Uživatelský avatar
Stag
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13.12.2006 1:54
Bydliště: matička stověžatá

16.12.2006 17:36

Teleskopický obušek - použití

Zdravím, našel jsem různě po foru roztrkané různé rady a odkazy, rád bych to nějak sesumarizoval :-) Každopádně jsem zaznamenal v různých příspěvcích dotazy jak "pracovat" s obuchem.

Našel jsem podle mě zajímavý kurz:
http://comitatus.wz.cz/sk_ptbs.htm

Nicméně zkušeností není nikdy dost :-)

Jak s obuškem trénujete? Co trénujete? Kde trénujete? Nechcete jít na pivo a probrat to?

Lada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 313
Registrován: 07.10.2005 23:55
Bydliště: Near Brno

17.12.2006 2:21

Ruznych skol filipinskeho boje je tu vice, které se bojem s tyčí atd zabývají...nechce se mi to tu vypisovat tak tady toho je vice:
http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=352
i tam se učí s teleskopem potom různé kurzy a semináře zameřené na teleskop, některé určené jen pro ozbrojené složky.

Nějaké kurzy, seminaře:
http://www.gladiusbrno.cz/sebeobrana/sebeobrana.htm
http://www.operationaldefencegroup.com/kalendar_odg.php
http://www.dipenshi.cz/data_seminars_dps.html

je jich vice ale nechce se mi to hledat

Uživatelský avatar
Stag
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13.12.2006 1:54
Bydliště: matička stověžatá

17.12.2006 3:19

Máte někdo s některou z těch škol zkušenosti? Jak trénujete?

Lada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 313
Registrován: 07.10.2005 23:55
Bydliště: Near Brno

17.12.2006 10:50

asi by bylo lepší to z toho odkazu hodit sem:
http://www.modernarnis.cz Modern Arnis
http://www.tigerteam.cz Modern Arnis
http://www.dipenshi.cz Pekiti Tirsia kali
http://www.serrada.cz Combat Serrada eskrima

Jeste jeden odkaz bych doplnil
http://www.gunting.cz/clifoth/

Zatím nemá s žádnou osobní zkušenost ze zmiňovanými školami, zkus bojovaumeni.cz tam najdes ty co mají zmíněné zkušenosti.

jinak zatím trénuji tak sám eventuelně s někým jiným, s tyčkou jsem už cvičil předtím. Na nejakou ukázku mám výukové DVD tam jsou různé techniniky dobře popsány a dají se dle toho procvičovat. Jestě musím vychytat nějaké tréninkové tyčky s obyč to není moc příjemné, ale ty jsem našel jen v jednom eshopu na slovensku, asi budu muset improvizovat a něco si vyrobit :D

v brzké době vyzkouším nějaký ten seminář, snad vyjde čas.

Uživatelský avatar
Stag
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13.12.2006 1:54
Bydliště: matička stověžatá

17.12.2006 22:41

Tak jsem našel další odkaz

http://www.securitysystem.cz/

Ale pořád bych rád nějaké praktické zkušenosti ??? To tu není nikdo kdo by s obuchem opravdu trénoval ???

Petrous
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 15.12.2006 13:31

19.12.2006 14:43

Já ti dám praktickou zkušenost, že ti to vomlátim vo hlavu :D
Tak co, sehnals to DVD?


Reklama

Vlk
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 16.02.2007 11:03

04.01.2009 17:26

Já chodím do téhle školy www.modernarnis.cz
Jak už název napovídá, vyučuje se zde styl Modern Arnis :) Je to filipínský styl zaměřený hlavně na jednu tyč, nůž a neobrojený boj, ale vyučujeme i třeba dvě tyče, tyč a nůž, improvizované zbraně. Pokud máš zájem o tyč (teleskop), tak tomu je věnován čtvrteční trenink. Na začátku se naučíš základní údery, kryty, jak kombinovat údery tyčí a pohyb nohou. To trvá zpravidla jenom několik treninků, pak už se normálně zapojíš mezi ostatní a budeš tyhle základy dál upevňovat a přidávat nové techniky (odzbrojovačky, páky,...) No a až budeš tak nějak ovládat tyč, tak můžeš přidat i středeční trenink, kde se jedou nácviky sparingů (řízené sparingy) a sparingy.
Hodně záleží na tobě, jak moc budeš chtít, ale zpravidla už po třeba dvou třech měsících jsou lidi schopný s teleskopem nějak zacházet.
Je to asi tak to, co jsi chtěl vědět? Klidně se ptej.

Jeňaz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 04.01.2009 17:09
Bydliště: Brno

05.01.2009 15:41

Já teleskop použil v praxi několikrát a představa, že bych někam chodit učit se s ním "šermovat" mi přijde trochu přitažená za vlasy, snad bych si to i dovolil považovat za ztrátu času :D Na druhou stranu je to asi věc názoru, já považuju osobně za účelnější zajít třeba na box nebo muay thai 8)

Uživatelský avatar
Jimi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1424
Registrován: 28.07.2006 19:09
Bydliště: Hodonín

05.01.2009 15:55

Ono asi bude záležet na soupeři, jestli je výcvik ničemu. :lol: Ale věřím, že v 85% ho třeba nebude. Nicméně alespoň základy bych někde rád pochytil.

Uživatelský avatar
MK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 215
Registrován: 02.05.2007 12:30
Bydliště: Brno

05.01.2009 18:26

Stag: s ODG (Operational Defence Group www.o-d-g.eu) mám vynikající zkušenosti po cca 2 roky - obušky bývají i součástí normálních seminářů, na týdenním semináři je mu věnován vždy minimálně jeden den. Už jsem si o tom dopisoval s Ladou, dejte dohromady pár lidí (20 :-)) a uděláme to v Brně, ale není to úplně levná záležitost: 1.399,-. Popravdě by těch lidí stačilo i míň, máme již dostatečnou základnu lidí co na ODG chodí prakticky vždy, je to o domluvě. Možná bychom i dali slevu členům střelectví :-)

- na tento rok (kdyby to kohokoli zajímalo:-)) v Brně ve spolupráci s ODG samostatné obušky neplánujeme (zatím), jen 4x FISFO s ODG v Brně (což taky není od věci) - termíny jsou na našem webu. (kdyžtak PM)

Lada: teleskop s ODG co je v kalendáři je většinou pouze ASP pro Policii. Pro civily tuším snad ještě nebyl (měl být v 12/2008, ale nebyl nakonec)

Uživatelský avatar
MK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 215
Registrován: 02.05.2007 12:30
Bydliště: Brno

05.01.2009 18:31

Lada: ještě koukám, že tam máš Gladius - to už snad ani není, kdysi sem tam byl na x kurzech a už tehdy stál 3hodinovej "kurz" kolem litru a bylo to na combatovce v gun clubu tehdy....mlatilo se do papirovych krabic vlastním obuchem...vedl to tuším pan Maláník (Gunclub - Trigger Service)....tehdy se mi to líbilo, dnes (po ODG, cvičných obuškách a redmanovi :-)) už to vidím hooooodně jinak... nějaká videa z výcviku ODG naleznete zde: http://www.mkconsulting.cz/fisfo/video.htm

Vlk
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 16.02.2007 11:03

05.01.2009 19:05

Jeňaz: Výcvik s teleskopem ztráta času? Myslím, že prozřeš, až se budeš snažit boxem zvládnout někoho se zbraní.

Jinak obecně myslím, že pokud někomu stačí pár základních technik, je vhodnější nějaký self defence/military systém. Pokud chcete ale jít víc do hloubky a poznat skutečné možnosti té zbraně, tak volte plnohodnotné bojové umění.

Uživatelský avatar
MK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 215
Registrován: 02.05.2007 12:30
Bydliště: Brno

05.01.2009 19:17

Vlk: podepisuju cos napsal :-)

jen bych si dovolil vynechat slovo stačí ve větě "pokud někomu stačí pár základních technik".... :-) ono to většině lidí stačit bude a mělo by...myslím těch pár technik...prioritně půjde o odražení útoku a ústup, vyváděcí páky,či znehybňovací techniky upotřebí spíš opravdu vyhazovači či policie. Ale právě proto je potřeba i ty základní techniky mít zvládnutý podvědomě a nadrilovaný - on třeba ASP systém je na pohled velmi jednoduchý, ale bez drilu nejde nic, hodně taky záleží na mentalitě obránce, ne každý je bojovník od přírody...(vím o čem mluvím :oops: )

A ještě všeobecně bych dodal, že systém "udeř jak umíš, hlavně ho třískni" se může velmi rychle vymstít oproti jen trochu školenému či odhodlanému či zfetovanému protivníkovi...

Jeňaz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 04.01.2009 17:09
Bydliště: Brno

05.01.2009 19:29

Vlk: jít holýma rukama proti ozbrojenýmu člověku není moc rozumný, spíš to končívá špatně než dobře, to vím :wink: Trénink čehokoliv určitě není od věci, jak se říká ve zdravém těle zdravý duch, ale mnohdy je to jen trénink pro trénink, má to pro sebeobranu stejný význam jako hrát pravidelně kuželky. Ale samozřejmě jak co, něco je účelné něco ne, musí se volit s rozvahou a sto lidí je sto názorů na věc. Hledal jsem na youtube ale nenašel, video od jakéhosi amerického odborníka na bojová umění, který předváděl jak je nesmyslné bránit se noži holýma rukama. Pro demonstraci měl jeden z figurantů místo nože silný černý fix, druhý měl holé ruce. Ten s fixem útočil na neozbrojeného a po chvíli měl ten chudák půlku těla od fixu černou a neudělal s tím nic. Tyhle techniky fungují jen v instruktážních videích různých rádoby bojových umění a systému (některý ale považuju za třeba velmi zajímavý, zkoušel jsem s kamarádem pár technik Krav Maga k odzbrojení útočníka se střelnou zbraní a šlo to nečekaně dobře). Vždycky se směju jak někdo inzeruje nějaký takový chytrý kurzy a účtuje si za to řádný sumy :lol: Pak je mi ale v hloubi duše líto člověka, kterej naivně půjde po řezníkovi s nožem holýma rukama. Teleskop a výcvik s ním rozhodně z principu neodsuzuju, ale člověk by se měl prvně naučit něco rukama a pak zkoušet různý vychytávky, pak asi jo :)

Vlk
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 16.02.2007 11:03

05.01.2009 20:10

Jeňaz: Tvoje poslední dva příspěvky jsou tak rozdílné, že na ně snad ani nemá cenu reagovat.

Teleskop je opravdu super věc. Stačí se s ním naučit pár úderů, jak si udržet vzdálenost a vyrovná fyzickou převahu třeba o hlavu většího člověka. A to samé platí i pro ženy. Myslim, že teleskop je na sebeobranu nejvhodnější.

Lada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 313
Registrován: 07.10.2005 23:55
Bydliště: Near Brno

09.01.2009 3:34

2MK
on je to už také celkem starý příspěvek a věci se v tomhle kolikrát často mění.

Ještě můj pohled:
Výcvik s čímkoli (zbraní i bez ní) není ztráta času pokud je tedy trénink k něčemu, může to jen prospět a hlavní je, že i boj se zbraní rozvíjí schopnosti boje beze zbraně :!: navíc člověk sám zkusí a zažije jaké to s tou či onou zbraní je, jaký má potenciál a pozná jaké je to stát proti, s ní, jak mu může pomoci když je více útočníků a další co se s ní dá dělat a jak je nebezpečná i bezpečná při obraně s ní :idea: tohle spoustě lidí uniká a pak skončí na krchově bo si myslí jak je to v pohodě.
Tohle samo platí jen v případě, že se skutečně trénuje, snaží se přiblížit realitě a skutečně vyzkouší, co se dá udělat...žádné hihihi sranda, bez pocení námahy atd.. to je to nejhorší a falešné pocity že něco umím a je to snadné :evil: , což není nikdy nebude a chce to také kousek štěstí

K tomu co stačí a ne?
přece se netrénuje na to abych pak hravě sejmul nějakou lamu to už bych zvládnul dávno a znamená to, že bych měl přestat? a co když zrovna člověk nenarazí na lamu... Trénuje se vždy na tu horší/nejhorší možnost a hlavně vzhledem k dalším okolnostem a nemožnosti trénovat na skutečné situace, natrénovat všechny modelovky, zohlednit další faktory čas/místo/způsob útoku, vliv adrnalinu strachu atd... to pak hravě může dopadnou tak, že na tréninku by tu lamu vcelku v pohodě zvládl, ale v realitě pod vlivem zmíněných faktorů to dopadne naopak.
Je důležité se snažit a cvičit co nejvíce, naučit se improvizovat , kombinovat různé způsoby boje (zbraně, bezezbraně, kombinace obojího,improvizaci, všímání si při poji postavení útočníků, překážek k využití pro sebe, naučení zvládání adrnalinu, chování se v boji X více útočníkům atd....) a tohle se nedá „naučit“ za chvíli a stojí to hodně potu, dříny, námahy, bolesti a abych pravdu řekl i poté s nejistým výsledkem dle konkrétního jedince, ale zvýšením si šancí na přežití jak velkým záleží na každém/na situaci i dávce štěstí.

Nutno dodat z někoho se hold "bojovník" nikdy nestane tak to musí zas kompenzovat větší opatrností, všímavostí, určením situace, prevencí, poskytnutí výhody zbraní, kterou zvládne použít. Není od věci ale lidi seznamovat se scénáři napadení jak to probíhá, jaké jsou záminky k napadení atd... většinu lidí to vůbec netrkne, než je pozdě, ale dost z nich má to štěstí, že nic takového v životě nezažili a nezažije max v TV já takové štěstí neměl a v životě nemám abych se na něj mohl spolehnout…

Trénovat sám a doma je nesmysl, dá se tím něco naučit (procvičit) zvláště pro toho kdo má už něco odcvičeno, ale je potřeba mít také tu odezvu od jiných lidí... skříň na mě nezaútočí, nepraští mě, nezachytí mi zbraň, nevytáhne nůž a nebude se mě snažit zapíchnout, tyčku atd...
jak se člověk sám naučí improvizovat a reagovat, když něco podělá což se stane raz dva a přijde o výhodu , nebude moct použít zbraň, či je na takové vzdálenosti kdy se použít adekvátně nedá. Občas se možná zjeví někdo kdo je od přírody schopný bojovat jak koli a s čímkoli velice obstojně, já takového ale nepotkal, možná jsem skeptický, ale vidím to na lidech na tréninku jak mi dělá problémy je naučit, právě tu improvizaci, to že mají k té zbrani ostatní části těla, které se dají použít na útok a mnohdy je to lepší než se snažit vymanit zbraň, či si tvořit prostor atd..

Lada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 313
Registrován: 07.10.2005 23:55
Bydliště: Near Brno

09.01.2009 4:37

2Jeňaz

Nevíš náhodou jméno toho amerického odborníka? to by mě zajímalo.
Jakpak to vypadalo? dva si proti sobě stoupli "tancovali" proti sobě" a ten s fixem se ho snažil co nejvíce poškrkat všude možně? Nebo to bylo něco co vypadalo na reálný útok? agresivně silou hlavně bodat, bodat jak jen to jde a dle nejvíce tvrdé většiny útoků nožem na ulici v base...

ono se dá takhle shodit úplně vše a lze si to nasimulovat tak jak chci aby to vypadalo hlavně na videu, jestli to bylo na první způsob a s fixem byl "malíř" tak se nedivím...

Abychom si rozuměli je pravda, že je nesmysl se bránit holýma rukama x noži, jenže to se učíme a děláme jen tehdy kdy už nic jiného nezbývá a moto kdo uteče vyhraje se použít nedá :idea: nebo ty se snad necháš jen tak ubodat nožem se slovy no nic stejně to nemá cenu...

Techniky na odzbrojení útočníka se střelnou zbraní jsou mnohem více naprd, než se učit něco udělat X noži :wink: a fungují jen když potkáš úplného blba... nedávno jsem to taky jednomu z tréninku ukazoval a taky se mu to líbilo jak to jde, než jsem mu ukázal a vysvětlil že reálně bych musel být fak mimo abych tohle dopustil a on velice mít chladnou mysl s vycítěním situace, uvedením do té situace, vychytáním přesného momentu překvapení aniž by na sobě dal něco zdát, timingem atd..no prostě raz dva :lol: , mimochodem jsu i vhodnější techniky na tohle než z krav magy a spousta taky přímo zděsujících kam na to ti lidi chodí, škoda že už nefungují strnky mimoně Kroupy a jeho odzbrojovacích technik to by jsi se nasmál (odzbrojení s. zbraně saltem), techniky x mačetě atd... uff to bylo něco, někde jim zas nevadí otáčet hlaveň zbraňe od svého obřicha přes hlavu atd.. :roll:

Já nejsem nějaký zastánce zložitějších technik, ale né vše je nanic :wink: nesmíš tohle posuzovat jen podle toho co jsi viděl v podivných videích, nebo tam kde místo útoku udělá dotyčný krok s nataženým nožem a pak usne :lol:
Vyřešit obranu X noži je problém a znají ho všichni co si to trocha reálně zkusili, pokuď se budem bavit o těch nejčastějších útocích bežných lidí a i agresivníích hovad (vynechávám "malíře" ted ty co to s nožem umí velice dobře, umí s ním bojovat tam je to už v háji i když údajně i tam jistá šance existuje co jsem mluvil s člověkem zabývajícím se právě tímhle). Tak to zase není úplná sebevražda když víš trocha jak na to a co je hlavní, máš to vyzkoušené v různých situacích s maximalizací reálnosti útoků (čím lepší a odhodlanější útočníky budeš mít tím lépe) a stejně víš že ti nic jiného nezbývá jen máš hold vyšší šance než jiní....
Na tento trénink se používají různé druhy nožů a jedny z nejdůležitějších jsou právě barvící (meké, tvrdé, stlačitelná bodátka aj.) kde vidíš posléze zásahy, každý klub co se tímhle opravdu zabývá je používá, je to důležitá pomůcka společně s dalšími, tvrdými , kovovými cvičnými onehandy, fajšmekři elektrické s pár tisíci volty s jiskřícím ostřím :twisted: ... k tomu samo další ochrané pomůcky aby se mohlo jet co nejreálněji, různá prostředí, venek, ulice, hajzlíky atd... u tohodle samo není čas a nemají smysl nejaké ekvilibristiky s odzbrojováním, fungují jen jednoduch věci a principy a i když člověk dostane nějaký zásah neznamená, že ho v reálu musí nutně vyřadit stalo se dost případů kdy si lidi ani neuvědomili, že mají nějaké bodné/řezné zranění a konflikt s úspěchem zvládli. Proto pokud nejsi mrtví tak o svůj život bojuj jak to jen jde.

PS: zrovna zmíněný fix je na plnokontaktní útok nevhodný hrozí poranění v oblasti obličeje, krku, zlámaná žebra atd...jelikož ten fix není zrovna měký, ale na simulaci řezných a sečných úderů se dá jako sociální vybavení použít i když od toho jsou tu pevné barvící nože.

Uživatelský avatar
snaper_mira
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 166
Registrován: 22.01.2008 16:11
Bydliště: Veselí nad Moravou/Praha

09.01.2009 9:54

2Jeňaz:
Musím s tebou nesouhlasit. Člověk, který má zbraň (ať pistoli, nůž, nebo teleskop) a neumí ji ovládat (jinak toho nedosáhne, než tréninkem a drilem) je hodně nebezpečný sám sobě. I s tím teleskopem se člověk musí hodně naučit, protože mu hrozí, že mu jej někdo vezme a nakonec bude použit proti jemu samotnýmu.
Když jsem si koupil Glocka, tak jsem trpěl sebevědomím z knížek, že mám ovládnutý základy toho, jak se s ním bránit a uchránit si jej. Vyvedl mě z omylu kamarád, se kterým jsem sušil a on představoval trošku sebevědomějšího útočníka. Do 4 sekund měl glocka v ruce a já nestihnul ani sáhnout na spoušť. Pokud člověk trénuje, tak si zvyšuje svoje šance. Myslím že ten samý připad je i s teleskopem.
Mimochodem, pravidelným tréninkem si člověk zvyšuje svou fyzickou odolnost a kondici, která je základem k nejlepšímu řešení konfliktu: útěku. Párkrát se mi to už stalo a i když útěk vypadá potupně, tak mi přijde nejlepším východiskem, je to mnohem lepší než být zraněn, mít na krku ublížení na zdraví, nebo zabití.

Uživatelský avatar
admix
 
Příspěvky: 1815
Registrován: 25.06.2007 17:45
Bydliště: Plzen

09.01.2009 10:35

snaper_mira: to je blbost, ze utek vypada potupne - pro tebe jakozto beznyho slusnyho cloveka je utek vzdycky nejlepsi reseni a vzdycky to tak bude. Nekdo kdysi psal (nevim jestli tady), ze kdyz se vyhnul rvacce rychlou chuzi, tak mu pritelkyne rekla ze je srab - takovou kravu leda proplesknout a vyhodit :lol:

Uživatelský avatar
MK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 215
Registrován: 02.05.2007 12:30
Bydliště: Brno

09.01.2009 11:21

Lada: a je se Ti musím omluvit, protože sem na odg nově našel opět teleskop pro civily :-) :oops: Takze pravda je na Tvé straně :-)

Další

Obsah fóra / Zbraně / Obecně o zbraních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků