coltmen
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 03.09.2005 21:46
Bydliště: Ostrava

10.12.2011 0:19

Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Tak jsem tu zase a mám tu horkou novinku z množství expanzních samopalů na českém trhu... Thompson M1A1 v nové Déčkové ráži 9x23 Blank, který pochází z dílný Petra Novohradského...

S panem Novohradským jsem se několikrát domlouval po telefonu a opakovaně mě ujistil, že po mém incidentu s LM58 se mi s jeho zbraní nemůže nic stát.

Při jedné cestě do Prahy jsem se tedy stavil do prodejny BVS, kde jsem zbraň zakoupil a šel odzkoušet na jednu místní střelnici...

Nabil jsme první zásobník, s jedním zásekem vyšel skoro celý dávkou, jediný náboj se nějak podivně pokrčil. Říkal jsem si, že je to normální a střílel dál, další zásobník pokrčil už dva náboje a z pod hlavně se začínalo podivně kouřit. Říkal jsem si, že se možná akorát trochu pálí to dřevo pod hlavní, nic víc. Nabil jsem proto třetí zásobník a přepnul na jednotlivé rány, 1....2......3.......10 rána a naráz "bum", "cink" a já čumím, na zbrani chybí hlaveň. Hlaveň se tentokrát neroztrhla v místě svaru, ale přibližně ve druhé třetině normálně praskla a její kus, který vážil skoro půl kila odletěl směrem po dráze střelby. K mému údivu jsem hlaveň spolu se správcem střelnice našel až 50 metrů od místa střelby, na konci dráhy, tak obrovský tlak umí vyvolat obyčejná slepá nábojka ráže 9x23.... Po zkušenostech se samopalem LM 58 jsem již zbraň držel od těla a jen za pažbu a rukojeť, takže mám, naštěstí, opět obě ruce celé.... Samopal jsem tedy vrátil, firma BVS se chovala velmi vstřícně a bez problémů mi vrátila peníze a samotný pan Novohradský nevěděl, proč se to stalo, když jsem s ním následně telefonoval. Já to vím, protože jsem zkoumal roztrženou hlaveň a zjistil jsem, že šroub na regulaci tlaku plynů, které prochází skrz hlaveň, byl úplně zatažený a tím pádem neměl tlak při výstřelu kam jít, což může být i důvodem krčení těch nábojnic. Něco jak když zavaříte výfuk u auta,

Takže expanzkám zdar a prstům sbohem :D
Přílohy
3_1024x768.jpg
2_1024x768.jpg
Ocelová hlaveň praskla jak oplatek, svar vydržel, to se musí nechat
1_1024x768.jpg
Tady je pár fotek, aby všichni viděli, že nekecám

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

10.12.2011 0:57

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Tak tohle už je moc! Co s těma expanzkama děláš? :D

coltmen
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 03.09.2005 21:46
Bydliště: Ostrava

10.12.2011 1:26

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Buď mám smůlu nebo nevím, jak to slyším, tak ty "expanzky" nikdo pořádně nikdy netestuje, každý za to vyplázne 25 hadrů a pak si to škudlí po 5 ranách za rok... Pak se nedivte, když od toho já čekám, že to zvládne alespoň dva zásobníky....Fakt už nevím, plynovka ani žádný ostrý kvér mi zatím nic neudělal, :P no zatím.....

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

10.12.2011 2:23

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Škoda že tam nebyl Taurus (Reaktor), kdyby se to točilo rychloběžnou kamerou, byly by to pěkné záběry letící hlavně. Jinak abych nebyl OT tak to přeci muselo být cílem výrobce, taková polní výroba zkrácené verze zbraně, to ani nový CZ805 Bren neumí tak rychle přestavět na karabinu :D

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

10.12.2011 7:50

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

je ta zbraň dělaná celá nová nebo je to poskládaný z originálních dílů?

coltmen
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 03.09.2005 21:46
Bydliště: Ostrava

10.12.2011 15:28

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Je to nové, alespoň ta hlaveň a tělo byly (spolu se závěrem), dřevo a spoušťový mechanismus jsou z "origoš" Thompsonů....

On nebyl problém v konstrukci a provedení, ale v tom, že byla zbraň už do výroby špatně seřízená....Že je provedení kvalitní šlo poznat, už jen proto, že se to neroztrhlo při první ráně.....

Pořád je to o krok dál než LM58, tedy o tři zásobníky dál... :D


Reklama

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

11.12.2011 20:32

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

To je vážně na pováženou, zajímalo, by mě, jak u těchto kousků probíhá výstupní kontrola a zkušební střelba výrobcem. To je neskutečné, další zmetek na trhu a ještě za takový hříšný prachy. Stát se to někde na vojensko- historické akci, kam primárně tyto samopaly najdou užití je to normálně na žalobu, vždyť je to život a zdraví ohrožující záležitost, kdyby ten urvanej lauf někoho trefil..

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

11.12.2011 23:02

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Zdar, to byly nábojky od Libry? Problém může být v tom, źe to Pegas zkouší na svoje (jiný prach) a jestli bylo přiškrceno moc, tak se to mohlo nespáleným prachem dále přiucpat. Nebo to mohli dotáhnout po prohlídce na zkušebně, nebo nějakej zákazník co si ji jen prohlížel.... Pokud jsem něco kupoval přímo od Pegase, tak se mě ptal čím budu střílet a na to seřídil. MP 18 jsem zkusil i přiškrtit na krev, kopalo jak divý, trhalo patrony, ale vydrželo, hlaveň je tam masivní. Překvapilo mě, jak je u tomíka tenká.
PS zásobníků z toho mám vystříleno hodně....

coltmen
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 03.09.2005 21:46
Bydliště: Ostrava

12.12.2011 1:30

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

V prodejně to mohl někdo jen těžko seřídit, protože ten šroub je vlastně jen malý červík schovaný pod předpažbím, takže před slečnou podlahou se ho nejspíš dotkl jen výrobce. O nábojích nikdo nic neříkal, pokud vím, tak Libra je jediná firma, co produkuje nábojky ráže 9x23 Blank. Myslím, že střelivo v tomto ohledu nemělo žádný vliv, to je jak kdyby jste někomu nadával, že lije 95ku do BMW, když u toho auta má stejně zavařený výfuk... :)

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.12.2011 7:57

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Škoda, že nemáš fotku toho co ulítlo. Přijde mi, že tam muselo být ještě neco jiného než jen příliš utažený škrcení. Aspoň u MP má expanzní hlaveň sílu stěny přes 1mm a tady mi to přijde jako šlupička... Každopádně stávat by se to nemělo a nevím o jiné Pegasově expanzce, kde by se to stalo. Zřejmě máš obzvláštní štěstí.....

coltmen
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 03.09.2005 21:46
Bydliště: Ostrava

12.12.2011 16:24

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Fotku nemám, no....ono trvalo skoro čtvrt hodiny než jsem to našel... Jak na potvoru jsem to ale, já debil, zase nenatočil, fakt bych si už fláknul a to jsem s sebou měl s tou LM 58 dokonce i HD kameru.....

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

14.12.2011 14:43

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

S Pegasem jsem dnes mluvil, u zmíněného kusu došlo k více věcem najednou - mimo jiné se při výrobě sešly tolerance tak jak nikdo nepředpokládal. Zkušební střelbu vydržel. Zbylé exempláře Pegas stahl na zesílení kritického místa. Pokud někdo máte tomíka zakoupeného před touto nehodou, zeptejte se na další postup buď v BVS nebo přímo u Pegase.

coltmen
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 03.09.2005 21:46
Bydliště: Ostrava

15.12.2011 20:12

Re: Thompson M1A1 - 9x23 Blank - Novohradský (šunt)

Jsem rád, že se k tomu pan Novohradský staví zpříma, věřím, že se chyby mohou stávat... Což ovšem neplatí o Zbrojovce Holice, ta mi málem ani nevrátila peníze... :x

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník