratelné okno s celoocelovým okenním rámem pevně zabudovaným do stěny budovy se sklem, které je vybaveno bezpečnostní fólií proti průrazu s odolností nejméně 250 J, nebo sklem obdobně odolným proti průrazu a vytlačení z rámu.

Uživatelský avatar
MiRaS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1269
Registrován: 22.04.2008 22:34
Bydliště: Vysočina

30.06.2009 12:03

Re: Trezorová místnost

PatrikV píše:Klidně si to stavějte z čeho chcete, i dveře mějte ze sololitu, když se nemusíte zavazovat normou, já to nedělám ani kvůli zákonům ani ČSN ani policii.

Nikdo tady nepsal o dveřích ze sololitu, dveře jsou právě jasně specifikované požadavke na splnění norem:
§ 3
Zvláštní objekt je vybaven trezorovými dveřmi, které splňují požadavky pro kvalifikaci trezorových dveří a komorových trezorů bezpečnostní třídy I podle České technické normy ČSN EN 1143-1 nebo celoocelovými dveřmi, které splňují požadavky 5. bezpečnostní třídy podle České technické normy ČSN P ENV 1627. Jeho stěny, stropy a podlahy jsou zhotoveny z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu. Okna, světlíky, komíny, větráky, šachty a další otvory jsou opatřeny pevně zabudovanými ocelovými mřížemi s pruty o průměru nejméně 10 mm, kdy vzdálenost os prutů činí nejvíce 130 mm. Spoje prutů jsou svařeny nebo snýtovány. Od druhého nadzemního podlaží zvláštního objektu lze místo mříže použít uzavíratelné okno s celoocelovým okenním rámem pevně zabudovaným do stěny budovy se sklem, které je vybaveno bezpečnostní fólií proti průrazu s odolností nejméně 250 J, nebo sklem obdobně odolným proti průrazu a vytlačení z rámu.
Jaké mají být dveře je jasně uvedeno a dané normou.
Bavíme se zde stále pouze o tom, jak vyhovět zákonu a ne jak si doma udělat protiatomouvou místnost do které se nikdo nedostane.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

30.06.2009 16:52

Re: Trezorová místnost

Pouze jsem reagoval na Hetzera a jeho poznámku o normách, protože pokud se nebudeš držet normy tak si je můžeš udělat i ze sololitu. Nejde o protiatomový kryt, jde mi jen o to aby mně nikdo nepřekvapil mou vlastní zbraní, navíc tam nebudu mít jen své zbraně, takže bych nerad někomu něco platil pokud by třeba pojišťovna odmítla uznat nárok jen proto, že jsem ušetřil pár korun na několika cihlách.

Lada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 313
Registrován: 07.10.2005 23:55
Bydliště: Near Brno

30.06.2009 17:19

Re: Trezorová místnost

hetzer píše:PatrikV: normy nejsou zavazne i kdyz to nekdy urady tvrdi.


To také není pravda :wink:

Normy obecně závazné nejsou, ale pokud se na ně odkazuje nějaký právní předpis (vyhláška, zákon atd..) tak se závaznými stávají! a že jich je v mé profesi (projektant pozemních staveb) dost

Uživatelský avatar
MiRaS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1269
Registrován: 22.04.2008 22:34
Bydliště: Vysočina

30.06.2009 23:01

Re: Trezorová místnost

PatrikV: Souhlasím. Pokud ale někdo chce pouze vyhovět zákonu, tak mu opravdu stačí cihlová sedmička zeď, betonová podlaha pod nohama a nad hlavou, a dveře odpovídající normy. Sám mám ale místnost udělanou podstatně odolnější :-)

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

30.06.2009 23:17

Re: Trezorová místnost

Lada: kdepak zavazne jsou pouze normove hodnoty, ne normy :lol: ale toto bude platit jen do prvni zalobyna neplatnost i techto hodnot.

Hungry: zavaznost norem je protiustavni bo nejsou verejne pristupne. bohuzel to zatim nikdo nehnal k soudu.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

30.06.2009 23:52

Re: Trezorová místnost

No, to je pravda, toho jsem si také všiml. Považuju to za pěknou všivárnu... Ale jestli to zakládá jejich neplatnost, to si nejsem v tomto bananistánu jistý... Asi půjde o to, kdo bude ten žalující jejich neplatnost a kdo bude stát proti němu... :roll:

Lada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 313
Registrován: 07.10.2005 23:55
Bydliště: Near Brno

01.07.2009 2:04

Re: Trezorová místnost

2hetzer

Jejda tak budeme slovíčkařit o normových hodnotách, které jsou součástí normy a co to vlastně je jen abys měl "pravdu" :roll: každopádně s tvojí interpretací souhlasit nebudu.
Tak tedy správně ČSN (EN..), obsahující normové hodnoty jsou některé závazné celé, někde jen jejich odstavce, kapitoly tabulky, postupy…
Norma jako taková je soubor jak normových hodnot, tak i ostatních součástí jako jsou postupy výpočtů, stanovení kritérií, různé požadavky, zatřídění, vysvětlení zmiňovaných vecí a jejich upřesnění atd. atd.

Třeba jeden příklad:
Veřejně přístupná česká technická norma ČSN 73 6110 - Projektování místních komunikací k vyhlášce č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území. Povinnost postupovat podle uvedené normy je stanovena v § 20 odst. 5 písm. a) této vyhlášky.
Ve smyslu § 196 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), která se vztahuje k § 20 odst. 5 písm. a) vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území.



Od roku 2006, pokud NSZ nebo jiný právní předpis vydaný k jeho provedení (§ 196 NSZ) stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN), musí být tato technické norma bezplatně veřejně přístupná.

Tak vám to hoši s tím soudem asi nevyjde a zaspali jste dobu :wink:


Jinak, když nebudete ve stanoveném okruhu, případu pro něž ČSN, EN... existuje postupovat dle ní tak sice pravděpodobně byste vyhráli soudní řízení pokud nebyla norma "závazná" (tedy volně přístupná), ale každopádně se připravte na to, že každý průser či řešení a postup budete muset náležitě vysvětlovat, proč jste tak činili, jestli postup vedl k bezpečnosti a neohrozil jste někoho, něco nezanedbal tímhle postupem...
Samo k tomuhle dojde zejména pokud se něco stane, jindy třeba v mém případě problémy na stavebním úřadě, hygiena, hasiči, ostatní účastnící stavebního řížení potažmo ČKAI i když se tváří že oni vlastně ty normy chtějí také zrušit, ale místo toho se stále mění a předělávají a člověk jak debil si je musí kupovat znova... Co si budem nalhávat on je to vcelku dobrý business
K předešlému hodím jeden příklad, když já něco navhrnu ono to pak vlivem událostí spadne tak já jsem v řiti a budu vysvětlovat jak jsem postupoval, proč tak a onak a proč jsem nedodržel ČSN a já budu muset dokazovat, že mé počínání na události nemělo vliv, proč jsem uvažoval takhle a počítal s těmito hodnotami, z jakého prstu jsem si je vycucal, že s použitím ČSN by to dopadlo stejně (což je samo dohad) a doufat, že se zadaří.... Naopak když přijdu a hned nahodím, že jsem postupoval podle ČSN a hapalo to pod vlivem mimořádných událostí a souběhu okolností se kterými se nedalo počítat, nebo to podělal někdo jiný jsem happy.

Tohle už se dá naroubovat na ten náš případ ať nejsem pořád OT :oops: když budete postupovat dle ČSN jednak máte nějakou záruku, že je to tak vcelku správně (zvláště když se v oboru a oblasti nepohybujete) a za druhé když vás někdo vykrade máte něco v ruce a nahodíte, že jste postupoval dle ČSN, postup stavby si zdokumentujete, eventuelně schováte paragony od materiálů i když ono to půjde vždy určit co a jak bylo postaveno.
A pro ty co tu brečí, že je to nedostupné tak si proboha utrhněte trocha od huby odpusttě si pár piv či nábojů a objetujte tu necelou stovku či kolik za tu normu a nemusíte věštit z koule...ony se ty náklady v tom celovém na místnost ztratí... Netřeba hned hledat ze všeho kličky jak by se to dalo udělat či vysvětlit jinak a ojeb.... ale to už je na každém jak se k tomu postaví.

Samo tímhle neříkám, že se musí dodržovat a chlup plnit všechny normy a bez nich se ani nenadechnout trocha rozumu a úvahy neuškodí... Bohužel u mě je boj s úředním šimlem nevítaná skutečnost, mu je to u prdele ještě si to každej vysvětluje po svém, jak se vyspal a pro mě je to živobytí, tak je moje vyjednávací pozice, že tohle je takhle a může to tak být a já mám pravdu značně špatná.

Uživatelský avatar
GMatysek
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 213
Registrován: 08.09.2008 13:54
Bydliště: Praha

01.07.2009 9:37

Re: Trezorová místnost

Lada píše:... Tohle už se dá naroubovat na ten náš případ ať nejsem pořád OT ...

Jde o to, že POŘÁD jste OT.
Žádná norma neřeší uzamčenou místnost nebo samostatný objekt a to je to jediný, co zákon chce. Jediná věc, která musí odpovídat (CSN EN 1143-1), jsou trezrové dveře, který si stejně koupíte hotový u výrobce.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

01.07.2009 12:08

Re: Trezorová místnost

Lada: nejde o to kolik to stoji, ale o princip jestli hodlame byt pravni stat, nebo bananova republika kde bude soudce soudit az mu neco zaplatis.
a kdyz vezmeme nas pripad zakon ani vyhlaska se na zadnou normu neodkazuje.
nechapu proc bychom tedy meli byt predposrani

momentalneanonymny
 
Příspěvky: 1147
Registrován: 21.06.2006 21:56
Bydliště: Slovenská republika

14.07.2009 13:25

Re: Trezorová místnost

vo vseobecnosti v EU su normy zavazne
(nechajme bokom otazku ustavnosti vzhladom na platenie za normy, pretože nahlidnuť do normy určite za smiešny poplatok mozes v nejakej ustanovizni, ktora ich ma na starosti, tak to bolo kedysi aj so zbierkou zakonov - na kazdej obci najcastejsie v kniznici, ale je to samostana tema aj ked velmi zaujimava)
pri uvadzani vyrobkov na trh pre spotrebitelov, teda pre firmu.
Ak si niekto urobi doma sam taku miestnost podla podmienok v zakone a da si tam dvere vyhovujuce normam urcenym v zakone, tak nema co riesit ani on ani nikto iny, pretoze ak by zakonofdarca chcel, aby jeho miestniost vyhovovala nejakym presne urcenym podmienkam, tak by to musel dat do zakona alebo odkazat na nejaku normu.
A ak bude mat steny z kantovky 7 cm alebo z betonu 50 cm, je to jeho vec, ako si ceni to, co ma doma.
A to je pravny vyklad.
Ale vyklad bol znamy aj ohladom kremlikov a vidite, ako dlho to trvalo, kym sa to "doriesilo" a "ako sa to doriesilo"

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník