blackhunter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 17.01.2010 18:46
Bydliště: Hradec Králové

17.10.2015 15:09

TAR-21 Tavor

Nenašel jsem zde diskuzní vlákno o IWI (IMI) TAR-21 Tavor, ať už jde o jakoukoli verzi. Samozřejmě zejména z faktu nedostupnosti na našem trhu. Nicméně i toto se pravděpodobně mění.
Zelený sport by tyto pušky měl mít pod označením T.A.R.21.223 IWI
viz http://www.zelenysport.cz/pusky/t-a-r-2 ... jeci-puska
Pro běžné střelce naštěstí v samonabíjecí variantě, ne samočinné pro export :)

Obecné informace:
https://en.wikipedia.org/wiki/IMI_Tavor_TAR-21

Mé oblíbené uživatelské recenze:
od Hickoka: https://www.youtube.com/watch?v=0A1wcCt_X5A
Iraq veteran: https://www.youtube.com/watch?v=8nDiCT3izm4
Military Arms Channel: https://www.youtube.com/user/Sturmgeweh ... uery=tavor

Rovnou se tedy ptám, máte už někdo zkušenosti s touto puškou či informace o konkrétních modelech přes Zelený sport? Chodí sem i pan Rudolf, tak třeba něco veřejně napíše, aby se nemusely dokola řešit FAQ čistě osobně. Dál klidně příslušenství a tuning jako třeba Geissele spoušťáky atp.

erzgebirge
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 298
Registrován: 24.07.2011 11:51

17.10.2015 20:53

Re: TAR-21 Tavor

mám odstříleno pár set z Fort 224 tedy MTAR 21 v 9mm luger,a cca 3000 z Fort 221 tedy Tar 21 ale v ráži 5.45x39,jedná se o ukrajinské licence izraelských zbraní
verze v 9mm luger,skvělá zbraň,nicméně dává smysl pouze pro použití s tlumičem a subsonic střelivem je prostě moc těžká nicméně velmi kompaktní ,zpětný ráz se nekoná 100% spolehlivost ale zkoušeno pouze s jedním druhem střeliva,záchyt závěru po posledním náboji používá modifikované uzi zásobníky,skvělé je vypouštění zásobníku nad spouští(jako u ar15) což u tar 21 není

Tar 21- zkoušel jsem v rozmezí cca jednoho týdne vystřílet plechovku nábojů tuším 1020kusů v starý ruský korozivní označení T tedy stopovka bez jakéhokoliv čištění,ani jedna zádržka,pár kluků mělo problém že nečištěná zbran střílela i ve full auto modu pouze semi auto,ergonomicky skvěle zvládnutá zbran,přepínač střelby nekouše do ruky ale přesto je velmi pohotový,průser je spoušt prostě bullpupovská dlouhý chod, gumová,do boje v pořádku ale ipsc ambice nesplní, spoušt na ak je daleko lepší,čitelnější, vypouštění zásobníku velmi intuitivní a pohotové ,ale u Mtaru je lepší,no a můj nejoblíbenější prvek a to vypouštění závěru po vložení zásobníku,stačí bouchnout hřbetem ruky do kostky za zásobníkem a je to,zajímavá jsou integrovaná mechanická mířidla v railu,ale je to opravdu nouzovka,zásobníky chtělí pořádně dorazit(u ar asi normální nicméně jsem odchován na ak),zpětný ráz velmi příjemný(bullpup,velká gumová botka) zkoušeno s kolimátory mepro a eotech,oba fungují skvěle,jsou ve správné výšce aby se dalo pohodlně přilícit

závěrem-v práci stále používám ak74 stejně jako zbytek mojí jednotky,tavory předány kancelářským krysám a lidem co si rádi dělají selfie na instagram :D

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

17.10.2015 23:44

Re: TAR-21 Tavor

Jak to hřeje při zátěži, žehlička na tváři?

erzgebirge
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 298
Registrován: 24.07.2011 11:51

18.10.2015 2:42

Re: TAR-21 Tavor

nepozoroval jsem žádné přehřívání na předpažbí natož na pažbě,je to robustní zbraň a něco takovího ani vzhledem k umístění nábojové komory ani neni možný :D

hharo
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 96
Registrován: 21.08.2011 15:52
Bydliště: Ústí nad Orlicí

18.10.2015 12:19

Re: TAR-21 Tavor

A jak o tom mluví Hičkok ohledně možnosti si šťouchnout do vypouštěče zásobníku? Je to tam hodně otevřený a docela si dokážu představit jak s tím při manipulaci někde zavadím..

erzgebirge
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 298
Registrován: 24.07.2011 11:51

18.10.2015 15:44

Re: TAR-21 Tavor

nosím spoustu vybavení na vestě a nikdy se mi nestalo že bych do toho bouchnul a vypadl mi zásobník navíc má vypouštěč docela dlouhý chod,určitě se to asi někomu stalo ale nesetkal jse se stím,myslím že Izraelci vědí co dělaj :)


Reklama

A.K.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 30.06.2011 18:26

18.10.2015 19:36

Re: TAR-21 Tavor

Vystrileno X set z full-auto pred nekolika tydny v Izraeli behem jednoho dopoledne, shrnuto - vyborne vyvazena, neprehriva se, nezavadi, nekope, zasobnik nevypadava :).
Jinak Izraelci postupne jimi po specialnich jednotkach (pro nez flinta byla primarne urcena - Golani, Givati atd) vybavuji prakticky vsechny armadni jednotky, ackoliv by konkurencni M4 mohli mit prakticky zdarma.

PS Konkretni model od ZS je izraelske vyroby, raze 5,56/.223, delka hlavne 16,5, az na spoustak naprosto totozny s armadnim, v provedenich pro pravaky i levaky (maji zrcadlove zavorniky)

PS2 Erzgebirge - TAR21 v 5,45 ? To ukri delaj ? Neni to X95-R (teda, nevim pod jakym oznacenim v ua) ?

erzgebirge
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 298
Registrován: 24.07.2011 11:51

18.10.2015 20:27

Re: TAR-21 Tavor

X95-R pod označením Fort 224, a pak tar 21 pod označením Fort 221,vyrábí se paralelně nicméně u nás je zavedeno násobně víc 221ček,máme také imi negev, fort 301 tedy odstřelovačský galil ,udajně jich odsud jde i dost na export prostřednictvím IMI ale nemám to potvrzené

A.K.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 30.06.2011 18:26

18.10.2015 20:35

Re: TAR-21 Tavor

Export nakolik vim tak maji plosne zakazany, jednalo se snad jen s Azerbajdzanem, ale nakonec se meli rozhodnout ze stejne radsi chtej izraelske. Ale to uz je offtopic.

A.K.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 30.06.2011 18:26

22.10.2015 20:01

Re: TAR-21 Tavor

...jelikoz se mi nahromadilo par SZ s dotazy, zkusim je zodpovedet zde.
Zakladni udaje o puskach jsou na strankach ZS, jsou uplne nove, nepouzite - nikoliv vyrazene od policie, magavu apod.
Flinty jsou standardne vybaveny kovovymi sklopnymi miridly (backup sights), pak jsou k nim jeste sklopna ocelova miridla na rail, nicmene standardne se v Izraeli pouzivaji s optikou Mepro, na vzdalenosti do 100-150m - kolimatory Mepro M21 nebo M5 (oba vyvijeny prave predevsim pro TAR platformu, spolecnosti IWI a Meprolight maji stejneho vlastnika) - ty jsou skladem, na vetsi vzdalenost Mepro 4X (analog acog) - v blizke budoucnosti rovnez bude skladem, v noci termo Mepro NOA.
Ruzne aftermarket tuning doplnky jako spoustaky apod - v budoucnu se objevi, v tuhle chvili nejsou prioritou

Rimmer132
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 518
Registrován: 14.11.2007 20:21
Bydliště: Praha

25.10.2015 16:48

Re: TAR-21 Tavor

Stojí to za těch 60kKč v konkurenci AR v dané kategorii?

A.K.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 30.06.2011 18:26

02.12.2015 12:11

Re: TAR-21 Tavor

...pusky jsou dovezeny, otormentovany a jsou jiz v prodeji.
Ohledne ceny - vhledem k jeji vyrobni cene bylo od zacatku zrejme, ze vetsina jejich vlastniku si pro ne nepojede tramvaji, na druhou stranu si troufnu vyslovit domnenku, ze ve srovnani s jinymi modernimi puskami - SCAR, ACR, HK-416 atd, zas tak draha neni

blackhunter
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 17.01.2010 18:46
Bydliště: Hradec Králové

09.12.2015 20:58

Re: TAR-21 Tavor

Nakonec jsem neodolal a dnes si Tavora přivezl domů. 16,5" hlaveň, černé tělo osazený kolimátorem Mepro M21. Jsou "jen" tyto verze ve dvou variantách sestavené pro praváka nebo leváka. Jak je to reálně s předěláním z pravé verze na levou a naopak jsem ještě podrobně nezkoumal. Ne že bych to potřeboval, ale čistě ze zajímavosti.
Z pušky čpí novota a měl jsem tam nálepku asi s datem výroby 21.10.2015, takže žádné úloženky.
Pár postřehů, které nejsou ve video recenzích výše, nebo je chci zdůraznit:
Demontáž pomocné pružinky ve spoušťáku je nutnost, tovární odpor spouště je opravdu velký, kdo má samonabíjecí UK59, tak mu odpor příjde v pohodě, ale s laděnými spoušťáky i základními na AR15 je to až moc. Po demontáži je z toho už celkem uspokojivě použitelný, nicméně časem tam půjde tuningová spoušť (eliminace mrtvého chodu) a spoušťák (chod a odpor). Odpor spouště před a po jsem neměřil, ale pocitově to sedí s recenzemi cca 120N vs 70N
Co jsem nikde nenašel je zprovoznění nebo montáž originálního spínače v podpažbí pro ovládání svítilny (nebo jak v IDF pro přepínání záměrného obrazce na viditelný laser u kolimátorů MARS, což v civilu podmínek ČR nevyužiji a nemůžu). V originálu je namontován jen plastový neodpružený "čudl", který nemá žádnou funkci, je to atrapa-záslepka.
Při vztyčení záložních mechanických mířidel je opravdu v základku tritiová zelená kapsle na mušce, to u jiných pušek nenajdete. Už z výroby by měla být seřízená a s novým Mepro M21 s minimální odchylkou v ose. Odchylka tam je, seřízení je stejně nutné, ale nic dramatického a otázka chvilky na střelnici.
Více až po praxi s nácviky a střelbě.

A.K.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 30.06.2011 18:26

09.12.2015 22:28

Re: TAR-21 Tavor

1. Prava a leva se od sebe lisi zrcadlove usporadanym zavornikem, nicim jiinym.
2. Funkce pomocne pruziny resetu spociva v zajisteni strelbyschopnosti po zabordeleni spoustaku piskem apod v mistnich podminkach zeme vzniku te zbrane.
3. Univerzalni spinace do predpazbi budou v blizke dobe, stejne jako timney i iwi tuningove spouste a dalsi doplnky.

Funtomas
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 29.12.2016 14:18

29.12.2016 21:15

Re: TAR-21 Tavor

Uvazujem o kupe zbrani v kalibri 5,56x45 a rozhodujem sa medzi AR15 a Tavorom. Nakolko sa mi na lokalnej CZ/SK scene nepodarilo najst nejake blizsie skusenosti tak by som to chcel skusit tu. Vie mi niekto z navsetvnikov tohto fora dat nejake odpovede na nasledovne otazky?

1) Ako je to s dostupnostou nahradnych dielov a servisom? Nahoda je blbec a nerad by som skoncil s predrazenym kyjakom pokial sa nieco pokazi.
2) Na zahranicnych forach dost poukazuju na velku vzdialonost medzi namernou a zamernou. Je to az taky problem pre kratsie vzdialenosti?
3) Ako je to s dostupnostou roznych doplnkov (raily, predpazbia,..) v ramci CZ/SK?
4) Ake su vase osobne skusenosti ohladom spolahlivosti, presnosti a uzivatelskeho komfortu?

Dakujem.

Rimmer132
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 518
Registrován: 14.11.2007 20:21
Bydliště: Praha

20.02.2017 22:26

Re: TAR-21 Tavor

1) Nevím.
2) Malinké terče zblízka nestřílím, neřešil jsem.
3) Lišty jsem naopak sundal. Na optiku ev. světlo je tam dlouhý rail, ve kterém jsou i použitelná záložní mířidla. Za zvážení stojí předpažbí od US výrobců, tovární je hodně krátké. Vidím v tom půvab hotové pušky, není potřeba ověšovat blbinama. Tlumič nemám, tak neřeším foukání.
4) Mám to spíš ze srandy, takže mám minimální nástřel. Sežralo to všechno, střílí jako běžná 223, akorát jsou drilly naopak a je to těžší. Zase se s tím rychle ukazuje, střelba jednou rukou je sranda a je to krátké jako SBR, ale s 18" hlavní.

Je to takový mezek do pouště, chování lehoučké sportovní AR od toho nečekej.

janekx
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20.04.2008 10:06

21.02.2017 0:52

Za par dni doma, pak dam vedet osobni nazor, budu srovnavat s kamaradovou HK416

janekx
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20.04.2008 10:06

23.02.2017 11:11

Re: TAR-21 Tavor

Nuze doma

Soucasti baleni:
Tavor
1x30 zasobnik plech
tasticka s cistenim
manual
miridla na horni listu
klic na nastavovani miridel
popruh
brasna

co neni soucasti baleni a doobjednavam je klic na uvoneni hlavne. Je to specialni klic, jeho zamena za sebe silnejsi sroubovak vedla k drobnym stopam na zamku hlavne a casem by se to zhorsilo.

tavor.jpg

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

23.02.2017 11:18

Re: TAR-21 Tavor

Jaky je důvod demontáže hlavně?

janekx
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20.04.2008 10:06

23.02.2017 19:24

Re: TAR-21 Tavor

Je lepsi pristup k cisteni, nicmene to neni na kazdodeni udrzbu, ale kdyz se dela vetsi kontrola. Muj duvod byl prehozeni pro levaka. Coz byla nutnost.

Další

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků