Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

28.11.2009 1:19

Trapper

Podarilo sa nám na Slovensku schváliť a zaradiť novú predovkársku disciplínu, ktorá nieje oficiálne zaradená v stanovách a pravidlách M.L.A.I.C.
Trapper - Lovec
Už z názvu vyplýva, že v tejto disciplíne je možne používať len lovecké pušky - predovky.
Jedná sa o disciplínu, ktorá je otvorená všetkým predovkárom, nadšencom a amatérskym strelcom, ktorý niesu registrovaný v kluboch, ani SSZ.
Jej zaradenie do propozícií súťaží je čisto len na organizátorovi ligového kola.
Treba sledovať propozície súťaží zverejnené na: http://www.shooting.sk
Na tejto stránke sa dozviete veľa zaujímavých informácií a výsledkov ligy historikov.
Výťazi súťaže Trapper budú ocenený diplomom, len ak sa tejto disciplíny zúčastnia minimálne 4 strelci.
Výsledky z discipliny „Trapper“ sa nezapočítavajú do Slovenskej ligy a táto disciplína nieje zaradená do programu Majstrovstiev Slovenska, kde sa strielajú len disciplíny schválené MLAIC.

Pravidlá Trapper:
Poloha:
V stoji bez opory
Vzdialenosť streľby: 50 m
Terč:
Pištoľový terč 50/20
Počet rán do súťažného terča: 13 ak sa strieľa na jeden súťažný terč, 6 a 7 keď sa strieľa na dva súťažné terče
Čas streľby: 30 minút
Zbrane:
Je dovolené používať len lovecké pušky - predovky na čierny prach s kresadlovým a perkusným zámkom s otvorenými mieridlami, originály a repliky historických zbraní, ktoré nesmú mať vývrt hlavne s rýchlym terčovnicovým stúpaním.
Strelivo:
Je povolené používať iba sférickú strelu nabíjanú na filcovú upchávku do drážok vývrtu, alebo do flastru. Nie je dovolené používať strely typu Wad Cutter bullet, Conical Bullet, Minie, Maxi Ball, Ogival Bullet a im podobné.
Doplnky:
Nie sú dovolené žiadne strelecké doplnky ako:
strelecký kabát, strelecká obuv, strelecké okuliare, rukavice
Je povolené používať lieviky k nasypaniu prachu na dno hlavne a príslušenstvo potrebné k nabíjaniu a bezpečnej obsluhe zbraní ako „štartér“ a nabiják
Pri streľbe disciplíny „Trapper“ platia všetky bezpečnostné ustanovenia pravidiel MLAIC.

Tešíme sa na nových strelcov, ktorí sa zapoja do tejto disciplíny.


Obrázek

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 635
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

28.11.2009 22:13

Re: Trapper

tak zeby sa lady pohli ??? ale myslim si postavenie okabatovanych sportovych suverenov to neohrozi... :(
ale aspon nieco.... lebo pohlad na sportoveho strelca s historickych zbrani v streleckom kabate a inych modernych vydobitkoch je prinajmensom cudny....
inak super obrazok... nemas aj ine? daj link kde je taketo nieco...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

28.11.2009 22:20

Re: Trapper

Ja som si tie pravidla MLAIC nevymyslel, len dodrzujem to, co povoluju a do kolotoca predovkarov som skocil, ked sa uz tocil naplno.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

29.11.2009 1:47

Re: Trapper


Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

29.11.2009 9:56

Re: Trapper

Hm, škoda, že pro tuto disciplinu nebyly přijaty pravidla WI-CZ... Např. trychtýřky na sypání prachu mi přijdou k této disciplině mimo... :roll:

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

29.11.2009 12:28

Re: Trapper

Neni su povinne, kto nechce, nemusi pouzivat lievik. Je to k ulahceniu nabijania, ked sa prach nalepi na steny vyvrtu, tak po tretom vystrele je uz problem rukou zatlacit gulu na dno. Mal by si videt tu komediu, co niektory robia na strelisti a ako nabijaju.


Reklama

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

29.11.2009 12:45

Re: Trapper

Předovky střílím od roku 1993, takže už jsem viděl ledacos... Pokud ale máš vše vylaborováno jako má být, pak nepotřebuješ ani lievik, ani stolek, ani jednotlivé odměrky... ;)

Tudle disciplinu nechápu jako snahu o maximální přesnost, ale o maximální nástřel s dobovými pomůckami...
Je právě rozdíl mezi sportovní střelbou z předovek a "dobovou"/ historickou střelbou z předovek. U nás se provozuje spíše to první.

Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

29.11.2009 13:11

Re: Trapper

Pokladam to za vybornu myslienku. Ako som Black Powderovi pisal inde, je to navrat ku korenom BP strelby.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

29.11.2009 13:23

Re: Trapper

Hungry
Nikomu nieje nic prikazovane. Kto chce, ma moznost strielat dobovu strelbu na westernovych sutaziach, aj ked pipak nieje zrovna dobova pomocka.
Trapper sa bude strielat ako sportova strelba z historickych zbrani a bude sa riadit podla pravidiel MLAIC, tak ako aj ostane uz zabehnute discipliny. Ak stym ma niekto osobny probmel, nemusi sa zucastnovat.
Je to krok k tomu, aby sa mohli zapojit aj strelci, ktorym nevyhovuje westernova strelba, ani tercova so streleckymi doplnkami. Toto je nieco medzi tym. Tak, ako sa kedysi zacinala u nas rozbiehat predovkarska strelba, kazdy mal len nejaku lacnu flintu od Ardesy, bol obleceny v domacom a bol rad, ze trafi terc. Rekordy v tom case boli 86b.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

29.11.2009 15:29

Re: Trapper

To jsme si asi nerozumněli. Nepochopil jsem to, jako, že je někde někomu něco přikazováno... I když nechápu zákaz použivání pušek s rychlým vývrtem. Rozumím povolení pouze sférických střel, těm je ale jedno, z jakých hlavní jsou vystřeleny...

Pochopil jsem, jaký byl záměr pro vytvoření této kategorie. Jen jsem poukázal na to, že tam zůstali některé "moderní" prvky, které mohly být též postaveny mimo. Ale je to jen můj nic neměnící názor. Takto je to pořád trošku kočkopes. mrkni sem - http://sk.westerners.cz/pravidla.htm

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

29.11.2009 15:43

Re: Trapper

No, cele som to prebehol, ale uvedenu disciplinu o ktorej sa tu bavime, som tam nenasiel, teda ak nou nieje myslena PePuC a aj ta nieje tak podrobne rozpisana.
Ako som uz spomenul, tato disciplina nespada pod westernove pravidla, tak neviem preco ju nejako menit a prerabat, aby sa na ne podobala. Kto chce strielat dobovo a westernovo, uz iste chodi na podobne sutaze ako su tie vase.
Ostatny maju moznost skusit Trapper.
Vyvrt je obmedzeny preto, aby boli podmienky pre zucastnenych vyrovnake, ale aj preto ze pre gulicky je vhodne pomale stupanie to by si mal aj sam vediet.
Neviem preco kritizujes nieco uz vopred, nez sa to rozbehne. Ja nepoukazujem a nekritizujem pravidla a sutaze, ktore Ty preferujes.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 635
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

29.11.2009 15:57

Re: Trapper

PatrikV... dik... super obrazy... :shock:

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

29.11.2009 16:00

Re: Trapper

Na webe ich mas vela, staci zadat klucove slovo do vyhladavania. Ten obr. co je tu, ze z tej druhej stranky v poradi, lahko by si na to dosiel, ked by si otvoril adresu obrazku.

Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

29.11.2009 17:36

Re: Trapper

2 Hungry : ja zakazu pusiek s rychlym vyvrtom rozumiem. Nie som celkom presvedceny, ze sferickej strele je uplne jedno, z akej hlavne je vystrelena. Rychly vyvrt je urcitym sposobom vyhodou. Ak sa v tejto kategorii chceme vratit co najpresnejsie k historickej predlohe, tak by aj vyvrty hlavni mali zodpovedat. Lievik na prach je v tomto smere urcitym porusenim a ja by som nemal problem v tom, aby aj lievik nebol povoleny. Mne by sa pacilo, keby boli povolene len strela, flaster/zatka, prach a mazivo, ake len koho napadne. Samozrejme, pokial nebude vydobytkom nejakej komplikovanej chemie. Pripustil by som len prirodne materialy.
Aj ked v prvej chvili sa mi obmedzenie len na gulu nepacilo, po Black Powderovej argumentacii som uznal, ze to ma nieco do seba a toto obmedzenie bude pre vsetkych zucastnenych spravodlive a nakoniec aj zaujimave.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

29.11.2009 17:41

Re: Trapper

Co sa tyka striktneho pouzivania guliciek, take iste obmedzenie plati aj pre vsetky pistolove discipliny, nesmu sa pouzivat ogivalne strely, ako aj pri knotovej puske a kresadlovej.
Jedinu vynimku pri kratkych ma perkusnu revolver, tam sa moze pouzivaj aj ogival.
Ak by bolo vsetko povolene, tak sme behom par sutazi nastrelmi zase na urovni Vetterli a to by kopec neuspesnych frflalo, ze je to nespravodlive, ze niekto ma lepsiu pusku a inu horsiu, on ma taku strelu, iny lepsiu. Na zaklade tych informacii a podkladov sa pristupilo k takymto pravidlam. Nic ine nieje obmedzene, ziadne mazanie ani prislusenstvo, kludne si moze kto chce pouzivat synteticku vazelinu, je to jeho vec.
Pre neznalych problematiky doporucujem nastudovat si medzinarodne pravidla a potom riesit uz vyriesene.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

29.11.2009 17:56

Re: Trapper

Já to nemyslel jako kritiku, jen jsem se první moment zaradoval, že konečně někdo vytvořil disciplínu, kde se bude závodit jako tehdy, myslím tím v mířené střelbě. Nejde mi o žádné akční závody. Tedy dobové pomůcky a postupy. Začíná to zbraní, pokračuje výbavou a kostýmem a končí postojem.

Mimochodem název, který byl zvolen svědčí o tom, že dotyčný bud moc nepřemýšlel a nebo o tom moc neví... Ale trapper používal pušku stejným způsobem jako např. osadník. Tzn. lovil jen k tomu, aby se najedl. Pro své zaměstnání použival pasti. Stejně tak osoby vyobrazené na onom obrázku neodpovídají, neb to byli muži vesměs do max 35ti let a s hladce oholenou tváří, byla to móda. Éra Trapperů trvala cca 20let - začalo to tuším 1823 inzerátem v St. Louiských novinách, kde hledali profesionální lovce bobrů a končilo to kolem 1845, kdy proběhlo posledním "Rendesvous", tedy setkáním za účelem směny nalovených kožešin za zásoby atd.Ale to jen tak pro zajímavost a na okraj.

V žádném případě tuto aktivitu nezatracuji a určitě se najde dost střelců, kteří ji půjdou střílet... Já už léta střílím něco podobného, jen ještě s menšími omezením jako stoupání a tvar střel... Říkám tomu pařezová liga ve Vrahovicích.

Jen mne ted napadlo, že u některých pušek bude se stoupáním docela problém, neb značené to není a kus od kusu to má jinak...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

29.11.2009 18:09

Re: Trapper

To, ale uz rozoberas nazvy disciplin a tie nemaju nikde svoju vystiznu predlohu. Inak by sa PePuC nevolala Vetterli, lebo ta puska nemam nic spolocne s pouzivanymi predovkami a to by som mohol pokracovat dalej o com ale tato tema nieje.
Hungry, zase Ti musim napisat, co tu uz bolo hore spomenute:
Nikomu sa nezakazuje pouzivat dobove naradie, nabijacie postupy, ani oblecenie !!!
Alebo ze by si nerozumel slovensky?
Ak si precitas pravidla MLAIC, tak je pri vsetkych disciplinach doporuceny lievik a to hlavne kvolu bezpecnosti, kedze sa striela na strelnici, nestojime na trave, ako vy westernaci. Keby sa pri sypani prachu niekomu podarilo rozsypat prach po podlahe, dasliemu po nom zase tak si vies snad predstavit, co by nasledovalo pri nahodnom zapaleni iskrou. Nieco take sa stalo v nemecku, kde nahodne vybuchlo cele streliste.
Uz ma ale nebavi vysletlovat niekomu, kto sa tomu venuje od 93r. zakladne veci.
Neviem, preco chces stale silou mocou presadit take podmienky, aby boli rovnake, ako v tom vasom westerne.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

29.11.2009 18:53

Re: Trapper

Nevím proč sem furt pleteš western, když já se tu celou dobu bavím o dobové mířence...
Vím, že mi to (dobové postupy atd.) nikdo nezakazuje, nicméně mne to znevýhodnuje, tudíž to nebudu dělat. To můžu jít rovnou střílet ony mezinárodně uznané disciplíny...

Násypka nezvyšuje bezpečnost, protože rozsypat prach se dá i sní a je třeba jej zamést!

Ale nechme toho, nemá to smyslu. Pravidla jsou daná, čas ukáže, zda je bude třeba upravovat...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

29.11.2009 19:04

Re: Trapper

Dal si mi ako vzor odkaz na nejake WI-CZ pravidla, kde o dobovej mierenke a discipline Trapper nebola ani zmienka.
Este som nevidel, ze by po sebe nejaky strelec zametal miesto, kazdy odbucha, zbali sa a odide, lebo uz za nim stoji dalsi cakajuci, ale to sme uz daleko od temy.
Takze snad tymto zaverom uz koncime tuto debatu.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

29.11.2009 22:50

Re: Trapper

Jako bych se vrátil o osm let zpět..... "plodné" dohady o detailech pravidel a o se smí a nesmí... jeden z důvodů, proč jsem se závody sekl a střílím si jen pro zábavu (oblečenej v tom čem přijedu, nabíjím z prachovnice, střílím tempem který mi vyhovuje, ran kolik chci a vůbec....). jen taková technická rejpavá připomínka : co je pomalý vývrt a co rychlý? Kde je to přesně definované?

Další

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků