Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

15.04.2009 9:04

Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Zkušenější střelce prosím o radu, jaká hlaveň se ji zdá jako lepší pro terčovou malorážku. Zda kovaná s 6 drážkami, nebo vrtaná s 12 drážkami.

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

27.08.2009 8:35

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Pokud tě zajímá 12ti drážkový vývrt, tak máš nejspíš na mysli vývrt u pistolí Drulov.. jinde jsem se v ráži .22LR s tímto zatím nesetkal.. určitě bych si vybral ten 6ti drážkový.. už jsem se o tom opakovaně přesvědčil, že střílí daleko spolehlivěji, není tak náročný na zvolenou munici.. ten 12ti drážkový se totiž konkrétně u Drulovu vyrábí protlačováním.. to mám přímo od zdroje.. proto nabízí za příplatek 6ti drážku.. protože to je kovaná hlaveň na pušky z Uherského Brodu.. příplatek myslím okolo 2 tisíc.. když jsem porovnával rozptyl pistole Champion (6 dr ) a Drulov ( 12 dr ) , vyšel z toho o mnoho lépe Champion.. a to má kratší hlaveň.. samozřejmě, může to být kus od kusu.. ale kamarád má taky Drulova a rozptyl má stejný jako já..

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

27.08.2009 9:14

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

CZ 452-2E ZKM SUPER MATCH

Malorážka CZ 452-2E ZKM SUPER MATCH je předurčena pro velmi přesnou střelbu. 12drážkový vývrt hlavně perfektně stabilizuje střelu, desetiranný kovový zásobník zvyšuje uživatelské vlastnosti. Pevná mířidla s použitelností od 25 do 200 metrů.

Zdroj: http://www.czub.cz/cz/catalog/80-malora ... MATCH.aspx

--

Ale tam je pouzita take kovana hlaven, nikoliv protlacovana (mimochodem vrtane museji byt ta i ta :)

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

27.08.2009 9:47

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

No ja si myslim ze vrtane jsou vsechny. Jak jinak by tam dali ten trn kdyz ji kovou, nebo drazkujou protlacovanim ci tzv. skrabanim.
No a co se tyce poctu drazek tak je docela poucne si precist tento clanek
http://www.6mmbr.com/gunweek089.html

Myslim ze vyvojari ve zbrojovce by se meli trochu vice vzdelavat.

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

27.08.2009 10:23

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Shiva: ...nemohl by jsi pro nas neanglictinare shrnout co z clanku plyne? Co by se konstrukteri v CZUB meli doucit. Ja jen pochytil ze tam je neco o 3 a 4 drazkach ale co z toho plyne na to ma "anglictina" uz nestaci. Diky.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

27.08.2009 11:16

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

v podstate Myers postavil BR flintu na Suhl zaveru a spousti.
na zacatku pise o tom ze postavit rimfire BR flintu je tezsi nez centerfire z toho duvodu, ze strela je v hlavni delsi dobu a tudiz je kontrola vibraci daleko vic dulezita, s tim je spojeny bedding. povrch vyvrtu a lappovani je velmi dulezite, rovne zuzeni (zahrdleni) vyvrtu ma obrovsky vliv na presnost. (moje poznamka: zde je podstata toho, co jsem se nekde dohadoval o tom ze zaver se zasobnikovou sachtou je mene tuhy nez bez sachty a jak je to dulezite. viz dalsi text).
O pazbe nema cenu psat, protoze se tyka primo BR strelby.
Pouzdro zaveru srovnal (zuhloval) a vyrizl zavit pro hlaven. taky to ponickloval kvuli lehcimu a hladsimu chodu.
Hlavne mel dve Shillen 4 drazkovy a Benchmark 3 drazkovy. komora byla riznuta na naboje Eley EPS a Lapua X-act z toho strilely rovnez vyborne.
co se tyce komorove casti hlavne, tak je konicka aby se nemuseli rezat zarezy pro vytahovac.
Popis opracovani se mi nechce prekladat. dulezita cast je vibracich.
za pouziti dvou elektronickych indikatoru co drzi hodnoty meril vibraci hlavne a to v obou smerech (vertikalni i horizontalni). toto umoznuje merit pohyb hlavne v obou smerech v kterem koli miste hlavne a rovnez to zmeri jak dlouho vibrace probiha. maximalni pohyb (vibrace - v amplitude) byla .002"
Pri pouziti tohoto typu mereni, zjisti i kvalitu beddingu. at uz je to velky kmit nebo kmit kdy hlaven kmitne vic nahoru a mene dolu ci opacne. (zde se vratim k me poznamce o tuhosti pouzdra. je jasne, ze pokud je bedding takto dulezity, tak jak bude vibrace ve vertikalni ose, pokud ma velkou diru na zasobnik ve vlastnim pouzdre ?? proto se vsechny tercovnice delaji jednorane a bez zasobniku)
Posledni krok je tzv. indexovani hlavne. spociva v tom ze si hlaven ulozi do zaveru pouzivaneho na "rail gun" kde je klestina do ktere se hlaven upne (typ jako Anschutz model 2000) a oznaci si polohu hlavne. udela testovaci strelby, pak hlaven pootoci a testuje dale, az najde optimalni polohu hlavne.

no a to je tak asi vsechno

celkove vzato, u velkoraze jsem se snazil vypatrat proc nekter hlavne maji 6 a nektere 4 drazky. jedine logicke vysvetleni bylo, ze je lepsi min drazek protoze pri strelbe na velke vzdalenosti, je strela mene poskozena a ma lepsi balistiku.


Reklama

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

27.08.2009 11:34

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Shiva: ...uplne perfektni, diky.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

27.08.2009 11:55

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

nekde jsem cetl (Mozna je to nekde tam ve clancich) o flinte s dvemi drazkami.

stabilizace strely neni dana poctem drazek ale rotaci strely. a strelu roztoci 2, 3, 4 drazky stejne dobre jako 6 drazek.
chybi mi tam (ve zbrojovce) udaj o stoupani vyvrtu

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

27.08.2009 12:29

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Tak na to stoupani se kdysi kamos v CZUB ptal (v prodejne) a rekli mu ze stoupani je u 6ti i 12ti drazkove hlavne stejny (kolik presne uz nevim). Nebo ty myslis jako obecne ze jim tam ten udaj vsude chybi?

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

27.08.2009 12:46

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

stoupani primo urcuje jak se strela roztoci a tim urcuje i stabilitu te ci one strely. to plati vseobecne a tento udaj by mel byt u kazde flinty v jeji technicke specifikace. bezne stoupani je 16" ale nekdy se v USA pouziva 17"

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

27.08.2009 21:49

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Tak o té 12ti drážkové flintě z České Zbrojovky jsem ani nevěděl.. hmm, to je zajímavé.. ještě mě napadla maličkost pro zajímavost.. důvod proč prý pistole Drulov mají 12 drážek není v lepší přesnosti, ale kvůli technologii výroby, jelikož 12 slabých drážek se protlačuje spolehlivě a lépe něž silnějších 6.. A stroj na kování hlavní je velmi nákladná záležitost, kterou si družstvo nemůže dovolit.. Jinak jsem si na střelnici všiml u terčové pušky Anschütz, že má 8 drážek..úzká pole a široké drážky.. a u takové značky jistě vědí proč..

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

27.08.2009 22:30

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Díky za názory. Opravdu to primárně vzešlo z debaty nad Drulovem. Lidi od výrobce tvrdí, že vliv na přesnost nezaznamenali, že prý 6 je jen lepších pro čištění. Tomu nevěřím, resp. sice věřím tomu, že to nezaznamenali (přece jen jde v podstatě o pistole, a to je jiná záležitost, než BR flinty), ale nevěřím, že že to vliv nemá. Proto jsem ten dotaz záměrně zobecnil.

(V podobné souvislosti jsem kdysi někde slyšel názor, že pro malorážku je nejlepší, je li rozměr drážek a polí stejný - ale o tomto tvrzení si prostě nemyslím nic, nemám žádný přehled různých .22 LR hlavní, který by to nějak potvrzoval či vyvracel).

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

27.08.2009 23:08

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Anschutz vseobecne nema zas az tak dobre hlavne. Protlacovani je presnejsi zpusob vyroby hlavne. Kovani za studena je nejmene presne.
V soucasne dobe je spicka co se tyce presnosti dlouhych zbrani a "prukopnikem" presnosti strelecka disciplina Benchrest. Amici, at je primo nesnasim stejne jak Rusaky, hraji v tomto sportu prim a take maji nejlepsi moznosti testovani. Zavery Anschutz nejsou nijak moc rozsirene a kdyz uz ho nekdo ma, tak tam definitivne nema originalni hlaven. Nevim kdo dela hlavne pro Anschutz. v Evrope je pouze nekolik vyrobcu hlavni jez se rovnaji svetove spicce. Border ve Skotsku, Bergara (v podstate pobocka Shilen) ve Spanelsku a Lothar. Tam je ale potreba bud mit stesti nebo si specifikovat presne.
Je mi celkem jedno s cim cela ISSF strili, je to jiny druh strelby, kde lidsky faktor je pricinou vetsich chyb nez vlastni zbran.
RMP
je zvlastni, ze originalni hlaven u Suhl, ma vyvrt (dle odborniku) v optimalnim pomeru sirky a hloubky. bohuzel komory jsou spatne a nevyhodou je ze je origos hlaven zalisovana a jistena steftem.

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

28.08.2009 21:24

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Promiň, teď přesně nerozumím, říkáš "originalni hlaven u Suhl, ma vyvrt (dle odborniku) v optimalnim pomeru sirky a hloubky" co je tedy to optimální? Já jsem nemyslel poměr hloubky a šířky, ale poměr šířek, že např. vedle 1mm širokého pole je prý nejlepší 1mm široká drážka (a opakuji: netvrdím, že to je pravda, jen tlumočím ten názor).

Suhlku jsem před 10lety měl (za 3000 koupil, udělal nový povrch pažby a za 5000,- prodal), a dodnes si nadávám do kretenů. To byla tak přesná mrcha... (ale jak to měla s těmi rozměry vývrtu, to už nevím)

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

28.08.2009 22:13

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

No ja to nemeril, teda meril ale k vuli uniformite vyvrtu. Nevim co je optimalni pomer, nejsem konstrukter pusek. mozna to nekde najdu, ale myslim ze tam neni uvedeno co tim bylo mysleno.
Napsal to Bill Calfee, vsechny jeho zbrane vyhravaji BR souteze. Moc jich neni.

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

28.08.2009 22:27

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Ještě k tomu, jak jsi říkal o tom, že méně drážek střelu méně poškodí. Nemůže to ale zase být tak, že když je drážek více, tak postačují jemnější (zkrátka že při větším počtu se mezi ně plynuleji rozloží namáhání, coby prevence proti stržení) a tedy povrch střely je sice poznamenán na více místech, ale pravidelněji? Viz hlavně velkorážových zbraní, už v takovém 30mm kanonu jsou drážek desítky.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

28.08.2009 22:46

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Jak rikam, hodne jsem se potom pidil a jedine co jsem zjistil a davalo smysl je ten poskozeny povrch. U velkorazne strelby (nemyslim ted kanon) musis rovnez brat v potaz material plaste strely. Hodne BR strelcu si dela strely samo nebo jsou to vylozene malovyroby. vsichni pouzivaji J4 plech, jez se proslavil svou konzistencni tloustkou, a ten je docela mekky. Vem si ze ja vymacknu z dostatecnou presnosti v 6 kalibru 68gr strelu rychlosti skoro 1000m/s.
Jak to je s olovenyma strelama (malorazka) nevim. ale co vim, je ze zadna BR flinta nema hlaven vic jak s 6 drazkama.

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

31.08.2009 10:17

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Pokud se to zdaří, přikládám k tématu dvě fotečky.. Jedná se o rozptyl upnutých zbraní přes pryžový blok ve svěráku na vzdálenost 40 metrů. Bohužel větší vzdálenost již nebyla pro podmínky upnutí zbraně možná.. Zkoušel jsem tak nejvhodnější střelivo pro danou zbraň.. V případě pistole Champion se jednalo o 9 ran. Bohužel mám uschovaný pouze jeden list se soustřelem, kde jsem právě přecházel na nový test a hlaveň byla čištěná, takže první dva výstřely šly výše. Další už si našly místečko pěkně u sebe. U pistole Drulov se jednalo o 7 výstřelů. Použité střelivo bylo CCI Pistol Match. Z mnou zkoušených se jevilo jako nejlepší pro pistoli Champion a na stejné úrovni jako Lapua Super Club u pistole Drulov. Ještě pro zajímavost uvedu, že pistole Champion má zkušební značky z roku 1958, délka hlavně 190mm, 6 drážek, zatímco Drulov je z roku 1998, délka dlavně 250 mm, 12 drážek. Jaká byla technologie výroby hlavně u pistole Champion skutečně netuším. Drulov má dokonalý lesklý vývrt, bez jediné viditelné vady a Champion má také zrcadlový vývrt, bohužel v posledných 10 mm vývrtu u ústí hlavně poškozená pole po nástroji, kterým si někdo v minulosti upravoval úsťový kužel. Jak je vidět, přes tuto vadu je hlaveň podstatně lepší, než u Drulova. Jinak všeobecně pistole Champion se mi jevila jako méně náchylná na druh střeliva, Drulov při použití vysloveně nevhodného střeliva svůj rozptyl dokáže i ztrojnásobit. Světlou vyjímkou byly náboje značky CCI Blazer, které dokázaly nastřílet stejný soustřel jako pitole Champion na přiloženém obrázku. Bohužel jen do té doby, dokud výrobce nezměnil tvar střely. S novými náboji, které dnes zakoupím již je roptyl průměrný. Jinak při praktickém střílení z ruky je dosažený roztyl lepší u Drulovu, vzhledem k napínáčku spouště. Ale to je pouze o střeleckých schopnostech:-(..

1190
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 67
Registrován: 11.06.2009 14:30
Bydliště: Rakovník

31.08.2009 10:37

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Jinak pokud jde o ty kované hlavně, tak jako příklad vysloveně nepovedené hlavně mohu uvést mojí Remington 597, kterou jsem si zakoupil čistě pro zábavu a nečekal jsem od ní nějaké zázraky... Po řádném pročištění jsem zjistil, že povrch vývrtu je místy jakoby hrbolatý.. A rozpyt je na malorážku celkem žalostný.. na druhou stranu je spolehlivá, žádný selhaný výstřel, vzpříčená nábojnice.. atd.. Podle toho, co jsem slyšel, tak nejlepší hlavně by měli vycházet z technologie tažení nástroje, kde se škrábe jedna drážka po druhé..

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

01.09.2009 10:40

Re: Technologie výroby a počet drážek hlavně pro malorážku

Mohu potvrdit, že Drulov je velice citlivý na značku střeliva (např. v porovnání s výše zmíněnou Suhlkou).
Toto je např. porovnání střeliva ELEY-rifle a ELEY-pistol, 2x5ran na 50m (venkovní střelnice):

Obrázek

Toto je 15" Drulovská karabina (a těch 12 třískově obráběných drážek), podmínky střelby bohužel nebyly optimální. Střelba vsedě za stolem, předpažbí podloženo dlaní a ruka na kovové krabici. Vzadu bohužel nebylo možné poskytnout pažbě další oporu ("třetí nohu"). Více terčíků jsem bohužel zrovna nenašel, jiné ten rozdíl ukázaly asi ještě lépe. Je zde značná střelecká chyba, ale snad to pro ilustraci postačí.

Další

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé malorážky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků