Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

02.05.2013 23:57

Re: TEST VESTY

Něco bych ti řekl , ale nechci být sporstý.Nejdříve si to celé přečti a pak dělej závěry. :roll:

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

04.05.2013 14:11

Re: TEST VESTY

Tvrdost střely tolik diskutovaného náboje je dle provedené zkoušky 35 HRc.

podrobnosti viz: https://www.facebook.com/gunlex/posts/536445379730965

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

04.05.2013 16:31

Re: TEST VESTY

To je málo . Nekalena ocel. Pichnu jádro toho co mám ja. Ale bude to stejne.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

05.05.2013 16:34

TEST VESTY

Tohle je střela co ji zadržela vesta.
Pro měření tvrdosti jádra jsem kleste ma sloupl plast.
Naštěstí byl praskly a šlo to snadno .
ImageUploadedByTapatalk1367764471.673273.jpg
ImageUploadedByTapatalk1367764481.438518.jpg
Naposledy upravil glock1719 dne 06.05.2013 15:11, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

05.05.2013 17:36

Re: TEST VESTY

Je to přesně jak jsem si myslel. Žádný speciální průbojný náboj 7,62x25mm není. Jádro je z bláta, kterému se nedá říkat ocel a průbojný efekt / ne-efekt je dosažen rychlostí, respektive délkou hlavně z které se proti vestě vystřelí...

Edit: Reagoval jsem na toto:
SharkShield píše:Náboj 7,62x25mm CP/Fej/O (přesné značení), který udává pro test ČSN 395360 je vojenský náboj, který nikdy ani v minulosti nebyl do civilu distribuován. Všechny ostatní deriváty této ráže a provedení ( bez kaleného jádra)jsme schopni našim materiálem zastavit i v odolnosti II. nebo II.A
Naposledy upravil jpp dne 05.05.2013 18:24, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

05.05.2013 18:27

TEST VESTY

Tak ted mi jeste jednu vestu dovezl kolega . Te látky ve vyplni je 42 ks.
ImageUploadedByTapatalk1367771208.760924.jpg
ImageUploadedByTapatalk1367771232.077988.jpg


Reklama

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

08.05.2013 16:37

Re: TEST VESTY

jpp píše:Je to přesně jak jsem si myslel. Žádný speciální průbojný náboj 7,62x25mm není. Jádro je z bláta, kterému se nedá říkat ocel a průbojný efekt / ne-efekt je dosažen rychlostí, respektive délkou hlavně z které se proti vestě vystřelí...

Edit: Reagoval jsem na toto:
SharkShield píše:Náboj 7,62x25mm CP/Fej/O (přesné značení), který udává pro test ČSN 395360 je vojenský náboj, který nikdy ani v minulosti nebyl do civilu distribuován. Všechny ostatní deriváty této ráže a provedení ( bez kaleného jádra)jsme schopni našim materiálem zastavit i v odolnosti II. nebo II.A

JPP: 35 HRC není žádné bláto, neboť jak zde píše doc. Komenda: "...Spodní hranicí mezi nekalenými ocelovými jádry (která nahrazují olověné výplně) a kalenými ocelovými jádry střel je tvrdost 25 HRC, které přibližně odpovídá tvrdost 250 HB. Kalená průbojná jádra puškových vojenských střel mají tvrdost v rozsahu 50 - 70 HRC, tj. přibližně od 480 HB výše..."

Osobně jsem čekal vyšší tvrdost, ale za vyšším průbojným účinkem patrně stojí konstrukce střely - ocelové jádro o tvrdosti 35 HRC v olověné košilce, hladký povrch, který je navíc poniklovaný, a tvar střely.
Více odkazů k náboji 7,62x25 Tokarev jsem uvedl zde.

V Brně jsme stříleli z pistole!!!
Přílohy
P1010307.jpg

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

09.05.2013 9:31

Re: TEST VESTY

u československého 7,62x25 z obdobia 50-tych rokov sa vyskytuju 2 typy jadierok - odlišuju sa tvarom. U jedneho je vyššia priebojonosť u mäkkej balistiky.

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

10.05.2013 14:05

Re: TEST VESTY

To že má ocel nějakou tvrdost ještě neznamená, že je kalená. Tvrdost 35 HRC vůbec nemusí znamenat zakalenou ocel ale taky může, záleží na chemickém složení. Jestli je ocel zakalená se dá lehce zjistit na struktuře pod mikroskopem. Pokud by byl zájem a byli byste schopní mi dodat onu střelu (nebo celý náboj), tak to můžu relativně jednoduše a jednoznačně zjistit (a zdokumentovat).

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

10.05.2013 14:44

Re: TEST VESTY

Konečně slovo do pranice. Moc se přimlouvám za to Gangošovi vzorek doručit. :!:

Nechci si znovu honit triko a mlátit prázdnou slámu, jen shrnu to podstatné co jsem chtěl svými příspěvky říct.

Je mi vcelku jedno, jestli v místě A, v čase T1 náboj 7,62x25mm výrobce a série X vestu odolnosti "37" ze zbraně "flus brok 1" umístěnou na plastelíně PROSTŘELIL, nebo

v místě B, v čase T2 stejný náboj výrobce a série Y vestu ve stejné odolnosti ze zbraně "flus brok 6" umístěnou na pařezu NEPROSTŘELIL.

Jde o to, že se nás tu kolega snažil přesvědčit, že existuje "speciální vojenský" náboj s kaleným jádrem, který se do civilu nikdy nedostal a kterým se to podle normy testuje.

Já tvrdím, že žádné takové výrobní provedení v rámci ČSSR ať už vyráběné v aym nebo bxn neexistovalo. To že se lišilo provedení jádra je pravda, ale pokaždé bylo to jádro použito jen za účelem náhrady olova a ne za účelem zvýšení průbojnosti.

Mimochodem si snad každý uvědomuje, že v té době (padesátá léta) žádné neprůstřelné vesty ve výzbroji zákeřného NATO nebyli a že se určitě nepočítalo s tím, že by důstojník na štábu vybaven pistolí vz. 52 měl v nouzi prostřelit pancíř M113.

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

11.05.2013 13:59

Re: TEST VESTY

Gangoš: Díky za nabídku, dohodneme se přes SZ.

JPP: To neobkecáš, pořád ses držel teorie dlouhé hlavně, přestože jsme uvedli již v pozvánce na ten seminář přesné označení testovacích nábojů a pistole. Navíc jsi zauvažoval: "Z výše uvedeného dovozuji, že tento náboj by měl mít kalené jádro..."

Ale nejsi v tom sám, glock1719 popichoval a vlastně to začal, potom začal couvat: "...Udělat špičaté zakalené jádro , delaborovat střelu , do olověného jádra vyvrtat díru nacpat jádro...To je jiná písnička.Ale už se prostě smiřte s tím že žádná seriová munice i vojenská tu vestu nedá.", správně zavětřil: "Ono je nějaká Cipovaná munice s kaleným jádrem?..." a cipis spekuloval o zakázaném střelivu.

I pánové na rozpad.cz o tom bouřlivě diskutovali.

Pouze GOD a Gangoš byli v obraze.

Předpokládal jsem, že některý sběratel z naboje.org poskytne více informací.

Budu rád, když Gangoš provede zkoumání o chemickém složení střely a když celá diskuze bude moci být uzavřena tím, že prostě tento náboj prostřelí kteroukoliv měkkou vestu v odolnosti III.A (pochopitelně praktické zkoušce se nebráním a moje nabídka na sázku platí dál).

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.05.2013 15:48

Re: TEST VESTY

Tu délku hlavně nemá cenu zmiňovat - tam je to naprosto zřejmé. Je jasné, že pokud pošleš proti vestě stejný náboj z pistole (V2 cca 480 m/s) a ze samopalu (V2 cca 550 m/s), tak máš z pistole energii střely přibližně 630 J a ze samopalu 830 J, což představuje nějakých 25% navíc. A to se vyplatí :lol:

Jinak to kalené jádro zmínil kolega. Já nejsem strojař a v 50. letech jsem ve Vlašimi nedělal, takže nevím, jestli to nalisovali z oceli a zakalili, že tomu dnes naměříš 35 HRC a nebo to jen nalisovali a dál tepelně nezpracovávali. Spíš se ale logicky přikláním k druhé variantě, protože tepelné zpracování jádra by byla operace navíc.

Každopádně vím, že pro průbojné střely byl požadavek na tvrdost jádra minimálně 70 HRC a to jádro mělo tvar průbojného jádra.

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

11.05.2013 18:56

Re: TEST VESTY

Jen tak pro zajímavost jsem na návrh Steinera ručně lehce přeleštil podélný řez střely:
Přílohy
vylesteny-rez-strely-Tokarev.jpg

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

11.05.2013 23:54

Re: TEST VESTY

"...Do výzbroje československé armády byl náboj přijat oficiálně v roce 1951 pod označením 7,62mm vz. 52, a to ve dvojím provedení: první s mosaznou nábojnicí a střelou s plnoolověným jádrem, určené pro pistole, a druhé s lakovanou nábojnicí z hlubokotažné oceli a střelou s ocelovým jádrem a olověnou košilkou - tato varianta byla určena pro použití v samopalech 24 a 26. Výmetnou náplň u obou provedení tvořilo shodně buď 0,55 g nitrocelulózového prachu vz. 27/II, nebo 0,65 g prachu P1. Vojenské předpisy a normy tvrdily, že obě provedení jsou mezi sebou zaměnitelná, ovšem pozdější praxe ukázala, že to není tak jednoduché.

Střela s plnoolověným jádrem byla 14 mm dlouhá, s ocelovým jádrem vzrostla délka střely na 16,3 mm. Plášť střel byl vyráběn z měkké oceli, plátované tombakem nebo niklované. Maximální tlak je uváděn 2850 kg/cm2 (290 MPa), maximální dostřel 1800 metrů.

Obr. 10 - Náboj 7,62mm vz. 52, vlevo provedení se střelou s olověným jádrem, vpravo s ocelovým jádrem a Pb košilkou..."


blíže viz zdroj: http://martinhessler.blog.cz/1001/7-62m ... -52-2-cast

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

12.05.2013 16:10

Re: TEST VESTY

Tak dodání střely a testování už domlouvám s g-relaxem.
Jen aby bylo jasno, tak jsem schopný jednoznačne zjistit jestli je střela z kalené nebo nekalené oceli . Chemické složení jednoznačně nezjistím (mohl bych, ale to už by nebylo zadarmo), a ani to není s ohledem na to, o co se dohadujete důležité. I když předpokládám, že krom železa a uhlíku + bezvýznamných nečistot z výroby tam nic jiného nebude.
Dovolím si jen malou prognózu vycházející z toho co jsem zjistil při kuchání náboje vz. 43.
Jádro je z nezakalené, nízkouhlíkové, nelegované oceli (= železo s cca 0,1% uhlíku, to jsem schopný s jistou přesností i zjistit). U vz. 43 to byl prostě jen ustřižený a jakkoliv neupravovaný ocelový drát (tažený za studena) jednoduše nalisovaný do pláště. Počítám, že tady to bude to samé, fotka řezu od g-relax tomu i napovídá, ale samozřejmě pod mikroskopem zjistím víc.

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

12.05.2013 17:45

Re: TEST VESTY

Přidávám fotky s měřením délky a šířky střely.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

12.05.2013 17:58

Re: TEST VESTY

Nevšiml jsem si , že bych v něčem couvl.
Vestu co mám já má 42 vrstev látky.
Ta vaše má 36.
Dále mi to přijde jako prosazování jedné firmy co vesty vyrábí.Cizí vestu prostřelí , jejich ne.
Tohle je přímo ze stránek Lexu.
Jak to , že jednu vestu prostřelí a vzorek co firma propaguje ne? Začíná mi to něčím zavánět
Citace:
Po přednáškách jsme se odebrali na střelnici, kde Ing. Koutník připravil k otestování dva vzorky – nový kompozitní materiál, složený z multiaxiální balistické textilie a vysokopevnostní polyetylénové fólie, a pro srovnání standardní balistickou vestu s 36 vrstvami vysokopevnostního polyetylénu dyneema.

Nejdříve jsme provedli ověřovací nástřely do materiálu dyneema náboji ráže 22 long rifle, 9 mm Luger, 40 S&W, 45 Auto, 357 Magnum, 44 Magnum a 7,62×25 Tokarev. Podle očekávání vesta zadržela všechny střely kromě 7,62 Tokarev, která prolétla vestou, patnácti centimetry plastelíny a udělala nepatrný důlek v zadním plechu krabice.

Poté jsme vzali zkušební kompozitní materiál a provedli nástřel celopláštovou a poloplášťovou střelou ráže 9 mm Luger, olověnou 22 long rifle, celoplášťovou 40 S&W a poloplášťovou střelou 44 Magnum. Rozdíl byl hned vidět – promáčkliny v plastelíně byly výrazně menší než u standardní vesty. Odolnost proti ráži 7,62 Tokarev jsme zkoušeli třikrát: polopláštovými střelami Prvi Partizan, českými celoplášti Sellier & Bellot z Vlašimi a maďarským vojenským nábojem z roku 1969 s jádrem z měkké oceli. Ani jedna střela z těchto tří „neprošla“, takže lze předpokládat, že vesta skutečně zastaví jakékoli civilně dostupné střelivo této ráže. Poslední zátěžová zkouška byla „medvědí“ ráží 454 Casull a jednotnou střelou S-Ball z brokovnice ráže 12. Zvláště druhá z nich nás velmi překvapila: byla to taková rána, že se celá deska utrhla a my jsme očekávali kráter meteorických rozměrů, ale nakonec otisk v plastelíně skoro nebylo poznat.

FOTO: Nové vesty z multiaxiální balistické tkaniny firmy Omega Defend, určené k civilnímu nošení

FOTO: Při zásahu vesty z multiaxiální balistické tkaniny firmy Omega Defend zanechala výraznější otisk v plastelině pouze střela 44 Magnum, zatímco zásahy střelami 22 long rifle, 9 mm Luger, 40 S&W, 45 Auto a dokonce i 357 Magnum byly sotva vidět

FOTO: Nástřel jednotnou střelou brokové ráže 12. Pod roztrženou balistickou tkaninou je fólie vysokopevnostního polyetylénu.

David Karásek – člen představenstva LEX o.s.


--------------------------------------------------------------------------------

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

12.05.2013 18:57

Re: TEST VESTY

glock1719: Ty prostě nedáš pokoj. Když už nevíš kam, tak vytáhneš údajné prosazování jedné firmy ze strany LEXu. Ale jsi zase vedle :) . Testovali se vzorky, které používá tato firma, nikoliv dvě vesty od dvou firem.

Už mám toho dost. Věcné argumenty nejsi ochoten připustit, takže přistupme k testu. Vyber si jeden z termínů 15.05.2013 nebo 16.05.2013, čas od 16:00 hodin do 17:00 hodin a zajisti střelnici kdekoliv v ČR.

Přijedu, střelím a bude jasno.

Hlavně se nevymlouvej, že teď nemáš žádnou vyřazenou vestu. Požádej šéfa o zapůjčení vesty za tímto účelem, pokud ji neprostřelím, tak ji na místě zaplatím. Když do ní udělám dírku, tak ji budeš šéfovi třeba splácet. Současně tím dostaneš od šéfa volno pro tuto kratochvilku.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

12.05.2013 19:23

Re: TEST VESTY

Ty snad děláš ve státní správě. :D
Ty termíny určitě nedám .Nejsu pán sveho času.
Kdo se vymlová , že nemám vestu?
Mám už 2 ks.
Ty ty přízpěvky nečteš? :D
Bude se to muset udělat operativně. Snažím se , abych se dostal na akci v Kloboučkách tam by to šlo udělat po předváděčce.Navíc tam není signál tak mě nikdo nemůže odvolat.

Uživatelský avatar
g-relax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1051
Registrován: 29.01.2009 19:34
Bydliště: Brno _______________________ $ LEX www.gunlex.cz $ LEX

12.05.2013 19:41

Re: TEST VESTY

glock1719: Já si musím plánovat, co budu dělat, nemohu si jezdit "operativně", jak mě napadne.

"Snažím se dostat..." = možná přijedeš možná nepřijedeš.

Když není možné se dohodnout s Tebou na termínu, tak to můžeme udělat jinak.

Přijedu k vám do firmy, složím hotovost a převezmu vestu. V Brně ji střelíme za účasti nezúčastněných svědků (určitě se jich dost najde) a celý test zadokumentujeme.

Pokud vestu vydrží, budu ji mít na památku. Pokud ji prostřelíme, firma mi vrátí peníze.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / LEX - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků