Ája
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 46
Registrován: 16.12.2004 21:15

04.01.2005 16:50

Tlumiče

Asi jsem napsala něco trochu hloupě. Kompenzátor, o kterém jsem se zmiňovala, nebyl na malorážce, ale myslím udevítky Lugeru. Byla to profesionální výroba, otvory byly jenom nahoru. Pokud si ještě pamatuji základy fyziky, tak se plyn šíří všemi směry stejně. Při horních otvorech to pak způsobí, že plyn uniká vzhůru volně a dole narazí, takže se při výstřelu kompenzuje zdvih hlavně. Část plynů se samozřejmě vrací taky zpátky a to i se zbytky nespáleného prachu(těch může být až 40%),který vždycky(i u toho nejlepšího střeliva) působí erozivně. Takže ono vyšlehané ústí bylo způsobeno těmito pevnými částicemi. A jentak mimochodem, nedovedete si představit, co to napáchalo na přesnosti zbraně....To si teprve plyny zařádily...

Uživatelský avatar
premek
Site Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 931
Registrován: 20.01.2004 22:24
Bydliště: Praha 6

04.01.2005 16:55

Re: Tlumiče

Ája píše:Asi jsem napsala něco trochu hloupě. Kompenzátor, o kterém jsem se zmiňovala, nebyl na malorážce, ale myslím udevítky Lugeru. Byla to profesionální výroba, otvory byly jenom nahoru. Pokud si ještě pamatuji základy fyziky, tak se plyn šíří všemi směry stejně. Při horních otvorech to pak způsobí, že plyn uniká vzhůru volně a dole narazí, takže se při výstřelu kompenzuje zdvih hlavně. Část plynů se samozřejmě vrací taky zpátky a to i se zbytky nespáleného prachu(těch může být až 40%),který vždycky(i u toho nejlepšího střeliva) působí erozivně. Takže ono vyšlehané ústí bylo způsobeno těmito pevnými částicemi. A jentak mimochodem, nedovedete si představit, co to napáchalo na přesnosti zbraně....To si teprve plyny zařádily...


Nechci stourat ... ale v tom pripade to asi moc profesionalni vyroba nebyla ... kompenzatory jsem videl uz udelane dobre i spatne ... ty dobre jsou opravdu funkcni, ale treba zrovna na devitce maji dost specificke pozadavky (treba dlouhou "paku" a umisteni az na konci, nestandardni munici atd) jinak jsou jen na ozdobu.

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

05.01.2005 15:46

Re: Tlumiče

Ája píše:Asi jsem napsala něco trochu hloupě. Kompenzátor, o kterém jsem se zmiňovala, nebyl na malorážce, ale myslím udevítky Lugeru. Byla to profesionální výroba, otvory byly jenom nahoru. Pokud si ještě pamatuji základy fyziky, tak se plyn šíří všemi směry stejně. Při horních otvorech to pak způsobí, že plyn uniká vzhůru volně a dole narazí, takže se při výstřelu kompenzuje zdvih hlavně. Část plynů se samozřejmě vrací taky zpátky a to i se zbytky nespáleného prachu(těch může být až 40%),který vždycky(i u toho nejlepšího střeliva) působí erozivně. Takže ono vyšlehané ústí bylo způsobeno těmito pevnými částicemi. A jentak mimochodem, nedovedete si představit, co to napáchalo na přesnosti zbraně....To si teprve plyny zařádily...


Přesně tak, moc profi to asi nebylo, když nebyla krytá koruna hlavně :-)

Jan Němec
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 23.12.2004 20:27
Bydliště: Liberec

11.01.2005 23:06

"Koruna hlavně" :?:
To fakt neznám.
Kdes k tomu výrazu přišel?

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

12.01.2005 2:34

Koruna hlavně zní zajímavě, normální výraz v angličtině je "crown" jak je správný název v češtině taky nevím. Mám všeobecně problémy s českými názvy ať už v počítačové nebo puškařské technologii. :-(

Osobně jsem na malorážce komp neviděl. Uplně běžně se používají duté nástavce (duralové trubky), udajně to usměrňuje plyny po opuštění hlavně. K účinku se nemohu vyjádřit, ale rodina Kopťárů s Henelkou vybavenou tímto nástavcem vyhráli loňskou ČMSJ BR ligu.
Pak to bývá již zmíněný tlumič.
V zahraničí (USA) se naprosto běžně používají štelovatelná závaží pro elimitaci vybrací hlavně. Osobně jsem viděl dvě provedení, jedno posouvací po hlavni a druhé upevněné na konci hlavně kde se závaží šteluje pomocí závitu.

Jan Němec
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 23.12.2004 20:27
Bydliště: Liberec

12.01.2005 19:23

Re: TLUMIČE

Taag píše: :idea: :?:
Máte někdo informace o zemích kde jsou povoleny tlumiče hluku?


Tak jsem si včera počet na podobným německým fóru. Jeden myslivec, myslím že z Badenska Wurtenberska tam popisovval, jak si užil. Zákon
v Německu tlumiče nezakazuje s tím, že si o jejich povolení rozhodujou země samostatně. Takže tenhle náš myslivec žádal vo povolení tlumiče hluku na loveckou flintu s tím, že má začínající tinnitus, všechno vodůvodnil ještě s pomocí právníka,aby třeba na něco nezapomněl.
Ze zákona měl vodpovědnej úřad na vyřízení žádosti tři měsíce.
Náš myslivec si ale netrouf jít do sporu, i když se za tu dobu nikdo neuráčil vozvat, protože předpokládal, že by se těžko doplatil.
Nakonec mu vodpověděli po víc než devíti měsících a za zamítnutí žádosti si ještě naúčtovali 50 Euro... :shock:


Reklama

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

12.01.2005 21:32

Re: TLUMIČE

Jan Němec píše:Nakonec mu vodpověděli po víc než devíti měsících a za zamítnutí žádosti si ještě naúčtovali 50 Euro... :shock:


Neznám zákony v Německu, ale tady by asi stálo za to se ozvat... Si dělají z danového poplatníka <>, ne? :roll:

Uživatelský avatar
premek
Site Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 931
Registrován: 20.01.2004 22:24
Bydliště: Praha 6

13.01.2005 3:09

Re: TLUMIČE

Hungry píše:
Jan Němec píše:Nakonec mu vodpověděli po víc než devíti měsících a za zamítnutí žádosti si ještě naúčtovali 50 Euro... :shock:


Neznám zákony v Německu, ale tady by asi stálo za to se ozvat... Si dělají z danového poplatníka <>, ne? :roll:


Tady by po uplynuti zakonem stanovene doby byla zadost povazovana za schvalenou a dany myslivec by mel narok :)

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

13.01.2005 15:54

Jan Němec píše:"Koruna hlavně" :?:
To fakt neznám.
Kdes k tomu výrazu přišel?


Dneska už to málokdo používá, ale ve starší literatuře je to běžnej výraz. Pochází to z angl. crown, tzn. koruna. Jedná se o plochu ústí hlavně. Její z hlediska přesnosti střelby nejpodstatnější částí je hrana čelní plochy a vývrtu, která pokud není kvalitně obrobena (má groty, důlky, vydroleniny) a chráněna, případně je poškozena, má na svědomí turbulentní výtok plynů z hlavně a následně rozhození střely.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

14.01.2005 0:17

Groty (množné číslo) jsou otřepy po obrábění. Např. při vrtání po průchodu vrtáku materiálem vznikne "grot" otřep.

Nafotil jsem pár ukázek "crowns" ústí hlavní.

Crown na malorážkové BR speciálu (Anschutz)
http://www.sniper.cz/web/crown/Anschutz_BR_spec.jpg

Crown na sportovní verzi AR-15 (custom)
http://www.sniper.cz/web/crown/custom_AR15.jpg

Crown na zpřesněné .22 Suhl
http://www.sniper.cz/web/crown/recrown_suhl.jpg

Původní crown na Brnu mod. 4
http://www.sniper.cz/web/crown/brno_4.jpg

Původní soustřel u Suhlky byl kolem 10mm. Po úpravách (bedding, recrowning) stejný jako u Anschutz. Původní stav ústí bylo stejne jako u Brna.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

14.01.2005 10:09

Shiva: Ty korunky vypadají zajímavě. Je tam potřeba dodržet nějaké poměry ráže/ploch/sklon? Projevila by se tato úprava i u ráže jednorané kulovnice .45-70gov a jak? Jen kladně, nebo je naopak i riziko zvýšení rozptylu...?
Díky předem za info.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

14.01.2005 17:36

Hungry píše:Shiva: Ty korunky vypadají zajímavě. Je tam potřeba dodržet nějaké poměry ráže/ploch/sklon? Projevila by se tato úprava i u ráže jednorané kulovnice .45-70gov a jak? Jen kladně, nebo je naopak i riziko zvýšení rozptylu...?
Díky předem za info.


Korunka jako taková, pokud je poškozená (špatné čištění, náraz atd) má samozřejmě negativní vliv na přesnost. Je to poslední část zbraně co střelu může ovlivnit.
U BR zbraní jsem četl pojednání od střelců/puškařů o různých úhlech (11°, 17°) ale v podstatě testy a porovnání neukázaly jednoznačně co je lepší. Zahloubení slouží k ochraně vlastní opracované hrany korunky. Je jasné, že vlastní korunka musí být naprosto v ose vývrtu.
Zmiňovaná ráže nepatří do ultra přesných ráží používaných v BR, takže si troufnu říci, že sklon opracování nebude hrát roli. Můžem jen konstatovat, že u jakékoli zbraně s poškozenou korunkou, její "překorunkování" jedině pomůže.
Je to jedna z několika věcí, které provádíme při zpřesňování seriově vyráběných zbraní.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

15.01.2005 18:35

SHIVA: a jak posoudí změnu těch vibrací?

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

15.01.2005 18:50

Kall píše:SHIVA: a jak posoudí změnu těch vibrací?


Máš namysli u malorážky?

Soustřelem.

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

15.01.2005 23:05

Hungry píše:Shiva: Ty korunky vypadají zajímavě. Je tam potřeba dodržet nějaké poměry ráže/ploch/sklon? Projevila by se tato úprava i u ráže jednorané kulovnice .45-70gov a jak? Jen kladně, nebo je naopak i riziko zvýšení rozptylu...?
Díky předem za info.


ano ano ... hlave dodrzet spravny technologicky postup ... takova korunka soustruzena za uplnku prece musi byt mnohem lepsi ne? :wink:

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

16.01.2005 11:42

Ross píše:
ano ano ... hlave dodrzet spravny technologicky postup ... takova korunka soustruzena za uplnku prece musi byt mnohem lepsi ne? :wink:


Myslel jsem si to.... :lol: Ale soustružnické nože musí být chlazen krví ropuchy, jinak to stejně nefunguje.... :twisted:

Uživatelský avatar
Pavel R
 
Příspěvky: 359
Registrován: 29.08.2005 7:30
Bydliště: kousek od Brna

29.08.2005 10:08

Tlumič ??

Nevíte zda se vůbec v ČR může legálně vlastnit Brokovnice LAPORTE - SWING? Podle výrobce má tlumič hluku při výstřelu. Případně držel ji už někdo v ruce? Podle fotek je to zajímavej kousek, připomíná mi spíš granátomet.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

29.08.2005 10:16

Re: Tlumič ??

Pavel R píše:Nevíte zda se vůbec v ČR může legálně vlastnit Brokovnice LAPORTE - SWING? Podle výrobce má tlumič hluku při výstřelu. Případně držel ji už někdo v ruce? Podle fotek je to zajímavej kousek, připomíná mi spíš granátomet.


Prošla zkušebnou jako zbraň kategorie C
Mrkni na www.cuzzs.cz do rejstříku rozhodnuté kategorizace

dlouhá víceranová zbraň / SWING TRAP FAMILY

Uživatelský avatar
Pavel R
 
Příspěvky: 359
Registrován: 29.08.2005 7:30
Bydliště: kousek od Brna

30.08.2005 9:15

SW_FOX: Díky za link
Odplať ti to Bůh na dětech (jak na množství, tak na kvalitě)

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

30.08.2005 16:52

s těma dětma je to známý: nebudou hezký. ALE BUDE JICH HODNĚ..... :D

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník